Skocz do zawartości

Recommended Posts

Stoję przed wyborem routera. Zastanawiam się między modelami TL-WR841N, TL-WR842N a Archer C20.

 

Zależy mi na jak najlepszym zasięgu w jednopiętrowym domku jednorodzinnym. Router będzie postawiony na piętrze. Na dole sygnał będzie odbierała stacjonarka i laptop. Dobrze by było, gdyby sygnał odbierany był również na dworze, na tarasie. Obecnie mam leciwego WR543G, który do końca nie spełnia moich oczekiwań, przede wszystkim w kwestii zasięgu, pomijając już fakt, że wszystkie urządzenia w domu posiadają standard N.

 

USB chyba nie jest konieczne. Na chwilę obecną nie widzę potrzeby jego wykorzystania. Drukarka w domu jest z wbudowanym WiFi. Jeśli chodzi o podłączenie dysku w celu np. udostępniania filmów to czy przy FullHD taki router da radę?

Link to post
Share on other sites

Z powyższych oczywiście C20. Czy udostępnianie da radę? Co masz na myśli jako "da radę"? Przepustowość? Jeśli będzie w miarę zasięg to N-ka wystarcza, u mnie jako 'odbiornik' do odtwarzacza działa 8level WRP-300. Jeśli chodzi o udostępnianie przez serwer DLNA to... już bardziej złożona historia.

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się mocno nad tym C20. Spotkałem się tylko z opinią, że jeżeli zależy komuś na zasięgu to lepiej wziąć router w standardzie N na dwóch antenach. W C20 niby jedna antenka jest od 2.4GHz, druga natomiast od 5GHz.

 

W ogóle jak z tego korzystać? Tak jak napisałem na dole jest komputer stacjonarny i laptop. Jeden muszę ustawić żeby odbierał na 2.4GHz, a drugi na 5GHz żeby to sprawnie chodziło, czy wszystko odbywa się z automatu? Do tego dochodzą też sporadycznie używane smartfony i tablet.

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Nie może być jedna do tego a druga do tego bo by tych prędkości nie osiągnął. Zarówno n 300 jak i ac 450 to 2t2r. Router tworzy dwie odrębne sieci o różnych ssid i laczac się komputerem czy czymkolwiek wybierasz do której ma się łączyć.

Link to post
Share on other sites

Jak pojawią się u mnie w domu co najmniej trzy urządzenia z AC to router wymienię. Obecnie działa u mnie pod dachem osiem urządzeń ze standardem N, a routerek od 7 lat mam w standardzie G, dlatego myślę nad zmianą. Wydaję mi się, że lepiej mieć porządne "N", niż podstawowe "AC", tym bardziej, że w ciągu najbliższych 3-5 lat nie będzie mi to do niczego tak naprawdę potrzebne.

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

To podstawowe ac750 ma n-kę w takiej klasie jak porządne n wiec jak uważasz. Teraz masz klientów w n z routerem g a za jakiś czas będziesz miał router n a klientów ac :D N-ka to technologia która właśnie umiera.

Link to post
Share on other sites

A skąd weźmiesz kartę na 450Mbps? Ta trzecia antenka jest właśnie po to żeby było 450 zamiast 300. W stosunku do WR841N dopłacasz pięć dych za nic. No chyba, że chodzi o wygląd.

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Przy 300M używane są dwa kanały nadawcze i dwa odbiorcze (odbiór i nadawanie na tej samej antenie). A rysunku nie rozumiem. Większy zasięg osiągnąłbyś jedynie gdy suma mocy nadajnika i zysku anteny będzie większa niż standard czyli 20dB. Nie wiem czy są na rynku routery które to przekraczają, kiedyś było Sapido o mocy nawet 1W (regulowana, teoretycznie w PL nie można było używać >100mW). Druga sprawa że to wcale nie zwiększy zasięgu 10x, ba nawet pewnie nie 2x. Wynika to z tego, że co z tego że sygnał dotrze do klienta jak klient ma nadal tak słabe radio jak miał i już jego sygnał nie dociera do routera.

Link to post
Share on other sites

No i analogicznie u mnie te czerwone linie, które są prostopadłe do poszczególnych czarnych linii (anten), to właśnie płaszczyzna rozchodzenia się fal, odpowiednia dla każdej antenki. Wydaję mi się, że w porównaniu do obecnego routera z jedną anteną, rozwiązanie z trzema antenami ułożonymi pod różnymi kontami po prostu musi dać koniec końców większy zasięg.

 

Albo tak mi się przynajmniej wydaje.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...