Skocz do zawartości

Recommended Posts

Składając serwer plików postanowiłem zaufać firmie SEAGATE. Podwójnie:

po pierwsze wybierając produkty tej firmy a po drugie dopłacając ekstra za produkt który wg SEAGATE wyróżnia MTBF - ponad milion godzin.

Niestety SEAGATE - ES.2 ST3500320NS rozczarował mnie podwójnie: po pierwsze wytrzymał zaledwie 20 tys. godzin pracy w komfortowych warunkach (klimatyzowana serwerownia) a po drugie skalą fizycznych uszkodzeń dysku spowodowanych błędną pracą głowic.

Nie marudziłbym gdyby to był tani produkt desktopowy, "gorszej" firmy, ale jak czytam ulotkę autorstwa SEAGATE to mnie krew zalewa:

 

Barracuda ES.2

Najwyższa pojemność dla pamięci

masowych typu nearline do zastosowań

biznesowych o znaczeniu krytycznym ;)

 

Reszta marketingowego bełkotu jest tu: http://www.seagate.com/docs/pdf/pl-PL/m ... a_es_2.pdf

 

A powierzchnia talerzy wygląda tak:

 

http://img11.imageshack.us/img11/1769/hddnm.jpg

 

Z noworocznym ostrzeżeniem pozdrawiam serdecznie. ;)

PS. Dane bezpieczne dzięki mirroringowi - właśnie przerzucam na WDC :D

Link to post
Share on other sites

Niestety miałem tą samą nieprzyjemność, która do tej pory odbija mi się czkawką ;)

W piątek idę odebrać już 4 z kolei dysk i aż boję się co tym razem dostanę.. Przerzuciłem się na Samsunga i zamierzam kupić jeszcze jeden dysk, żeby zabezpieczyć dane ;)

Link to post
Share on other sites

Prawda taka, że i dyski Seagate i WD i Samsunga i każdego innego producenta mogą paść bo w znakomitej większości to szrot składany w Chinach czy na Tajwanie w jakiejś zabitej dechami wsi przez źle opłacanych i jeszcze gorzej zmotywowanych pracowników.

Link to post
Share on other sites

Nie przesadzaj z tymi warunkami w jakich są składane ;) co do samych pracowników to się zgodzę. Ale ostatnie serie dysków jakie zaprezentował Seagate są na prawdę kiepskie, wystarczy opinie poczytać. Ja w ciągu 2 lat dostanę 4 dysk, a mam 7-letniego WDC, który do dziś jest w pełni sprawny ;)

Link to post
Share on other sites

Ja również kiedyś miałem (nie)przyjemność używać dysk Seagate jak tylko skończyła mu się gwarancja zaczął pracować jak traktor i się zacinał.

Zawsze używałem WD ale wtedy coś mnie pokusiło i kupiłem Seagate.

Wróciłem do WD i do tej pory nie mam z nimi problemów. Stary 80GB ma już ponad 5latek i się trzyma, oczywiście już wykorzystuje go jako śmietnik

Link to post
Share on other sites

Nie miałbym pretensji gdyby to był zwykły desktopowy dysk za psie pieniądze ale po cholerę Seagate promuje serię ES jako bezpieczne urządzenia o MTBF miliona godzin!? To kolejna wtopa Seagate'a po akcji z ich kulawym firmware'em, przez który straciłem dane z dysków w domowym strippingu. Ale tu liczyłem się z ryzykiem, była kopia, nie ucierpiałem aż tak mocno.

Zdecydowanie wracam do WDC. W innym serwerze mam dwa Raptory w mirrorze. Od dwóch lat serwer non-stop online. Zobaczymy ile jeszcze pociągną... 8-)

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Prze lata uważałem, ze Seagate to najlepsze dyski o PC. I tak generalnie było... wytrzymałe i w dodatku szybsze od ówczesnej konkurencji. Jak składałem kompa 3 lata temu to kupiłem, w krótkich odstępach czasu, 3 dyski 500GB. Dwie Barracudy 11 i jedną Barracudę 12. Pierwsza Barka 11 oke. Druga Barka 11 poszła od razu na serwis i obie działają. Barka 12 działa ale czasem znika mi do niej dostęp. Przycina się... rzadko... ale w dyskach 10 letnich, a mam takich kilka, takie rzeczy się nie zdarzają. Teraz planuję przy modernizacji kompa wziąć jakiś pojemny i szybki dysk ale to nie będzie Seagate... pewnie Samsung F4 2TB. Po prostu nie znam dnia ani godziny obecnych moich Seagate 500GB i obawiam się o nowe. Po mimo, ze te dyski mi działają cały czas w kompie i względem szybkości jestem zadowolony to mm niesmak trochę względem Seagate.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Chyba wszystkie Barracudy 7200.11 mają wadę fabryczną... ja mam takie dwie tylko 500GB... w tym roku kupuje na system SSD jakieś taki w miarę i zastępczy wobec nich Samsung F4 2TB ;) Chociaż generalnie jak się poczyta to Samsungi i WD tez padają. Wiće to też kwestia szczęścia. O dziwo moje Braki 11 działają nadal.

