Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Tydzień temu zakupiłem dysk SSD. Piszę tutaj o moim problemie, ponieważ na pc formacie nikt nie chciał mi pomóc, a nawet utrudnili to. Zklonowałem programem EaseUS Todo Backup Free 9.1 partycje C z dysku HDD na SSD. Co jeszcze trzeba zrobić? Jak ustawić partycje na SSD jako systemową?

 

http://i64.tinypic.com/11t30ix.jpg

Link to post
Share on other sites

Aby Twój system startował z nowego musisz przenieść na SSD dwie inne partycje (Zastrzeżoną przez system i Partycje odzyskiwania) i dopiero na koniec partycje systemową. Moja rada nie zmieniaj rozmiarów tych partycji. Potem ustaw botowanie w bios na SSD i sprawdź czy system startuje z nowego dysku(od razu zauważysz różnice bo będzie ładował się dużo szybciej.) Potem gdy system już odpali, może wykrywać nowe urządzenia(dysk SSD) dokończ procedurę instalacji sterowników(wymagany restart).

Później skorzystaj z tego poradnika https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Optymalizacja_systemu_Windows_na_dysku_SSD

Link to post
Share on other sites

Nie rób tego

 

To bardzo kiepski pomysł ponieważ przy klonowaniu klonujesz także układ danych, co jest niekorzystne dla SSD i do tego system będzie dużo wolniejszy niż gdybyś zainstalował go od nowa na SSD

 

Bawiłem się w to i gra nie warta świeczki

Link to post
Share on other sites

To by znaczyło, że system nadal ładuje się z dysku HDD a nie z nowego dysku SSD, w bios nadal masz źle ustawioną sekcje boot. Ustaw bios tak by na liście urządzeni z których ma startować system był tylko SSD.(wyłącz wszystko inne). Nawet możesz odłączyć dysk HDD jeśli musisz się upewnić. 

Link to post
Share on other sites

Tak.

Jeśli będziesz instalował od nowa to możesz skasować te małe partycje z HDD i potem włączysz wolne miejsce do partycji D. SSD podłącz do portu SATA 0, HDD pod SATA 1. Dzięki temu pliki startowe i odzyskiwania (te partycje dwie) zostaną umieszczone na SSD. W przeciwnym razie gdy pliki pójdą na HDD jego odłączenie unieruchomi system.

Link to post
Share on other sites

Teraz jak już aktywowałeś system Win10 możesz go zainstalować na czysto(klucza nie musisz wpisywać, przy instalacji pomiń tą czynność. No chyba, że zostawiasz sobie wyjście awaryjne albo zależy Ci na danych. Co do migracji na SSD ze zwykłego HDD. Partycja HDD, którą chcemy przenieść na nowy SSD powinna być oczyszczona ze zbędnych programów, plików tymczasowych i z defragmentowana. Po klonowaniu. Należy dokonać niezbędnych ustawień w systemie tak jak w poradniku wyżej i zaktualizować sterowniki do chipsetu i sata. Sam przesiadałem się kilka razy z różnych dysków i prędkości odczytu były zawsze zbliżone do deklarowanych przez producenta dysku. 

 

Widzę, że nie przeniosłeś partycji rozruchowej na SSD. Dlatego system nie odpala z SSD. Zostaw dysk HDD w spokoju. Odepnij go całkiem. I zacznij instalowanie Win 10 na dysku SSD z USB. Tak będzie bezpieczniej dla Ciebie. Partycje podstawową na system zrób sobie 250GB lub ile tam chcesz ale nie mniej. Utwórz też od razu pozostałe partycje na SSD.

Jak już będziesz miał działający system na SSD to możesz podłączyć stary dysk i usunąć partycje lub je tylko wyczyścić. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Tak już jest z pomaganiem na odległość. Można pomóc i można "zaszkodzić". Dlatego moje wpisy są czasami tak obszerne, bo trudno jest komuś wytłumaczyć jakąś kwestie w jednym zdaniu. Staram się pisać językiem jak najmniej fachowym i zrozumiale dla osób z minimum wiedzy informatycznej. Czasami i to nie wystarcza, ponieważ osoby, którym chcemy pomóc nie stosują się do naszych porad. Robią pewne rzeczy po swojemu. Forum to nie jest recepta na każdy problem. Jeśli nie mamy doświadczenia to lepiej samemu nie zabierać się za naprawę i oddać komputer lub inny sprzęt w ręce osób z doświadczeniem, nawet jeśli trzeba za to zapłacić. Bardzo nie lubię jak ktoś mi przywozi sprzęt do naprawy, mówi mi, że już ktoś tam grzebał i nie dał rady. Wtedy od razu doliczam do ceny mojej usługi dodatek za gmeranie. Kupują goście części w internecie i próbują sami poskładać komputer nie mając nawet minimum wiedzy. Potem szukają porady tu na forum bo coś nie działa, no dobrze pomożemy tylko czy będziemy wstanie zrobić to zdalnie na odległość. Zamiast dać komuś parę złotych by złożył komputer jak trzeba, tacą chłopaki czas a czasami niszczą sprzęt za duże pieniądze. Nie znam się na mechanice samochodowej na tyle, by samemu grzebać w samochodzie i tego nie robię. Wole dać mechanikowi te 100 zł niż się brudzić i męczyć np. z wymianą klocków lub oleju. Bo jeszcze coś spartolę i na robię sobie szkód za setki złotych.     

Link to post
Share on other sites

no jeszcze zależy na kogo trafisz, bo są na rynku tacy informatycy i mechanicy, co zrobią coś gorzej od ciebie ( często nie ze swojej winy, np to nie jest ich specjalność ale i tak się za to wezmą, sam jako technik informatyk byłem uczony nie jak rozwiązywać problemy, ale jak diagnozować i szukać rozwiązania )

Ps. Pamiętam jak raz głupi rozszczelniłem sobie hamulce hydrauliczne w rowerze ( a nie było to łatwe bo potrzebowałem torxa ) i pojechałem do oficjalnego sklepu i serwisu kross-a wierząc głupio że zrobią to lepiej niż ja po paru filmikach z YT. Niestety nie zrobili, ale przynajmniej serwisując, byłem zmuszony kupić całą butelkę płynu hamulcowego i mogłem samemu porządnie dolać i odpowietrzyć cały układ hamulcowy w domu.  

 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...