Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze MOBO pod i7


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Blitz007,

Recommended Posts

Witam,

 

Przymierzam się do zakupu kilku podzespołów do komputera (SSD, RAM, CPU, MOBO). Niestety mam dylemat przy wyborze płyty głównej. Za czasów mojej ostatniej wymiany sprzętu, z różnych względów polecani byli konkretni producenci płyt głównych. Czy teraz nie będę żałował, gdy wybiorę dowolnego producenta? Rozmawiając o płycie głównej, nie mogę pominąć tak istotnych faktów jak RAM, czy SSD M.2, więc listuję podzespoły poniżej.

 

Oto podzespoły, które mam na celowniku:

 

 - CPU: i7-6700k (1151)

 - RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32GB (2x16GB)

 - SSD: Samsung 950 Pro 256GB PCIe 3.0 (MZ-V5P256BW)

 - MOBO: ?

 

Pytania:

 

- Jaki chipset będzie odpowiedni dla tego procesora? Jeśli Z170 to czy chodzi wyłącznie o możliwości OC?

- Czy ten dysk (M.2) może mieć problemy kompatybilnościowe z niektórymi płytami głównymi (posiadającymi slot M.2)?

- Jakiego producenta powinienem wybrać? Czy mam się sugerować jedynie ilością i rodzajem dostępnych złącz?

- Dużo płyt głównych oferuje USB 2.0. Czy jest jeszcze sens stosować ten standard na płytach?

- Czy istnieje złoty środek, oferujący określone funkcjonalności płyty głównej, przy zachowaniu racjonalnej ceny?

 

Odpowiedzi:

 

- Posiadam GTX970

- Tak. 32GB pamięci RAM to dla mnie konieczność. Jeśli miałbym brać 16, to tylko po to, żeby później zapełnić dwa pozostałe sloty kolejnymi kościami.

- Dlaczego taki CPU? - potrzebuję czegoś oferującego dużą moc obliczeniową i ilość rdzeni (wątków). Mógłbym wybrać Haswell-E, jednak idę w stronę Skylake. 

- Komputer będzie wykorzystywany głównie jako narzędzie pracy.

- Nie wiem, czy jest sens wydawać na płytę główną więcej niż 400-500zł. Jeśli tak to proszę powiedzieć dlaczego.

 

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Ja również odpowiem na każde pytanie.

Link to post
Share on other sites

Są pewne różnica, ale główne to podkręcania - prosto opisał to Lipton z morele tv - poszukaj na YT.

 

Nie wszystkie dyski M.2 są kompatybilne ze wszystkimi złączami. Są dwa wyznaczniki: po pierwsze rozmiar (czyli te dwie wartości w nazwie modelu), oraz to przez jaki interface działa złącze - w twoim przypadku powinno być PCIE (inaczej ograniczy przepływ danych).

Warto też się zastanowić nad płytą z 2, a nawet większą ilością takich gniazd - możesz tam też wsadzić coś innego i np. zrobić RAID 0 z 2 SSD - będzie szybciej.

 

Główne różnice pomiędzy płytami różnych producentów to software. Najgorszy (najmniej przejrzysty) ma GB, najprostszy MSI.

 

Tak, i tak większość akcesoriów ma standard 2.0, ale fajnie zaopatrzyć się w coś z większą ilością 3.1 i chociaż jednym 3.1C, ale przymusu nie ma...

 

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i zasobności portfela.... Osobiście polecam wejść na morele i obejrzeć wszystkie płyty, uprzednio zastanawiając się co jest potrzebne. Potem czytasz recenzje kilku wybranych, szukasz gdzie najtaniej i gotowe.

 

 

 

Jeżeli renderujesz, to większy przyrost pojawi się przy zakupie lepszej karty graficznej.

 

Nie będę się kłócił...

 

Ja bym na Twoim miejscu jednak poszedł w 5820K...

 

Co do ceny, to sam musisz zadecydować czego potrzebujesz... Płyta za 400 to raczej średni pomysł jak dla mnie. Takie całkiem fajne zaczynają się od jakichś 600, a najlepiej to tak za 800.

