Skocz do zawartości

Chłodzenie pod AMD i zmiana wentylatorów obudowy


Recommended Posts

Siemka, w czerwcu będę wymieniał chłodzenie z BOXa na inne. Procesor to A10-5800K, aktualnie działa sobie na włączonym turbo i podczas grania w takiego CS'a, BF3, osiąga niemałe temperatury, tj. ok 66 stopni. Więc postanowiłem że zmiana chłodzenia jest tutaj konieczna i w przyszłości też chciałbym podkręcić proca do ~4,5GHz? Myślę że to taka wartość całkiem stabilna i da radę ją schłodzić powietrzem. Problem w tym jaki cooler na CPU zakupić? Myślałem nad SPC Grandis XE1236 lub SPC Fortis HE1425. Ewentualnie coś innego w cenie ok. 160-170zł max. Chciałem też zapewnić w miarę stabilny przepływ powietrza w obudowie choć nie wiem czy to możliwe bo obudowa sama w sobie chyba jest piekarnikiem ale cóż. Jest to Zalman ZM-T1. Aktualnie mam stockowy wentylator 92mm na tyle obudowy. Myślałem żeby założyć jeden z przodu (może SPC Sigma Pro?) i ewentualnie wymienić ten Zalmana na też drugi SPC Sigma Pro. Jak myślicie, czy sprawdziło by się to w praktyce? Prosze o jakieś wskazówki i ewentualne porady :)

Link to post
Share on other sites

Najpierw radziłbym dokładnie sprawdzić czy taka krowa jak Grandis wejdzie oraz czy zapewni miejsce do ew. założenia wentylatorów na górę. Można rozważyć chłodzenie typu Top Flow.

Co do wentylatorów tego 92mm na tył był nie ruszał, ale na pewno zamontować należy górne by usuwały "ciepłe" powietrze z obudowy i na przód wtłaczający "chłodne" powietrze.

Jak stockowe chłodzenie to pewnie i pasta "oryginalna" :) - zalecana zmiana np. Arctic MX-2 i chyba tyle

 

Link to post
Share on other sites

Najpierw radziłbym dokładnie sprawdzić czy taka krowa jak Grandis wejdzie oraz czy zapewni miejsce do ew. założenia wentylatorów na górę. Można rozważyć chłodzenie typu Top Flow.

Co do wentylatorów tego 92mm na tył był nie ruszał, ale na pewno zamontować należy górne by usuwały "ciepłe" powietrze z obudowy i na przód wtłaczający "chłodne" powietrze.

Jak stockowe chłodzenie to pewnie i pasta "oryginalna" :) - zalecana zmiana np. Arctic MX-2 i chyba tyle

Problem w tym że ta obudowa nie ma miejsca na wentylatory u góry tylko po boku obudowy, nie wiem kto to wymyślał ale to bardzo słaby pomysł bo ciężko je zamontować. Pasta to Titan Nano Grease. 

Link to post
Share on other sites

Problem w tym że ta obudowa nie ma miejsca na wentylatory u góry tylko po boku obudowy, nie wiem kto to wymyślał ale to bardzo słaby pomysł bo ciężko je zamontować. Pasta to Titan Nano Grease. 

Bo takie obudowy często są tworzone dla chłodzeń horyzontalnych, oraz by lepiej chłodzić GPU, ewentualnie boczne też można zrobić wydmu****ące powietrze (choć nie wiem jak są one ułożone?)

btw. wersja z dopiskiem "PLUS" ma bodajże otwory na górze

 

A tak to jak najbardziej coś z przodu powinno pomóc, choć bez rewelacji

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

Ale dlaczego horyzontalne? Grandis podobno wchodzi i zostaje jeszcze miejsce. Czy jest sens brać te horyzontalne?

A jak wystarczy miejsca na wieżowe, to owszem wieżowe będzie wydajniejsze. Myślałem, że jest mało miejsca.

Co do dodatkowego wentylatora powinien wystarczyć jeden na front, z tego co widzę możesz  tam założyć 120mm, to Ci wymusi obieg.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Załóż wentylator 120mm na front i zmień chłodzenie, proponowany Grandis nie wejdzie do tej obudowy bo jest zbyt wąska (http://www.zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=615). Jeśli ma być SilentiumPC to proponuję Spartan 3 Pro bo ma 4 rurki heatpipe i jest wystarczająco wydajny, także do podkręcania (najważniejsza rzecz to to, że się zmieści).

 

Pasta Titan jest dość słaba, jeśli zdecydujesz się na tego Spartana, to ta w zestawie będzie lepsza. Jeśli wybierzesz coś innego to sprawdź jakiś test past jak wypada ta dołączona do zestawu. Kolor pasty sam nic nie mówi o wydajności, nie sugeruj się nim.

