Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Założyłem ten temat ponieważ nie mam pojęcia co może się dziać z moim komputerem.

Komputer kupiłem dokładnie rok temu i po roku eksploatacji zaczęły pojawiać się pewne problemy.

Specyfikacja

Procesor: Intel i5 - 4590

VGA: GeForce GTX 970 MSI

Ram: 8GB

HDD: 2TB WD green

PSU: Cooler Master G550M

Płyta główna: MSI B85-G43 GAMING

Problem dotyczy tego że podczas grania w niektóre gry komputer wyłącza się i po około 3 sekundach wznawia pracę.

Problem pojawił się po raz pierwszy 2 tygodnie temu podczas rozgrywki w H1Z1.

Grę zainstalowałem pierwszy raz uruchomiłem załadowałem się na serwer i po 5 minutach komputer wyłączył się. Stało się tak 3 razy, po 2 resecie myślałem że to po prostu mignięcie prągu/chwilowy  brak napięcia lecz gdy za 3 razem znowu się zresetował postanowiłem poszukać wyjaśnienia na google.

Na reddicie wyczytałem że to błąd gry która mimo słabego działania w 60 fpsach na siłę próbuje zwiększyć ich ilość do 250 bo taka wartość jest zapisana w configu. Po zmianie na 60 problem zniknął,

Po tym zdarzeniu problem pojawił się tylko w cs go i the forest.

W CS GO problem polega na tym że podczas gdy ładuję się do gry turniejowej po załadowaniu komputer restuje się. Gra standardowo działa na 300fps lecz gdy zmienie jej wartość na 60/120/240 czy nawet 290 problem znika. Grając na serwerach społeczności czy innych trybach mimo 300 fps komputer nie resetuje się. Problem odnotowałem też w The Forest mimo najniższych czy najwyższych możliwych ustawień komputer restuje się ale tylko grając na multi. Gdy gram na singlu problem nie pojawia się.

Wszystkie inne gry typu GTA V czy Wiedzmin 3 działają na ultra bez żadnego zawahania, komputer resetuje się tylko przy tych 2 grach.

 

Patrzyłem na wszystkie temperatury pracy kilkoma programami i wszystko jest w normie.

Robiłem testy

dysku HD  Tune,

pamięci ram memtestem,

procestora OCCT,

grafiki frumarkiem

Wszystkie testy zakończyły się powodzeniem. Robiłem też aktualizacje biosu, wykonałem reinstalacje systemu.

Nie zrobiłem pomiaru napięcia zasilacza ponieważ nie mam przyrządów do tego. Początkowo myślałem że jest to wina zasilacza lecz wymagająca gry śmigają a taki cs i to tylko na turniejowym restuje komputer więc wziąłem pod uwagę kartę sieciową która może robić jakieś spięcia w grach multiplayer??? Ale tego nie wiem jak sprawdzić ponieważ karta jest wbudowana w płytę główną.

Komputer jest na gwarancji oczywiście, kupiony na morele. Wiem że mógłbym go odesłać na gwarancję a to zajmie pewnie z 2 tygodnie a na taki okres czasu bez komputera nie mogę sobie pozwolić. Jeśli potrzebne będą jakieś zdjęcia temperatur czy coś to wrzucę.

 

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem Karta graficzna grzeje się gdyż masz wyłączony V-sync tzn blokowanie fps 60/120/144 itd i tu mocna karta potrafi wytrzaskać 300+ fps co powoduje przegrzanie sie karty i restart komputer .
Sprawdź programami speedfan lub msi afterburner jakie masz temperatury podczas grania , nie spoczynku .
 

Edytowane przez ciomasta
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem Karta graficzna grzeje się gdyż masz wyłączony V-sync tzn blokowanie fps 60/120/144 itd i tu mocna karta potrafi wytrzaskać 300+ fps co powoduje przegrzanie sie karty i restart komputer .

Sprawdź programami speedfan lub msi afterburner jakie masz temperatury podczas grania , nie spoczynku .

 

podczas grania i podczas testów FurMarkiem karta utrzymuje stałe 60° C.