 

 

Fajnie by było, gdybyś sprecyzował co konkretnie będziesz robił na PC...

Planujesz OC?

Jakie chłodzenie?

Jakie masz priorytety?

Link to post
Share on other sites

 

 

Tak, i tak większość akcesoriów ma standard 2.0, ale fajnie zaopatrzyć się w coś z większą ilością 3.1 i chociaż jednym 3.1C, ale przymusu nie ma...

 

 

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i zasobności portfela.... Osobiście polecam wejść na morele i obejrzeć wszystkie płyty, uprzednio zastanawiając się co jest potrzebne. Potem czytasz recenzje kilku wybranych, szukasz gdzie najtaniej i gotowe.

Przeglądałem dostępne modele płyt głównych i znalazłem kilka oferujących dużą ilość portów 3.0/3.1 a nawet 3.1C. Jednak nie podobało mi się to, że przy droższych płytach zaczynają się światełka i dekoracje, co mnie w ogóle nie interesuje. Zastanawiałem się, czy jest jakaś płyta, która nie ma tych niepotrzebnych bajerów i oferuje duże możliwości.

 

 

 

Jeżeli renderujesz, to większy przyrost pojawi się przy zakupie lepszej karty graficznej.

Czasem renderuję, ale GPU które posiadam jest dla mnie wystarczające do tego typu zadań.

 

 

 

Ja bym na Twoim miejscu jednak poszedł w 5820K..

Czy rzeczywiście ilość rdzeni fizycznych oraz duża ilość pamięci cache będzie wygrywała z nowszą architekturą?

 

 

 

Planujesz OC?

OC planuję na przyszłość - zakładam, że nie kupię ponownie podzespołów przez następne kilka lat, więc gdy zajdzie konieczność, warto mieć zapas w postaci OC. Jeśli moje myślenie jest błędne proszę o zaznaczenie dlaczego.

 

 

 

Jakie chłodzenie?

Odpowiem abstrakcyjnie: ciche. Nie mam jeszcze nic na oku i nie chciałem o tym pisać w tym temacie.

 

 

 

Jakie masz priorytety?

Aktualnie na AMD Phenom II 955 i 8GB pamięci RAM nie jestem w stanie normalnie pracować. Nie wspomnę o odpaleniu maszyny wirtualnej lub dwóch. Wielokrotnie występuje u mnie konieczność uruchomienia dwóch lub nawet trzech środowisk deweloperskich - samo działanie ich zapewni większa ilość pamięci RAM, ale podczas przetwarzania danych potrzebuję moc obliczeniową.

 

Każda wymiana sprzętu będzie dla mnie skokiem w górę, ale staram się uzyskać coś więcej (tzw. zapas obliczeniowy).

Link to post
Share on other sites

 

 

Przeglądałem dostępne modele płyt głównych i znalazłem kilka oferujących dużą ilość portów 3.0/3.1 a nawet 3.1C. Jednak nie podobało mi się to, że przy droższych płytach zaczynają się światełka i dekoracje, co mnie w ogóle nie interesuje. Zastanawiałem się, czy jest jakaś płyta, która nie ma tych niepotrzebnych bajerów i oferuje duże możliwości.

Owszem, w droższych konkurencjach pojawiają się pewne "dodatki", ale zawsze można je wyłączyć. Oprócz tego jednak zmienia się ich jakość i przydatne funkcje. Ja bym na twoim miejscu poszukał czegoś na Z170 i z najlepiej 2 wejściami M.2 (pod ewentualną rozbudowę). Do tego poszukaj tych funkcji których potrzebujesz (wróżką nie jestem nie zgadnę jakie masz dokładnie potrzeby...).

 

Co do wyboru platformy, to na 99 masz większą szansę na późniejszą rozbudowę. Sprawdza się to lepiej do zadań, które wymagają więcej rdzeni, a nie jest najważniejsze taktowanie. Np: gry - mało rdzeni - wysokie taktowanie, renderowanie - rdzenie.

