Skocz do zawartości

Pierwszy aparat dla początkującego


Recommended Posts

 

 

Chyba nie powiesz mi że te 2kg więcej pieszo chodząc spokojnie po mieście, w górach czy na plaży to będzie ultra różnica

Oczywiście, że nie ultra różnica, w miasto nie raz biorę teraz CSC i kilka szkieł i waży to pewnie tyle samo co wcześniej wspominane lustro, co więcej czasem tęsknię za torbą foto, gdzie odpowiednio zrobione przegródki służyły nie tylko obiektywom ale i browarom ;) ale to nie kwestia tego, bo jednak zawsze gdy mam możliwość wyboru czegoś mniejszego i lżejszego przy nie-gorszej jakości to dla mnie wybór jest oczywisty.

 

 

 

Większa matryca w gorszych warunkach również
 

Tylko właśnie cały zysk z tej większej matrycy znika po zastosowaniu tak ciemnej optyki, w porównaniu do LX7 to 2 i 2/3EV ciemniej na szerokim końcu i ponad 3,5EV na 'długim'. 

Oczywiście, że DSLR da większe możliwości rozwoju, ale nie jestem przekonany czy w jakikolwiek sposób będzie odczuwalna różnica czy będzie to D3300 czy jakikolwiek inny aparat, który i tak jak się ktoś wkręci to dość szybko będzie chciał zamienić na inny.

I wciąż nie chcę nikogo przekonywać, że coś będzie lepsze itd. Jak ktoś wie, że chce DSLR, to niech kupi.

Link to post
Share on other sites

Są różne możliwości. Kupi kompakt i jak mu podpasuje to będzie nim robił długo zdjęcia i będzie zadowolony. Nie mam pojęcia jakiej jakości są obecnie aparaty z niewymienną optyką bo nie mam z nimi do czynienia. Ale te wtedy były dużo wolniejsze i dawały sporo gorszy jakościowo obrazek od systemowca z kitem. Jeśli nie będzie na tym zarabiał to nikt od niego nie będzie wymagał jakości. Ale może tak być , że mu nie podpasuje i będzie chciał czegoś więcej. I wtedy albo zostawi kompakt na drugi aparat albo będzie go sprzedawał i kupi lustro bądź systemowego bezlusterkowca. 

 

A z lustrzanką? Będzie mu brakowało ostrości, czy jakości kupi drugi obiektyw, potem trzeci. Jak będzie chciał zmienić body to obiektywy i akcesoria mu zostaną. Może nagle zacznie cykać ludzi lub zwięrzęta i przyda się dobry jasny obiektyw z długim zakresem ogniskowych. Scenariuszy jest multum.

 

Wada lustrzanki - większe gabaryty i trzeba nosić obiektyw/obiektywy. Wada systemowego bezlustra - trzeba nosić obiektyw/obiektywy.

Tylko właśnie cały zysk z tej większej matrycy znika po zastosowaniu tak ciemnej optyki, w porównaniu do LX7 to 2 i 2/3EV ciemniej na szerokim końcu i ponad 3,5EV na 'długim'. 

 

W krajobrazie czy architekturze często stosuje się długi czas naświetlania(czasem nawet parę godzin) i przymkniętą przesłonę. Tylko ja to mówię z perspektywy kogoś kto jak ma jechać zrobić zdjęcia to wie jak tam możliwie najbliżej dojechać autem, zna teren z map prawie na pamięć , a w przypadku architektury wie z jakiego miejsca mniej więcej będzie robił zdjęcia i jak będzie wyglądało ujęcie. Tak czy siak prędzej czy później coś by dokupił do tego kita. Nie oszukujmy się.

 

Oczywiście zupełnie inną sytuacją będzie wycieczka gdzie zdjęcie nie jest priorytetem, bez statywu, z presją czasu, i nagłe spostrzeżenie fajnego widoku czy budynku. Przy takich zdjęciach przysłona będzie otwarta, by użyć możliwie najkrótszego czasu.

 

Kwestia kto czego potrzebuje. Jak nie wymaga maksymalnej mobilności to moim zdaniem kupno kompaktu całkowicie mija się z celem.

Link to post
Share on other sites

Nie mam pojęcia jakiej jakości są obecnie aparaty z niewymienną optyką bo nie mam z nimi do czynienia.

Co zasadniczo kończy temat.

 

A do autora - kup to najtańsze body z kitowym obiektywem bo i tak musisz to zrobić bo inaczej zawsze byś uważał ze gdybyś miał lustrzankę to zrobiłbyś lepsze zdjęcia.

Link to post
Share on other sites
Co zasadniczo kończy temat.

W tym sęk , że nie zostało tu polecone nic z ostatniego okresu.

I żeby nie było , nie mówię , że kompakty nie mają prawa bytu.

 

Któryś z Was tutaj niedawno polecał telefony do fotografowania więc nie mam zamiaru dalej ciągnąć tej dyskusji. Autor tematu już ma wszystkie informacje na tacy. Kwestia jego priorytetów i upodobań co wybierze.

 

Na sam koniec: FZ200 vs Nikon D3200 , Sony RX10

Link to post
Share on other sites

 

 

A do autora - kup to najtańsze body z kitowym obiektywem bo i tak musisz to zrobić bo inaczej zawsze byś uważał ze gdybyś miał lustrzankę to zrobiłbyś lepsze zdjęcia.


