Skocz do zawartości

Jak bardzo E8400 ograniczy GTX470/570/HD6950


Recommended Posts

Mój obecny zestaw to nie kręconego E8400 i HD4850. Niestety powoli skończyły się czasy, że mogłem uruchomić dowolną grę na przysłowiowego "MAXa". Przeszedł czas na modernizację. Chciałem po prostu wymienić grafę na GTX470/560/570 HD6950. Pomińmy kwestię, która karta jest lepsza. Poszperałem trochę po różnych forach i wychodzi na to, że CPU będzie ograniczać GPU. No i tu pojawia się zasadnicze pytanie: jak bardzo GPU będzie ograniczone? Ewentualnie jaka możliwie najlepsza grafika nie będzie blokowana przy wspomnianym CPU?

Link to post
Share on other sites

Intel E8400 to znakomity procesor, ale oczywiście ograniczy wydajność w najnowszych grach z kartą dla entuzjastów, ale spokojnie - zawsze możesz go podkręcić do co najmniej 3,6 GHz :(

A co do grafiki to zależy o dokładnie którą Ci chodzi - takiego GTXa 570 to o co najmniej 20% ograniczy, ale to nie znaczy, że będziesz musiał zaniżać detale :)

Poczekaj do premiery GTX560 - zobaczymy co tym razem Fermi pokarze :) Radeon 4850 to wciąż bardzo dobra karta graficzna i 3 tygodnie jeszcze z nią wytrzymasz :)

Link to post
Share on other sites

z 4850 pograsz spokojnie we wszystkie nowe gry, co do pytania dla takich kart przydał by sie juz 4 jajowiec by rozwinęły w pełni skrzydła :( Bo szkoda by było by karta nie wykorzystywała swojego potencjału, co nie znaczy ze gry będą źle działać czy cos, wręcz przeciwnie wszystko będzie działać bardzo dobrze, chodzi o to ze np: karta graficzna będzie chciała dać te 150FPS ale procesor na to nie pozwoli bo da tylko 100 FPS dla ludzkiego okna nie zauważalna różnica w wyświetlaniu obrazu :)

Link to post
Share on other sites

dstefanski - Zawsze jak się na forum składa dla kogoś komputer i ma on ograniczony budżet. To zawsze jest ciut słabszy procesor i dużo lepsza karta graficzna dlatego że karta daję więcej niż procesor.

 

E8400 bardzo dobrze się kręci, na twoim miejscu kupił bym jakąś Performę (chłodzenie) podkręcił do 4.0. I koledzy dobrze mówią poczekaj na GTX 560 ciekawe co pokaże w testach :(

Link to post
Share on other sites

dstefanski - Zawsze jak się na forum składa dla kogoś komputer i ma on ograniczony budżet. To zawsze jest ciut słabszy procesor i dużo lepsza karta graficzna dlatego że karta daję więcej niż procesor.

 

E8400 bardzo dobrze się kręci, na twoim miejscu kupił bym jakąś Performę (chłodzenie) podkręcił do 4.0. I koledzy dobrze mówią poczekaj na GTX 560 ciekawe co pokaże w testach :(

 

wiem ze E8400 dobrze sie kreci ale nie każdy to potrafi jeszcze 4,0 GHz :)

Link to post
Share on other sites

Ale mozna sie nauczyc, niepokręcany procek to grzech przeciwko naturze :(

Pozatym chyba kazdy kto chodziaz troche sie w to bawil, moze powiedziec ze to nic trudnego, dokupic tylko dobre chlodzenie i krok po kroku uczyc sie jak krecic do bezpiecznych wartosci, ja pamirtam jak kumpel pokazywal mi taki C2D na 4.8 Ghz na powietrzu ;p, sadz wiec ze 3.6 czy 4.0 Ghz to nie jest duzo jak na ten model CPU, jak by nei patrze jest to wydajnosc za FREE ;p

co do grafiki, niech kolega powie ile moze przeznaczyc funduszy na nowa karte graficzna, a moze SLI z dwojch 4850? niech napisze jaka ma plyte glowna

