Skocz do zawartości

980, dopłata do 980Ti?


Recommended Posts

Cześć

Zastanawiam się nad wyborem karty, ogólnie planuję zakupić coś ciekawego na olx bo dość spoko są oferty na 980, idzie je wyrwać w słusznej cenie (prawie 2,5 kafla za Evge to przesada według mnie, nadwyżka tych cen jest :/) jaką jest +- 1,8tysia. Podobnie jest w przypadku 980Ti którą wyrwę za 2,5kafla. Tylko czy jest sens aż tak pakować w kartę? Monitor: 21:9, 60hz, IPS, QHD/i7 4790k/16gb 2400Mhz/ 650W PSU/ Z97-PRO GAMER mobo.
Może znaleźć jakieś inne rozwiązanie? Może coś od AMD, chociaz na olx nic nie mogę znaleźć, a 390x to nieopłacalne cacuszko totalnie. 
Co wy na to koledzy? Pomocy http://techlipton.pl/forum/images/smilies/biggrin.png

P.S.
Monitor jeszcze nie jest zakupiony, jesli to coś zmienia.

 

Link to post
Share on other sites

980 jest imho nieopłacalna, niewiele szybsza od 970, dużo wolniejsza od 980ti. Jeśli planujesz inwestycję w Pascala, to bierz coś tańszego (970?), opchnij za parę miesięcy i kup kartę z nowym chipsetem. Jeśli chcesz mieć spory zapas mocy i kartę, która bezproblemowo ciągnie praktycznie wszystko w FullHD, a w wielu tytułach można grać płynnie w 1440p, to 980ti. 

 

Widzę, że monitor bierzesz / masz QHD więc ja bym raczej celował w 980ti. 

 

Pozdrawiam,

Ari

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

A co jeśli kupuje kartę 980 z olx, gdzie cena jej nie przekroczy 1800zł? Wtedy jest to chyba dość opłacalna sprawa. Wydaję mi się że na 970 tez pograłbym spokojnie na QHD. Rozważam w przyszłości zakup Pascala, dlatego obawiam się przy 980Ti tego ze  zostanie mocno w tyle oraz straci duzo na wartości. Dobrze myślę ? :D

Link to post
Share on other sites

Ceny raczej z dnia na dzień nie spadną drastycznie. W QHD na 970 możesz raczej o ustawieniach wysokich zapomnieć. Na średnich może pograsz. Teoretycznie za taką kwotę się opłaca kupić 980. Ciężka sytuacja. Jeśli czekasz na Pascal'a to bym nie szedł w coś droższego niż 970. Jednakże przy monitorze QHD to 980 jednak jest minimum. Minimum oczywiście jeśli oczekujesz zasobożernych tytułów w najwyższych ustawieniach :).

Link to post
Share on other sites

Nie sądzę, by z GTX-em 980 Ti miał "spokój na kilka lat" w QHD. Czy posiadacze GTX-a 780 Ti mają spokój w FHD? Muszą ciąć detale. Jeżeli kupujesz kartę z tej półki, to oczekujesz najlepszego, a tak się składa, że jesteśmy w trakcie sporej rewolucji, a przynajmniej długo odwlekanej ewolucji. Do tego stopnia odwlekanej, że wydaje się rewolucją. Nie dość, że pojawienie się DX12 i innych API dających niskopoziomowy dostęp do GPU (z jednej strony gry będą lepiej działać, z drugiej programiści zaczną implementować bardziej złożone i wymagające algorytmy), to jeszcze stoimy przed przejściem na 2 (!) razy niższy proces produkcyjny. Każdy, kto kupi dziś GTX-a 980 Ti po to, aby nie martwić się "przez jakiś czas", wróci tu wraz z premierą nowych GPU i pytaniem, którą kartę kupić po sprzedaży 980.