Być może by tak było, ale po prostu pytam się was co będzie najlepszym rozwiązaniem. 
Nikon 3300d z kitem czy systemowy Sony alpha a5000.
Link to post
Share on other sites

Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie. Główna sprawa to kwestia wizjera. Rozważyłbym jeszcze system Olympusa jeśli interesują Cię bezlusterkowce. Ostatnio widziałem OM-D EM5 za 1500zł w bardzo dobrym stanie z niezłym obiektywem.

Link to post
Share on other sites

 

 

W krajobrazie czy architekturze często stosuje się długi czas naświetlania(czasem nawet parę godzin) i przymkniętą przesłonę.

Jeżeli to co chcemy uzyskać na wynikowej fotografii tego wymaga, to oczywiście, że tak.

Ja tam jestem raczej fanem kilku (dziesięciu / set) ujęć kilkuminutowych, nie zawsze mam pod ręką ND5.0 (czy jak kto woli ND100000) albo nie zawsze wskazane jest domknięcie aż tak bardzo przysłony żeby dyfrakcja nam zjadała detale.

 

@@WhiteFaethon, a miałeś oba aparaty w rękach ? To więcej niż ważne... tak 'chwyt' jak i zobaczyć jak wyglada menu, sterowanie itd.

Link to post
Share on other sites

 

 

@WhiteFaethon, a miałeś oba aparaty w rękach ? To więcej niż ważne... tak 'chwyt' jak i zobaczyć jak wyglada menu, sterowanie itd.

 

Nikona 3300d miałem w rękach, sprawdzałem menu itp i w porównaniu do innej lustrzanki Sony, która była na wystawie, to Nikon wypadł według mnie bardzo dobrze. Co do a5000 to jeszcze będę musiał się wybrać do drugiego sklepu aby zobaczyć go na własne oczy, ale z tego co kojarzę to on ma dosyć malutkie gabaryty. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do a5000 to jeszcze będę musiał się wybrać do drugiego sklepu aby zobaczyć go na własne oczy, ale z tego co kojarzę to on ma dosyć malutkie gabaryty.

Co jest zarazem wadą i zaletą bezluster ;)

Jeżeli bierzesz pod uwagę D3300 vs. A5000 to warto spojrzeć na alledrogo na dostępne szkła i ich ceny, tutaj Nikon zdecydowanie lepiej wypadnie - ale to tylko dodatkowy 'tip' ;)

Z drugiej strony, możliwość stosowania prawie każdego szkła, prawie każdego producenta na Soniaku przez odpowiedni adapter i ostrzenie przez focus peaking jest zwyczajnie... fajne ;) 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jestem zdania,że jednak dobrze jest kupić sobie lustrzankę..... Dla początkującego polecam szczególnie model Canon EOS 1200D . Naprawdę dobry aparat, wiele funkcji, świetna jakość zdjęć. Piszę bo moja żona obecnie go posiada ( sam mam już trochę drozszy sprzęcik ale w tej cenie nie ma niczego lepszego niż ten Canon)

 

Najtaniej jest obecnie jak widzę w sklepie rtv Euro agd. Kupisz za 1450 zł. Poza tym w sklepie dodają do zestawu pokrowiec, ktory jest niezbęny jeśli idziesz w teren i kartę pamięci ( którą i tak byś musiał sobie kupic). 

Link to post
Share on other sites

@@cooger, kupujesz A7 ? ;)

 

Nooo ja oczywiście też jestem zdania, że przecież skoro aparat potrafi zrobić super zdjęcia to po co w ogóle fotograf ? ;)

 

Poza tym, samo posiadanie lustra jest gwarancją bycia semi-pro, trzymając je w ręce, właściwie wbudowany światłomierz można sobie odpuścić. Jak na jakimś wydarzeniu ktoś stanie obok Ciebie z jakimś 'kompaktem' i nie usłyszysz kłapania lustra, to można tylko pogardliwie popatrzeć na niego i skwitować "weź daj se spokój z tą zabaweczką".

 

A tak już bardziej serio... jak ktoś chce DSLR - niech kupuje, ja tylko od siebie tyle, że jedyne za czym tęsknię to wygodny uchwyt. Ważne tylko to, żeby kupujący był później zadowolony i "for-the-god's-sake", jak kupujesz samochód to bierzesz najtańszą wersję, najtańszego modelu w salonach czy warto czasem się zastanowić i dołożyć do czegoś lepszego albo krótko używanego i pewnego ?

 

Whatever, ja tam się nie znam.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jestem zdania,że jednak dobrze jest kupić sobie lustrzankę..... Dla początkującego polecam szczególnie model Canon EOS 1200D

Co byś wybrał lekkość i świetne prowadzenie auta czy setki koni mechanicznych?

 

 

 

Najtaniej jest obecnie jak widzę w sklepie rtv Euro agd. Kupisz za 1450 zł. Poza tym w sklepie dodają do zestawu pokrowiec, ktory jest niezbęny jeśli idziesz w teren i kartę pamięci ( którą i tak byś musiał sobie kupic).

Masz już wliczoną cenę dodatków.

rtv Euro agd - nie jest tanim sklepem i często zawyżają ceny robiąc śmieszne promocje/obniżki.

 

 

 

w tej cenie nie ma niczego lepszego niż ten Canon

Jest.Jak się wychodzi z założenia,że lustrzanka robi lepsze zdjęcia + pro w oczach innych to rzeczywiście nie ma nic lepszego. :D

 

 

 

jak ktoś chce DSLR - niech kupuje

Z moich stron jeden kolo tydzień temu właśnie kupił sobie 1200D ,obiektywy nie będzie kupował i leci na auto :D Kupił bo lustrzanka i ok.Najgorzej jak ktoś się napali na coś,to żadna polemika nie pomoże  :D 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...