Skocz do zawartości

Z jaką przekątną laptop do 1920x1080 ?


Recommended Posts

Witam -pytanie do znawców. Chcę wybrać laptopa Asusa z seri G73Jxx (procesor Intel i7-740QM, 8 GB RAM). Przeznaczenie -gryi filmy HD. Mam dwie opcje w których rożnica polega na karcie grafiki a przez to na cenie (reszta parametrów identyczna):

 

Asus G73JH -TZ216 -GPU: HD 5870 1024 MB DDR5 cena:6500 zł

http://www.x-kom.pl/p/61061-notebook-laptop-17,3-asus-g73jh-tz216-i7-740qm-8192-1000-brcombo.html

 

Asus G73JW -TZ054 -GPU: GTX460M 1536 MB DDR5 cena:6800 zł

http://www.x-kom.pl/p/59658-notebook-laptop-17,3-asus-g73jw-tz054-i7-740qm-8192-1000-brcombo.html

 

1. Sprawa niby jasna: duet Intel+ATI lub Intel+NVidia za 300zł więcej. Który deut jest lepszy i dlaczego? Weźcie pod ocenę takie elementy jak grzanie, niezawodność, kompaktybilność, jakość i wydajność obrazu.

2. Czy jest jakiś laptop o podobnych parametrach (matryca o rozdzielczości natywnej 1920x1080 w okolicach 17 cali, napęd Blu-ray combo, grafika ATI HD 5870 lub mocniejsza) ale z CPU AMD Phenom II X6? A jeśli nie ma (ja nie znalazłem) to dlaczego nie ma mocnych laptopów do gier opartych właśnie na duecie CPU AMD Phenom II X6 i GPU ATI HD 5870 lub mocniejszy?

Link to post
Share on other sites

Dobra -już wiem.

Jednak G73HJ -czyli i7-740QM + ATI HD 5870 1024 MB DDR5 (układ Intel+ ATI jest i tańszy o 300 zł i bardziej wydajny). Układ w G73HW czyli Intel+Nvidia (GTX460M) jest droższy i trochę mniej wydajny. Mógłby tutaj przebić układ Intel+Nvidia ale np. GTX480M -ale różnica byłaby na pewno większa niż 300 zł czyli odpada.

 

Szkoda że nie ma na razie na rynku laptopów z Phentom II X6 (np. 1090T -ale chyba jeszcze za wcześnie). Na dzisiaj w tej cenie -zdecydowanie Asus G73HJ (CPU: i7-740Qm+ GPU: ATI HD 5870) :-)

Link to post
Share on other sites

Mam pytanie dla tych co autentycznie albo sie znają albo poprostu mają doświadczenie z użytkowania sprzętu o takich parametrach. A teraz do rzeczy :-)

 

Zastanawiam sie nad dwoma laptopami do gier i filmów HD. W założeniu z racji że jestem mobilny i wciąż gnieżdżę się po motelach lub kwaterkach ma mi umilać nudne wieczory.

 

Myślę nad dwoma modelami: i7-740QM, 8GB RAM, HD5870 1GB, BR-Combo, matryca z natywna rozdzielczością 1920x1080 -błyszcząca LED. Mam dwa modele które różnią się tylko wielkością matrycy -jeden ma 17,3 cala drugi 15,6 cali.

 

-MSI GX660R-271XPL 15.6 cala -5600 zł

http://www.x-kom.pl/p/58730-notebook-laptop-15,6-msi-gx660r-271xpl-i7-740qm-8192-1000-brcombo.html

-ASUS G73JH-TZ216 17,3 CALA -6500 zł

http://www.x-kom.pl/p/61061-notebook-laptop-17,3-asus-g73jh-tz216-i7-740qm-8192-1000-brcombo.html

Jak widać te 1,7 cala kosztuje 900 zł. Taki sprzęt kupuje się raz na kilka lat. Skłaniałbym się ku MSI z 15,6 calami. Ale jeśli nic nie będzie widać to trudno -dorzucę te 900 zł i wezmę ASUS'a. Tylko czy warto? Czy będzie jakaś znacząca różnica przy tych 1,7 cali więcej? Boję się tylko sytuacji gdzie przy natywnej rozdzielczości 1920x1080 trzcionka np. w aplikacjach lub pod ikonami będzie zbyt mała i sztucznie trzeba będzie obniżać rozdzielczość. -a tego bym nie chciał. Gdyby ktoś mógł potwierdzić że pracuje na matrycy 15,6'' w rozdzielczości 1920x1080 i jest ok miałbym problem wyboru z głowy -poprostu MSI...

