Skocz do zawartości

Zakrzywiony monitor max 27" dla osoby niepełnosprawnej (niedowidzącej)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rijkaard,

Recommended Posts

Witam

 

Temat wiąże się z innym założonym w dziale zestawy komputerowe: KLIK

 

  •  
  • Kwota 8000zł przeznaczona na cały sprzęt (komp+monitor+urządz. wielof.) więc ciężko określić ale myśle w granicach 2000-3000zł
  •  
  • praca w domu przez internet
  •  
  • praca z monitorem, przy użyciu programu "zoomtext", nawet po powiększeniu czytanych tekstów nos znajduje się praktycznie przy ekranie
  •  
  • warunki w pomieszczeniu (oświetlenie w dzień, oświetlenie w nocy): jasny pokój w czasie dnia, po zmroku oświetlenie ledowe dość jasne
  •  
  • model karty graficznej lub skrócona specyfikacja jednostki centralnej (CPU, GPU, mobo, RAM, PSU)  na razie brak
  •  

 

Edytowane przez Rijkaard
Link to post
Share on other sites

Monitor koniecznie zakrzywiony? Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Proste stają się "krzywe", nie wiem jak się przy tym pracuje z bardzo bliska, ale dla mnie się to rozwiązanie nie sprawdza. Chyba, że przy 34" 21:9, który jest szeroki, bardzo szeroki i to tylko do gier i zabawy. 

 

Napisałeś w temacie o zestawie, że praca to głównie e-maile i excel. I o ile wyższych rozdzielczości nie będę polecał z wiadomych przyczyn, to można zastanowić się nad 34" 21:9 2560x1080 (coś jak 27" 1920x1080, tylko ponaciągane na boki). Więcej się na takim monitorze zmieści na pewno niż na 27", tym bardziej do excela się nada, gdy niejednokrotnie tabelki są dość szerokie.

Tutaj masz taki monitor od LG: https://www.morele.net/monitor-lg-34um68-p-857294/

Jest też nieco tańszy, ale tutaj jest jeszcze regulacja wysokości, co dla osoby niedowidzącej będzie sporym ułatwieniem - przysunie go sobie bliżej i ustawi na komfortowej wysokości. Ew. jakiś 3440x1440p, skoro ma być używany program do powiększania, to skalowanie chyba nie będzie zbyt dużym problemem. Wybór takich zakrzywionych jest szerszy niż w 2560x1080.

 

A jeśli jednak tak duża szerokość jest utrudnieniem, to z 27" jest NEC EA273WMi.

Link to post
Share on other sites

Z zakrzywionych zerknij na ofertę Samsunga - patrz na matrycę i szukaj czegoś na IPS lub PLS, a szerokim łukiem omijaj wszelkie szkiełka na matrycy TN - MVA równiez bym odpuścił, bo to zazwyczaj starsze sprzęty są. Jeśli chodzo cenę - za 27" ten 1000zł minimum trzeba szykować.
Jeżeli zrezygnujesz z zakrzywienia to również polecam gorąco NEC EA273WMi na matrycy IPS (ważne żeby było "WMi" w nazwie).
CO do formatu 21:9 - tylko i wyłącznie 34", reszta jest za mała, a taka 34" to mniej więcej jakbyś 27" rozciągnął horyzontalnie.   

Link to post
Share on other sites

ok dziękuję za pierwsze sugestie - przekaże i zobaczymy co zainteresowana na ten temat powie.

 

pozdrawiam

 

EDIT:

 

Po przeczytaniu Waszych wypowiedzi przez Benię, otrzymałem taką odpowiedź:

 

Faktycznie trudna sprawa z tym zakrzywieniem. Nie  wiem o co chodzi z tymi parametrami, ale "proste, które staną się krzywe"... nie mam pojęcia jak to może być w praktyce to chyba zależy od stopnia zakrzywienia

 

 
Poprosiłem aby opisała (wyjaśniła) mi jak sie jej patrzy na zakrzywiony a jak na prostych
 
Trudno to opisać... Na płaskich monitorach czasem obraz wydaje mi się rozciągnięty, a na tych skośnych nie ponieważ wszystko "idzie" do środka. Mam też szersze pole widzenia dzięki tym zakrzywionym bokom

 

 

Tak więc jaki model z Samsunga (tą firmę poleciliście) radzicie wybrać ?

Edytowane przez Rijkaard
Link to post
Share on other sites

S27D590CS. Dostanie go za troszkę ponad 1000zł. Do tego ramie przykręcane do krawędzi biurka, bo monitor ma otwory montażowe. Podstawa nie będze zagracała biurka, a dziewczyna będzie mogła sobie dowolnie regulować jego położenie. Bliżej, dalej, wyżej, niżej, wszystko ruchem jednej ręki.

Link to post
Share on other sites

24" vs 27" 

Na 27" wszystko jest większe, przez co obraz jest czytelniejszy, a to chyba główne prio przy wyborze  ;)


jeszcze odnosnie szkiełka S27D590CS  uważaj z tym ramieniem, bo otwory VESA są w nietypowym miejscy - górna krawędź monitora - akurat jestem  w trakcie zakupu 27" FHD Curved pod "łapkę" Egrotrona MX i ten model monitora odpada niestety. W to miejsce prawdopodobnie zdecyduję się na LC27F396FHUXEN za 1169zł w mediaexpert - jutro oględziny i spore szanse że go wezmę. Otwory ma umiejscowione odpowiednio (centralna część).


Jeśli chodzi o uchwyt do LCD to polecam taniego Maclean MC-669W - używam 2szt od dłuższego czasu i robią robotę. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Witam

 

Wróciłem z urlopu i okazała się że zainteresowana korzystając z Waszych porad i sugestii oraz jak to napisała

 

 


W każdym razie osoby, które mi to konfigurowały miały sugerować się tym forem i jeszcze elementami, na które zwrócił mi uwagę tyflopedagog.

 

Doradzono jej zakup Samsung C24F390FHUX.

 

Mam nadzieję że dobrze doradzili.

 

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za zaangażowanie w sprawę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...