 

Jeżeli OC, to rzuć okiem na wielki test płyt głównych - tam będą pokazane które mają najlepsze. Ja radzę od razu się za to zabrać i mieć z głowy. Do ego potrzebne dobre chłodzenie - najlepiej lc (wydajność).

Link to post
Share on other sites

Znalazłem kilka płyt głównych, które zdają się być racjonalnym wyborem:

AsRock z170 extreme 4 (589 zł):
https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z170-extreme-4-intel-z170-4x-ddr4-sata3-usb-3-1-gblan-atx-764687/

Plusy:
 - 6x USB 3.0
 - 1x USB 3.1
 - 1x USB-C
 - "Wygląd nie będący połączeniem drzewka świątecznego z ferrari."

 

MSI Z170A Gaming M3 (609 zł):

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170a-gaming-m3-z170-ddr4-sata3-usb-3-1-atx-7978-001r-768604/

 

Plusy:

 - 6x USB 3.1

 

MSI Z170A GAMING M5 (769 zł):

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170a-gaming-m5-s1151-z170-4ddr4-usb3-1-atx-skylake-707323/

 

Plusy:

 - 2 way SLI

 - 2x M.2

 - 6x USB 3.1

 

 

Czytając komentarze dowiedziałem się, że w przypadku podłączenia dysku M.2, tracę dwa porty SATA. Czy to prawda? Dlaczego tak się dzieje? Czy w przypadku pozostałych dwóch płyt też istnieje taki problem?

 

MSI GAMING M5 posiada 2 sloty M.2 oraz wspiera SLI. Czy warto dopłacać do M5 w przypadku, gdy nie chcę używać SLI oraz jestem w stanie zrezygnować z RAID dla M.2?

 

Która z tych płyt wydaje się najbardziej racjonalnym wyborem? Może ktoś ma inne propozycje.

 

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i czekam na kolejne.

Link to post
Share on other sites

Ok, czyli jest tak...

 

M.2 to tylko typ złącza i w różnych przypadkach działa on pod różnym i interface. Czasem jest to SATA, czasem SATA Expres, a czasem PCI (różne wersje). Kolejna "cecha" danego złącza M.2 to rozmiar dysków (czy też innych "cudów", które tam się da wpiąć - np karta wi-fi). Jest on podany w milimetrach (jak szukasz na morele dysku SSD, to tam jest kilka typów M.2 i o to chodzi). Jak można się domyślić, jeżeli masz więcej miejsca na płycie (czyli obsługuje większe dyski), to wtedy też można zmieścić mniejsze. Kiedy szukasz dysku na M.2 masz też napisane na jakim interface działają - znów szukasz to co obsługuje płyta i najlepiej, żeby było to PCI.

 

Co się samego dysku tyczy, to ja bym na Twoim miejscu nie brał jednak 950. Samsung ma jego powiedzmy, że "nie konsumencki" jego odpowiednik, który jest porównywalny (pomijając kilku stówek w kieszeni i że ma zielone PCB, zamiast czarnego i szpanerskiej naklejki...).

https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-m-2-2280-512gb-pci-e-mzvpv512hdgl-00000-771898/

Zastanowiłbym się też na tym dyskiem od OCZ, bo po parametrach wygląda zachęcająco (poszukaj testu/):

https://www.morele.net/dysk-ssd-ocz-rd400-512gb-nvme-m-2-rvd400-m22280-512g-929343/

 

Jeżeli chodzi o to zajmowanie portów SATA, przez M.2 to tak jak wspomniałem zależy od interface jaki dane złącze obsługuje - ja bym na Twoim miejscu tej płyty nie brał, bo będzie ograniczać Twój dysko, optymistycznie o połowę...

 

Co do tych 3 płyt co podałeś, to odpuścił bym sobie M3 - brak wsparcia dla SLI i ogólna bieda raczej - 3xPCI (oryginalne...  :mlotek: )

Kiedy niedawno składałem swojego PC zastanawiałem się poważnie nad ASRockiem, ale brak RAID na M.2 mi go obrzydził...

Opinie o nim też takie raczej nie za ciepłe słyszałem...

