Skocz do zawartości

Nie można otworzyć BIOSu.


Recommended Posts

Witam.

Dzisiaj złożyłem dziewczynie komputer z następujących elementów:

Obudowa ze starego komputera, model nieznany, dyski również z odzysku (dwa razy Seagate Barracuda 7200.10), nagrywarka bodajże LG, model bliżej nieznany (z odzysku, a jakże). Ponadto nowe elementy:

  • Zasilacz Modecom Logic 500 (znam opinie na jego temat, natomiast nie miałem wpływu na jego zakup, mimo że sam polecałem polecony przez użytkowników tego forum Corsair VS Series 450W 80PLUS),
  • Procesor Intel Core i3-6100,
  • Płyta główna MSI H110M Pro-D,
  • RAM Goodram DDR4 Play, 8GB, 2133Mhz.

Montaż obył się bez kłopotów, więc podłączyłem kabel DVI-V-HDMI do telewizora i próbuję włączyć komputer. Najpierw pojawia się ekran "powitalny" od płyty głównej (nazywany dalej ekranem startowym), po czym pokazuje się znane wszystkim okienko Windowsa -> system był zamknięty nieprawidłowo, jak chcesz uruchomić system (i tu wybór: normalnie, w trybie awaryjnym itd.). Wniosek prosty, dyski niesformatowane, ale systemu uruchomić się nie da (cokolwiek by się nie wybrało, komputer "restartuje się" i po chwili wyskakuje to samo okno). Chciałem więc zmienić w BIOSie tak, żeby najpierw wczytywało system z płyty, gdzie był Win7 (na dyskach chyba był zainstalowany XP). No i tu problem. Przy restarcie komputera klikam Del (później próbowałem również F12, F2, Insert, F8 i inne..). Reakcja zawsze taka sama. Pojawia się ekran startowy.. po czym czarno. Nic, zero reakcji. Zdarzało się nawet, że nie dało się wtedy komputera wyłączyć z przycisku, a trzeba było z zasilacza. Próbowałem odpiąć dyski i nagrywarkę, nic. Gdy podpiąłem samą nagrywarkę - odpaliła się instalacja Win 7, ale że dyski były odłączone - nic nie mogłem zrobić. Podpiąłem więc jeden z dysków, na którym, jak przypuszczałem, nie był zainstalowany system, ale wtedy instalator w ogóle mi go nie wykrył. Próbowałem zresetować BIOS (wyjąłem baterię na ponad 20 minut), ale i to nie przyniosło rezultatów.

 

Warto wspomnieć o jednej, myślę że dość nietypowej, obserwacji. Za każdym razem, gdy włącza się komputer na płycie głównej zapala się czerwona dioda VGA, która gaśnie od razu po pojawieniu się ekranu startowego. 

 

Niestety nie mieszkam blisko dziewczyny, więc mam ograniczone możliwości, jeśli chodzi o naprawianie, natomiast może wymyślicie coś, co nie będzie wymagało odwożenia części do sklepu na gwarancję, co jest dość problematyczne. Liczę na waszą pomoc :)


Odświeżam.

Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że gdy dyski są podłączone i mam wybór między uruchomieniem systemu w różnych trybach, klawiatura działa. To może nie mieć wpływu? 

Wybór uruchomienia systemu następuje po załadowaniu wszystkich rzeczy z biosu oraz po wstępnym ładowaniu z systemu z dysku

ekran wyboru nie pochodzi od płyty głównej tylko od Windowsa a wtedy wszystkie porty usb itd. muszą być uruchomione, nie wiem czy przypadkiem jakieś wstępne sterowniki też nie są ładowane

Link to post
Share on other sites

Co to za klawiatura  , a działa w jakiejkolwiek sytuacji gdy masz odłączone dyski ?? Bo jak nie to oznacza ,że na dyskach są sterowniki , a tak przynajmniej mi się wydaje. Jeszcze jedno bo nie rozumiem powiedz kiedy klawiatura reaguje:
-bios/ ekran startowy płyty głównej    - tak /nie
-instalacja systemu                            - tak /nie

-podłączone zero dysków                  - rozumiem ,ze nie

-podłączone dyski                              - rozumiem ,że tak

Spróbuj boota z jak najmniejszą liczbą podzespołów w kompie.
O i sprawdź jakie napięcia na tym zasilaczu ,czy nie wykraczają poza 10 % ( masz multimetr ? )
Podpinasz pod panel przedni ,czy z tyłu ? (klawiaturę)
System próbujesz zainstalować z  płyty ,czy pendriv'a ?
Czy płyta główna była kupiona nowa ?
W biosie są zazwyczaj gdzieś ustawienia typu ,,usb keyboard support"
Co do klawiatury możesz spróbować z przejściówką ps2 > usb i to do niej podłączyć klawiaturę :P
Może jest włączona opcja fastboot i post omija klawiaturę. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...