Skocz do zawartości

G-Sync vs Free-Sync


Recommended Posts

Witam.Czy ktoś się orientuje czy te dwie technologie działają tak samo?Czy efekt jest identyczny?Pytam dlatego bo monitory z Free-Sync są o wiele tańsze od monitorów z G-Sync.Przykład?Monitory Iiyama: http://iiyama-sklep.pl/monitory-dla-graczy-iiyama-g-master/315-iiyama-g-master-gb2488hsu-b2-red-eagle-1ms-24-fullhd-gwarancja-zero-pixeli.html  lub ten:  http://iiyama-sklep.pl/monitory-dla-graczy-iiyama-g-master/317-iiyama-g-master-gb2788hs-b1-27-black-hawk-1ms-24-fullhd-gwarancja-zero-pixeli.html

Link to post
Share on other sites

Założenia mają bardzo podobne, nVidia pobiera opłatę za g-sync, a AMD pozwala używać freeSync bez opłat licencyjnych. W praktyce - jeżeli masz i chcesz dalej używać kart nVidia, to wybierasz g-sync, jak AMD to freeSync.

Jakość działania - jest, a przynajmniej była przewaga po stronie g-sync ze względu na występujący w rozwiązaniu AMD ghosting i często ograniczony zakres FPS, w którym działa freeSync.

Jednak tak jak wyżej pisałem - albo idziesz w karty nVidia, albo AMD i pod tym kątek kupujesz monitor, bo freeSync nie zadziała z nVidia, a g-sync z AMD.

Uprzedzając pytanie czy warto. Moim zdaniem tak - w przypadku g-sync obraz wyświetlany w 30 fps (dolna granica działania) jest płynny jeśli wyłączymy tę funkcję, podobne efekty uzyskamy dopiero przy 60 fps. Proponuję pójść do jakiegoś sklepu i poprosić o uruchomienie demo z wahadłem - na filmikach w zwolnionym tempie ciężko zrozumieć o co chodzi.

Link to post
Share on other sites

Freesync działa tylko z amd a g-sync z nv. Pamiętaj o tym 

Tak wiem i wolę karty od zielonych ale monitory z G-Sync są  dużo droższe od monitorów z technologią AMD dlatego być może rozważę zmianę karty na kartę od czerwonych i wtedy będę mógł zakupić tańszy monitor ale muszę być pewien że Free-Sync działa tak samo(identycznie) jak G-Sync.

Link to post
Share on other sites

To jeszcze raz - tak te rozwiązania mają działać tak samo. Jeśli nie działają tak samo, to jest to błąd implementacji. Nie da się powiedzieć, że AMD, czy nVidia robią to zdecydowanie lepiej, da się powiedzieć, że nVidia robi to zdecydowanie drożej. Tak czy inaczej - kupując monitor wiążesz się w praktyce na kilka lat z którąś z tych firm (co jest chore niestety). Bo jeśli nawet AMD wypuści super kartę w super cenie, to nie przesiądę się na nią mając monitor z G-sync.

 

Akurat kupiłem tego AOC'a dla syna, jak dojdzie napiszę co o nim sądzę.

Link to post
Share on other sites

Co do freesync, to wydaje mi się, iż gdzieś, kiedyś czytałem o możliwości odpalenia tej opcji na kartach GF. Aczkolwiek wiązało się to z pewnym kombinowaniem i nie wiem, czy jest to dalej aktualne. Trzeba by się zagłębić w ten temat.

 

Tak tylko informuję ;)

Link to post
Share on other sites

Jest różnica praktycznie w każdej grze - w tych mniej wymagających (cs:go) 144 Hz robią robotę - jest ultra płynność. W tych bardziej wymagających g-sync zapewnia brak zacięć i rozdarć. Mechanicznie monitor wykonany nieźle, regulacje ustawienia standard, menu ekranowe dość ubogie, ale czego wymagać od monitora dla graczy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...