 

W tym programie włącz obciążenie w Power Supply, sprawdzisz zachowanie PC w obciążeniu wszystkich podzespołów.

natomiast w OCCT gdy uruchomię Power supply test uruchamia się ale po jakichś 15 sekundach komputer robi restart

Edytowane przez BlackSh
Link to post
Share on other sites

W takim przypadku wina może być po stronie zasilacza, jeżeli masz możliwość, podmień na zasilacz o podobnych parametrach. Nie sądzę, by w  tak krótkim czasie sprzęt łapał takie temperatury. Sprawdź w bios jakie masz ustawienia zasilania procesora. Pobierz HWiNFO 64, uruchom program z apletu Sensors i wrzuć screen z odczytem. Jak będziesz podmieniał zasilacz, to na inny niż posiadasz, trochę negatywnych opinii o Cooler Master G550M jest w sieci.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Na pierwszy rzut wszystko poprawnie poza temperaturami płyty głównej. Uruchom test na procesor lub kartę graficzną przy uruchomionym HWiNFO. Po zakończeniu testu sprawdź parametry podzespołów, te minimum i maximum. Jeszcze jest jedna możliwość sprawdzenia przyczyny restartów tzn. w HWiNFO w oknie Sensors na dole po prawej pomiędzy ikoną Zegara a Ustawień kliknij na Notatnik ustaw gdzie ma zapisać, następnie zminimalizuj i rozpocznij grę bardziej obciążającą. Po resecie jak zapisze log spakuj go i wrzuć na jakiś hosting. A tu podaj linka. 

Link to post
Share on other sites

A więc wracam po krótkiej nieobecności.

Uruchomiłem zapis logów z HWiNFO i uruchomiłem najpierw GTA V potem Wiedzmina 3 i restart nie nastąpił więc w OCCT uruchomiłem power supply test i po 15 sekundach jak zawsze nastąpił restart.

 

Oto logi http://www64.zippyshare.com/v/bJrddrd7/file.html

Edytowane przez BlackSh
Link to post
Share on other sites

Po świątecznym szaleństwie przejrzałem ten log i w/g mnie problemem jest brak stabilności po stronie funkcji Turbo boost. Jak się okazuje nie odosobniony problem na płytach takich jak Twoja. Spróbuj ustawić w bios taktowanie w trybie turbo ręcznie, bo na auto są niestabilne napięcia procesora, włącznie ze spadkiem Vcore. http://pclab.pl/art53333-12.html

Link to post
Share on other sites

A więc wyłączyłem tryb turbo w biosie lecz nic to nie pomogło 

Zauważyłem też że komputer resetuje się tylko w przypadkach gdy gra osiąga liczbę powyżej 300 fpsów.

W niektórych grach gdy widzę że już intro licznik fps zwiększa się od 300 w górę po kilku sekundach następuje reset. I to samo jest w OCCT power supply na początku gdy test wystartuje od +/- 250 Fps i średnio po 15 sekundach gdy ilość fpsów przekroczy 300 nawet dojdzie do 360 komputer resetuje się.

Link to post
Share on other sites

Ja mam to samo, w gta 5 i inne gry restartowały się po parunastu minutach lub godzinie , teraz jest spokój od paru dni hmm nie wiem oco biega . Robiłem testy OCCT power supply restart 15sec , zostało mi do testowania ramy , może jutro zrobię , jak przejdzie pomyślnie to wina karty lub zasilacza który przy dużym obciążeniu zasilacz siada , grafa hm raczej byłby zwis kompa niż reset ( resety bywają jedynie jak karta osiąga max Temperaturę )

PS. coś ostatnio wszędzie te problemy z zasilaczem , czyżby słaba jakość prądu z elektrowni czy co :D hehe

Edytowane przez ciomasta
Link to post
Share on other sites

Znalazłem też w pewnym stopniu ominięcie tego błędu, wystarczy w każdej grze w panelu sterowania nvidia włączyć synchronizacje pionową i wszystko śmiga jak należy. Interesuje mnie tylko diagnostyka tego błędu jeśli kiedyś będę wysyłał komputer na gwarancje lub samemu będę chciał wymienić uszkodzony element żebym wiedział co dokładnie jest nie tak.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie po dłuższej przerwie, postanowiłem więc że wyśle komputer na gwarancje. Jako że nie wiem który komponent komputera jest wadliwy napisałem po prostu wiadomość do działu obsługi reklamacji. I tutaj nastąpiło moje zdziwienie gdy pani z obsługi odpowiedziała mi że muszę kupić usługę Diagnoza zestawu komputerowego + usunięcie usterki.

I tutaj moje pytanie czy nie powinienem skorzystać z normalnej wysyłki produktu na gwarancję czy należy zakupić tą wspomnianą usługę?

 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...