Skocz do zawartości

Ocena zestawu, pytanie o grafę i chipset


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów!

To mój pierwszy post na tym forum :)

Posiadam zestaw:

Athlon X2 64 4600+ (2,4GHz, Windsor, 90nm, 65W)

ASUS M3n78-EH (chipset gf8200, ale bez wyjścia na monitor)

Gigabyte GF 8600 GT 256MB

3GB ddr2-800MHz (2GB goodram+1gb elixir)

HDD Seagate 320 GB Barracuda 7200.11 (16MB cache) SATA

Zasilacz 370W Trust

 

Pytania:

1. Czy ten zestaw jest zbalansowany?(czy procek ogranicza kartę itp itd)

2.Zamierzam wymienić grafikę na Radeona HD4770, ale obawiam się:

a)czy jego wydajność będzie ograniczana przez chipset nvidii? Wydaje mi się, że nie, ale chciałbym byc pewien.

b)Czy procesor nie będzie ograniczał 4770

3.Czy zasilacz wytrzyma? Ma ok. 2 lata, sprawował się dobrze do tej pory

4.Obecnie w panelu ster. nvidii ustawiłem "Wykonuj obliczenia physix na: gf8200"(przydzieliłem mu 256MB ram), tryb Hybrid SLi nie jest dostępny, bo gf8600gt go nie obsługuje. Czy po zmianie na Radeona ta opcja może pozostać włączona i czy będzie działać(i czy wogóle jest sens?)

Link to post
Share on other sites

1. Myślę, że jest w miarę OK, karta graficzna troszkę za słaba.

2. Nie będzie ograniczony, będzie dużo wydajniejszy, lecz wtedy procesor będzie za słaby. Zasilacz hmm... teoretycznie 370W powinno wystarczyć, tylko ten Trust... Ile ma amperów na 12V?

Link to post
Share on other sites

Według mnie wypadało by kupić porządną 400W zasiłke, można by też dodać jakiś niedrogi cooler np. Freezera 64 i podkręcić procesor ;p a hd 4770 też zamierzam kupić i nie sądzę żebyś miał jakieś problemy zamontowaniem go na tym chipsecie, a wydajność wzrośnie sporo.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz ma 16A na 12V+ (192 W)

Nie wiem czy to dużo na dzisiejsze czasy, linia 12V jest tą najbardziej wykorzystywaną... Co do wicherka: mam Thermaltake Beetle z moim własnym, autorskim sposobem przymocowania do płyt AM2+, z wykorzystaniem lego ;)

oryginalnie był do Socket 478 :)

link:

http://www.4max.pl/default.asp?produkt=1467

mój athlon kręci się do ok. 3,2 GHz (3,0 na pewno stabilne)ale muszę wtedy wyjąć kość elixira bo już przy 807mhz odmawia współpracy.

 

A co do zintegrowanej, patent z włączonym physX będzie działał? Czy może lepiej wyłączyć zintegrowany układ, i odinstalować stery?

 

Co do zasilacza... Radeona kupię po to, żeby potem dokupić mu braciszka ;) oczywiście wcześniej wymieniając płytę główną na taką z CrossFireX. Więc 400W chyba nie wystarczy?

Link to post
Share on other sites

Z tym zasilaczem to mnie zagiąłeś, niedrogi i CICHY :) przynajmniej takie opinie...Dzięki.

 

Czy nikt na forum nie sprawdzał kart Radeon na płytach ze zintegrowaną grafą nvidii? Zastanawia mnie czy jest jakaś różnica w wydajności z włączonym physX na integrze i bez. Zwłaszcza, że dużo gier wykorzystuje physX teraz, a Havok tak jakby trochę nieśmiało się wyłaniał na scenę.

Link to post
Share on other sites

Myślę, że nawet jeśli to będzie działać, to nie będzie większej różnicy w wydajności. Zintegrowane chipsety graficzne aż tak wydajne nie są. Chociaż mogę się mylić. Tym bardziej, że rdzeń graficzny 8200 nie będzie działał po prostu. Zasilacz wymień, bo oprócz tego, że jest dość słaby, to nazwałbym go "ryzykownym". Oprócz tego można poświęcić jeszcze z 200zł na chłodzenie procesora i drugą kość GoodRam 2GB. Chociaż to drugie to tylko dla duala właściwie :)

Link to post
Share on other sites

200 zł na nowe chłodzenie procesora? Co to, to nie! Mam takie:

link:

http://www.4max.pl/default.asp?produkt=1467

i nie zamierzam zmienić. Jeśli mnie pamięć nie myli to po oc było tylko 324 Kelwiny(51 st.C), a wygląd-kwestia gustu, mi taki turbożuczek pasuje. Póki co plan jest taki:

Wymienic zasilacz->Wymienić 8600 na Radka 4770(najlepiej na nie-referenta, nie podoba mi się chłodzenie, chcę takie:

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC ... ,id,63042/

albo takie:

http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC ... ,id,62918/

Wymienić procesor->wymienić płytę główną(cross fire) i dokupić drugiego radka.

 

edit: torture masz niezły sprzęt... ile za niego dałeś? milion pięćset sto dziewięćset? A biurko ci od niego jeszcze nie odleciało? :)

Link to post
Share on other sites

edit: torture masz niezły sprzęt... ile za niego dałeś? milion pięćset sto dziewięćset? A biurko ci od niego jeszcze nie odleciało? ;)

To jest poważne pytanie czy co? :) Jeżeli tak, to... nie wiem ile. Wszystko było kupowane pojedynczo przez jakiś rok, ale tak na szybkiego licząc to: 1700zł za jednostkę centralną. Biurko nie odleciało w jakim sensie? ;) Aż taki ciężki to nie jest.

 

Mówiąc 200zł miałem na myśli chłodzenie i RAM.

 

Co do chłodzenia Radka 4770, jest też referent z takim chłodzeniem. Są dwie wersje referencyjne, to jest ta druga:

http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/fotki_newsy/200905/19/radeon-hd-4770,T-F-207123-13.jpg

Tylko, że nigdzie go nie dostaniesz. Niereferencyjnych też próżno szukać, trzeba jeszcze odczekać.

Link to post
Share on other sites

To nie było na serio-chodziło mi o kompa w podpisie...whatever.

 

Tym bardziej, że rdzeń graficzny 8200 nie będzie działał po prostu.

Dlaczego? Wiem, że w konfiguracjach multi-gpu trzecią kartę, słabszą zazwyczaj, wybierało się do obliczeń physx, albo wrzucało dedykowaną(np. Ageia, ale nvidia ją kupiła bodajże). No chyba, że nvidia + ati nie mają prawa działać razem, nawet jeśli nvidia ma służyć do physx wyłącznie.
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...