 

Wybrałem dla siebie właśnie M5 i płyta całkiem fajna (zwłaszcza jak był cash back i do tego teraz chyba jeszcze jest gra, a do tego dostałem ją w promocji, także wyszło mi niecałe 350 za nią  :evil: ). Płytka ma świetny UEFI (banał), dużó jakichś programów w standardzie do niej daje MSI i do tego ładna. Jej głównym minusem jest "średnie" OC + jak nie masy za fajnej sztuki to powyżej 4,5 nie przeskoczysz...

 

Na Twoim miejscu wybierałbym pomiędzy M5, a tym ASRockiem ze wskazaniem na M5 - dostajesz grę gratis, więc wychodzą w tej samej cenie. Ewentualnie, gdyby bardziej niż na RAID M.2 zależało na OC, to warte polecania są ASUS.

 

Mam nadzieję, że pomogłem :D . Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, to pisz. 

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za kolejną odpowiedź. Dzięki Tobie po raz kolejny bardziej wyklarowała mi się decyzja.

 

Czytałem tablice kompatybilności sprzętu i wybrałem określone podzespoły. Oto link do "zestawu"

 

https://www.morele.net/inventory/info/PBODl/

 

Płyta główna MSI Z170A GAMING M5 spełnia moje oczekiwania jeśli chodzi o złącza oraz wydajność (kompatybilność podzespołów). Do niej dołączona jest w promocji gra (którą raczej sprzedam, aby zredukować koszt płyty), co jest dodatkowym atutem. Wyczytałem, że budowa jest całkiem mocna i nie ma większych problemów z BIOS-em oraz jego obsługą. OC też jest podobno stosunkowo proste.

 

Nie wiem czy wybór pamięci wspierających 3200MHZ to dobry wybór, ale w tym przypadku 100 zł mnie raczej nie zbawi. Pastę termoprzewodzącą wybrałem na podstawie testów i rankingów. Może później poszukam jeszcze alternatyw.

 

Co do chłodzenia CPU - podobno to jest wyjątkowo ciche (na to wskazują komentarze i specyfikacja). Będę musiał tylko się upewnić, że zmieści się do mojej obudowy.

 

W ciągu tygodnia zamierzam zakupić ten sprzęt. Wciąż będę otwarty na każdą propozycję i ewentualnie coś zmienię.

Na temat dysków M.2 będę musiał jeszcze poczytać. Zakup dysku przesuwam sobie na następny miesiąc (również ze względu na koszty).

 

Temat oznaczę jako zakończony w przypadku sukcesu związanego z integracją i uruchomieniem sprzętu.

 

Zachęcam do dalszego wypowiadania się w temacie i z góry dziękuję za każdy post.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Zestaw wygląda całkiem nieźle, ale coś bym jeszcze pozmieniał  :D

 

Procesor bezdyskusyjnie najlepszy, czyli zostaje. Nadmienię tylko, żebyś koniecznie brał wersję BOX, bo w odróżnieniu od OEM ma 2 lata dłuższą gwarancję(3 lata).

 

Co do płyty głównej, to też jak najbardziej jest OK.

 

Jeżeli chodzi o RAM, to zastanowiłbym się (bazując na tym co mówiłeś) nad 2x16GB. Oczywiście ten sam model (też mam i polecam). Ewentualnie jak chcesz zaoszczędzić na razie, to weź jeden moduł 16 GB i dokup kolejny w przyszłym miesiącu.

Troszkę się z tym RAM-em bawiłem i mogę powiedzieć kila słów... Jeżeli włączysz Gaming Mode/OC Mode (czyli automatyczny OC na płycie głównej), to maksymalne taktowanie jakie otrzymasz na pamięciach to 2400, żeby osiągnąć 3200 musisz w BIOS-ie włączyć profil XMP (duży przycisk obok Gaming Mode w lewym, górnym rogu). Skutkuje to wzrostem napięcia SA i IO - informuje o tym Command Center od MSI (jeżeli masz zainstalowany) krzycząc, że są to niezalecane napięcia. Jeżeli je obniżysz znacząco, to Blue screen zagości u Ciebie od razu, a jak tylko trochę, to ryzykujesz taką akcją w najmniej spodziewanym momencie. Wracając jednak do napięć... Wbrew temu co twierdzi Command Center mieszczą się one w zalecanych widełkach, więc nie ma się czym martwić - wspominam o tym, żebyś się nie martwił.

