Skocz do zawartości

I5 4690K Wysokie temperatury reset komputera


Recommended Posts

Witam. Jestem na ten moment nieszczęśliwym posiadaczem procesora I5 4690k. W czym leży problem?

Mój procesor na chłodzeniu box potrafi osiągnąć do 98 stopni (pasta wymieniana wczoraj na arctic silver V. obudowa którą posiadam to http://www.morele.net/obudowa-thermaltake-suppressor-f31-midi-tower-czarny-ca-1e3-00m1nn-00-792550/

 

Cały sprzęt wygląda następująco

I5 4690k

MSI Gaming 3

GTX 970 G1

Chieftec Navitas 650 W

Balistix 3x4 GB 1600MHZ Cl9

 

Dokładnie co gdzie i jak i w czym tkwi problem.

Wysokie temperatury na procesorze to dopiero niestety początek.

W czym występuje problem?

KOMPUTER SIE RESETUJE

Wygląda to tak włączam gre warframe/warface pogram jakieś 20 min i pach reset komputera słyszę jak któreś z wiatraków przyspieszają jedynie nie udalo sie zidentyfikować który niestety.

Po odpaleniu OCCT na godzinny test power ***** czy CPU test (procesor działał w max 3700 mhz a powinien w 3900 mhz w turbo) max temperatura procesora 98 stopni ze spadkami do 92 C karta graficzna 70 / 75 C. KOMPUTER PODCZAS TESTU SIE NIE ZRESETOWAŁ!

 

Komputer był w serwisie w ITvip w gdańsku facet stwierdził że był luźno zamontowany radiator i to przez to.

(Jeżeli chodzi o chłodzenie to wcześniej zauważyłem wyższe temperatury gdy miałem Grandisa który zresztą przez właśnie wysokie temperatury poszedł do serwisu )

 

Gry pokroju Warframe czy warface nie obciążą komputera do tego stopnia aby on się przegrzał (są to gry z niskimi naprawdę wymaganiami)

 

 

(Reset komputera podczas grania w te gry są częste dla porównania przy Far Cry Primal po 3 godzinach 0 resetu)(komputer był formatowany nie dawno)

 

 

Proszę was o pomoc. ! Każdy sensowny post otrzyma Like + czy co tutaj na tym forum jest.

 

 

Przepraszam za tak chaotyczny post jednak nie mam nawet na ten moment czasu napisać jakiś konkretny z uporządkowanymi informacjami.

 

https://drive.google.com/file/d/0B2uUvJ_m-FabX2JUVllHeTVKRVU/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B2uUvJ_m-FabZW5KdVdHMDd5VjA/view?usp=sharing

Czy grafika powinna osiągać takie obroty przy takiej temp ? Wyje okropnie

Edytowane przez AfgFire
Link to post
Share on other sites
(Jeżeli chodzi o chłodzenie to wcześniej zauważyłem wyższe temperatury gdy miałem Grandisa który zresztą przez właśnie wysokie temperatury poszedł do serwisu )

 

Dobrze rozumiem na chłodzeniu dwu wieżowym, miałeś jeszcze wyższe temperatury niż na boxsie ? Toć to jest niemożliwe musiał być źle założony bez pasty albo wentylatory się nie kręciły bo naprawdę wątpię, żeby ten procek pod IHSem miał aż takiego gluta, że Grandis mu nawet nie daje rady, osobiście na twoim miejscu bym otworzył budę i zaczął od sprawdzenia czy chłodzenie jest dobrze zamontowane 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

~90 stopni pod obciążenie na boxowym coolerze to normalne. Na boxsie miałem to samo na i3-4170 który zużywa dużo mniej prądu. Box Intela to szrot po prostu. Jak masz jeszcze tego Grandisa to sprawdź czy ciepłowodny nie są uszkodzone - to jedyne co by mogło wpłynąć na wadliwą prace takiego coolera. Jeżeli dobrze założysz taki cooler to nie ma siły żeby ten procesor się tak grzał. A to w którym miejscy radiator jest gorący a w którym zimny to cie nie interesuje ważne żeby procesor miał temperaturę do przyjęcia (nie kręcony 50-60 stopni zależnie od chłodzenia). Słowo ostrzeżenia jak ci się komp restartuje pod obciążeniem to dlatego ze procesor przekracza temperaturę krytyczną i go płyta odcina zdrowe to dla procka zdecydowanie nie jest.

 

Edit:

Właśnie sprawdziłem w recenzji Grandisa na  Core i7-4770K w stresie (wPrime) utrzymywał temperaturę 58 stopni. 

Tu masz filmik jak to chłodzenie poprawnie zamontować:

Edytowane przez kombajn
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy ja się jasno nie wyraziłem czy co. Przy godzinnym teście w occt komputer sie nie resetuje potrafi zresetować się podczas grania w mało wymagające gry.