Link to post
Share on other sites

Ale mozna sie nauczyc, niepokręcany procek to grzech przeciwko naturze :(

Pozatym chyba kazdy kto chodziaz troche sie w to bawil, moze powiedziec ze to nic trudnego, dokupic tylko dobre chlodzenie i krok po kroku uczyc sie jak krecic do bezpiecznych wartosci, ja pamirtam jak kumpel pokazywal mi taki C2D na 4.8 Ghz na powietrzu ;p, sadz wiec ze 3.6 czy 4.0 Ghz to nie jest duzo jak na ten model CPU, jak by nei patrze jest to wydajnosc za FREE ;p

co do grafiki, niech kolega powie ile moze przeznaczyc funduszy na nowa karte graficzna, a moze SLI z dwojch 4850? niech napisze jaka ma plyte glowna

SLI z dwóch 4850 jest niemożliwe :)

Link to post
Share on other sites

przepraszam oczywiscie nie mialem na mysli SLI tylko CF.... ale wiadomo bylo o co chodzi. co do testow to na jakims temacie byl bardzo fajny w ktorym wklejono roznice poiedzy roznymi GPU czy roznych CPU to byo chyba to: http://www.tomshardware.com/reviews/bal ... 625-8.html --> Core2duo nie odstaje tak bardzo od quada, ale przy nowszych kartach (high-endowych) widac juz duuuuza rozncie, sadze ze tutaj ciekawym pomyslem moglo by byc zrobienie CF, albo zakup max 6870 albo gtx 470, no cyba ze w przyszlosci beziemy miec na mysli zmiane CPU

Link to post
Share on other sites

Wstyd się przyznawać ale lepsze chłodzenie już jest :) Może Pentagram Caracorum to nie jakaś potęga ale w stosunku do boxowego pewnie trochę lepszy jest :) O możliwościach OC mojego CP czytałem sporo ale jakoś jeszcze nie znalazłem dokładnej instrukcji dla początkujących jak kręcić te procki. Zaznaczam, że chodzi o instrukcję dla początkujących tłumacząca wszystko dokładnie, a nie tak jak większość: "zwiększyć skokowo FSB uważają na ramy + kilka innych skrótowo dla mnie niezrozumiałych instrukcji". Wiem, że wszystko można w necie znaleźć ale jakoś do tej pory czasu mi zawsze brakowało. Teraz mam go trochę więcej więc będzie można podziałać.

 

Co do grafiki, to chciałem na nią przeznaczyć tyle ile będzie trzeba :( , ale 1400 zł to górna granica, bo szkoda mi więcej wydawać na samą grafę.

 

Pomysł z CF nie jest zły ale musiałbym wymienić mobo (mój ASUS P5Q ma niestety tylko 1 PCI-E x16).

 

Rozważałem też modernizację CPU. Na obecnej platformie chyba tylko procki pokroju QX9650 mają sens. Na allegro dużo ich nie ma, a i ceny mają wysokie. Jeżeli miałbym wydać 800-900 zł na CPU 2 generacje w tył, to już wolę dołożyć na i5 i wymienić cała platformę. Tyle, że wtedy koszt modernizacji kompa wyniesie mnie dobre 2,5 tys. zł co średnio mi się uśmiecha.

 

edit 1:

po obejrzeniu wykresów z tomshardware chyba nie będę się zbytnio przejmował CPU przy doborze grafiki. Różnice są na tyle małe, że chyba nie ma co się nimi bardzo przejmować.

Link to post
Share on other sites

no różnice są małe w grach które wykorzystać dwa rdzenia w tych co 4 rdzenia już różnica jest znaczna, CF/SLI z dwóch kart przy dwu rdzeniowym procesorze nie ma sensu :(

 

Karakorum jest nie opłacalny trzeba dac za niego jakieś 80 zł( Alcu120) :)

Link to post
Share on other sites

dstefanski: Jak bedziesz chcial kurs do OC CPU, to zaluz temat w odpowiednim dziale, daj screeny swojego bios'u i na pewo ktos pomoze

co do grafiki, oczywiscie liczymy na OC twojego CPU, ja bym proponowal http://www.ceneo.pl/8572913 --> napisz tylko jaki masz zasilacz no i obowiazkowo oc na CPU :(.

Jesli wolisz Radeony to moze cos takiego: http://www.agito.pl/karty-graficzne/gig ... =wszystkie.

Tylko podaj dokladna nazwe zasilacza. Sadze ze po takiej zmianie (OC CPU + jedna z tych grafik) beziesz miec sprzet ktory przez nastepne pare lat uciagnie kazda gre na maxa + za jakis dluzszy czas zmiana CPU na 4-jajowca

Link to post
Share on other sites

dstefanski: Jak bedziesz chcial kurs do OC CPU, to zaluz temat w odpowiednim dziale, daj screeny swojego bios'u i na pewo ktos pomoze

 

bałbym się zakładać taki temat żeby na dzień dobry nie zebrać serii średnio przyjemnych wpisów typy: "było", "użyj szukaj" albo innych ciekawych.

