Skocz do zawartości

Router Asus RT-AC51U i problemy z prędkością oraz DNS


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez krzysi3k25,

Recommended Posts

Witam serdecznie,

mam problem w nowym mieszkaniu z internetem. Internet dostarczony przez Echostar Poznań (download: 300mb/s, upload: 50mb/s).

Modem: Light Optics lo-mc-1000dms (od Echostar),

Router: Asus RT-AC51U (kupiony w sklepie, Pan powiedział, że przy tych parametrach powinno być wszytko ok :D )

 

Po podłaczeniu komputera bezpośrednio do modemu wszystko jest idealnie, predkość nawet minimalnie wyższa niż te 300/50. Natomiast założenie podczas wykończenia mieszkania było takie by router był w salonie i do niego przez LAN podłączone: konsola, kino domowe, telewizor reszta przez WiFi. Tak też zrobiłem, 10m kabla LAN między skrzynką z modemem, a routerem i katastrofa... Prędkość WiFi download max 20mb/s upload 50/60mb/s... Po LANie prędkość około 40-50. 

Router jest zły? Kabel jest zły? Bo już sam zgłupiałem w tej sytuacji...

 

Proszę o pomoc i z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

Dodatkowym problemem jest to, że często pod otwarciu strony przez kilka sekund wyskakuje komunikat, że nie znaleziono serwera DNS i albo pomaga F5 albo samo się odświeży i strona już chodzi normalnie. Występuje to na wielu różnych stronach, od google przez youtube aż po benchmark.pl. Czy to problem z przeglądarką/komputerem czy po stronie routera?

Edytowane przez krzysi3k25
Link to post
Share on other sites

Wifi jest zależne od przeszkód, kart klienckich itp natomiast po kablu powinieneś mieć pełną prędkość portu, w tym przypadku ok 100Mbps, no powiedzmy 95Mbps bo kupiłeś sobie router z portami 10/100. Brawo Ty! Natomiast jeśli masz 40Mbps to masz jeszcze jakiś problem, pewnie z kablem. Nie podałeś niestety ani co to za kabel ani jak podłączony więc pomóc w tym temacie nie ma jak. Nie podałeś również jak mierzysz tę prędkość.

 

Śmieszne jest też płacenie za megaszybki dostęp a później szczędzenie na routerze.

Link to post
Share on other sites

Wifi jest zależne od przeszkód, kart klienckich itp natomiast po kablu powinieneś mieć pełną prędkość portu, w tym przypadku ok 100Mbps, no powiedzmy 95Mbps bo kupiłeś sobie router z portami 10/100. Brawo Ty! Natomiast jeśli masz 40Mbps to masz jeszcze jakiś problem, pewnie z kablem. Nie podałeś niestety ani co to za kabel ani jak podłączony więc pomóc w tym temacie nie ma jak. Nie podałeś również jak mierzysz tę prędkość.

 

Śmieszne jest też płacenie za megaszybki dostęp a później szczędzenie na routerze.

Nie musisz takim tonem. Nie oszczędzałem na routerze, byłem po prostu w sklepie i taki router mi polecono (nie znam się na tym).

 

Prędkość mierzę przez speedtest.net i wybieram serwer echostar. Dzisiaj podłączyłem router bezpośrednio krótkim kablem LAN do modemu i prędkość przez WiFi stojąc 1m od routera wynosi 50/50, podłączając krótki kabel LAN z routera do komputera mam 88/50 natomiast jeżeli wrócę do starej koniguracji czyli: modem > 10m kabel LAN > router > WiFi = 18-25/50. 

 

Czyli rozumiem, że gość sprzedał mi w sklepie bubel, tak? Minęło 10dni od zakupu, więc mogę tego asusa wymienić na inny, jaki? Mam następujące urządzenia podłączone do sieci: NC+, XBOX, TV Samsung, Klimatyzator oraz pralka samsung, drukarka oraz dwa komputery + dwa telefony (pierwsze 3 rzeczy przez LAN).

 

Co do kabla między modemem, a routerem to jest to zwykły RJ45  włożony w ścianę przez developera, więc nie wiem jaka firma i parametry.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze kupiłeś zły router. Ten twój ma szybkość portu WAN (to ten podłączony do modemu) 10 / 100, a powinieneś mieć taki 10 / 100 / 1000. W tym momencie twój router ogranicza szybkość netu do 100 mbit (a w sumie do 88 jak widziałeś na teście szybkości).

 

Po drugie widać również że (prawdopodobnie) uszkodzony lub słaby jest kabel w ścianie. Bo jednak nie powinno być takiej różnicy przy krótkim i długim kablu.

