Skocz do zawartości

Ile pamięci potrzebuje windows 10 64 bit na dysku twardym?


Recommended Posts

Witam! Słyszałem (w jakimś filmie na YT, niestety nie pamiętam tytułu) że po kilku latach windows potrzebuje na dysku 100gb wolnego miejsca, a najlepiej dać mu cały dysk ssd 250gb. Może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób system ma zajmować coraz więcej miejsca? Czy to co usłyszałem to kompletna bzdura? Planuję zakup dysku ssd 250 gb i chcę podczas instalacji systemu stworzyć na nim dwie partycje jedną na gry drugą na system, przeglądarki internetowe i inne aplikacje które potrzebują szybkiego działania. Mam dylemat ile pamięci przez 8 lat zajmie system operacyjny wymieniony w tytule + jeszcze jakieś 30-40gb wolnego miejsca na te przeglądarki, aplikacje i w ogóle żeby to wszystko miało jeszcze trochę wolnego miejsca? Moje kolejne pytanie- dlaczego robi się partycje na dyskach i co to daje?

Link to post
Share on other sites

Tu nie ma precyzyjnej odpowiedzi.
W filmiku o którym wspominasz myślę, że ktoś mówił o całokształcie systemu, oprogramowania, dokumentach.

Mogła to być dużo wcześniejsza wersja windy. Może poprzez aktualizacje z Win 7. Mój system jest instalowany bezpośrednio.

Każdy inaczej prowadzi swój system. Na Win 7 gdy był na HDD miałem partycję 50 GB i wystarczała. Potem i teraz na SSD (128) mam jedną partycję i inaczej zarządzam miejscem. Sam Steam z grą i modami zajmuje ponad 50 giga. Wcześniej miałem to na HDD na osobnej partycji.

Swój obecny system postawiłem 15.06.2016 i obecnie wygląda to tak

 

 

 

Win_10_64_bit_size.jpg

 

partycje.jpg

 

Partycje D, F, G to dysk HDD



Sam system choćby w lipcu ma dostać sporą aktualizację i nie wiadomo do końca co i jak się zmieni. W dalszym czasie będą mniejsze lub większe aktualizacje. Z biegiem czasu system gromadzi trochę śmieci. Są to pozostałości po aktualizacjach systemu, sterowników, oprogramowania które choćby sam dodajesz, usuwasz, aktualizujesz. Pewne programy tworzą logi, raporty, bazy danych które z czasem puchną. Sporo da się wyczyścić z poziomu systemu jak i zewnętrznych programów. Czasem wyczyści się za dużo i jest problem.

Dlaczego robi się partycje na dyskach i co to daje?

Historycznie - bios, płyta główna, kontrolery, system, rodzaj partycji (Fat, NTSF itp.) nie dawały sobie rady z pojemnością całego dysku więc trzeba go było podzielić.
Higiena i bezpieczeństwo - systemu, danych na dysku.

Tu też są różne preferencje w zależności co i jak kto robi. Z czasem się to zmienia.
Standardowo robiło się partycję pod system i podstawowe programy, dokumenty. Kolejne partycje powiedzmy mod muzykę, filmy, gry. Ludzie zaczęli nagrywać filmiki choćby z gier (tu jeszcze lepiej mieś osobny fizyczny dysk), pobierać różności z internetu oraz wykonywać kopię ważniejszych danych.
Przez wirusy i inne paskudztwa w tym awarie programowe i sprzętowe najczęściej ofiarą pada dysk, partycja systemowa. Wystarczy więc sformatować tylko dysk, partycję C. Mniej czasu i wysiłku tracisz na szybkie skanowanie antywirusowe, defragmentację i inne zabiegi na mniejszych partycjach. Tworzenie miliona partycji to też zły pomysł.

Swój dysk (256) możesz ale nie musisz podzielić. I tak czeka cię nie jeden format, reinstalacja, mniejsza lub większa strata danych. Z biegiem czasu sam określisz swoje preferencje.
Mój dysk SSD 128 realnie ma 118 giga. Win 10 ukradnie ci na swoje potrzeby (partycja ukryta) minimum 500 MB.
To tak w skrócie i na szybkiego.

 

Edytowane przez grzegorz75
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak zainstaluje np. GTA V (które ma 60gb) na dysku ssd to będę mógł później  przenieść tą grę na dysk HDD przez zwykłe przeciągnięcie całego folderu z gta z dysku ssd do hdd? Czy będę musiał już cały czas trzymać tą grę na ssd bo nie da się jej przenieść?

Link to post
Share on other sites

Nie mam tej gry. Jeżeli masz ją z platformy Stam to jest możliwość by gra była potem w innej lokalizacji ale na pewno nie będzie to możliwe przynajmniej na razie poprzez zwykłe przeciągnięcie z miejsca na miejsce. Takie miejsce w Steam nazywa się biblioteka.

W tym zagadnieniu raczej nie siedzę więc nie wypowiadam się precyzyjnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...