Skocz do zawartości

GTX 970 czy R9 390x


Recommended Posts

Niezłe testy. Dobrze pokazują o co chodzi w narzucie sterowników i API na CPU.
Teraz jestem ciekaw identycznych testów, ale na np. Phenomie II X4.

 

A ja z kolei jednak przemyślałem sprawę, i nie biorę Radeona. Zostaję z GTX970 do czasu premiery nowych układów. Radeony nie obsługują VXAO.

Once you go VXAO you never go back. ;)

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
W niektórych nowszych grach w momentach gdzie 1 rdzeń CPU mocno ogranicza GPU nie wykorzystasz jej pełnego potencjału, ale nie znaczy to że rozgrywka nie będzie płynna.

Sam widziałeś na filmikach kolegi, że dwurdzeniowy i3 6400 3,1 GHz potrafi zapewnić 36-52 FPS na GTX980, i to jeszcze w czasie nagrywania video w GTA5.
Nie będzie tak źle.

Link to post
Share on other sites

To procesor trzymał wydajność od samego początku do końca. Różnica wyników dotyczy sterownika.

masz tutaj test 3.1Ghz vs 4.5Ghx

R9 290X

 

GTX980

 

Poszły wyniki do góry na 4.5Ghz?

​Poszły - bo procesor trzyma wydajność.

 

Podkręcając procesor z 3.1Ghz na 4.5Ghz (45%) wyniki zarówno na 290X jak i 980 wzrosły liniowo o ~45%.

Dokładnie, DjXbeat ma racje. Na przykład podkręcając 980 Ti w Novigradzie w wiedźminie nie zyskuję praktycznie nic a w zalesionych terenach bardzo dużo. Sytuacja zmienia się po OC CPU do 4.5GHz - wydajność w Novigradzie bardzo mocno rośnie a w miejscu GPU przyrost 0% - Wychodzą identyczne wyniki zarówno na stocku czy 4.5GHz ;)

Link to post
Share on other sites

Najszybszy jaki jest na rynku pod względem szybkości jednego rdzenia, najlepiej z 4 rdzeniami, czyli podkręcony i7 4790K lub i7 6700K.
A tak serio to nie ma odpowiedzi na to pytanie, bo pytanie jest nieprawidłowo postawione.

Link to post
Share on other sites

 

 

jaki procek byłby najlepszy do tej karty.

 

Wymiana CPU nie ma w Twoim przypadku zbyt dużego sensu, a patrząc na stosunek wydanej kasy do wzrostu wydajności - byłaby wręcz głupotą.

Link to post
Share on other sites
Wymiana CPU nie ma w Twoim przypadku zbyt dużego sensu, a patrząc na stosunek wydanej kasy do wzrostu wydajności - byłaby wręcz głupotą.

To ja już nie wiem. Jeden mówi mi żeby wymienić CPU. Drugi że to głupota i nie warto. Kupię po prostu kartę i jak będzie prezentować niższą wydajność niż w testach to kupię procesor

Link to post
Share on other sites

To ciekawe bo moja 970-tka jakoś dźwiga obecne tytuły w high+ i to nie w full hd a 2560x1080... AMD to kiła i mogiła - sparzyłem się na tym złomie za czasów 7970 i nie wrócę już do tej marki. 

 

Radzę poczekać na nowe układy od nvidii które pewnie w sklepach zawitają w okolicy lipca. 

Miałem kilka Readonów pojedynczo i w crossfire , nigdy żadnych problemów. 

Link to post
Share on other sites
To ja już nie wiem. Jeden mówi mi żeby wymienić CPU. Drugi że to głupota i nie warto. Kupię po prostu kartę i jak będzie prezentować niższą wydajność niż w testach to kupię procesor

Procesor masz bardzo dobry. Zawsze znajdzie sie gra i lokacja gdzie nawet taki dobry zestaw dostanie czkawki.

W wiekszosci przypadków nie odczujesz wiekszych spadków wydajnosci.

Mam i5 6400 i na stocku gry w polaczeniu z gtx 970 działają swietnie. Po OC procesora na 4,5ghz jest wzrost wydajnosci zwłaszcza w miejscach opartych na cpu.

 

Link to post
Share on other sites

To ja już nie wiem. Jeden mówi mi żeby wymienić CPU. Drugi że to głupota i nie warto. Kupię po prostu kartę i jak będzie prezentować niższą wydajność niż w testach to kupię procesor

 

GTA V jest w zasadzie skrajnym wypadkiem pokazującym tylko i wyłącznie jedną stronę medalu. Gier tak skrajnie uzależnionych od wydajności CPU jest w zasadzie niewiele. W większości Twój 4440 nie będzie większym ograniczeniem gdy podstawą będzie wydajność graficzna. Jednak te wywody nie mają obecnie większego znaczenia. Za 1,5 miesiąca premiery nowych GPU i 10x bym się zastanowił czy w ogóle kupno obecnie karty z tego segmentu jest opłacalne. Następca GTX 970 pewnie będzie wydajniejszy od obecnego GTX 980, a z kolei AMD w/g przecieków szykuje wydajność obecnych 390/390X przenieść na niższy pułap cenowy w całkiem nowych GPU. Żeby się nie okazało że za chwilę karta za 1000-1100 zł będzie tak samo wydajna jak obecne za 1500-1900 i będziesz mógł za te same pieniądze kupić nowe GPU i jeszcze zostanie kasa na wymianę CPU na mocniejszy.

