Skocz do zawartości

Czy różnica będzie odczuwalna, jeśli tak to na ile i czy się opłaca dopłacić. Platforma do gier.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mr-auto,

Recommended Posts

Witajcie, pytanie jak w temacie, czy różnica w zastosowaniu tych kości będzie odchuwalna, jeśli tak to na ile i czy opłaca się dopłacić?

 

https://www.morele.net/pamiec-crucial-ddr4-ballistix-sport-lt-8gb-2400-cl16-bls8g4d240fsb-720773/

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x4gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-8gvkb-788179/

 

Intryguje mnie to ponieważ na pewnej stronie profesjonalnej o komputerach, ktoś kto składa "proponowane zestawy" leci tą samą kością od zestawów za 4k do zestawów prawie za 6k.

Link to post
Share on other sites

800MHz różnicy, strzelam - 10-15 klatek w niektórych tytułach, w innych 0 ?

 

Z ramem jest tak, że w niektórych grach coś tam daje, w innych nie bardzo

Jeśli masz komputer tylko do gier, nie bawisz się w podkręcanie to możesz wybrać 2400, nie odczujesz większej różnicy

 

W operacjach na plikach, programach do edycji grafiki/video, innymi słowy programach korzystających często z pamięci ram różnica będzie już zauważalna

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

@mrauto Mam koszyk taki i zastanawiam się czy właśnie te kości nie są za mocne a są dosyć drogie. Komputer do gier będzie podkrecany w przyszłości i do tego prawdopodobnie niereferent rx 480. Jakie kości byś mi polecił?

Najtańsze z możliwie najwyższym taktowaniem i najniższym opóźnieniem :D

 

Taki trochę przepis na ideał którego nie ma

 

Dla osób bawiących się w OC zazwyczaj polecam w ddr4 3000 lub wyżej taktowanie, ponieważ wtedy można być pewnym że pamięć niczego nie będzie ograniczać i nie będzie trzeba jej wymieniać przez długi czas, nawet gdy wyjdą pamięci ddr4 z taktowaniem 4000+, wtedy między 2400 a 4000+ to będzie spora przepaść, jednak nadal w grach brak większych zysków

 

W grach większy zysk da dual channel niż jakakolwiek prędkość, choć nadal to kilka procent

 

Jeśli chcesz zaoszczędzić bierz śmiało 2400 (kości ddr4 niżej taktowane są słabsze od mocnych ddr3, u mnie pojawiłby tu się taki niesmak :P )

 

Z tego co słyszałem Fallout 4 lubi dobrze taktowany ram

 

Nie powiem ci co wybrać ponieważ do gier naprawdę ciężko coś polecić gdy różnice są w granicach błędu pomiarowego, szybszy ram zdecydowanie bardziej odczuje się w pracy systemu niż w grach (np. różnica ddr3 1333 a 2400)

Link to post
Share on other sites

@mr-auto Dzięki bardzo za tak obszerną odpowiedź napewno będzie poscik oznaczony jako rozwiązany. ;) Ale jeszcze 1 małe pytanko ja mam zamiar tą i5 6600k podkręcać do bezpiecznych napięć więc też ram będzie mnie ograniczał?

Chodzi o to że niemal wszystkie obliczenia wykonywane przez procesor używają do tego pamięci ram, jeśli procesor mocno podkręcimy a mamy wolny ram to może przełożyć się to na wydajność, ale głownie tak jak wcześniej pisałem, różnica odczuwalna w systemie/programach, w grach raczej średnio

 

Podkręcanie do bezpiecznych napięć brzmi dziwnie :P dla niektórych procków może to być 4,2 a dla innych 4,6 (przy tym samym napięciu)

Link to post
Share on other sites

@mr-auto Rzeczywiście może delikatnie dziwnie to brzmi ale mam na myśli RATIO 45, CLOCK 100MHz i do tego 1,35V to uważam za bezpieczne. W procesorze i5-6600k ;)

I tak najważniejsze to nie przekraczać 80 stopni na rdzeniach pod obciążeniem, napięcie wiadomo, za wysokie też nie jest za dobre, jednak bez skalpowania + inwestycji w chłodzenie wodne, nawet ciężko zbliżyć się do granicy 1,4V by nie przekroczyć przypadkiem tych 80 stopni a gdzie napięcia prawdziwie niebezpieczne (cóż, takie czasy)

 

Taktowania mają niewielki wpływ na temperatury a na jakieś zużywanie się procka  czy inne niebezpieczeństwo prawdopodobnie żaden

Link to post
Share on other sites

@mr-auto Jeszcze jedna rzecz. Bo przeczytałem coś takiego

 

"Core i5-6600K wyposażono w kontroler pamięci DDR3L-1600 oraz DDR4-2133, pozwalający użytkownikowi wybierać między modułami obydwu standardów."

 

I nie wiem czy dobrze rozumiem ten procesor i5-6600k na płycie Z170 będzie obsługiwał RAM od 2133 wzwyż? 

Link to post
Share on other sites

http://ark.intel.com/pl/products/88191/Intel-Core-i5-6600K-Processor-6M-Cache-up-to-3_90-GHz

DDR4-1866/2133

Intel testował procek na tych taktowaniach i gwarantuje ci że przy nich wszystko będzie działać

co tak na prawdę nic nie znaczy

 

Te procki mogą obsługiwać naprawdę wysokie taktowania ramu, nie masz czym się przejmować, jak na razie to bardziej płyty główne czy same pamięci są ograniczeniem maksymalnego taktowania dla skylake'ów niż kontroler pamięci w CPU

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...