 

Na pastach termo przewodzących nie znam się jakoś przesadnie, ale patrząc po cenie to powinna być niezłej jakości. Ze swojej strony polecam GC Extreme (jedna z najwydajniejszych, jak nie "naj"). Jak chcesz osiągnąć efekt "super", to zainteresuj się pastami z domieszką ciekłego metalu.

 

No i chłodzenie... Dark Rock to całkiem niezłe chłodzenie (a przynajmniej tak słyszałem...). Zastanowiłbym się jednak nad czymś innym... Jest duża szansa, że DR zablokuje Ci sloty na RAM (zwłaszcza, G.Skill z radiatorem), do tego podniesie temperaturę w obudowie. No i poza tym 2 kilo wygajają Ci płytę  :wariat: .

Proponowałbym pójść jednak w jakieś mniejsze LC. Ja sam tak zrobiłem i jestem zadowolony. Nie dość, że mam mniej miejsca zajęte w obudowie (płyta cała odsłonięta, a do montażu chłodnicy potrzebne tylko miejsce na wentylator 120 mm), nic nie obciąża płyty, to w dodatku temperatury porównywalne z jego większym bratem.

Corsair Hydro Series H60  pozwala mi na spokojne OC do 4,5-4,6 (z moją mierną sztuką - napięcie 1.38V) i temperatury nie przekraczają 70 C. Jeżeli chodzi o kulturę pracy, to tak, jak to w przypadku LC bywa, jest wyśmienicie  :D . W spoczynku niesłyszalne, a pod obciążeniem też jest dobrze (znacząco cichsze, niż fabryczne wentyle z Define R5). Dużym plusem jest też to, że jak byś kiedyś chciał iść jeszcze dalej z OC, to wystarczy dokupić drugi wentylator, zamontować go i kolejne "Celcjusze" spadają  :D .

Jako iż jednak chcę dorzucić drugą 1080 do komputera, to jestem zmuszony zrobić sobie pełne LC, żeby mi się GPU nie ugotowało  :pomocy:. Dlatego też H60 idzie pod młotek :/ . Chodziło u mnie jakiś miesiąc. No i jeszcze cena... Stówka w kieszeni  :P

Jeżeli jesteś zainteresowany, to rzuć okiem: http://allegro.pl/corsair-hydro-series-h60-chlodzie-wodne-lc-gw-nowe-i6400450236.html

Jako dla użytkownika forum jeszcze rabacik i atrakcyjny gratis  ;)

 

Jak byś miał jakieś pytania, to pisz (priv)  :D .

Link to post
Share on other sites

Dzięki za kolejną odpowiedź!

 

 

 

[...] Jeżeli włączysz Gaming Mode/OC Mode (czyli automatyczny OC na płycie głównej), to maksymalne taktowanie jakie otrzymasz na pamięciach to 2400, żeby osiągnąć 3200 musisz w BIOS-ie włączyć profil XMP (duży przycisk obok Gaming Mode w lewym, górnym rogu). Skutkuje to wzrostem napięcia SA i IO - informuje o tym Command Center od MSI (jeżeli masz zainstalowany) krzycząc, że są to niezalecane napięcia. Jeżeli je obniżysz znacząco, to Blue screen zagości u Ciebie od razu, a jak tylko trochę, to ryzykujesz taką akcją w najmniej spodziewanym momencie.

 

Zależy mi na wysokiej częstotliwości pracowania pamięci, ale również na niezwodności i braku BSOD. Czy ustawienie odpowiednich parametrów w BIOS-ie (wysoka częstotliwość) wiąże się zawsze z ryzykiem wystąpienia BSOD? Jaki profil/układ parametrów na tej płycie oferuje stabilną i bezawaryjną pracę?

