Skocz do zawartości

Modernizacja leciwego komputera - Intel E2200


Recommended Posts

Rozchodzi się o komputer dziadka, który mimo wieku (prawie 70 lat) aktywnie korzysta z Facebooka, ogląda YouTube i obrabia zdjęcia (kolory, jasność, czerwone oczy - nic zaawansowanego). :)

 

Komputer ma 7 lat, kupiony w MM i już wtedy demonem prędkości nie był. Do tej pory pracował na Windows XP i do wymienionych zadań sprawował się świetnie. Dziadek postanowił iść z duchem czasu, zainstalowałem mu Windows 7 i tu zaczęły się problemy.

 

Przy głupim wczytywaniu stron procesor dochodzi do 100% przez co korzystanie z internetu jest dość uciążliwie, stąd pomysł na modernizację możliwie najmniejszym kosztem.

 

Parametry:

 

pł. gł.: Asus P5GC-MX/GBL

proc: Intel Pentium Dual CPU E2200 2.20 GHz

pamięć: 4GB DDR2 RAM

zasilacz: Foxconn HH-400EBEA 350W

 

Myślę nad kupnem używanego E8400 (koszt ok. 50 zł.). Czy to dobry pomysł? Czy wzrost wydajności będzie zauważalny i czy głupie przeglądanie FB nie będzie w dalszym ciągu uciążliwe?

 

Mam również do dyspozycji dysk SSD Samsung 830 64GB, tylko, że tutaj problemem jest płyta główna nie posiadająca kontrolera ICH7, a co za tym idzie brak AHCI.

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

E8400 nie pójdzie na tej płycie, bo chipset ogranicza. Druga sprawa, że nie wspomniałeś nic o grafice. A jeśli jest ona zintegrowana to nic dziwnego, bo GMA 950 zawsze było słabe. Przez co pewnie część zadań przejmuje procesor stąd jego obciążenie.

Link to post
Share on other sites

Grafika to jakiś Radeon, niestety nie pamiętam co dokładnie, w każdym razie na pewno nie integra.

 

 

 

E8400 nie pójdzie na tej płycie, bo chipset ogranicza.

 

Jak to? Konfiguracji Asus P5GC-MX/GBL z E8400 jest multum w internecie. :o

Link to post
Share on other sites
Grafika to jakiś Radeon, niestety nie pamiętam co dokładnie, w każdym razie na pewno nie integra.

 

 

Jak to? Konfiguracji Asus P5GC-MX/GBL z E8400 jest multum w internecie. :o

 

Jest napisane na stronie z listą obsługiwanych procesorów, że będą działać na BIOS w wersji beta i jedynie na 1066MHz FSB zamiast 1333MHz jakie procesor obsłuży.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Powiedzmy, że jednak bym poszedł w wymianę płyty głównej i procesora. Czego szukać żeby nie zmieniać zasilacza i żeby wykorzystać mój dysk SSD?

 

Myślałem też nad jakimś Dellem za 400-500 zł., ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo w końcu płacimy tutaj również za części, które już mój dziadek ma (obudowa, zasilacz, pamięć ram, dysk).

Link to post
Share on other sites

Rzeczona płyta obsłuży E8400 bez problemu. Proszę nie siać paniki i nie wprowadzać użytkowników w błąd.

 

https://www.asus.com/Motherboards/P5GCMXGBL/specifications/

 

Pozdrawiam

@up

 

To nie panika tylko fakt. Wyraźnie jest napisane na liście obsługiwanych procesorów, że nie będzie on w pełni obsługiwany, ponieważ:

beta,beta,Due to chipset limitation, 1333FSB processors can only run at a maxium speed of 1066FSB on this motherboard.

Link to post
Share on other sites

@up

 

Chyba jedynie jakbyś brał grafikę do siebie :> 

Bo do takich zastosowań to ta, aż nadto w tym zestawie Della.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Temat założony przeze mnie, więc pozwólcie, że odkopię.

 

Temat komputera dla dziadka cały czas otwarty, a że zbliżają się jego imieniny, prawdopodobnie dostanie nową jednostkę. ;-)

 

Komputer ma śmigać bez zająknięcia na Windowsie 7 64-bit. Dziadek nie obrabia RAWów wyciskając soki z Photoshopa. Są to zdjęcia (swoją drogą bardzo dobre), których obróbka ogranicza się do korekcji czerwonych oczu, kontrastu, koloru w Picasie.

