Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

 

Potrzebuję rozszerzyć swój aktualny SSD o standardowy HDD na trochę mniej ważne programy. Jednak wciąż nie mogę się zdecydować czy wziąć 2x500GB i połączyć je w macierzy czy może zwykłą toshibę p300 1TB czy może hybrydę w stylu momentusa.

 

Zamierzam instalować na tym dysku głównie większe gry, dlatego zależy mi na szybkości - od razu pomyślałem więc o RAID0. Jest tu ktoś kto korzysta z takiego rozwiązania i może powiedzieć czy faktycznie wzrost prędkości jest odczuwalny? Czy warto dopłacać do 2x500GB? A może kombinować z hybrydami? A może zwykły 1TB wystarczy?

 

Mam nadzieję że pomożecie mi rozwiązać mój problem :)

Link to post
Share on other sites

Wypowiem się na moim przykładzie. Mój posiadany zestaw to ten z sygnaturki, mam w nim 2x Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache w RAID0. Prędkość co najmniej równa polecanym dyskom SSD o pojemności w granicach 250 - 500GB. Dodam, że nie tak dawno chwyciłem od brata SSD - CRUCIAL MX200 250GB na weekend i brak było odczuwalnych różnic pomiędzy dwoma powyższymi rozwiązaniami przy codziennej pracy. Jak się sprawuje to w grach to niestety nie wiem, od roku w nic nie grałem. 

 

Dziś wiem, że prędkość pojedynczego SSD obecnie mnie nie ruszy, natomiast jestem ciekaw 2xCRUCIAL MX200 250GB w RAID0. 

 

Od siebie polecam RAID0, ale na dobrych dyskach - np. 2x p300 1TB, pojęcia nie mam jaki będzie efekt na najtańszych dyskach 500 GB i jaki będzie współczynnik wydajności w porównaniu z jedną taką Toshibą.

Link to post
Share on other sites

Czyli tak jak zakładałem wziąć teraz p300 1TB a potem dołożyć drugi bo w sumie różnica między 500 a 1TB nie jest wcale duża

 

co do 2xSSD raczej słyszę opinie że nie warto ale może ktoś bardziej obeznany się wypowie :)

Edytowane przez lumpiakus
Link to post
Share on other sites

Taa roznic nie zobaczyłeś pomiedzy raid 0 z 2x7200 rpm a ssd ( to do czego ty tego używałeś, do przechowywania filmow czy co, sama responsywność systemu wzrasta niebotycznie

Od siebie odradzam hybrydy SSHD Co do dyskowHDD 500GB a 1TB to oba mają po jeden talerz wiec różnić nie zauważysz jesli bufor jest tej samej wielkosci

Link to post
Share on other sites

Taa roznic nie zobaczyłeś pomiedzy raid 0 z 2x7200 rpm a ssd 

 

HDD Tune. Test na RAID0 wykazał prędkość zapisu prawie 290MB, a maximum o około 30MB więcej. To są prędkości RAID0 które powyższe dyski osiągają bez żadnego ubarwiania na mojej konfiguracji. Tym samym zostanę przy swoim stwierdzeniu, że przy codziennych czynnościach (internet, programowanie, film itp.) różnić nie widać. 

 

Jeżeli ktoś ma takowe dyski, proszę spiąć na RAID0 i porównamy wyniki w HDD Tune.  

Link to post
Share on other sites

Jeśli porównujesz przez prędkość sekwencyjną, to nikt cie na poważnie nie weźmie na tym forum.

 

Codzienne czynności ( internet, programowanie, filmy ) gdzie tu niby korzystasz z odczytu, zapisu sekwencyjnego? ( no niby odtwarzanie filmów to odczyt sekwencyjny, ale równie dobrze sprawdza sie pendrive z odczytem 5MB/s bo filmy mają dość małe zapotrzebowanie ).

 

Ostatnio jak programowałem w android studio to SSD/HDD to jak niebo, a ziemia.