Link to post
Share on other sites

Załóż wentylator 120mm na front i zmień chłodzenie, proponowany Grandis nie wejdzie do tej obudowy bo jest zbyt wąska (http://www.zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=615). Jeśli ma być SilentiumPC to proponuję Spartan 3 Pro bo ma 4 rurki heatpipe i jest wystarczająco wydajny, także do podkręcania (najważniejsza rzecz to to, że się zmieści).

 

Pasta Titan jest dość słaba, jeśli zdecydujesz się na tego Spartana, to ta w zestawie będzie lepsza. Jeśli wybierzesz coś innego to sprawdź jakiś test past jak wypada ta dołączona do zestawu. Kolor pasty sam nic nie mówi o wydajności, nie sugeruj się nim.

Grandis i Fortis mają 158mm wysokości. Obudowa ma 189 mm szerokości. Nie znam się i oczywiście trzeba troche dodać bo mobo nie jest przy samej ściance obudowy ale nie wydaje mi się żeby się nie zmieścił. Pasta Titan z tego co widzę w testach bo oczywiście jestem strasznie zielony ale jakieś tam testy oglądałem, nie wypada tak źle. Jest to jedna z lepszych past a z tego co widziałem na pewno lepsza od SPC która jest dołączana do ich coolerów. Nie wiem, może mnie popraw i naprowadź jak mówię coś źle. Ewentualnie wytłumacz dlaczego tak a nie inaczej.

Link to post
Share on other sites

Doszukałem się na stronie Zalmana, że do Zalmana ZM-T1 wysokość chłodzenia nie może przekraczać 140mm, więc już wiesz mniej więcej czego szukać. Z wieżowych wejdzie na przykład Spartan lub Thermalright Macho 90 ewentualnie https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermaltake-frio-extreme-silent-cl-p001-al12bl-b-731801/

Z horyzontalnych coś z Thermalrighta ale ostatnio coś zdrożały AXP200, AXP200 Muscle.

Pantexa: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-phanteks-ph-tc12ls-htpc-ph-tc12ls-bk-714968/

 

W końcu na wlocie też musisz coś zainstalować bo po co inwestować w lepsze chłodzenia jak wymiana powietrza mizerna.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Przykro mi chłopie, ale jeśli masz obudowę Zalman T1 z linku który wrzuciłem to ona ma 169mm szerokości. Jeśli zmierzyłeś i wyszło Ci inaczej to znaczy, że masz inny model obudowy. Co do pasty to ta z chłodzeń Spartan wg testu na portalu Overclock jest wydajniejsza u nich wyszło że o 3 stopnie, nie wiem jak by było u Ciebie.

Link to post
Share on other sites

Przykro mi chłopie, ale jeśli masz obudowę Zalman T1 z linku który wrzuciłem to ona ma 169mm szerokości. Jeśli zmierzyłeś i wyszło Ci inaczej to znaczy, że masz inny model obudowy. Co do pasty to ta z chłodzeń Spartan wg testu na portalu Overclock jest wydajniejsza u nich wyszło że o 3 stopnie, nie wiem jak by było u Ciebie.

Jakbyś spojrzał to w temacie pisałem że to nie zm-t1 plus tylko bez plusa... Co do pasty to pasta musi się wygrzać. Po tygodniu TITAN już ma mniejsze temperatury niż SPC :)

 

@edit

jednak mam plus, ta druga wersja jest bez plus

https://www.morele.net/obudowa-zalman-zm-t1-plus-622551/

spójrz na szerokość.

Edytowane przez blaszkov
Link to post
Share on other sites

Ze strony Zalmana FAQ dotyczy wysokości chłodzenia dla Twojej obudowy czyli Zalman ZM-T1Plus : "The height of the cooler must not exceed 140mm from the motherboard."  Według tejże strony T1Plus jest szersza czyli 189mm.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ze strony Zalmana FAQ dotyczy wysokości chłodzenia dla Twojej obudowy czyli Zalman ZM-T1Plus : "The height of the cooler must not exceed 140mm from the motherboard."  Według tejże strony T1Plus jest szersza czyli 189mm.

No rozumiem, to znalazłem Raijintek Aidos, co sądzisz?

Link to post
Share on other sites

No rozumiem, to znalazłem Raijintek Aidos, co sądzisz?

Nie znam tego chłodzenia ale znalazłem test i tam wychodzi na to, że jest wydajniejszy od Spartana Pro, a na podkręconym procesorze nawet jest około 8st.C. różnicy

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Pokaż mi ten test, chętnie się z nim zapoznam.

Użyłem tej samej strony której ty, wystarczyło zjechać w dół. Pasta ma służyć troche dłużej niż 1 dzień także temperatury w 1 dniu to takie troche słabe porównanie.

http://www.overclock.pl/articles/show/id/461,32,37,testy

Temat do zamknięcia, chłodzenie już kupione.

Edytowane przez blaszkov
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...