Grandis jest w serwisie i dostałem informacje o tym że był uszkodzony i zostanie wymieniony na nowy.

 

Temperatury na chłodzeniu box powinny nie przekraczać 85 C siedzę troszeczkę jednak przy komputerach temperatury jak na taką obudowę są za wysokie (tym bardziej że mam porządek w kablach i nie ma zakłóconego wywalania powietrza z obudowy).

 

Czy przypadkiem procesor przy za wysokiej temp np 105 stopni nie zaczyna zbijać taktowań ? i dopiero gdy wtedy temperatura rośnie powinien wyłączyć się komputer ? Czy wiatrak nie powinien chodzić cały czas na 100% obrotów i być słyszalnym z daleka a nie nagle słychać szybkie obroty i reset ?

Link to post
Share on other sites

Temperatura na chłodzeniu box na i3-4170 potrafiła mi dobić do 100 stopni po odpaleniu IntelBurnTest. Po zakupie najtańszego wieżowego chłodzenia za 8 euro z wentylatorem 92mm i jednym heatpipem temperatura w IntelBurnTest nie przekracza 70 stopni tak podłe jest to boxowe chłodzenie. Płyta główna może być ustawiona na odcięcie procesora przy określonej temperaturze jak i możliwe że w biosie jest wyłączone speedstep technology jakoś tak to się nazywa które zbija zegary przy przegrzewaniu. Jak komp jest niestabilny w czasie gry a nie w czasie obciążania procesora to znaczy że problem sprawia karta graficzna bo z psu calc wyszło mi że twój zestaw czerpie ok 365W więc zasilacz powinien się wyrabiać z dużym zapasem.

Link to post
Share on other sites

Zresetowałeś bios, najlepiej poprzez wyciągnięcie baterii na 10-15 sekund? Nie mówię, że to akurat to ale czasami pomaga.

Resetowałem

 

Może płyta MSI ustawia automatycznie zbyt wysokie napięcie rdzenia CPU. Ustaw ręcznie na właściwe dla Twojego procesora i powinno pomoc. Bez OC napięcie rdzenia nie powinno być większe jak 1,3V.   

A jakie powinny być ustawie ręcznie

 

 

Oto filmik jak montuje chłodzenie box. Czy cos jest źle ?

https://drive.google.com/file/d/0B2uUvJ_m-FabNl9iMlk0OTgzdzg/view?usp=sharing

Link to post
Share on other sites

Resetowałem

 

A jakie powinny być ustawie ręcznie

 

 

Oto filmik jak montuje chłodzenie box. Czy cos jest źle ?

https://drive.google.com/file/d/0B2uUvJ_m-FabNl9iMlk0OTgzdzg/view?usp=sharing

Czy to twoja płyta? Jeżeli to tak wygląda to nie dziwię się, że masz takie temperatury. Masz tak naciaprane tej pasty, to cud że masz tylko takie temperatury. Masakra. Ma być cieniuteńka warstewka, dosłownie cieniutko!

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Problemem boxowych coolerów Intela nie jest skomplikowany montaż tylko to że radiator ma centymetr wysokości i taką konstrukcje że pierwszorzędnie zbiera kurz.

Ja sobie wymieniłem ten boxowy szrot na najtańszy cooler jaki mieli w sklepie i kultura pracy jak i temperatury to zupełnie inna bajka

http://www.lc-power.com/en/product/power-supplies/lc-cc-97

Jak ci wróci ten Grandis z serwisu to go zainstaluj, a w między czasie możesz zostawić otwarty bok obudowy żeby zbić troche temperaturę.

Edytowane przez kombajn
Link to post
Share on other sites

Montaż chłodzenia w miarę poprawny. Chłodzenie box jest łatwe do montażu, jedną rzecz jaką zauważyłem i która mi się nie podoba to to. że jak ułożysz już chłodzenie na procesorze to wciskasz je wstępnie w otwory płyty głównej a potem przekręcasz kołki blokujące. To nie jest do końca poprawny sposób montażu. Kołki powinny być od razu ustawione w odpowiednie pozycji do zablokowania. Czyli zaczepy chłodzenia Intela wchodzą w otwory płyty a potem wciskasz na krzyż kołki blokujące do tzw. kliknięcia. To najpewniejszy sposób montażu. Choć chłodzenie po prostu ma się trzymać i nie uszkodzić procesora. Szczegóły czasami mają znaczenie. Jak radzi kolega wyżej chłodzenie box jest słabe. Co do napięcia Twojego procesora napisałem wyże, że nie powinno ono być większe jak 1,3V. Ustaw wstępnie napięcie 1,250V  i przetestuj stabilność.   

