Skocz do zawartości

Jaki router z modemem ADSL do Netii? Czy opłaca się inwestować w DualBand?


Recommended Posts

Cześć wszystkim,

 

Mam w domu standardowy dostarczany przez Netię router, którego mam już szczerze dość przez jego bardzo kiepski zasięg. Chciałbym wymienić go na coś lepszego, przy czym założenie jest takie, że jak skończy mi się umowa z Netią, to chcę wrócić na Neostradę do TPSA, która oferuje mi dużo szybszy internet, gdzie Netia "nie ma możliwości technicznej pod danym adresem".

 

Router jest w pokoju gościnnym. Z internetu korzystają max 4 komputery: dwa laptopy i dwie stacjonarki (jedna zaraz za ścianą, druga w innym pokoju w rogu korytarza). 

 

Czy moglibyście pomóc mi w wybraniu odpowiedniego urządzenia? Poza tym, czy opłaca mi się inwestować w DualBand? Gram sporo on-line, niestety nie mam możliwości pociągnięcia kabla do routera w mieszkaniu. Nie znam się za bardzo na obecnych urządzeniach sieciowych i czy w momencie gdy będzie router DualBand to komputery, które będą mogły korzystać z 5Ghz będą mogły lecieć po tej częstotliwości, a kompy ze starszymi kartami wi-fi po 2,4GHz? 

 

Co sądzicie o TP-LINK Archer D2 ( http://www.x-kom.pl/p/232278-router-z-modemem-adsl-tp-link-archer-d2-750mb-s-a-b-g-n-ac-usb-dualband.html )?

 

Jaką kartę sieciową na PCI/PCI-e polecilibyście do 5GHz ?

 

Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam,

 

Ari

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

Archer C2 powinien ci wystarczyć http://www.x-kom.pl/p/201680-router-tp-link-archer-c2-750mb-s-a-b-g-n-ac-usb-dualband.htmlMa gigabitowe porty i dual band z funkcją jednoczesnego nadawania na obu częstotliwościach.

Chyba, że potrzebujesz modelu z modemem ADSL to IMHO kupno tak drogiego routera pod net max 24Mbit (podany Tp-Link nie obsługuje nawet VDSL) z antenkami 2/3dBi to głupota. To już lepiej poczciwego Tp-Linka 8968ND w 802.11n kupić.

5GHz i AC to wyższa wydajność, ale bardziej się to przydaje pod kątem np. strumieniowania DLNA. Do polepszenia zasięgu lepiej wykorzystać dodatkowego AP. Idealnie gdy jest możliwość podłączyć go przewodowo z routerem. Reapeater wifi wprowadza spowolnienia transmisji. Jeśli już kosztować się na drogi router to z technologią beamformingu gdy zależy nam na poprawie zasięgu.

Także sprecyzuj się czy potrzebujesz modem ADSL, bo to mocno zacieśnia wybór.

Edytowane przez Longhorn
Link to post
Share on other sites

Tak, najlepiej byłoby gdyby był to router z wbudowanym modemem ADSL. 

 

Po prostu chcę pozbyć się standardowo dawanego przez Netię routera z modemem, i zastąpić go czymś lepszym. 

Zależy mi też na tym, aby było to jedno urządzenie. Net jest wykorzystywany tylko na 1 kondygnacji mieszkania, mój desktop dzielą od routera dwie pary drzwi / ściany. 

 

Co do kart sieciowych - mam bardzo tanią na PCI-E (TP LINK TL-WN781 ND) i zastanawiam się, czy nie lepiej będzie zamienić ja na jakąś na USB.

 

Dzięki za pomoc,

 

Ari

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

Odpowiadając na pytanie z tematu - IMO pieniądze wydawać na dualband ma sens tylko jeśli to standard AC bo niesie to za sobą wzrost wydajności. Jeśli w ciągu 2 lat nie zamierzasz wchodzić w AC to kup N-kę, będzie taniej a w przyszłości i tak wymienisz.

Link to post
Share on other sites

@cooger: właśnie zastanawiam się czy nie wejść w standard AC bo są szanse, że podepną mnie wkrótce do szybkiego netu. 

 

Kartę z AC miałbym tylko w stacjonarce, pozostałych kompów nie opłaca mi się upgradeować. 

 

Co do routerów zastanawiam się nad:

1. TP-LINK Archer D5 lub D7 tylko, że czytam wszędzie, że one słaby zasięg mają. 

2. ASUS DSL-AC68U

3. Netgear D6300-100PES (choć tu się zastanawiam czy on na 100% ma modem ADSL, bo na stronie Netgeara w specyfikacji nie ma)

4. Netgear D6200 lub D6400.

 

Co do kart wi-fi, to zastanawiam się nad:

1. ASUS PCE-AC68

2. ASUS PCE-AC56

3. TP-LINK Archer T6E/T8E lub T9E

 

Co o tym sądzicie? Czy moglibyście pomóc mi coś wybrać? Jeszcze raz chciałbym zaznaczyć, że priorytetem dla mnie jest siła sygnału w obrębie jednego piętra w domu (stare budownictwo, domek jednorodzinny). Nie zależy mi na necie na parterze czy w ogródku. 

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...