Skocz do zawartości

Wymiana Mugen 2 rev. b?


Recommended Posts

Cześć,

po wywaleniu karty z PC przekonałem się, że najbardziej hałasuje mi wentylator na chłodzeniu CPU. Procka mam chłodzonego Mugen 2 rev. b, temp są dobre i ogólnie jestem zadowolony, ale... no to ale jest takie, że w najbliższym czasie będę brał SSD z morele (Idirium Pro) za 305zł i zostanie mi jeszcze 95zł z vouchera. Jako, że chciałbym trochę chłodzenie "uciszyć" to pomysły mam dwa:

- wymiana wentylatora (tutaj nie mam żadnego pojęcia jaki będzie dobry)

- sprzedaż Mugen 2, dołożenie tych paru zł i zakup np. Fortis 3

 

Jak sądzicie która opcja lepsza?

Link to post
Share on other sites

Kupić wentylator, jeżeli jesteś zadowolony z radiatora Scythe. Noctua NF-F12 PWM lub NF-P 12 PWM będą dobrym wyborem, chociaż nie takim bardzo niesłyszalnym. Bardzo dobrą opcją jest Be Quiet Silent Wings 120PWM,miałem go swego czasu zainstalowanego na Prolimatechu Megahalemsie. Ma dosyć wysokie ciśnienie statyczne, dał sobie radę z Prolimatechem to i da z Mugenem, no i kultura pracy powalana kolana ;) . Z tańszych warto brać pod uwagę głośniejsze ale też niezłe Enermaxy T.B Silent PWM lub podświetlane na biało efekciarskie Clustery (oświetlenie można wyłączyć). Polecam również  Thermalrighta TY-147 lub TY-141, których sam w tej chwili używam, ale obawiam się że musiałbyś trochę przerobić zapinki wentylatora. W końcu Scythe też ma niezłe wentylatory, może z ich oferty coś dobierzesz, do tego ich cena nie zwala z nóg.

Link to post
Share on other sites

Zastanowię się nad wspomnianym Be Quiet. Mam też tu kilka pytań:

- czy ogólnie (z punktu widzenia wydajności chłodzenia) jest sens zmieniać Mugen 2 na Fortis 3? Nie mogę znaleźć testu i nie wiem czy to jest różnica niewielka czy znaczna.

- jak taki wentyl Be Quiet spisze się pod względem wydajności? Będzie to wystarczające aby zapewnić odpowiednią temperaturę po OC procka?

Link to post
Share on other sites

Nie jest to takim 100 procentowym wyznacznikiem ale porównaj dotychczasowe temperatury na Twoim Mugenie z jakimiś testami Fortisa, będziesz miał mniej więcej jakieś pojęcie czy się opłaca. Czytałem gdzieś opinie użytkownika Mugena rev.B, że różnice są minimalne na korzyść Fortisa.

Ten BQ ma mniejszy przepływ od oryginału ale wysokie ciśnienie statyczne, powinien dać sobie radę żeby schłodzić ten radiator. Jak nie ten wentylator to jak wcześniej wspomniałem Thermalrighty TY-147 lub 141. W teorii mają prawie identyczną wydajność jak oryginalny wentylator a będzie ciszej nawet przy dwóch sztukach. Te ostatnie to bardzo dobra relacja wydajność-cisza, w tej kolejności, odwrotnie do BQ. Po wymianie wentylatora na TY-xxx wcale bym się nie zdziwił gdyby Mugen okazał się lepszy od Fortisa  ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...