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

OK dziękuje za porady chłodzenie siedzi już długo niestety w serwisie i nadal nie dostałem go u siebie. muszę przeczytać regulamin morele net i zobaczyć czy nie da rady go zwrócić jak tak to zakupie wtedy be quiet dark rock pro 3 podobno temperatura na nim będzie znacząco niższa niż przy grandisie. Czy to jest prawda ?

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie będziesz robił OC to nie potrzebne Ci tak drogie chłodzenie(Be quiet). Grandis spokojnie da radę. Sam mam chłodzenie SPC Spartan 2 z dodatkowym wentylatorem 120mm na I7 4790K i max co osiągam w czasie grania to 60 stopni(obudowa SPC Brutus M40). CPU ustawiony nas sztywno na 4,4 GHz. Lepiej kupić chłodzenie za trochę ponad 100 zł a resztę kasy przeznaczyć na dysk SSD(jeśli nie masz). 

Link to post
Share on other sites

Nagrywane jest to telefonem uwierz mi że jest cieniutko

No to mamy różne pojęcia "cieniutko"  ;) Pasta jest bardzo nierównomiernie rozprowadzona i to ewidentnie widać. Nic nie stracisz gdy wyczyścisz to co masz teraz i nałożysz na nowo pastę. Dwie metody są sprawdzone, na ziarenko ryżu, właściwie powinno być ziarno ;) , i na krzyż. Te dwie metody masz np. tu: http://proline.pl/?n=nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-na-procesor-najlepsza-metoda

Tam też mniej więcej widać jak cienka jest warstwa pasty. Ja nakładam tak, że ta warstwa po rozprowadzeniu pod radiatorem jest na wpół przejrzysta. Więcej pasty nakładasz w jednym przypadku, wtedy gdy masz stopkę radiatora typu HE, i na nią nakładasz pastę tak żeby wypełniła szczeliny.

Link to post
Share on other sites

No to mamy różne pojęcia "cieniutko"  ;) Pasta jest bardzo nierównomiernie rozprowadzona i to ewidentnie widać. Nic nie stracisz gdy wyczyścisz to co masz teraz i nałożysz na nowo pastę. Dwie metody są sprawdzone, na ziarenko ryżu, właściwie powinno być ziarno ;) , i na krzyż. Te dwie metody masz np. tu: http://proline.pl/?n=nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-na-procesor-najlepsza-metoda

Tam też mniej więcej widać jak cienka jest warstwa pasty. Ja nakładam tak, że ta warstwa po rozprowadzeniu pod radiatorem jest na wpół przejrzysta. Więcej pasty nakładasz w jednym przypadku, wtedy gdy masz stopkę radiatora typu HE, i na nią nakładasz pastę tak żeby wypełniła szczeliny.

dałem tam jakąś 1/5 tubki z pastą która ma 3.5g uważasz że to dużo ?

Jeśli nie będziesz robił OC to nie potrzebne Ci tak drogie chłodzenie(Be quiet). Grandis spokojnie da radę. Sam mam chłodzenie SPC Spartan 2 z dodatkowym wentylatorem 120mm na I7 4790K i max co osiągam w czasie grania to 60 stopni(obudowa SPC Brutus M40). CPU ustawiony nas sztywno na 4,4 GHz. Lepiej kupić chłodzenie za trochę ponad 100 zł a resztę kasy przeznaczyć na dysk SSD(jeśli nie masz). 

Przepraszam za 2 post lecz nie udało mi się wsadzić w poprzedni cytat. Szczerze byłbym zainteresowany  podkręceniem go na 4.2 GHz chociaż o ile na to pozwoli procesor

Link to post
Share on other sites

Do takiego OC jak planujesz starczy spokojnie Grandis. Nie ma co przepłacać za 2-3 stopnie mniej na CPU aż 200 zł więcej to przesyt formy nad treścią. Jeśli masz problem z nakładaniem pasty na CPU, to kup bardzo mały pędzelek w sklepie z farbami lub artykułami papierniczymi wyciśnij odrobinę pasty z tubki i rozsmaruj po CPU tym pędzlem. Warstwa będzie w miarę równomierna a i precyzyjniej będzie można operować przy nakładaniu pasty. Jeśli pasta jest twarda podgrzej tubkę np. na kaloryferze(kilka minut wystarczy) pasta wtedy staje się plastyczna i można ją rozsmarować dużo łatwiej.    

