Skocz do zawartości

Problem z dyskiem twardym.


Recommended Posts

Witam.

Ostatnio wyjąłem ze swojego starego komputera dysk Seagate Barracuda 7200.12. Chciałem go użyć do backupu ważniejszych danych i dysku na niektóre programy, których codziennie nie używam. Oddałem go pewnemu serwisowi, który zamontował go w obudowie z podłączoną płytką (sata i zasilanie), by można go traktować jak dysk zewnętrzny. I tu pojawia się problem.

 

Dysk jest czytany przez system, można go podłączyć, otworzyć, sformatować (co zresztą zrobiłem). Próbowałem zainstalować na nim GTA V, płytka po płytce, a mniej więcej po 1/3 instalacji, nie ma to większego znaczenia, instalacja zatrzymała się i wystąpił błąd. Spróbowałem ponownie - to samo, z tym, że nawet wcześniej. Było to niedawno. Dzisiaj chciałem sprawdzić dysk, gdyż mam zamiar go komuś pożyczyć, chciałem więc przerzucić na niego duży folder z danymi (ok. 40 GB). Oczywiscie wcześniej go sformatowałem. Pliki kopiowały się, a mniej więcej po 13 GB - > kopiowanie się zatrzymało. Żadnego błędu, po prostu kopiowanie "trwało", ale nic się nie kopiowało.

Link to post
Share on other sites

Witam,
Spróbuje pomóc. Na początek polecam zobaczyć jaki jest stan dysku programem CrystalDiskInfo: http://crystalmark.info/download/index-e.html
aby wykluczyć usterkę dysku.
 

Chociaż z własnego doświadczenia powiem tak, Mam w domu bardzo starą kieszeń na dysk. Z dyskiem większym niż 100 GB najzwyczajniej w świecie się zawiesza przestaje dziać się cokolwiek ...Symptomy mam takie jak piszesz, że nagle zaprzestaje transfer plików. Dopiero po restarcie kieszeni na dysk dało się zrobić cokolwiek. Jednak trochę w moim przypadku to potestowałem i mogę stwierdzić , że jak się kilka razy bedzie włączać i wyłączać to 300 GB obsłuży nawet xD .  Po prostu kontroler w mojej kieszeni na dysk jest za słaby na takie pojemności :P Ale ta moja jest naprawdę stara ....  

 

Napisz jakiej pojemności dysk masz tam wsadzony, bo być może po prostu w serwisie wcisnęli ci jakąś tańszą kieszeń na dysk i masz taką sytuacje jak u mnie ( na to bym obstawiał ).

 

Tą kieszeń masz na usb 2.0 , czy 3.0 ? Masz dodatkowy kabel zasilający ? Może być tak że to przez funkcje oszczędzania energi usb ale to zależy właśnie od tego jakie usb i czy jest dodatkowe zasilanie...

Link to post
Share on other sites

Wychodzi ,że kieszeń jak i dysk jest w porządku.
Teraz powiedz jak podłączasz tą kieszeń, bo sytuacja jest następująca : dysk podłączony na usb 3.0 teoretycznie nie potrzebuje dodatkowego zasilania (co piszesz że zasilacz był dołączony i że podpięty jest kablem usb 3.0 i są zainstalowane sterowniki) natomiast podłączony pod usb 2.0 wymaga dodatkowego zasilania.
I napisz jeszcze do jakiego formatu plików sformatowałeś ten dysk ?
Szukam możliwego rozwiązania problemu ...

Link to post
Share on other sites

Szybka odpowiedz :D
Powiedz jaki masz system i czy instalujesz co pewien czas aktualizacje do niego?
Czy masz zainstalowane sterowniki do płyty głównej: https://www.msi.com/Motherboard/support/B75MA-E33.html#down-driver
Bo jak rozumiem mowa tu o komputerze ze stopki ? W szczególności chodzi mi o stery do chipsetu i intel usb 3.0 driver.


Jeżeli masz taką możliwość to przejdź się do znajomego/sąsiada/kolegi/koleżanki i zobacz czy ten sam problem występuje.

Link to post
Share on other sites

Mam Windowsa 7, aktualizuję go na bieżąco. Zresztą jestem świeżo po formacie.

Zagiąłeś mnie ze sterownikami do płyty, większość na pewno instalowałem, ale zaraz zweryfikuję, czy mam wszystko. I tak, chodzi mi o własnie ten zestaw.

 

Z tym może być problem, ale w najbliższym czasie postaram się to zrobić :P

 

EDIT.