Link to post
Share on other sites

G73Jh sobie odpuść bo co drugi ma kłopoty z poprawnym działaniem (GSOD'y, przegrzewanie grafiki (100 stopni to dla niego chleb powszedni), problemy ze źle nałożoną pastą termoprzewodzącą i sterownikami.....)

 

Do tego dochodzą spore problemy z obecnym działaniem serwisu Asus w Polsce (czeka się ponad miesiąc na naprawę)

 

Na dowód tego podaję wątek tasiemiec z forum notebookcheck.pl - fakt trudno się przebić przez całość, ale jeżeli rozważasz ten model (ja bym go skreślił z listy od razu) warto się zaznajomić.

 

http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=26793

 

Acha no i musisz pamiętać że mobilny radek 5870 ma wydajność co najwyżej na poziomie desktopowego 5770. Jeżeli możesz to nie kupuj lapka do grania. Sam się kiedyś tak władowałem, bo mobilne i wygodne.... tyle że zupełnie nieopłacalne, a po dwóch latach od wydania kupy kasy nowe gry nie chcą już działać.

Link to post
Share on other sites

do takiej rozdzialki sie musisz przyzwyczaic, na poczatku jest dziwnie male wszystko ale tydzien, dwa i juz nie ma z tym problemu. inna sprawa ze na 17" lepiej sie bedzie filmy ogladac, tyle ze wtedy trzeba sie liczyc z tym ze laptop ciezszy i mniej mobilny.

 

Wogole mysle ze nie warto sie pchac w 8gb ramu ktorego i tak nie wykorzystasz nigdzie. Moze lepiej wziac 6gb ale miec system za 5449zl ??

 

http://www.x-kom.pl/p/58737-notebook-la ... ro64x.html

Link to post
Share on other sites

Jeżeli możesz to nie kupuj lapka do grania. Sam się kiedyś tak władowałem, bo mobilne i wygodne.... tyle że zupełnie nieopłacalne, a po dwóch latach od wydania kupy kasy nowe gry nie chcą już działać.

Dokładnie,ja jechałem na lapkach kilka lat i juz w momencie zakupu jest tak że trzeba obcinać detale w nowych tytułach,a przecież tyle kosztował.

Bateria i czas pracy na niej nie ma żadnego znaczenia bo to tak naprawdę mobilna stacjonarka.Problemem jest kurz,który już po kilku miesiącach rozkręci wentyle na maxa,podstawki chłodzące to ściema,a rozkręcenie i samowolne czyszczenie kończy gwarancję.

Jeżeli naprawdę nie musisz kupować lapka to zainwestuj w blaszaka,im droższy laptop tym szybciej rozczarowuje...

Dobrym rozwiązaniem jest też Stacjonarny+netbook ;)

Link to post
Share on other sites

Myślałem że przy 64-bitowym systemie im więcej RAM'u tym lepiej :-) Co do systemu -to mam autentyczną awersję do preinstalowanych OS. Popatrz. Różnica w tej samej konfiguracji bez systemu i z Windows7 Profesional 64-bit (Home Premium to trochę za mało a Ultimate za dużo) wynosi 500 zł (5600 zł bez OS i 6100 z W7Pro64PL). Osobno zakupiony OS w wersji OEM kosztuje 529 zł. Ale masz nośnik, nie jesteś przymuszany do zachowywania partycji preinstalowanych -sam sobie modelujesz strukturę HDD -co jest o niebo lepszym rozwiązaniem. Jeśli zakupisz pusty sprzęt i system OEM u tego samego dostawcy wszysko jest OK. Co do rozdzielczości 1920x1080 -najprościej byłoby zobaczyc coś takiego w akcji ale wszędzie mają na ekspozycjach albo mniejsze rozdzielczości albo nie pokażą ci bo musieliby zacząć proces instalacji systemu. A jak sobie poradzi taki system z grą o znacząco niższej rozdzielczości? Np. 800x600? Rozciągnie (co załatwiłoby sprawę) czy pokaże małą klateczkę w wielkiej czarnej pustej ramce (co byłoby beznadziejne)? Co do samego systemu i rozdzielczości 1920x1080 przy 15.6 cala to boję sie tylko tego że trzcioneczka będzie jak żyletka -ale widoczna po przystawieniu lupy. A ty pracujesz na jakiej rozdzielczości przy jakiej przekątnej?

