Skocz do zawartości

Komputer do gier i grafiki za ~2500zł


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Ponieważ poczytać każdy sobie w internecie umie, ale doświadczenie mimo wszystko jest znacznie ważniejsze, chciałbym Was poprosić o ocenę złożonego przeze mnie zestawu i ewentualne zaproponowanie zmian.

 

PROCESOR AMD Athlon II X4 640 BOX (AM3) (95W,45NM)

ASUS M4A87TD EVO AMD 870 Socket AM3 (2xPCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3)

GIGABYTE ATI Radeon HD6850 1024MB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-E (820/4200) (wer. OC - Over Clock)

KINGSTON KVR1333D3N9K2/8G DUAL (2*4GB)

HDD SAMSUNG 1TB HD103SJ 7200 SATAII 32MB ASAP

DVD-RW LiteOn LightScribe

OBUDOWA AEROCOOL PGS Vx-9 PRO - CZARNA

ZASILACZ XILENCE GAMING 600W (XP600.(135)R3) 80+

 

Czemu taki zestaw? Zdecydowałem się postawić już na 4 rdzenie zamiast dwóch czy trzech, bo to jednak one będą teraz głównie rozwijane. W zestawieniu Pentium i7 z tym Athlonem oczywiście znacznie bardziej efektywny jest Pentium, ale różnica cenowa w okolicy 500zł to dla mnie "lekkie" przegięcie.

Płyta to w sumie najtańszy Asus z USB3/SATA3. Patrząc na ceny trochę mniej kosztuje Gigabyte, ale moje ostatnie dwie płyty były właśnie Gigabyte i cały czas miałem z nimi jakieś problemy - czy to ze stabilnością, czy to z BIOSem i po prostu chyba czas w końcu coś zmienić.

Karta graficzna - w sumie na większości for internetowych HD6850 jest polecane. Zastanawiam się tylko, czy ta szyna 256 jest faktycznie wystarczajaca przy 1024 pamieci. Aktualnie mam GF 9600 GT (512/256) i przynajmniej tak na "chłopską logikę" zwiększenie szyny do chociażby 320 byłoby dobrą opcją. Aczkolwiek średnio się na tym znam, więc chętnie posłucham opinii.

Pamięć 2x4GB. Różnica cenowa między 4 a 8 GB nie jest tak duża, a jednak dwa razy więcej pamięci na pewno mi nie zaszkodzi. Komputer jest używany przede wszystkim do gier, ale również do PhotoShopa, Corela i paru programów uczelnianych raczej poważnie ssących pamięć, więc jednak wolę mieć te 8 GB.

Dysk i nagrywarka są chyba optymalne. Te dwie firmy mam od wielu, wielu lat i nigdy się na nich nie przejechałem.

Obudowa wydaje się trochę szpanerska, ale aktualnie mam tego GF 9600 GT na pasywnym chłodzeniu i przy jednym wiatraku z tyłu komputer po prostu dostaje szału w lato (mam dość słabe klimatyzowany pokój, więc w lato potrafi w nim być prawdziwa sauna). Pomyślałem, że wiatrak z tylu odciągający powietrze na zewnątrz i dwa wdmuchujące (przez bok i przez zasilacz), będą dobrym rozwiązaniem.

Zasilacz 600W - grafika, dwa wiatraki. Wole mieć nadmiar niż niedobór, a wydaje mi się, że koło 500-550W potrzebuje na działanie takiego zestawu. Nie znam natomiast firmy i tak naprawde zasilacz wybrałem z polecenia znajomego.

 

Komputer planuję zakupić prawdopodobnie pod koniec stycznia. Wątpię, żeby w najbliższym czasie miała wystąpić jakaś niesamowita zmiana, żeby się wstrzymywać z zakupami, zwłaszcza, że nie mam 4-5 tysięcy, przy których tę ewentualna zmianę mogłbym nabyć.

Serdecznie dziękuję za wszelkie porady. Prosiłbym o wyjaśnianie, czemu proponowane przez Was elementy są lepsze, bo nie chce kupować sprzętu "bo tak mi powiedzieli", ale ze względu na faktyczną i potwierdzoną "lepszość".

Link to post
Share on other sites

1) Jeżeli aplikacje wykorzystują 4 wątki, to dobry wybór.

