Skocz do zawartości

OC Athlon II X2 250 a wydajność RAM


Recommended Posts

Witam, bawię się w kręcenie procka i zastanawia mnie czy podczas zmniejszania sie taktowania RAMu nie spada wydajność ogolna kompa, czy opłaca się zwiększać takt CPU kosztem zmniejszania się taktowania pamięci...

Athlon II X2 250 3Ghz aha chłodzenie boxowe .

Mobo ASRock M3A UCC

1 x 2 GB DDR3 1333Mhz ( nie pamietam firmy, nie jest to noname, ale cena wynosi około 45funtów w UK.. wiec to nie bedzie chyba jakaś lipa, to niemalże 1/4 ceny całego kompa ;) )

AMD Radeon 4350 512MB

Zasilacz z tego co widziałem NONAME 500W

3 dyski twarde.

 

Z tego co już zdążyłem wyczytać te procki kręcą się bardzo dobrze, przy dobrym konfigu, chłodzeniu etc można wycisnąc ponad 500Mhz.

 

Myślę ze płyta głowna którą mam również jest dobra..

 

W tej chwili OC proca wynosi 300Mhz przy nominalnym napięciu.

Taktowanie nie zwiększam poprzez zwiększanie FSB czy mnożnika, ale w BIOSie mam opcje Load optimized OC Settings, coś takiego i obecnie jestem już na drugiej z pięciou chyba pozycji do wyboru.

Wydaje mi się iż wszystko jest ładnie pięknie, jednak zastanawia mnie pewien fakt, mianowicie CPUZ oraz w BIOSie predkość RAMu z tego co widzę wynosi 433 Mhz, a CPUZ w DRAM Freq pokazuje 439Mhz, trochę mnie ten fakt martwi pownieważ na początku nim zacząłem się bawić bylo tam hmmm 733, 766 Mhz? któreś z tych dwóch , więc wychodzi na to że ta opcja wyboru OC CPU zmiejsza automatycznie taktowanie pamięci.

Moje pytanie brzmi zatem, czy takie zmniejszenie się taktowania RAM nie wpływa na zmiejszenie się wydajności no w grach? Cóż mi po tym że podkręce procesor, skoro przez pamięć nie będzie czuć większej wydajności..

Kolejna sprawa na RAM pisze 1333Mhz, dlaczego zatem nawet standardowo pracowała ona z mniejszą szybkością? ... :oops:

 

I tak sobie myślę bawić się dalej w to kręcenie czy nie... Opienie były delikatnie podzielone co do zasilacza 500W jedni mówię iż ogarnie to ale większośc twierdziła że zasilacz 500 sobie poradzi...

 

Aha na koniec dodam iż Procek w tej chwili ma 3.3Ghz, standard napięcie, temperatura wynosi przy zamknietej obudowie 56stopni przy testowaniu go Orthosem przez 54 minuty.

 

AhA no i która opcja kręcenie lepsza jest... dawanie tych optimized settings, czy zabawa z fsb ht i mnożnikiem ( o ile nie zablokowany) ?

Link to post
Share on other sites

Kolejna sprawa na RAM pisze 1333Mhz, dlaczego zatem nawet standardowo pracowała ona z mniejszą szybkością?

Na początku musiałeś mieć 666,5MHz *2 = 1333MHz

AhA no i która opcja kręcenie lepsza jest... dawanie tych optimized settings, czy zabawa z fsb ht i mnożnikiem ( o ile nie zablokowany) ?

Najlepiej samemu kręcić, u mnie to optimized setting nie obniża taktowanie pamięci

Bez zmiany napięcia jeszcze o 100-200MHz może pójdzie

Link to post
Share on other sites

Na początku musiałeś mieć 666,5MHz *2 = 1333MHz

hmm właśnie nie towarzyszu, jestem niemalże pewien iż na początku było 766Mhz ( kurde może nie dokładnie ta wartość, ale ta mniejsza w której są robione RAMy ) i dlatego też zastanawiało mnie dlaczego skoro pamiątki są 1333Mhz to pracują z niższą wartością... :D

 

 

Najlepiej samemu kręcić, u mnie to optimized setting nie obniża taktowanie pamięci

Bez zmiany napięcia jeszcze o 100-200MHz może pójdzie

 

no pokręciłbym pokręcił samemu, ale nadal mnie zastanawia to czy przy moim konfigu sprzęty będzie widać jako taki przyrost wydajności... bo po co katować CPU i resztę sprzętu jeśli wydajność wzrośnie niezauważalnie..