Tak, mam sterowniki, zarówno do USB 3.0, jak i do chipsetu

Edytowane przez brutalcompany
Link to post
Share on other sites

No dobrze, podłączyłem dysk do innego komputera (przez złącze 2.0, gdyż 3.0 tam nie było), system Windows 7, bodajże 64bit. Przekopiowałem na dysk bez problemu 14 GB folder, ale miałem na uwadze, że u mnie kopiowanie zablokowało się przy 20 GB, więc postanowiłem przekopiować folder ponad 40 GB. Ten również bez problemu skopiował się na dysk. 

Sytuacja o tyle mnie dziwi, że dysk na moim komputerze odmawiał współpracy przed formatem i po formacie, a złącza chyba są w porządku, bo żadne inne urządzenia nie mają z nimi problemów. 

Link to post
Share on other sites

W takim razie wychodzi na to ,że to wina komputera, sprawdz jeszcze raz czy masz wszystkie sterowniki i sprawdz czy masz włączone oszczędzanie energii usb bo może być tak, że komp ci poprostu usb wyłącza po pewnym czasie... 
https://www.google.pl/search?client=opera&q=oszczedzanie+energi+usb&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=oszczedzanie+energii+usb

A masz jakiś hub usb / badz urzadzenie z hubem usb i sprawdz czy problem występuje.

Link to post
Share on other sites

Hm, chyba powinienem zmienić nazwę tematu na "Problem z portami USB 3.0". Wyłączyłem oszczędzanie energii na portach 2.0, na 3.0 nie miałem takiej opcji (nie wiem, czy to celowe, czy nie, w każdym razie sterowniki mam aktualne). Po podłączeniu dysku pod port 3.0 problem pozostawał, natomiast folder ponad 30 GB, przy podłączeniu pod port 2.0, przekopiował się bez problemu. Zaraz spróbuję zainstalować na dysku wspomniane GTA V i zobaczymy, czy wszystko będzie w porządku. Wciąż jednak zostaje kwestia portów 3.0. Jakieś pomysły? 

Link to post
Share on other sites

Poszukam w necie czy u innych występują problemy z usb 3.0 na tej płycie


Dobra przegapiłem jeden szczegół , bo widzę ,że posiadasz obudowę SPC Regnum L50 Pure Black  , która ma 2 x usb 3.0 na przednim panelu . Toteż mam pytanie gdzie podłączasz dysk do usb 3.0 z przodu , czy z tyłu ? Jak sprawdzałeś czy masz zainstalowane stery ?

Link to post
Share on other sites

Hm, słuszna uwaga. Próbowałem je podłączyć z przodu, bo porty z tyłu mam zajęte + kabel od kieszeni jest bardzo krótki. A sprawdziłem w Menedżerze urządzeń, tam miałem:

http://imgur.com/a/80LGW

Koncentrator główny

Kontroler

 

W obu sprawdziłem, że sterowniki są aktualne.

 

EDIT.

Przez USB 2.0 GTA V spokojnie zainstalowało się z płytek. Wolno, bo wolno, ale zainstalowało. Także problem w tym zakresie uważam za rozwiązany.

Edytowane przez brutalcompany
Link to post
Share on other sites

Zróbmy tak:  https://www.msi.com/Motherboard/support/B75MA-E33.html#down-utility&Win7 64

Jest tam live update w utility pobierz i zobacz może wykryje jeszcze coś do doinstalowania / zaktualizowania ....
Zobacz jak dysk działa z usb 3.0 na tylnym panelu, może być, że to po prostu wina panelu przedniego.


Edit.   Problem tak czy siak jest ewidentnie z usb 3.0 jeżeli live update nie wyszuka aktualizacji , to poczytaj o wyłączaniu się portów usb 3.0 : https://www.google.pl/search?client=opera&q=usb+3.0+wyłącza+sie&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8


Zobacz jaką masz wersje bios'u.

Link to post
Share on other sites

Live update niczego nie wyszukał, natomiast podłączyłem dysk do tylnego panelu i ponad 38 GB danych przekiopwało się bez problemu, więc to zapewne wina przedniego panelu. 

 

Wersja biosu:

04.06.05

 

Pytanie zupełnie nie z tej beczki.

 

Po formacie wydajność mojego komputera wyraźnie spadła. Przed formatem mogłem spokojnie mieć odpalone dwa okna, nawet trzy okna z gry (opartej na javie) i do tego korzystać z przeglądarki. Teraz jedno okno gry i przeglądarka to już ledwo ciągnie, gdy próbuję odpalić drugie okno z gry mam zużycie procesora 100%, co przed formatem nie występowało. Wydaje mi się, że mam wszystkie aktualne sterowniki.

