Skocz do zawartości

Zmiana 6850 na 7850 i system padł, mimo, że mam Fortrona


Recommended Posts

Witam.
Mam pewien kłopot i chcę się spytać was, co o nim sądzicie.
Wczoraj wieczorem zainstalowałem kartę graficzną Radeon od Gigabyte 7850 1 GB GDDR5.

System wstał prawidłowo, zainstalowałem sterowniki. Przez godzinę działało bez
problemów. Następnie zaczęły się problemy: mulił dysk twardy, obciążenie procesora
było ok. 80%, w końcu blue screen (jeśli trzeba mogę dołączyć jakieś LOGI, tylko napiszcie gdzie ich szukać i jak się nazywają). Odpalam ponownie: wita mnie informacja: błąd
odczytu dysku i tak kilka razy. Przestraszyłem się, odpaliłem z płyty CD Acronisa,
żeby zrobić obraz pierwszej partycji zanim ją całkowicie stracę. Zaczął się robić
obraz partycji systemowej i po kilku chwilach pojawiła się informacja: Błąd odczytu
sektora xxx xxx, kliknąłem ponów kilka razy - nic to nie dało, następnie wcisnąłem
ignoruj - także kilka razy i kolejnych sektorów także Acronis nie mógł odczytać.

 

Wystraszyłem się wtedy już bardzo poważnie. Wszedłem do BIOSA i wyłączyłem kartę 7850 (ale wiatraczki na niej wciąż pracują)
a włączyłem zintegrowaną z prockiem, przepiąłem kabel i wszystko wróciło do normy. Tzn. Windows uruchomił automatycznie Check Diska i pousuwał, poobcinał itd. z partycji C (tylko).

I Windows znów zaczął działać prawidłowo.

 

Specyfikacja Kompa:
CPU G3420
RAM 2 x 8 GB
Mobo Asrock H81M
Dyski: Samsung HD 103SJ 1 TB
WDC WD30EFRX-68AX9N0 : 3000,5 GB

2 szuki wiatraczków 12 cm
Poprzednio była karta Asus Radeon HD 6850 1GB GDDR5
I żadnych problemów nie było.

 

A może winno jest złącze PCI EXPRESS, bo GPU-Z wyświetlił informację, że karta pracuje w trybie 1.1, a może pracować w trybie 3.0

 

I najważniejsze ZASILACZ (mam go od dwóch lat-i bez problemów): Poniżej cytat z aukcji, gdzie go wylicytowałem:

Opis:

Zasilacze Fortron charakteryzują się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Model

FSP400-60THA oferuje stabilną moc, posiada 80 mm wentylator zapewniający doskonałe

chłodzenie.

Zainstalowany układ aktywnego PFC (korekcji współczynnika mocy) charakteryzuję się
doskonałą sprawnością a tym samym lepszym zarządzaniem poborem energii elektrycznej.
Zasilacz posiada komplet zabezpieczeń oraz zgodność z platformami: AMD, INTEL
ATX.Charakteryzuje się wysoką sprawnością, co przekłada się na lepszą i bezawaryjną prace jednostki
Wyposażony w podwójną linię 12V oraz 2 złącza pci-e 6PIN dla wymagających kart graficznych. .

Zasilacz ma na lini 12V aż 385W !. Nie jeden markowy zasilacz 500W nie ma tyle na linii 12V

Złącza:
Złącze 24-PIN - x 1
Złącze 4-PIN - x 1
Złącze 6-PIN /Grafika/ - x 2
Złącze MOLEX - x 4
Złącze SATA - x 4

Waga : 2,1 Kg

 

 Zasilacz 100% sprawny, przedmuchiwany sprężonym powietrzem.

14 dni gwarancji rozruchowej

I teraz pewnie powiecie, że winny jest zasilacz.
Zgodnie z informacjami zawartymi poniżej:
http://www.hwcompare.com/12079/radeon-hd-6850-vs-radeon-hd-7850/
Różnica w poborze mocy tych dwóch kart wynosi zaledwie 3 WATY.

 

Specifications Model Radeon HD 6850 Radeon HD 7850 Manufacturer AMD AMD Year October 2010 March 2012 Code Name Barts Pro Pitcairn Pro Memory 1024 MB 2048 MB Core Speed 775 MHz 860 MHz Memory Speed 4000 MHz 4800 MHz Power (Max TDP) 127 watts 130 watts Bandwidth 128000 MB/sec 153600 MB/sec Texel Rate 37200 Mtexels/sec 55040 Mtexels/sec Pixel Rate 24800 Mpixels/sec 27520 Mpixels/sec Unified Shaders 960 1024 Texture Mapping Units 48 64 Render Output Units 32 32 Bus Type GDDR5 GDDR5 Bus Width 256-bit 256-bit Fab Process 40 nm 28 nm Transistors 1700 million 2800 million Bus PCIe x16 PCIe 3.0 x16 DirectX Version DirectX 11 DirectX 11.1 OpenGL Version OpenGL 4.1 OpenGL 4.2

 

Link to post
Share on other sites

A że tak spytam co się stało z 6850? Skoro sprawdzasz na zintegrowanej?

Nic się nie stało, jest w pudełeczku. Z prozaicznego powodu, komp jest tak usytuowany, że nie chciało mi się tamtej nocy, znowu ściągać pół rzeczy z biurka by położyć budę i wymienić grafę na 6850.

Ps. Komp pracuje już dobrze, pomogła jedna zmiana w Biosie Mobo. Na starym Fortronie oczywiście. Aż się mocno zdziwiłem, że ruszyło.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...