Skocz do zawartości

Sterownik ekranu amd przestał działać ale odzyskał sprawność


Recommended Posts

Witam mam problem z karta graficzną Amd Radeon hd 6870. Podczas niektorych gier wyskakuje mi na chwile czarny ekran po czym gra sie przywraca i wyskakuje komunikat "sterownik ekranu amd przestał działać ale odzyskał sprawność". Dzieje sie tak np w Wiedźminie 2 i Saints Row 4, jak narazie w tych mi błąd występuje. Ale w grach np league of legends, the forest, cs go normalnie działa wszystko i nic nie wyskakuje. Prosze o pomoc moze ktoś miał coś podobnego ? Sterowniki najnowsze nie wiem juz co robić a chce normalnie pograć.

Link to post
Share on other sites

Albo może karta się przegrzewa. Sprawdź temperatury i prędkość wentylatorów na karcie. W końcu jest już dość stara, i może warto byłoby wymienić pastę na świeżą.
Może też być wina nowych sterowników, albo samej instalacji sterowników (może źle się zainstalowały).
Można spróbować użyć Display Driver Uninstaller, albo własnego narzędzia AMD - AMD Clean Uninstall Utility.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy nie wysuwam zbyt daleko idących wniosków i czy tego nie przekombinowałem.
Może być tak że albo przegrzewa ci się grafika albo poprostu zaczyna padać lub jest kaszanka w systemie i trzeba zainstalować na nowo sterowniki ale:

Teoretycznie, HD 6870 potrzebuje sam dla siebie około 13A czyli 156W.
Zasilacz który masz może i nówka, ale ma 2 linie 12v z czego jedna ma 24A a druga 21A czyli na tej słabszej jest teoretyczny max 250W. Wiem że schematy odnośnie linii w zasilaczach i naklejki nie zawsze są zgodne z prawdą (że niby pisze 2 linie a jest jedna itd.), ale jeśli na tej linii jest grafika ( i ogólnie podzespoły z wyjątkiem procesora ) i faktycznie ma 2 linie to płyta główna, dysk twardy i grafika to wyszło by ze 170-180w na tej linii grając w takiego wieśka 2.  Zasilacz nie ma żadnego certyfikatu sprawności, więc pod obciążeniem może dawać trochę mniej prądu niż teoretycznym max 250W (lub 250W jest ale przy małym obciążeniu). I może być że zasilacz jest na styk. I okaże się że wszystko jest super a na czymś co mocno to obciąża czyli wiedźmin 2 są takie kwiatki.

Czy przed wymianą zasilacza też tak miałeś, czy dzieje się to po zmianie na ten zasilacz?

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Przed zmiana zasilacza miałem karte nvidia geforce gt 520 na ktorej w takie gry na wiesiek 2 to ja grac nie mogłem wiec ci tego nie powiem czy takie rzeczy miały miejsce. Sterowniki mam najwnosze. Pozostałości po wszystkich starych pousuwałem Driver Cleanerem.

 

A to jest zdjęcie temperatury grafiki podczas gdy miałem odpalone league of legends.

 

http://i65.tinypic.com/2n0osit.png

Link to post
Share on other sites

 

 

A to jest zdjęcie temperatury grafiki podczas gdy miałem odpalone league of legends.

 

Karta się przegrzewa. 59 st. przy taktach 100 MHz i 64% wentyla to ewidentnie za dużo. Czas zdjąć chłodzenie i wymienić pastę na chipie oraz termopady na pamięciach i sekcji zasilania (jeśli są).

Link to post
Share on other sites

Spróbuj znaleźć na stronie Microsoftu (po wpisaniu komunikatu) rozwiązanie ,polegające na zmianie jednej wartości w rejestrze (wydłużenie czasu oczekiwania płyty na sygnał z karty). Kiedyś rozwiązałem w ten sposób swój,podobny problem...

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli mowisz ze to moze byc przyczyna ze w tych grach mi wywala sterownik ekranu ?

 

Jak najbardziej. Jak chcesz dokładnie sprawdzić to zapodaj zapętlony test Unigine Heaven lub Valley. One mocno obciążają gafikę i powinny wywalić jak karta się przegrzeje.

 

 

 

Ustaw w tym gpu z wartosc max dla danego parametru i dopiero wklej na forum. Kolega myślał ze przy 100mhz masz 60st na rdzeniu.....

 

Ja nic nie myślałem. Wykres wysokiej temp. i obrotów wentylatora się prawie nie zmienia nawet w przypadku braku jakiegokolwiek obciążenia GPU. Ewidentny problem z chłodzeniem.

Link to post
Share on other sites

Spróbuj znaleźć na stronie Microsoftu (po wpisaniu komunikatu) rozwiązanie ,polegające na zmianie jednej wartości w rejestrze (wydłużenie czasu oczekiwania płyty na sygnał z karty). Kiedyś rozwiązałem w ten sposób swój,podobny problem...

Robiłem ten sposób juz i nie pomaga ;d Nałoże ta paste i dam znać czy coś pomogło

Link to post
Share on other sites

Karta ma chlodzenie referencyjne, wiec temperatury sa wyzsze. Zwlaszcza ze to mala grzalka. Nowa pasta powinna pomoc obniżyć temperatury ale szalu nie będzie.

Czasami to wina tylko sterownikow. Na gtx 970 w wiedzminie 3 potrafilo wywalac sterownik co 30min, by na nastepnej wersji juz co 3h, a ostatnio juz wcale.

Link to post
Share on other sites

Sam mam 6850. Miałem kiedyś podobny problem. Winowajcą był dysk twardy, który się krzaczył. Po postawieniu systemu na SSD problem znikł... Czarna magia :|

 

Polecam chociaż format z zerowaniem dysku. To też może pomóc, jeżeli winowajcą jest dysk oczywiście.

Edytowane przez Rica1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...