Link to post
Share on other sites

Jaki system miałeś przed formatem i czy ,,spowolnienie" występuje również po wyłączeniu windows update i wszystkich procesów svchost.exe , czyli procesów win update? Pytam bo M$ ma specyficzna politykę aktualizacji windows 7. 

Co to za okienka w javie ?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o MC to jest taka sytuacja , że przez ostatnie wersje optymalizacja spadła znacząco, jeszcze zależy czy z modami ale teraz jest i tak gorzej niż 2-3 wersje temu. Patrz po prostu czasami do menadżera zadań i patrz który proces zużywa zasoby( procesor , ram , dysk) skoro masz 7 to zakładam , że będzie to svchost właśnie ale to już inna historia i przypadłości 7. Co do javy do MC powinno się mieć obydwie wersje 32 jak i 64 bit zainstalowane( w przypadku win 64 bit).  Wiesz z tym ,,zwolnieniem" kompa to już może być temat rzeka.... mogę tutaj wypisywać mnóstwo możliwości ale i tak nie wiadomo , musiałbyś szczegółowo opisać to może by udało się cokolwiek ustalić :P

Link to post
Share on other sites

Tak, wiem, że przyczyna nie jest trudna do ustalenia, jednak widocznie wydajność zmniejszyła się po samym formacie. Gram na tym samym serwerze od kilku miesięcy, na tej samej wersji, więc to odpada. Mogłem mieć włączone 3 okna MC (które były "aktywne") i do tego grać w Fifę, teraz przy dwóch MC nie mogę zrobić absolutnie nic. Początkowo myślałem, że to wina tego, że komputer ciągle coś aktualizuje w tle po formacie, ale to trwa zdecydowanie za długo. 

 

PS. Oczywiście wszystkie aplikacje typu steam, origin, skype itp. mam wyłączone, więc nie powinny obciążać procesora.

Edytowane przez brutalcompany
Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz dużo svchostów , które zużywają zasoby to  oznacza że system się aktualizuje ( trochę drażliwy temat z aktualizacjami do 7).  Jak będziesz grał to porób screeny z menadżera zadań według zużycia procesora.

Czy masz obydwie zainstalowane javy ( 32 i 64 bit ), jeżeli serwer z modami/ bądź duży to ile ramu na okno dałeś ? Która fifa :D

Co do portów usb 3.0 na przednim panelu to może być tego typu problem ,że mobo masz wyjście na 1x usb 3.0,  a na obudowie masz 2x usb 3.0 , toteż poleciłbym wejść do biosu i zobaczyć czy są jakieś ustawienia związane z usb dla przedniego panelu , tak czy siak powinieneś mieć 1x usb 3.0 działające w pełni na przednim panelu ... ale prynajmniej możesz już szukać pod tym kątem w google ;) 

Link to post
Share on other sites

Właśnie w procesach nie zauważyłem nic niepokojącego. Jutro rano jak odpalę kompa na świeżo i odpalę dwie gry i przeglądarkę to porobię screeny i wrzucę, bo teraz jeszcze mi odtwarzacze muzyki i office chodzą :P

 

Serwer zaś nie jest duży, zaledwie na 60 slotów, z czego zapełniona jest maksymalnie połowa, więc to nie powinien być problem. W ustawieniach launchera mam po 1GB ramu na okno a mam wrażenie że żre więcej.

Fifa 16 :D

 

To też rano spojrzę do biosu :D 


Obiecane screeny:

http://imgur.com/a/Bg6CA

 

Pierwszy z odpalonym jednym oknem MC (nie złapałem zużycia procesora: 60%) drugi z dwoma oknami. Widzę, że opera dużo procesów ciągnie, mimo że ma otwarte trzy karty - to forum, facebooka i imgur. Już cięzko się pracuje przy takim obciążeniu.

Przed formatem zaś przy przeglądarce i trzech oknach MC zużycie procesora sięgało 90%.


EDIT 2.

 

Chyba wiem, w czym był problem. Nie wiem, czy to możliwe, ale chyba leciałem na karcie zintegrowanej z procesorem. Okazało się, że mam nieaktualne sterowniki do karty graficznej, a gdy je zaktualizowałem - 2 MC i przeglądarka to ledwo 60-65% zużycia procesora. 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...