Żadnych fajerwerków, grania w CSa, tylko Fejsbuk, Nasza-Klasa, YouTube i ogólnie internet.

 

Kwota: 400 zł. Jak będzie NAPRAWDĘ warto to cenę można wywindować do 500 zł.

 

Celuję w coś od poleasingowego Della (stojącego, nie leżącego).

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Tutaj znajdziesz też z 2-3 interesujące zestawy poleasingowe:

http://diprocon.pl/komputery_stacjonarne/komputery_poleasingowe/1.html?sort_by=created_desc&direction=asc&limit=12&filter%5Bdisplay_mode%5D=box&filter%5Bflag%5D=&page=3

 

Co najważniejsze, firma wystawia fakturę/paragon i udziela 6-miesięcznej gwarancji (trzeba się dopytać, bo nie w każdym opisie jest wzmianka o tym).

 

Oczywiście to tylko przykład. Największą wadą tego typu firm jest hurtowa sprzedaż, rzadko bawią się w pojedyncze egzemplarze (o to także trzeba się dopytać).

 

Jeśli masz już system, może warto spróbować poskładać taki komputer na morele.net czy w innym tego typu sklepie. Będzie ciężko w tej cenie, ale może da radę coś zadziałać. Tu ewentualnie pomogą już bardziej doświadczeni użytkownicy. Morele ma też zestawy wyprzedażowe, ale tylko jeden spełnia Twoje wymagania finansowe. I nie jest stojący, a co więcej grafikę ma zintegrowaną.

https://www.morele.net/komputery/komputery-pc/komputery-wyprzedazowe-poleasingowe-493/

 

Uważałbym na zakupy na Allegro/OLX, chyba że jasno piszą o gwarancji. Tu jeszcze masz szansę obejrzenia jednostki przed zakupem, jeśli znajdziesz coś ciekawego w okolicy. Z dalszych regionów odradzam, często słono zapłacisz za wysyłkę.

http://allegro.pl/komputery-stacjonarne-486?ref=simplified-category-tree&buyNew=1&offerTypeBuyNow=1&price_to=500&price_enabled=1&bi_s=internal&bi_m=electronics-art-txtLink&bi_c=48533

 

Niestety będziesz musiał dobrze poszperać, używki do zaproponowanej kwoty często są... słabe, z wątpliwej jakości zasilaczami.

Edytowane przez Szponix93
Link to post
Share on other sites

Ten Lenovo z Morele nawet fajny, jednak leżąca jednostka odpada.

 

Może jednak olać ten system i zamiast Della kupić lepszą płytę i procesor, ewentualnie ramy?

 

+edit

 

Panowie, a Fujitsu Esprimo E900 z i3 na pokładzie? KLIK


Jeżeli jednak Dell (upatrzyłem model 780) to z procesorem E8500 czy Q9400?

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Ten Lenovo z Morele nawet fajny, jednak leżąca jednostka odpada.

 

Może jednak olać ten system i zamiast Della kupić lepszą płytę i procesor, ewentualnie ramy?

 

+edit

 

Panowie, a Fujitsu Esprimo E900 z i3 na pokładzie? KLIK

Jeżeli jednak Dell (upatrzyłem model 780) to z procesorem E8500 czy Q9400?

 

Eh weź może jeszcze raz dokładnie przemyśl co chcesz w ogóle kupić, bo pierwsze piszesz, że nie chcesz leżącej jednostki, a następnie w edit podajesz leżący Esprimo.

 

A co do wyboru w przypadku Dell to wiadomo, że Q9400.

Link to post
Share on other sites

 

 

Eh weź może jeszcze raz dokładnie przemyśl co chcesz w ogóle kupić, bo pierwsze piszesz, że nie chcesz leżącej jednostki, a następnie w edit podajesz leżący Esprimo. A co do wyboru w przypadku Dell to wiadomo, że Q9400.

 

No tak, ten "leżacy" Esprimo można też postawić, jak niektóre Delle. ;-)

 

Q9400? Z jakiego względu, bo testy wskazują na E8500?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...