 

Co do kart, to w przypadku GTX470 myślałem o modelu od MSI Twin Frozr, podobno rewelacja zarówno pod względem OC jak i temp. i głośności. HD5870 rozważałem do momentu premiery HD6950.

 

A co myślicie o wymianie E8400 np. na takie coś http://allegro.pl/intel-core-2-duo-quad ... 99049.html ? Niby 4 jaja ale jakby trochę mało pamięci wewnętrznej.

 

Mój zasilacz to 550V Corsair, Nie chce mi się wyciągać kompa, więc nie podam dokładnych oznaczeń :(

Link to post
Share on other sites

chodzi o to ze nie potrzebujesz nowego CPU, tylko swoj lekko podkrecic, wydawanie 500 zl na quadaobecnie nie ma sensu, posiedz na swoim CPU jeszcze z rok, tylko musisz zrobic OC :(.

Karta graficzna, mowisz o tym chlodzeniu: http://www.saturion.pl/index.php/produc ... CI_E_.html --> jak najbardziej godne polecenia, nie bedziesz zawiedziony zarowno na tym MSI jak i gigusiu

Zasilacz na 90% ci wystarczy, na pewno ma duzy amperaż, pozdro

Link to post
Share on other sites

co do tego quad-core'a Q8300 to dobry proc i jeszcze dlugo Ci posluzy ( po oc bedzie dotrzymywal kroku quadom z nowszych platform) a jak chcesz miec proca na kolejne 3 lata to doinwestuj w Q9550 , ktory to ustepuje tylko procesorom z serii core i7.

 

Aha i przydaloby sie lepsze chlodzenie - moze byc mugen choc kompletnie mi sie nie podoba ale skutecznie schlodzi wymienione wyzej procki.

 

co do kart to wez juz tego GTX'a 570 - dluzej posluzy:)

 

Wymienisz zasilacz na mocniejszy i masz zestaw na kolejne 3 lata:) ( no chyba ze po drodze ramu bedzie CI malo to dokupisz za grosze)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

E8400 moze troche ograniczy Ci dobra karte, ale tego nie zauwazysz.

 

Po pierwsze jak pisale wczesniej mozna go latwo przekrecic. 3.6 robisz bez dotykania napiec. Jak masz roche czasu i wiedzy to 4+ GHz latwo wskoczy.

 

Po drugie ja mam 2 x 6950 z odblokowanymi shaderami i lekko przekrecony na 840 MHz i przy procku na 3.6 GHz wszystko smiga na MAXa (Mafia 2, The Witcher, BF:BC2) poza GTA IV (Crisisa i Metro 2033 narazie nie mam) - ale tu ewidentnie zla optymalizacja i prosi sie o quada.

 

Po trzecie przy wyborze karty musisz kierowac sie rowniez rozdzielczoscia w jakiej chcesz grac / pracowac. Ja mam 30' 2560 * 1600 i w tym wypadku 2 GB pamieci na Radkach robi ogromna roznice

Link to post
Share on other sites

http://nvision.pl/Czy-moj-obecny-proces ... ils-1.html ciekawy artykuł

Ciekawych artykułów i testów jest wiele:-) Niestety ze swojego skromnego doświadczenia muszę stwierdzić, że im więcej ich przeczytasz tym większy będziesz miał mętlik w głowie, a decyzję będzie podjąć coraz trudniej... Od miesiąca przymierzam się do nowego komputera i coś na ten temat mogę powiedzieć. Odnośnie Twojego "problemu" to tak jak napisał b0unc3r82pl

musisz kierować się też rozdzielczością posiadanego monitora. Im rozdzielczość będzie większa tym wpływ procesora na efekt końcowy będzie mniejszy, a posiadanej karty większy.

Link to post
Share on other sites

Ja już się przestałem przejmować tym czy CPU będzie ograniczać czy nie. Czekam aż będzie dostępny gtx 570 w wersji twin frozr, zamawiam i tyle. Jak się okaże, że klatek będzie zamało, to poszukam na allegro jakiegoś quada serii 9X50 i tyle. Nie mam zamiaru przejmować się faktem, że zamiast 85 klatek będę miał 80.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...