Link to post
Share on other sites

 

 

970-tka jakoś dźwiga obecne tytuły w high+ i to nie w full hd a 2560x1080

Przyszedłem się pośmiać z wojenek itp... i zawiodłem się bo ich mało, ale widząc takie coś... XD
Pozdro, autor posta wymienił ram w kompie na GDDR5 niczym w PS4 :D


A włączając się do tematu powiem od siebie że wybór w dużej mierze zależy od gier w które autor gra. Chodzi oczywiście o optymalizacje gier pod różne karty.
Inna sprawa.. procesor. Jeden z bardziej ogarniętych znawców tematu GPU - @@DjXbeat napisał to co trzeba.
Według mnie sprawa jest prosta. GTX970 i obcinanie tekstur czasami lub 290x i spadki FPS przez procesor w niektórych grach. Wybierz mniejsze zło.
 
Link to post
Share on other sites

 

GTA V jest w zasadzie skrajnym wypadkiem pokazującym tylko i wyłącznie jedną stronę medalu. Gier tak skrajnie uzależnionych od wydajności CPU jest w zasadzie niewiele. W większości Twój 4440 nie będzie większym ograniczeniem gdy podstawą będzie wydajność graficzna. Jednak te wywody nie mają obecnie większego znaczenia. Za 1,5 miesiąca premiery nowych GPU i 10x bym się zastanowił czy w ogóle kupno obecnie karty z tego segmentu jest opłacalne. Następca GTX 970 pewnie będzie wydajniejszy od obecnego GTX 980, a z kolei AMD w/g przecieków szykuje wydajność obecnych 390/390X przenieść na niższy pułap cenowy w całkiem nowych GPU. Żeby się nie okazało że za chwilę karta za 1000-1100 zł będzie tak samo wydajna jak obecne za 1500-1900 i będziesz mógł za te same pieniądze kupić nowe GPU i jeszcze zostanie kasa na wymianę CPU na mocniejszy.
Wiem, że wypuszczają nowe karty i chcę kupić tą 390 w niższej cenie po premierze wydajniejszych. Albo tak jak mówisz, kupić zupełnie nową kartę z podobną wydajnością. Zobaczę co zaprezentują i wtedy podejmę decyzję.
Link to post
Share on other sites

Wiem, że wypuszczają nowe karty i chcę kupić tą 390 w niższej cenie po premierze wydajniejszych. Albo tak jak mówisz, kupić zupełnie nową kartę z podobną wydajnością. Zobaczę co zaprezentują i wtedy podejmę decyzję.

 

W zasadzie jeśli plotki się potwierdzą co do AMD, to kupić będzie można następcę R9 380 o wydajności obecnego R9 390, ale z TDP 2-2,5 raza niższym (110-130 W) i znacząco poprawioną obsługą DX11 za sprawą zmian w architekturze. Nie wiem czy AMD będzie w stanie tak mocno uciąć ceny 390/390X bo to w sumie duże chipy i koszt produkcji jest spory.

Link to post
Share on other sites

Potestowałem Phenoma II 1090T 3.2/3.9 + GTX 970 STRIX OC w FHD i sytuacja wgląda następująco:

1.The Division - wszystko  na ultra 40+ FPS  w porywach do 60 zdążają się dropy 35+ FPS GPU 96% USED CPU: wszystkie korki ładnie pracują used ~86%

2.War of Tanks - wszystko  na ultra 40+ FPS z licznymi dropami GPU 70% CPU -1 rdzeń na 100% reszta 20%

2.War Thunder - mniej więcej to to samo 1 koreczek obciążony reszta odpoczywa GPU się nudzi

 

Więc wygląda na to w moim przypadku tak, że przy grach zoptymalizowanych pod NV + wykorzystujących wszystkie korki CPU grafa jest w pełni wykorzystywana jak i procesor  (przy Devision grzał IHS-a do 80 C (5 lat pasta nie zmieniana:D + słaba wentylacja przy WOT 50C w max stresie))przy grach niewykorzystujących HT CPU staruszek phenom już nie daje rady i tracę z 20-30% potencjału karty. Zapewne optymalną kartą pod tą konfigurację byłby gtx 960 lub amd 280x.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...