 

Moje pamiątki pracują 501MHz

i jak, nie ma to negatywnego wpływu na ykhm tutaj wydajność pamięci?

 

btw "250" widziałem na jakiejś stronie podkręconą aż do wartości 4200 Mhz ;):P ale to pewnie nie na standard chłodziwie , pewnie kozak MOBO i zasiłka również mocna ...

 

Bardzo chętnie bym się dalej bawił w to kręcenie ponieważ korci mnie by wycisnąć z niego ile się da ;) ale boję się zniszczeniem sprzętu bo wiadomo jak to jest z "nołnejmowymi" zasilaczami... nie wiem co począć..

 

ale dziękuję za odpowiedzi panowie :/ i czekam na dalsze rozwinięcie się dyskusji.

Link to post
Share on other sites

Nie zauważyłem strasznego osłabienia pamięci, tylko gdy wyłączam Black Opsa, tak jakby dłużej "wracał" do siebie, ale za to mam kilka fps więcej i z tego się cieszę;).

Kręc 3,5GHz i daj sobie spokój. Te 4200 MHz to pewnie bez potwierdzenia stabilności. A nawet jeżeli chcesz przekroczyć granicę 3,5GHz musisz zwiększyć napięcie, co oznacza spory skok temperatury i wynik będzie nieopłacalny względem problemów z temperaturą.

Link to post
Share on other sites

Też mam Athlona 250 i bez trudu kręci się na 3600 MHz przy lekko podniesionym napięciu, aczkolwiek na standardowym też chodził. Kręciłem go do prawie do 3800 MHz, ale nie potrzebuje az takich prędkości. Radze zainwestować w chłodzenie na procka, u mnie w stresie nie przekracza 45 stopni.

 

Co do pamięci jak masz dobre pod OC to nie zmieniaj mnożnika, moje OCZ DDR2 800 MHZ chodzą stabilnie na 960 MHZ :menda:

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam, nie bawię się za dużo w ten OC ponieważ nie mam kasy na ewentualne wydatki po zniszczeniach więc poprzestałem na taktowaniu 3300MHz. Tak jak pisałem nie kręciłem manualnie ponieważ no nie ma się co oszukiwać trochę mi się nei chcialo zwiększać FSB, napięcie na procku and so on. Dlatego dałem opcje tego auto podkręcania . i tak jak teraz mam OC 10% to gdy dam kolejną wartość, zachowam zmiany i uruchomię PC ponownie... nic się nie dzieje... nie pokazuje się nawet screen BIOSu, pasek postepu ładowania Windows'a, zupełnie nic. Z tylu obudowy PC sa dwie diody pomatańczowa oraz żółta są one w gnieździe Ethernet,- one również podczas normalnego uruchomienia PC świecą się, jednak gdy dam OC ponad 300Mhz owe diody również się nie zapalaja.. nie wiem czy to coś znaczy ale może się okazac pomocne w diagnozowaniu przyczyny niewłączania się komputera..

Gdy pojawi się martwy ekran.. w sumie racja na monitor nie idzie nawet żaden sygnał wideo... gdy wyciagam RAM, brak jest żadnych beepów, nic . Muszę po prostu resetowac komputer kilkakrotnie poprzez reset lub przytrzymanie przycisku zasilania. po czym przy którejś próbie pojawi się BIOSowy komunikat iż system nie uruchomił się poprawnie kilka razy i zostają przywrócone ustawienia domyślne. Wówczas komputer uruchamia sie...

Nie mam pojęcia co może być przyczyna.. chociaż osobiście jedyne co mi przychodzi do glowy to za niskie zasilania rdzenia i that is why komputer nie startuje..

jakieś pomysły ?

pozdr.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...