2) Płyta - tutaj kwestia dyskusyjna. Jest ASRock 870 Extreme3, jest tez Asus na 880G.

3) Radeon może być. Alternatywa - GTX460. Szyna nie ma żadnego znaczenia, nie sugeruj się tym. Odnośnie pamięci liczy się parametr: przepustowość. A na to wpływa już więcej czynników niż tylko szyna. 6850 ma ją 2,5-krotnie szybszą od Twojego 9600GT.

4) Ile kosztuje ten zestaw pamięci? Bo może taniej wyjdzie kupić 4 kości po 2GB.

5) Dysk i DVD ok.

6) Buda może być, ale popatrz na jej recki czy przypadkiem nie będzie Ci w niej coś przeszkadzać. Ma sporo minusów. Alternatywa to SilentiumPC Gladius.

7) Zasilacz postawiłbym na coś pewniejszego. Jakiś Corsair, Seasonic czy OCZ. W zależności od sklepu.

Link to post
Share on other sites

Procesor:AMD Athlon II X4 640 /3.0GHz,2MB,95W,BOX,AM3 Cena:365zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=29344

Chłodzenie Procesora:Zalman CNPS10X Performa Cena:150zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=27508

Pamięć RAM:Corsair 6GB (3x2GB) 1600MHz CL9 XMS3 Cena:351zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=21042

Płyta Główna:AsRock 870 Extreme3 Cena:330zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=29014

Karta Graficzna:Gigabyte GeForce GTX 460 OC 768MB DDR5 /192bit/ 2xDVI/mHDMI Cena:610zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=30461

Dysk twardy:Seagate 500GB 7200rpm 16MB cache SATAII Barracuda 7200.12 Cena:146zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... ts_id=4682

Nagrywarka DVD:Samsung SH-S223C Cena:90zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=23509

Obudowa:Cooler Master Elite 430 Cena:200zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=30678

Zasilacz:OCZ StealthXStream2 500W

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=29416

 

Suma:2493zł

Link to post
Share on other sites

2) Płyta - tutaj kwestia dyskusyjna. Jest ASRock 870 Extreme3, jest tez Asus na 880G.

Poczytałem trochę i wybrałem ASROCK 870 EXTREME3 AMD 870 Socket AM3 (2xPCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3/CROSSFIRE). Kosztuje mniej od podanej przeze mnie, cenę ma mniejszą, a do tego opinie wydają się praktycznie same pozytywne. Dobra opcja?

 

3) Radeon może być. Alternatywa - GTX460. Szyna nie ma żadnego znaczenia, nie sugeruj się tym. Odnośnie pamięci liczy się parametr: przepustowość. A na to wpływa już więcej czynników niż tylko szyna. 6850 ma ją 2,5-krotnie szybszą od Twojego 9600GT.

Alternatywa pod jakim kątem? Porównałem ceny i są dość zbliżone, a wydaje się, że sprzętowo Radeon jest lepszy. Pod kątem gier i grafiki jako takiej ponoć również Radeony lepsze.

 

4) Ile kosztuje ten zestaw pamięci? Bo może taniej wyjdzie kupić 4 kości po 2GB.

342zł kosztuje 2x4GB. Tu masz rację, bo 2x2GB dokładnie tego samego typu kosztuje kolo 160zł, a więc 20zł mniej wychodzi. Ale czy warto?

 

6) Buda może być, ale popatrz na jej recki czy przypadkiem nie będzie Ci w niej coś przeszkadzać. Ma sporo minusów. Alternatywa to SilentiumPC Gladius.

Dzięki, nie pomyślałem o tym, że warto by było przeczytać opinie o obudowie. Problem z Gladiusem jest taki, że chciałem kupić w hurtowni przez firmę znajomego i tam tych bud akurat nie mają. Mają za to AEROCOOL PGS RS-9, która jest w miarę na równi z tym Gladiusem oceniania. Może być? Nie ukrywam jednak, że martwią mnie trochę te ledowe wiatraki (bardzo to świeci?) i zasilacz na spodzie obudowy (nie wiem, czy długość kabli będzie odpowiednia, bo ogólnie w internecie każą zwracać na to uwagę). Poza tym czy faktycznie te dwa wiatraki są dobrym pomysłem przy podanym przeze mnie zestawie? Czy może jeden z tylu w zupełności wystarczy?

