Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Znajomy posiada dość wiekowy komputer i chciał kupić większy dysk.

Niby żaden problem, po kupnie dysku (Seagate 7200.12 500GB) podłączyłem dysk do nowego komputera, porobiłem partycje, pokopiowałem dane itp. Jednak po podłączeniu do starego komputera (płyta głowna MSI KT6 Delta) i przestawieniu zworki na SATA I instalator Windowsa XP nie wykrywa dysku (a BIOS wykrywa). Natomiast przy rozruchu komputera ze starym dyskiem jako master wykrywa w systemie partycje z 500GB dysku. Nie wiem czy może to być problem taki jak z laptopami ? Brakuje instalatorowi jakichś sterowników? Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Ja miałem coś podobnego po zmianie płyty głównej. System nie chciał wstać, a po włożeniu do starej płyty wszystko było OK. Rozwiązaniem okazał się format partycji systemowej i instalacja systemu z nowszej płyty (próbowałem XP SP2 - nie chciał wejść, więc spróbowałem z Vistą - udało się :lol: ). Rozwiązaniem może okazać się ponowna instalacja systemu z nowszej płyty (XP SP3, albo Vista) ;)

 

pozdro, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

Wcześniej próbowałem też zainstalować system na tym dysku ale okazało się ze jakieś błędy się na nim robią to przysłali mi nowy. Nie dam sobie ręki uciąć za tego seagate'a ale przed wymiana próbowałem instalacji na XP SP1 (nie wykrywał dysku), XP SP2 (wykrył dysk ale po restarcie instalator wywalał ze dysk zepsuty) i Windows 7 (w ogóle nie chciał startować instalator). Wiem ze po przyjściu z gwarancji właściciel próbował zainstalować Windowsa XP SP1. SP1 może nie mieć sterowników do SATA rozumiem ?

Link to post
Share on other sites

Dowiedziałem się że płyta główna potrzebuje sterowników AHCI do VIA VT8237. Czy ktoś może ma namiary na te sterowniki ?

 

Edit:

Właśnie się dowiedziałem ze na tej płycie nie ma takiej opcji jak AHCI jest tylko wybór pomiędzy IDE i RAID i nic więcej. Wie ktoś co z tym fantem zrobić ?

Link to post
Share on other sites

Dowiedziałem się że płyta główna potrzebuje sterowników AHCI do VIA VT8237. Czy ktoś może ma namiary na te sterowniki ?

 

Edit:

Właśnie się dowiedziałem ze na tej płycie nie ma takiej opcji jak AHCI jest tylko wybór pomiędzy IDE i RAID i nic więcej. Wie ktoś co z tym fantem zrobić ?

Twoja plyta glowna widzi dysk, wiec on jest w BIOSIE widoczny. Jednakze system WinXP byl wczesniej anizeli dyski SATA i nie ma zintegorwanych w sobie sterownikow do systemu.

Musisz zatem doinstalowac sterowniki SATA do systemu.

 

Zazwyczaj dodaje sie sterowniki z dyskietki podczas instalacji systemu ale w Twoim wypadku to by bylo troche bez sensu;) tak wiec musisz znalezc stery i je dolozyc do systemu.

Link to post
Share on other sites

Znalazłem jakaś paczkę sterowników od producenta VIA_HyperionPro_V520A. W katalogu znajduje się plik setup.exe i pełno pliczków od sterowników. Czy sterowniki w takiej postaci można programem nLite bez problemu dołączyć do płyty CD i będą wykrywane ?

Btw.

Z tego co zaobserwowałem ze znajomym to ani XP SP3 ani w7 nie zawierają sterowników SATA pod chipsety VIA bo po przyjściu z gwarancji problem się pojawia z powrotem.

Link to post
Share on other sites

Jak już przestawiłeś zworkę na HDD i będzie on pracować w trybie SATA I, to stwórz sobie dyskietkę ze sterownikami do SATA (jest taka opcja w ściągniętych sterownikach) i podczas instalacji XP naciśnij F6 na samym początku jak wyskoczy komunikat na dole (nie pamiętam treści ale F6 w nim występuje). Potem poprosi cie o dyskietkę i wgra sobie te sterowniki i system zobaczy dysk i zainstaluje na nim winzgrozę :)

 

Innym rozwiązaniem jest integracja tych sterowników za pomocą programu nLite. Zrobisz sobie obraz płyty, wypalisz go i z niej wystartujesz system. Dla pewności miej też tą dyskietkę bo ja miałem podobne problemy i z moją MSI K7N2Delta na nforce2 i z kolegi ASUSem na VIA.

 

A te stery to chyba złe znalazłeś :) tu chodzi o to: VIA VT8237® SATA RAID Driver (For floppy driver)

dostępne tutaj: http://msi.com/index.php?func=downloadd ... rod_no=557

 

Ta paczka sterowników którą znalazłeś jest instalowana później pod windowsem już (jeśli akurat obsługuje ten chipset a tego nie wiem)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...