Link to post
Share on other sites
https://drive.google...iew?usp=sharinghttps://drive.google...iew?usp=sharing Czy grafika powinna osiągać takie obroty przy takiej temp ? Wyje okropnie

Grafiki często mają zawyżone ustawienia chłodzenia, dlatego ludzie lubia je sami modyfikować, grafika może dochodzić do temperatury 80, a nawet wyżej, jednak procesor nie powinien przekraczać 80 (by mieć pewność że nic mu się nie stanie)

 

 

 

~90 stopni pod obciążenie na boxowym coolerze to normalne. Na boxsie miałem to samo na i3-4170 który zużywa dużo mniej prądu. Box Intela to szrot po prostu

Przesadzasz, box nie jest najlepszy ale do 90 to już pod dużym obciążeniem, miałem swój procek dość długi czas na boxowym i nie było takich problemów, oczywiście norma to były temperatury rzędu 75-80

 

 

 

 

jak tak to zakupie wtedy be quiet dark rock pro 3 podobno temperatura na nim będzie znacząco niższa niż przy grandisie. Czy to jest prawda ?

dark rock pro 3 to przeceniony cooler jeśli chodzi o wydajność, to znaczy, można kupić tańsze tak samo wydajne chłodzenia

 

 

Stawiałbym na płytę lub procesor:

 

 

1) Wyłącz w biosie funkcję turbo

2) Daj jakiś screen na którym widać napięcia pod obciążeniem, najlepiej jakąś długą listę w HWmonitor (może być jakieś lekkie obciążenie, choćby stress test z CPU-Z)

3) Jak komp zachowuje się w idle ? temperatury w normie?

 

 

p.s taka ciekawostka, chłodzenie box'owe jest tak naprawdę za słabe na ten procesor (patrząc na TDP), choć nadal powinno utrzymywać temperatury poniżej 90

p.s2 ludzie, nie przesadzajcie z tym nakładaniem past... źle nałożona pasta wpływa zazwyczaj na kilka stopni różnicy ale nie aż tak by zagrzać procka do takiej temperatury, miałem kiedyś dwa razy tyle na podkręconym starym AMD i bez problemu 70 a po poprawieniu temperatura padła do 65-67

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

 

 

dałem tam jakąś 1/5 tubki z pastą która ma 3.5g uważasz że to dużo ?

 

Tak, uważam że dałeś jej za dużo. Ta pasta powinna być równo rozprowadzona, jeżeli jest nierówno założona lub jest jej za dużo to zamiast poprawiać przewodzenie ciepła, działa jak izolator. Podałem Ci w linku przykłady nakładania pasty i na nich można się wzorować.

Link to post
Share on other sites

Tak, uważam że dałeś jej za dużo. Ta pasta powinna być równo rozprowadzona, jeżeli jest nierówno założona lub jest jej za dużo to zamiast poprawiać przewodzenie ciepła, działa jak izolator. Podałem Ci w linku przykłady nakładania pasty i na nich można się wzorować.

 

Udało zbić temperatury do 80 stopni podczas obciążenia jednak komputer nadal sie resetuje (zauważyłem że zaraz przed wyłączeniem jakieś 10 s przyspieszają wiatraki na karcie graficznej)

Grafiki często mają zawyżone ustawienia chłodzenia, dlatego ludzie lubia je sami modyfikować, grafika może dochodzić do temperatury 80, a nawet wyżej, jednak procesor nie powinien przekraczać 80 (by mieć pewność że nic mu się nie stanie)

 

 

 

Przesadzasz, box nie jest najlepszy ale do 90 to już pod dużym obciążeniem, miałem swój procek dość długi czas na boxowym i nie było takich problemów, oczywiście norma to były temperatury rzędu 75-80

 

 

 

 

dark rock pro 3 to przeceniony cooler jeśli chodzi o wydajność, to znaczy, można kupić tańsze tak samo wydajne chłodzenia

 

 

Stawiałbym na płytę lub procesor:

 

 

1) Wyłącz w biosie funkcję turbo

2) Daj jakiś screen na którym widać napięcia pod obciążeniem, najlepiej jakąś długą listę w HWmonitor (może być jakieś lekkie obciążenie, choćby stress test z CPU-Z)

3) Jak komp zachowuje się w idle ? temperatury w normie?

 

 

p.s taka ciekawostka, chłodzenie box'owe jest tak naprawdę za słabe na ten procesor (patrząc na TDP), choć nadal powinno utrzymywać temperatury poniżej 90

p.s2 ludzie, nie przesadzajcie z tym nakładaniem past... źle nałożona pasta wpływa zazwyczaj na kilka stopni różnicy ale nie aż tak by zagrzać procka do takiej temperatury, miałem kiedyś dwa razy tyle na podkręconym starym AMD i bez problemu 70 a po poprawieniu temperatura padła do 65-67

https://drive.google.com/file/d/0B2uUvJ_m-FabT3NTNVZpQUZRT2s/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B2uUvJ_m-FabZGxRMW5ydHhqLWc/view?usp=sharing

W idle spokojnie 40 C

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...