 

Sprawdź również czy wifi działa w trybie AC (bo tylko wtedy jesteś w stanie osiągnąć najwyższe prędkości). No i nie oszukujmy się osiągnięcie na wifi pełnego pasma jakie masz od dostawcy jest prawie nierealne. Ja mając router o 2m od siebie na telefonie osiągam maksymalnie 80-90 mbit.

 

Tutaj masz kilka sensownych routerów (dwa ostatnie pozwolą na osiągnięcie najlepszych prędkości po wifi oczywiście jeśli pozostały sprzęt na to pozwoli):

 

http://m.komputronik.pl/product/296602/Elektronika/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_TL_WR1043ND_v3.html

 

http://m.komputronik.pl/product/241395/Elektronika/Sieci_i_komunikacja/ASUS_RT_N18U.html

 

http://m.komputronik.pl/product/241152/Elektronika/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_Archer_C5.html

 

http://m.komputronik.pl/product/296647/Elektronika/Sieci_i_komunikacja/ASUS_RT_AC55U.html

Edytowane przez mseredin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety kolega wyżej ma racje. Wszystkiemu winny jest router. Łącze, które zakupiłeś jest szybsze niż port WAN wbudowany w urządzenie. Dlatego musisz wymienić router. Port WAN musi być 10/100/1000 Mb/s. Myślę, że sprzedawca nie będzie robił problemów z wymianą w końcu to on wprowadził Cię w błąd. Asus ma dobre routery sam taki mam kilka lat i nie narzekam. Co do transferów przez WIFI tu prędkość zależy również od urządzeń a konkretnie kart sieciowych wbudowanych w laptopy, tablety itp. urządzenia. Router może udostępniać najszybszy transfer standardzie ac ale ograniczeniem będzie np. karta sieciowa laptopa w standardzie n lub g.     

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kabel w ścianie albo z pupy albo źle zakończony - pokaż na zdjęciach jak to wygląda tylko tak żeby było widać oznaczenie kolorystyczne żył. Router kup Archera C5 lub C7 żeby dwa razy nie latać. Na LANie powinieneś uzyskać blisko 100Mbps na ten moment więc nawet te 88 to ciut za mało, ale to pewnie kwestia sposobu testowania, w praktyce pewnie jest więcej a ograniczenie pojawia się na przejściu WAN-LAN.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panowie, jutro jadę do tego sklepu skąd zakupiłem router. Pogadam i w miarę możliwości wymienię.

Wtedy zrobię testy, jeżeli nadal będzie problem to będziemy eliminować winę kabla.

 

Od razu bardzo, ale to bardzo dziękuje za informację i pomoc!


Witajcie,

Router wymieniłem. Niestety żaden z wyżej wymienionych nie był na miejscu i musiałbym kilka dni czekać. Jedyny router na miejscu to: Asus RT-AC1200G+

Gdy okaże się, że ten również do du*y to można bez problemów wymienić na Archera C5 tylko będę musiał poczekać kilka dni.

 

Jak na razie nie jestem w stanie przetestować, ponieważ dopiero jutro mogę zadzwonić do Echostara by zarejestrować nowy numer MAC.

 

Co myślicie o tym routerze?

Link to post
Share on other sites

Ten będzie ok.

 

Sprawdź teraz połączenie przez kabel aby wyeliminować problem z nim. Podłącz modem tym 10m kablem do routera (złącze wan) a następnie podepnij krótkim kablem kompa do routera i wtedy zrób test prędkości. Jeśli dalej będą problemy to dodatkowo będziesz musiał wymienić ten kabel (domyślam się że to może być problematyczne ale nie widzę innej możliwości aby router stał tam gdzie chciałeś) .

 

Edytowane przez mseredin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1200G+ to sposób Asusa na cięcie kosztów, lepszy był 1200G bez plus ale jest już niedostępny. Nie mówię, że to totalny kibel, ale zdecydowanie wolałbym C5. Na kablu powinien dać spory wzrost wydajności bo ma porty gigabit, na WiFi... nie jest doskonały, ale też powinno być dużo lepiej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam internet :) I teraz wyniki:

 

Modem>10 metrów kabla>Router>LAN do kompa:

http://www.speedtest.net/result/5456758674.png

 

Modem>10 metrów kabla> Router>WiFi 5GHz (siedzę około 2 metry od routera):

http://www.speedtest.net/result/5456968751.png

 

To samo tylko 2,4GHz:

http://www.speedtest.net/result/5456982283.png

 

Niczego więcej oczekiwać chyba nie muszę, prawda? 