 

 

 

No i chłodzenie... Dark Rock to całkiem niezłe chłodzenie (a przynajmniej tak słyszałem...). Zastanowiłbym się jednak nad czymś innym... Jest duża szansa, że DR zablokuje Ci sloty na RAM (zwłaszcza, G.Skill z radiatorem), do tego podniesie temperaturę w obudowie. No i poza tym 2 kilo wygajają Ci płytę. Proponowałbym pójść jednak w jakieś mniejsze LC.

 

Dzięki za uwagę. Po obejrzeniu filmu montażowego, zdałem sobie dopiero sprawę jaki on jest wielki. Raczej chłodzenie cieczą nie interesuje mnie, ale dzięki za ofertę. Moja obudowa na pewno nie jest przystosowana do takich rzeczy, a raczej nie chcę na razie wymieniać jej na nową (SilentiumPC Gladius 400). 

 

Znalazłem chłodzenie o podobnej wydajności i znacznie mniejszej cenie (CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024)

Z filmików na yt oraz parametrów technicznych wynika, że nie będzie blokować slotów pamięci tej płyty głównej (mniejszy rozmiar) i bez problemu zmieści się w mojej obudowie. Przy założeniu, że nie będę początkowo wykonywał żadnego OC na CPU, to chyba dobry pomysł. Prawdopodobnie nie odczułbym nawet różnicy pomiędzy nim a BeQuiet Dark Rock 3. Jeśli się mylę to proszę o informacje.

 

14562276568029828a0027999ec09e645fdd27af

 

 

Zaktualizowany zestaw:

https://www.morele.net/inventory/info/CSw2AW/

 

Z góry dziękuję za info.

Edytowane przez Anthares
Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o te pamięci, to wszystko będzie działało stabilnie na profilu XMP, który ustawisz. Chodzi tylko o to, żebyś nie kombinować przy tych napięciach, które się automatycznie zmienią i będą oznaczone (teoretycznie) jako zbyt wysokie.

 

Jeżeli chodzi o chłodzenie, to ja bym jednak nie brał tego SPC... Ja przynajmniej wyznaje zasadę, że lepeij nie kupować czegoś 2 razy i potem 2 razy płacić... Nie namawiam Cię koniecznie na swoje LC, po prostu to leżę rozwiązanie, a jeżeli chodzi o obudowę, to możesz wsadzić spokojnie chłodnica 240 mm (na top i chyba na front - jak wymieszać koszyki na dyski), albo tam oczywiście 120 mm tam, lub na tył, lub bok obudowy.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

W końcu wybrałem MSI GAMING Z170A M5.

 

Podłączyłem wszystko i nie było żadnych problemów z montażem.

Sterowniki MSI instalują się bardzo prosto, aktualizacje też nie wymagają zbyt wiele myślenia.

BIOS jest fajny i przyjazny, posiada również wiele przydatnych funkcji.

 

USB3 działają oczywiście tylko po zainstalowaniu sterowników, więc w przypadku programów typu LiveCD trzeba ustawiać tryby kompatybilności w BIOSI-e, żeby w ogóle można było używać myszki przed zainstalowaniem Systemu.

Instalacja Windows 7 na SSD jest wyczynem godnym Odyseusza. Dysk nie jest wykrywany standardowo przez instalator i trzeba kombinować, żeby w ogóle zainstalować Siódemkę. W moim przypadku nie pomogły żadne zmiany w BIOS-ie, modyfikacje partycji czy wpisów w BCD/MBR. Poddałem się i zainstalowałem windowsa na innym komputerze, po czym podłączyłem dysk z powrotem do mojej płyty.

 

Sterownik audio miał początkowo problemy z przekazywaniem sygnałów dźwiękowych, ale to udało się też rozwiązać przez ponowną instalację sterownika (przed update działało, po aktualizacji już nie...).

 

Pamięci ustawione automatycznie na XMP 3200MHZ. Działa stabilnie.

 

Aktualnie wszystko wydaje się działać, więc temat do zamknięcia. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Anthares
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...