Skocz do zawartości

i5 4670k czy opłaca się zmienić procesor


Recommended Posts

Witam,

czy warto zmienić owy procesor na platformę Skylake ? Czy będzie jakaś zauważalna zmiana i przyrost wydajności ? Celowany target to gry.

Główny powód to brak możliwości OC ze względu na osiągane wysokie temperatury. Muszę trzymać niskie vcore. Przestrzeliłem gdzieś wybierając ten procesor.

Wiem, że skalp potrafi zbić nawet do +/- 20 stopni gdzie to byłoby zbawieniem dla nie lecz nie chcę podejmować się takich operacji.

Link to post
Share on other sites

 

 

czy warto zmienić owy procesor na platformę Skylake ?

 

Absolutnie nie. Ceny odblokowanych Skylake'ów są obecnie kosmiczne, a różnica wydajności w grach dość często mieści się w granicach błędu pomiarowego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciekawe, że OCCT zanotował zaledwie 0,97V

 

Ja tam od siebie mogę polecić skalpowanie. Sam niedawno przez to przeszedłem, z początku miałem obawy ale obyło się bez najmniejszych problemów. Nie mam zbyt dobrej sztuki i potrzebuje wysokiego napięcia. Co prawda na początku temperatury były w miarę ok, ale z czasem wzrosły jak glut pod ihs podeschnął. Po teście bezpośrednio przed i zaraz po wymianie gluta zanotowałem spadek od 14°C do 19°C na poszczególnych rdzeniach. Ciekawe jak będzie za jakiś czas, po wygrzaniu past.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Proponuję jeszcze skontrolować jakimś programem napięcie, czy jednak płyta sama z siebie podczas tego testu nie zapodaje zbyt dużego, jeśli tak, to znaleźć tego przyczynę i możliwie zmniejszyć tę nadwyżkę.

Link to post
Share on other sites

Warto zainwestować w nową sztukę i5 4690k ? Tylko u nich też występuje problem z mocnym grzaniem się przez gluta czy jest to trochę lepiej zrobione ?

Myślę, że mógłbym kupić nową sztukę i sprzedać moją partię. Niech nawet stracę te 200/300 zł.

Na morele jest za 999 zł.

Edytowane przez rangerson
Link to post
Share on other sites

 

 

Niech nawet stracę te 200/300 zł.

 

Nie bardzo rozumiem po co?

 

Jeśli Twoja sztuka robi stabilne 4,2 GHz to zakładając, że trafisz na taką, która zrobi 4,5-4,6 GHz, co wcale nie jest takie pewne, uzyskasz w większości gier przyrost na poziomie 1-2 kl/s i raczej nie będzie to lepszy framerate minimalny, który akurat miałby znaczenie, ale najczęściej maksymalny.

Link to post
Share on other sites

@up

Nowaj, ten procesor też wiadomo ile pożyje, bo jak zacznie schnąć glut, to temperatury szybko zabiorą się za żywotność tej jednostki.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

 

 

temperatury szybko zabiorą się za żywotność tej jednostki.

 

Powiedz mi, o ilu przypadkach CPU Intela padniętych z powodu wysokich temperatur słyszałeś w ostatnich latach?

 

Nie mówię o akcjach, jakie odstawiał (tfu) DawidN20, który podawał cepom napięcia w okolicach 2V, ale o prockach, które OC-nięte umarły podczas normalnego użytkowania.

 

Ja nie słyszałem/czytałem o żadnym. Dosłownie.

Link to post
Share on other sites

Bezpośrednio o niczym nie słyszałem, ale chyba powszechnie wiadomo, że niższe temperatury pozytywnie wpływają na procesor.

Z tym Dawidem mnie rozbawiłeś :D

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o sprzęt, który pod pełnym obciążeniem pracuje 24/7 - pewnie, jednak zmiana CPU z powodu tego, że w OCCT dobija do 80 stopni, czyli do temperatury, jaką w grach osiągnie raz na ruski rok, albo i wcale, jest skrajnie absurdalna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do temperatur mało kiedy przekracza 65 stopni przy tym OC i voltage. Procek ma jeszcze zapas OC lecz temperatury nie pozwalają na gruntowne przetestowanie go.

Pozostanę przy tym procesorze jeśli według was nie ma najmniejszego sensu zmieniać. Z czasem może się odważę lub jak zaczną rosnąć temperatury na operacje skalpowania.

Temat uważam za wyczerpany.

Dziękuje za cenne informacje.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...