 

Panowie, bardzo ale to bardzo dziękuje za pomoc! Pozostaje problem z wyskakującym oknem z problemem DNS, ale to najwyżej dzisiaj wieczorem zobaczę co i jak i wtedy będę pisał w czym problem.

Tym czasem cieszę się prędkością internetu! :)

Link to post
Share on other sites

Takie powinny być właściwe transfery. Choć jeśli chcesz by było jeszcze szybciej w przypadku laptopa z Wifi, możesz w nim wymienić kartę sieciową na lepsza i zgodną ze standardem ac. Wtedy na 5G, będziesz miał transfer zbliżony do tego po LAN. Wymiana karty sieciowej w laptopie(tylko po gwarancji) jest dość prosta. W większości laptopów jest do nich dobry dostęp. Wystarczy zlokalizować kartę. Odkręcić zaślepki obudowy. Odpiąć anteny, odkręcić śrubki mocujące kartę. Wyciągnąć kartę z portu i podmieć na nową. Potem wszystkie czynności w odwrotnej kolejności. Na koniec trzeba zainstalować sterowniki do karty. Ja polecam taką kartę: http://www.sferis.pl/p/360294-karta-wi-fi-intel-db-wireless-ac-7260-2x2-ac-bt-hmc-7260hmwwbr-936158.html  Karta z bluetooth i Widi. To wszystko opcjonalne czynności. Zrobisz jak zechcesz. Nic na siłę, bo źle nie jest. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Takie powinny być właściwe transfery. Choć jeśli chcesz by było jeszcze szybciej w przypadku laptopa z Wifi, możesz w nim wymienić kartę sieciową na lepsza i zgodną ze standardem ac. Wtedy na 5G, będziesz miał transfer zbliżony do tego po LAN. Wymiana karty sieciowej w laptopie(tylko po gwarancji) jest dość prosta. W większości laptopów jest do nich dobry dostęp. Wystarczy zlokalizować kartę. Odkręcić zaślepki obudowy. Odpiąć anteny, odkręcić śrubki mocujące kartę. Wyciągnąć kartę z portu i podmieć na nową. Potem wszystkie czynności w odwrotnej kolejności. Na koniec trzeba zainstalować sterowniki do karty. Ja polecam taką kartę: http://www.sferis.pl/p/360294-karta-wi-fi-intel-db-wireless-ac-7260-2x2-ac-bt-hmc-7260hmwwbr-936158.html  Karta z bluetooth i Widi. To wszystko opcjonalne czynności. Zrobisz jak zechcesz. Nic na siłę, bo źle nie jest. 

 

Przyznam szczerze, że nie mam takiej potrzeby. Taka prędkość mi w pełni wystarcza, najważniejsze było, aby po kablu było jak najszybciej do oglądania filmów i ściągania różnych rzeczy.

Jestem tak czy siak wniebowzięty, ponieważ przez całe swoje życie mieszkałem w miejscowości w której światłowód szedł 700m od domu, a prędkość maksymalna, która była dostępna to 5/1  :o

 

Co do DNSów ja znajdę chwile czasu to będę kombinował dam znać co i jak.

Nie jestem specjalistą od sieci ale może spróbuj ustawić w routerze serwery DNS od Google (8.8.8.8 i 8.8.4.4) i sprawdź czy problemy dalej występują.

 

http://s5.ifotos.pl/mini/Beztytulu_sqqwana.png

 

Witam serdecznie,

mam akurat chwilę, aby ogarnąć tego DNSa, ale niestety nie mogę tego znaleźć w ustawieniach routera. Możecie pomóc gdzie to może być?

Link to post
Share on other sites

Dobra tylko mógłbyś wrzucić treść tego komunikatu odnośnie DNS. Bo nie bardzo wiemy co on oznacza. Zmiana DNS może spowodować problem z dostępem do internetu. 

 

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Komunikat wyskakuje w wielu momentach, na różnych stronach: banku, google, na facebooku, ale nie wyskakuje zawsze. Wystarczy stronę odświeżyć i jest ok.

 

Ta witryna jest nieosiągalna
 
Nie udało się znaleźć adresu DNS serwera www.google.com.
DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN
 
System Windows 10 pro jak to coś pomoże, przeglądarka Google Chrome.
 
Dodam tylko, że gdy udostępnię internet z telefonu jest ok, a problem zaczął się od początku jak mam router asusa (na tym poprzednim problem również występował).
Edytowane przez krzysi3k25
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...