 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Z pewnością jesteś oczytany, ale czy fizycznie korzystałeś z RAID0 ? Posiadałeś porównywalne dyski spięte w ten sposób ? Chyba raczej nie, ja natomiast mam i dysk ssd i te konkretne dyski w RAID0 i z obu korzystałem na co dzień. Pisałem tu na podstawie własnych odczuć i normalnego użytkowania PC na co dzień w obydwu sytuacjach. Nie wiem czy użytkownicy wezmą mnie na poważnie, ale Ci rozsądniejsi z pewnością zauważą, że nie "teoretyzuje", a wypowiadam się na własnych doświadczeniach, rozwiązaniu które dosłownie "dotykam". Podałem nawet prędkości pokazywane w HDD Tune i całą specyfikacje sprzętu na którym to śmiga i jasno się określiłem, że w codziennym użytkowaniu (Włączenie, wyłączenie, internet, aplikacje biurowe) różnice nie są odczuwalne - a co do konkretnych zastosowań, np. gry - nie mam pojęcia. (Dla jednych to będzie info wartościowe, dla innych nie).

 

Zastanawia mnie również źródła na których się opierasz, że RAID0 jest aż taki słaby i że nie może konkurować z tanim dyskiem SSD ? Tym bardziej, że w pierwszych dziesiątkach googla na blogach komputerowych każdy kto stawiał RAID0 na porównywalnych dyskach był naprawdę miło zaskoczony i jasno wskazywał, że to świetna alternatywa dla tanich SSD. Gdybym mógł to zarzucił bym linkami, ale nie mogę łamać regulaminu (mniemam, że zabrania). Można chociażby wygooglować "Kompromis prędkości i pojemności - RAID" i zapoznać się z multum podobnym tematów w sieci. 

 

Jest to wyłącznie dyskusja i absolutnie nie chciałbym zostać odebrany, że kogoś atakuje lub chce "wcisnąć" swoje racje. Opisałem wyłącznie odczucie względem czegoś czego sam używam, mi to rozwiązanie odpowiada i najzwyczajniej w świecie opisałem jak to wygląda u mnie. A czy jest to najlepsze ? Nie wiem, może i nie jest : ) Twoje zdanie kokosnh jak najbardziej szanuje i z pewnością nasze posty dadzą do myślenia dla autora tematu. Na co kolwiek się zdecyduje, niech mu służy. Od siebie wyczerpałem temat. Pozdro 

Edytowane przez Cabura
Link to post
Share on other sites

Sam mając 3 ssd w PC używałem systemu zainstalowanego na HDD 5400 rpm i też nie było to jakoś bardzo niewygodne ( nie chciało mi sie reinstalować systemu ), ale po przesiadce na ssd czuć różnicę nawet w tak banalnej rzeczy jak przeglądanie internetu

Osobiście nigdy nie korzystałem z systemu na raid 0 ( jedynie raid 1 na 2x WD Re 7200rpm ) I nigdy nie będę ( co najwyżej raid 10 ) Bo mi macierz raid 1 sie wysypywała 3 lub 4 razy ( obecnie sa tam tylko dane i już sie nie wysypuje ) wiec nie jestem fanem tracenia paru TB danych od tak.

Znajomy miał system na 4x1TB hdd 7200 rpm spietych w RAID 0 ( transfery jak w SSD ) jak mi o tym powiedział to tylko sie spytałem co sie podkusiło aby stworzyć coś takiego, a on powiedział że takie dostał, wiec nie ruszal bo działało, tzn działało przez pół roku ( aż padł jeden dysk )

 

ps niestety ale czas dostępu i operacje na malych plikach ( 2/3 % danych systemu jest w plikach wielkości 4K według jedec )jest niebotycznie niższa nawet na raid 0 z 4 dyskami wzgledem taniego SSD opartego o MLC Oczywiście porównując system na HDD wzgledem raid 0 na identycznych 2xhdd to różnica jest duża ( ale nigdzie blisko ssd ).

Co do samych odczuć to już powiedziałem ( sam przez pół roku pracowałem na systemie zainstalowanym na tanim bootowalnym pendrive 2GB na usb 2.0 i też nie miałem złych wrażeń mimo transferów na poziomie 10MB/s ) Dzieki pamięci flash system działał dość szybko

 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...