Link to post
Share on other sites

osobiscie w domu mam 1366x768 ale w pracy mam wlasnie dell'e z 1920x1080 na 15,4" i tak jak mowie, juz sie przyzwyczailem do tego , siedze okolo metra od matrycy i wszystko sie da przeczytac. Co do partycji ukrytej, mozna po prostu zrobic backup systemu np na plyty DVD i potem przywracac z backupu. Co do rozciagania, mozna ustawic zeby rozciagnelo, mozesz ustawic zeby odpalilo w 800x600 tj na okolo mamy czarne pole a na srodku gre

Link to post
Share on other sites

ale w pracy mam wlasnie dell'e z 1920x1080 na 15,4" i tak jak mowie, juz sie przyzwyczailem do tego , siedze okolo metra od matrycy i wszystko sie da przeczytac.

No, to właśnie takiej osoby szukałem. Czyli jestem u źródła. No i powiedz. Gdyby to nie był firmowy tylko Twój własny to teraz uważałbyś że warto byłoby dorzucić te 900 zł i mieć nie 15,6 tylko 17,3 czy stwierdziłbyś że nie warto -i wszystko jest ok na tej 15,6. Ogólnie jak, męczysz się pracując na takiej rozdzielczości z taką przekątną? A drugie pytanie. Jak sobie radzisz kiedy przesiadasz się na niższe rozdzielczości? Ujdzie?

 

Jeszcze jedno pytanko poboczne -jeśli tynerTV USB ma tylko DVB-T to znaczy że pokaże tylko sygnał cyfrowy a sygnał analogowy oleje? Przeglądam rózne tunery TV na USB i za nie moge w opisach dojść jaką rozdzielczość miałby na konkretnym tunerze. Co oznacza rozdzielczość max.HDTV (1920x1020)? Przy innych nie pisze nic o rozdzielczości tylko standardzie kodowania np.: H.264, MPEG-2, MPEG-4 ;)

 

 

Co do drugiego kolegi to jednak wybiorę zamiast GTX460M -HD5870 (jest trochę lepsza i tańsza) a pamięci RAM jednak swoje robią.

Link to post
Share on other sites

Widziałem Sony Vaio z matrycą Full HD na 15,5" i powiem szczerze, że mi się pracowało komfortowo. Dlatego też ja śmiało polecam takiego gamingowego MSI z matrycą Full HD, pamiętajmy, że przy notebooku siedzimy bliżej i nie wszystko musi być tak duże jak na monitorze.

 

Co do grafiki - w Radeonie 5870 masz 1 GB VRAM a w GTX460 aż 1,5 GB co do RAMu, są 3 sloty, więc można śmiało dołożyć, tym bardziej że RAM DDR3 jest w śmiesznych cenach na rynku a lepszej grafiki sobie nie dołożysz. Dlatego ja wybieram GT663.

Link to post
Share on other sites

W sumie masz rację. Rzeczywiście pamięci RAM dołożyć można -nie majątek. A pamięć DDR5 przy grafice swoje robi i te 0,5 GB pewnie ma znaczenie. GTX460M jest porównywalna z HD5870. W tym porównaniu minimalnie korzystniej wychodzi Radeon -ale z drugiej strony z intelem lepiej się lubi Nvidia. Wezmę pod uwagę ten model. Chyba rzeczywiście ten MSI gamingowy jest całkiem niezły -czy z kartą ATI czy NVidia. I tak nie wydam takiej kasy jak nie zobaczę tego HD przy 15,6 calach. Ważne że na teraz użytkownicy nie dyskwalifikują takiego układu na starcie. Zresztą tak właśnie myślałem że producent nie puściłby zonga całkowicie źle dopasowując natywną rozdzielczość matrycy do jej przekątnej. Pewnie to kwestia gustu -jak komu lepiej sie patrzy ale czytelne to być musi :-) Jak jeszcze ktoś pracował na takiej przekątnej z rozdzielczością 1920x1080 nie podzieli się swoja opinią :-)