Link to post
Share on other sites

jedni maja pecha do seagate, inni do innych firm. od zawsze korzystalem tylko z seagate i nigdy mi zaden nie padl. mialem tez do czynienia z wd i ten padl. wszystko zalezy od szczescia. fakt faktem, ze kiedys moze robili dyski solidniej, bardziej sie przykladali do montażu. seria 11 była zła, ale to z winy firmware.

Link to post
Share on other sites

Generalnie HDD wszystkich firm trafiają się wadliwe. Na nie wiele zdają się statystyki chociaż pod względem najniższej awaryjności w % od lat przoduje WD. Osobiście ufam tej firmie od 15 lat (wcześniej był IBM) co widać choćby w mojej stopce. W serwerach Seagate i WD, w stacjach roboczych i graficznych, które mam pod opieką również Seagate i WD. Wśród profesjonalistów nie ma jeszcze zaufania do Samsung. Może to się zmieni.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

hehe, myślałem że pokazujesz tarcze hamulcowe, mam tak samo wyglądające w moim fazerku :P

No ładnie głowiczki wypaliły talerze

musiało coś się stać, moze się zapowietrzyły.

 

A tak wogóle ja od bez mała 10 lat poza kilkoma wyjątkami tylko WD, do tej pory tylko raz pamientam mieli problem z Gigabajtowymi dyskami w krótkiej serii, akurat wtedy kupiłem 2 fujitsu i 2 WD 1 WD poszedł w piach po tygdniu :D

Ale to stare dzieje, w szafie leża archiwalne dyski, nadal sprawne, a ja rzadko wyłączam komputer, zazwyczaj jak jade na urlop :D

Link to post
Share on other sites

Jak to dobrze, że pokusiło mnie żeby sprawdzić ten dysk w sklepowym serwisie :D

Stukanie, pukanie czyli dalej szmelc.. Porozmawiałem sobie z właścicielem sklepu i będą starali się odzyskać kasę od producenta lub wymienią na nowy, a nie naprawiany. A mi pozostaje kolejny miesiąc czekać..

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Moje pierwsze 2 dyski to było seagate, jeden 60 GB chodził 7 lat i go sprzedałem, 160GB chodził 5 lat i sprzedałem go miesiąc temu, obecnie mam 2 Samsungi i cóż mogę rzec, też się nie psują ;) Ale dzisiaj bym już Seagate nie kupił bo ilość negatywnych opinii na tle konkurencji jest przytłaczająca.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dziś kolejny raz dostałem dysk z identyczną wadą, piąty lub szósty nawet nie pamiętam. Postanowiłem więc napisać bezpośrednio do producenta i opisać ze szczegółami mój przypadek. Pozytywnie mnie zaskoczyli, gdyż zgodzili się na moją prośbę wymiany dysku na inną serię (Constellation). Mam nadzieję, że kończąc tą "przygodę" z ES.2 skończą się te problemy :)

Link to post
Share on other sites

Mam Seagate 80GB i nie ma uszkodzonych sektorów, choć jest jakby wolniejszy i głośniejszy po 5 latach użytkowania. Wcześniej miałem taki, ale na taśmie ATA i był niemal bezgłośny.

 

Podobno Seagate są najrzadziej odsyłane na serwis, a najczęściej Samsungi :) - to z jakiegoś badania przeprowadzanego bodajże w USA.

Link to post
Share on other sites

Siemka.

Dopiero co się zapisałem na tym forum i tak czytam te wasze posty i na ten postanowiłem odpisac. Ja tez mam nie miłe wspomnienia z SEGATE. Otóż mam w domu kilka dysków SEGATE i tylko jeden działa a co śmieszniejsze to działa ten najstarszy :lol:

 

Ten który uzywam teraz (bo działa) ma ponad 5 lat. 120 giga pojemności 7200 rpm. Kupiłem go wraz z kompem fujitsu siemens jakieś 5 lat temu. Kupiłem używany zestaw.

Drugi dysk to 500 giga 7200 tego samego producenta i co ?? I lipa. Ma jakiś error którego nie da się naprawić. Miałem na nim system (partycja 35 giga) a reszta do storage.

Kupiłem sobie nowe części (płyta głowna. procek, DDR3, zasilacz) i co ? Stawiam system instaluje stery itd. i klikam na moj komputer a tu widze latarke co mi folderów szuka. Myślę se hmm moze cos z windowsem. Klikam na dysk D gdzie miałem muze, filmy itd i około minuty mi ikony odświeża :hahaha:

 

Zrobiłem test HD Tune i wyrzuciło mi error. Wywaliłem ten dysk i wrzuciłem teh 120 giga co jest u mnie najstarszy. Postawiłem system itd i smiga cacuszko, bez zadnych problemów.

 

W zwiazku z tym mam pytanie. Jaka firmę byście polecili. Chce kupic za tydzien dysk bo bede miał wypłatę ale nie wiem jaki. Moja płyta głowna obsluguje SATA III i chciał bym to wykorzystać ale z tego co widziałem w sklepach to tylko WD produkuje SATA III a na YT oglądałem filmy ze to dosc głośny dysk :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...