 

7) Zasilacz postawiłbym na coś pewniejszego. Jakiś Corsair, Seasonic czy OCZ. W zależności od sklepu.

Z tym będzie niestety problem i będę musiał szukać zasilacza poza hurtownią, bo tam tych nie mają. Chieftec, Modecom, Xilence i Zalman to jedyne godne uwagi tam. A co do mocy, to te 600W jest odpowiednie? Czy może mogę spokojnie szukać 500W czy 550W?

 

@kleszczu100mzk

Czemu 3x2GB skoro za tę samą cenę mam 2x4GB? Różnica między 1333 a 1600 jest tak ogromna? Podałeś też konkretny wiatrak do procka - nie wystarczy ten standardowy, który jest z nim w pudełku?

Link to post
Share on other sites

2) Sam mam ten model - najmniej problematyczna płyta jaką miałem. Mogę ją polecić.

3) Alternatywa pod kątem bycia GeForce :P Niektórzy mają takie preferencje. Radeon to dobry wybór.

4) Jeżeli tylko 20zł, to możesz brać. Myślałem, że >50zł.

6) A jakie obudowy jeszcze mają? Dobierze się coś mniej świecącego i ogólnie lepszego. Zasilacz montowany na dole to lepsze rozwiązanie i przy dobrym zasilaczu, problemów z długością kabli nie będzie.

7) A jakie dokładnie? Możliwe, że jakiś fajny Chieftec się dorwie. Co do mocy - z 6850 to nawet 400W by wystarczył, więc śmiało można brać 500W.

 

Ogólnie, jeżeli da radę podać tutaj link do cennika, to by było fajnie. Ewentualnie zrób jakiegoś screena, coś się znajdzie.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie - mało świecące przede wszystkim. Jakoś nie kręcą mnie czerwone/niebieskie wiatraki i masa błyskających diod :/

Co do Radeon a GF - nigdy Radeona nie miałem, ale jakoś negatywnie nie jestem do niego nastawiony, więc jak jedynym moim problemem z Radeonem może być po prostu niechęć do niego, to zaryzykuję :P

 

To link do cennika z obudowami i zasilaczami:

http://www.mediafire.com/?4c7jf8bk7obra85

 

Jeśli jednak masz jakąś budę/zasilacz na myśli, których by tu na tej liście nie było, a naprawdę Twoim zdaniem byłoby właśnie warto tę opcję mieć, to nie ma problemu w kupieniu tych paru elementów w innym sklepie. Nie jestem jakoś uwiązany do tego konkretnego sklepu, ale jako hurtownia, w której wiele firm się zaopatruje, mają po prostu ceny niższe, niż wspomniane firmy.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz może być ten: ZASILACZ CHIEFTEC BPS-500S (500W) 80+ BRONZE

Mocny, wysoka sprawność, odpowiednia cena. Można zaszaleć :P

 

Z obudową gorzej. Chyba trzeba będzie zamówić coś osobno :/ Chyba, że Cooler Master Elite Ci odpowiada :/

Link to post
Share on other sites

Prawdę mówiąc nie potrzebuje kontroli wiatraków, super świecących się paneli i innych cudacznych rzeczy. Zależy mi na co namniej jednym wiatraku 120x120 (a najlepiej dwóch) i co najmniej dwóch wyjściach USB gdzieś z przodu panelu (ale albo na środku, albo na górze, a nie na dole czy z boku). Tamta AEROCOOL PGS RS-9 ogólnie rzecz biorąc mi bardzo pasuje, gdyby nie czerwone diody i panel do wiatraków, które mnie lekko zniechęcają do niej. Komputer ma stać sobie w jednym miejscu, nie być ruszany, więc właściwie obudowa ma po prostu służyć jako szkielet pod płytę i resztę elementów - buda nie musi być jakichś najwyższych lotów, materiałow, grubości obudowy i takie tam.

Mówisz, zeby jakiegoś Gladiusa spróbować znaleźć? Czy skoro w sumie zakładamy, że obudowę kupię gdzie indziej, to lepiej jeszcze na coś innego patrzeć?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...