Skocz do zawartości

Wymiana pasty termoprzewodzącej


Recommended Posts

Witam!

Posiadam ponad 2 letnią kartę graficzną MSI r9 290 Gaming 4G ( pasta nigdy nie była zmieniana) i mam pytanie czy jest sens wymieniać pastę termoprzewodzącą? Czy da to jakiś efekt? Obecnie posiadam resztkę pasty Arctic MX-2 która służy raczej do CPU, ale to nią bym jak coś zamierzał wysmarować GPU.

Edytowane przez albiosz
Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej. Po takim czasie stara pasta już straciła swoje właściwości i temperatura na pewno spadnie. Do tego pasty stosowane domyślnie przez producentów sprzętu nie są zazwyczaj najwyższych lotów i przykładowo na nowej r9-390 kolegi zanotowałem dość znaczny spadek temperatury po wymianie pasty termoprzewodzącej. 

Oprócz pasty dobrze by było przy okazji wymienić termopady na pamięciach i sekcji zasilania.

 

MX-2 jest ok.

Link to post
Share on other sites

Koles mało profesjonalny bo pasty czasem i po 100 godzinach wygrzewania maja maxymalną moc. Ja zmieniałem w gtx 480 po roku i od razu w 660 ti i 770 w kazdej po tych 100godzinach spadły temp o 2-4stopnie czyli po grubo ponad 2 latach musi spasc z 4 stopnie. Kup sobie najwydajniejszą paste czyli gelida exreme. kosztuje grosze

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za szybką odpowiedź :)

Czyli opłaca się wymieniać tą pastę czy nie za bardzo ? Może wypowie się ktoś kto zmienił pastę właśnie po dwóch latach z fabrycznej na MX 2 albo Gelid extreme i powie czy się opłacało czy nie. Nie chcę po prostu rozkręcać i bawić się przez pół dnia bez sensu. A może ktoś orientuje się ktoś może jakie pasty stosuje MSI do swoich kart ( chodzi mi oczywiście o jakość, a nie producenta).

Edytowane przez albiosz
Link to post
Share on other sites

Zmieniaj i nie pytaj. Zawsze co rok czy dwa warto po zmieniać pasty w kompie. Poza tym, jak już rozkręcisz kompa to możesz go lepiej wyczyścić z kurzu. Tak samo chłodzenie karty, dopiero jak zdejmiesz możesz dokładnie wymyć.

 

A zmiana na pewno coś da.

Link to post
Share on other sites

Profilaktycznie przyjmuje się wartość minimalną 3 lata. Kiedyś glut tak trzymał, że radiatory ściągało się razem z procesorem. Dzisiejsze pasty nijak mają się do tego co było dostępne kiedyś. Jeśli nie masz wysokich temperatur to sobie daruje. Tak jak koledzy wcześniej pisali zawsze może coś się nie udać tym bardziej jeśli masz w tym małe doświadczenie. Do dziś pamiętam jak śrubokręt przejechał mi po ścieżkach na Mobo z socket 370  :cry:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wymień pastę jeśli:

 

+Chcesz podkręcić kartę, lecz temp. na to nie pozwalają

+Obecna pasta nie była wymieniana przez  >2lata

+Masz za wysokie temp. (dla r9-290/290x , temp pokroju ~80 stopni to norma)

+Chcesz zmienić pastę na lepszą (polecam GC Extreme)

+Chcesz wyciszyć kartę (obniżenie temp.=wolniej pracujące wentylatory)

+Nie masz co robić  :D

 

Uważaj na:

- Jeżeli karta jest na gwarancji, zerwanie plomby na śrubce = utrata gwarancji

- Przy demontażu chłodzenia należy delikatnie odciągać radiator od laminatu, w przeciwnym wypadku porwiesz termopady, uszkodzisz kartę

 

Pro tip:

- Nie nakładaj zbyt dużo świeżej pasty, bo Ci się porozlewa po laminacie po dociśnięciu chłodzenia, wystarczy 0,5-1mm warstwa rozprowadzona kawałkiem plastiku po całej powierzchni

 

 

Moja przygoda z moją 290x i wymianą pasty:

http://forum.benchmark.pl/topic/195738-rog-matrix-r9290x-4gd5-throttling/

Link to post
Share on other sites

 

 

Do dziś pamiętam jak śrubokręt przejechał mi po ścieżkach na Mobo z socket 370


Ja za to do dziś pamiętam jak pierwszy raz (bardzo dawno temu) rozbierałem kompa do czyszczenia, skończyło się na złamanej płycie głównej. Zapomniałem o klipsie w slocie AGP :/
Link to post
Share on other sites

Pasta Gelid potrafi obniżyć temperaturę o co najmniej 10 stopni a to dużo, jak ktoś chce bardziej komfortowo grać (ciszej) . Wiec wymiana warta świeczki ;). Sam pamiętam jak miałem gigabyta 660 ti i furczał tak że się wytrzymać nie dało a po wyminie pasty na gelida kopara opadła tak się cicho i chłodno zrobiło , a najlepsze że pod radiatorem na karcie pasta nadal miała miękką konsystencje, tak jak by była wymieniana stosunkowo nie dawno (karta to był kupiona używka ) ale wyglądała jak kit do okien ;)

Link to post
Share on other sites

 

 

ale wyglądała jak kit do okien


Bo jak ktoś tam napchał najtańszej silikonówki to się nie ma co dziwić że potem 10 stopni spada. MX2 nie jest zaraz taka zła, można przecież popatrzeć na testy past, a tych w necie pełno.
Link to post
Share on other sites

Powiem tak, temperatury są rzędu 80-81° więc tragedii nie ma, ale wiatraczki mam ustawione na trochę szybciej nież fabrycznie ( nie specjalnie podobały mi się temperatury 86-87°) i jakby była możliwość obniżenia tych temperatur to byłbym szczęśliwy. A przy okazji zobacze jak to wygląda i wszystko dokładnie wyczyszcze. A apropo tych termopadów to polecacie jakieś ?

Link to post
Share on other sites

To spokojnie możesz paste wymienić na Gelid GC Extreme i napewno bedzie lepiej a thermopady jezeli ich nie porwiesz przy otwieraniu karty oraz jezeli temp na pamieciach masz w normie to wymieniac nie musisz, w innym wypadku mozesz sie rozejrzec za jakimis thermopadami od Phobya, 3M, tylko musisz poszukac na necie jaką grubość thermopadów potrzebujesz do swojej karty.

 

Zrob jeszcze taki maly test i zobacz jakie temp. bedziesz mial z otwarta obudowa bo moze to kwestia zlej wentylacji w obudowie i tyle.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...