Link to post
Share on other sites

No, to właśnie takiej osoby szukałem. Czyli jestem u źródła. No i powiedz. Gdyby to nie był firmowy tylko Twój własny to teraz uważałbyś że warto byłoby dorzucić te 900 zł i mieć nie 15,6 tylko 17,3 czy stwierdziłbyś że nie warto -i wszystko jest ok na tej 15,6. Ogólnie jak, męczysz się pracując na takiej rozdzielczości z taką przekątną? A drugie pytanie. Jak sobie radzisz kiedy przesiadasz się na niższe rozdzielczości? Ujdzie?

 

 

Jeśli miałbym go ciagle przenosic na pewno bym nie wzial 17 cali. Po prostu nie poreczne. A jak sobie radze, w sumie normalnie, tylko na pocztku wszystko sie wydaje takie duze ;p

Link to post
Share on other sites

Witam, ja zkaupilem ostatnio asus g73jh tz216 no i osobiscie tez mialem ten dylemat 15 czy 17 gdy bylem w salonie zobaczylem spny 15" w FHD i musze przyznac malutkie tam jest wszystko niestety i oto kwestia przyzwyczajenia, ja jednak postawilem na te 17" 15 czy 17 na mobilnosc ciezko stawiac jako laptop gaming bedzie ciezszy i wiekszy niestety cos za cos. G73 jest duzy naprawde ale jest solidny i kolorki ma tez na wysokim poziomie. Jesli cos chcialbys wiecej wiedziec na temat TZ216 pytaj a napisze. Ale ja bym nie kupil 15" w full HD do filmow stanowczo za maly :o

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź w temacie :-) Jeśli chodzi o mobilność to oczywiście gamingowego laptopa nie mozna mylić z narzędziem do pracy. Tutaj mobilność oznacza (przynajmniej dla mnie że poprostu przy zmianie adresu, miasta albo przykilkudniowym wyjeździe pakuje go do torby (nawet jeśli jest duży i ciężki) i przenoszę się razem z nim. Wiem co to znaczy mieć zwykłego blaszaka jak często zmienia się lokum.Najbardzie ucierpiał mój panel LCD -nieźle pokiereszowany takimi przenosinami. Więc że wiekszy i cięższy to absolutnie nie problem. Mobilność rozumiem w moim przypadku na łatwym przenoszeniu na docelowe biurko aż do następnej przeprowadzki. Bez targania go do biura gdzie i tak dostaje się lekkie i cienkie średniaki (a jak cos chcę zrobic w domu do pracy to poprostu to sobie zrobię bez targania go ze sobą). Ważniejsze dla mnie jest Twoje odczucie i ocena samego rozmiaru matrycy 15,6 i 17,3. Jak oceniłbyś wygląd Win7 w 15,6 i 17,3 przy rozdzielczości 1920x1080? Filmy juz oceniłeś że lepiej zdecydowanie na 17,3 co mnie nie dziwi. A jak wyglądają Twoje wrażenia w grach? Napisz jakimi się bawiłeś i jak oceniasz tą 17,3? Napisz mi też jak sprawuje się ta błyszcząca matryca w ciągu dnia. I jak z grzaniem? :-)

Link to post
Share on other sites

A wiec na tej 17" winda jest ok i bo na 15 naprawde jest to male ;] ale mozesz isc do jakiegokolwiek salonu i porownac jakies modele i zobaczysz sam ;] w grach to powiem ze wypas xD testowalem nowego spilnet cell gothic 4 i na max w FHD i wyglada to rewelacyjnie. Co do temperatur mialem na poczatku problem z Vbiosem i dochodzilo do 90* a po znmianie vbios na benchmarku haven podskoczylo mi na 70* w systemie okolice 55* wiec nie jest tak zle ;p Wiec ty nie masz problemu z mobilnoscia to ja bym sie dobrze zastanowil ;] nad ta 17" a mialem ten sam problem msi wzial bym ale nie ma 17" wiec odpuscilem a i maly atut na asus bo ma podswietlana klawiature ;p wiec teraz do sklepu i porownac fhd miedzy matrycami ;]

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...