Link to post
Share on other sites

A co powiecie na SLI 970tek? Bo mam możliwośc kupić G1 Gaminga za 1 kafla nówke

 

IMHO nie pchaj się w SLI na niereferentach, możesz mieć problemy ze schłodzeniem tego. Niereferenty wywalają całe ciepło do wnętrza obudowy i Ci się robi piekarnik. Do tego dołóż większy pobór prądu i to, że część nowych tytułów wcale dobrze nie działa na SLI, np. Fallout 4 w dniu premiery miał z tym spore problemy (czy teraz poprawili, nie wiem bo już w niego nie gram). Poza tym na 970 SLI nie będziesz miał dostępnej całej pamięci, a jedynie tyle ile ma 1 karta.  

 

Imho jeżeli robić SLI to albo na referencyjnych kartach (ale wtedy hałas bo te ich blowery są strasznie głośne) albo wodować (i wtedy też na referentach EVGA albo innych z ich stajni żeby nie stracić gwarancji przy zakładaniu bloku). 

 

780 (100%) -> 780Ti / 970 (~112%) -> 980 (~128%) -> 980Ti (~156%)  -> TitanX (~160%).

 

Dzięki. Skąd te liczby? 

 

Pisałem z własnego doświadczenia. Miałem 970, potem 970 SLI, a teraz 980ti. Dużej różnicy pomiędzy 970 SLI, a 980ti jak dla mnie nie ma (oczywiście SLI było szybsze), a problemów dużo mniej (chłodzenie, hałas, pobór mocy, brak wsparcia przez niektóre tytuły). Jakby patrzeć na to ogólnie, to w grach z bardzo dobrym wsparciem SLI, 970tki były wydajniejsze, a w niektórych 980Ti radzi sobie lepiej. Do tego dochodzi kwestia tylko 4 GB dostępnej pamięci przy SLI (a nawet nie, bo w 970 było to, o ile dobrze pamiętam 3,5GB), co w wyższych rozdzielczościach (a autor mówi o graniu w WQHD ma znaczenie). 

 

Moje stwierdzenie odnośnie 980 można chyba uznać za dość trafne, jako, że 980ti jest wg. wskaźników procentowych, które podałeś ok 30% szybsza od 980, a 980 od 970 tylko ok. 15%. Do dość spora różnica. 

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

Ariyapl- GTX 970 ma 4 GB ale 0,5 GB jest wolniejsze od pozostałych 3,5 GB

A słyszałem pogłoski że w DX 12 ma być również rozwiązana sprawa z pamięcią w konfiguracjach SLI i Crossfire, nie wiem czy to pewne ale mają się łączyć zamiast korzystać tylko z pamięci jednej karty

Jeśli chodzi o temperatury i kulturę pracy to racja będzie głośniej na chłodzeniach powietrznych jeśli nie podłączysz ich wystarczająco daleko od siebie (minimum jeden slot niżej) ale lepszym (wydajniejszym i cichym) rozwiązaniem byłoby wodowanie

Edytowane przez piotr7543
Link to post
Share on other sites

Ariyapl- GTX 970 ma 4 GB ale 0,5 GB jest wolniejsze od pozostałych 3,5 GB

A słyszałem pogłoski że w DX 12 ma być również rozwiązana sprawa z pamięcią w konfiguracjach SLI i Crossfire, nie wiem czy to pewne ale mają się łączyć zamiast korzystać tylko z pamięci jednej karty

 

Racja, sorrki pomyliło mi się. Dzięki!

 

Co do DX12 - tak, mowa o tym była już od dawna ale tytułów pod DX12 jest w tym momencie bardzo niewiele i chyba jeszcze nie zaimplementowali stackowania się pamięci (nie jestem w tym względzie na bieżąco, poprawcie mnie proszę jeśli tak nie jest). 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_12_support

 

Z tego co czytam (http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2827174/dx12-stack-vram.html) to obsługa stackowania vram będzie też zależała od developerów i pytanie czy im się będzie chciało. 

Jeśli chodzi o temperatury i kulturę pracy to racja będzie głośniej na chłodzeniach powietrznych jeśli nie podłączysz ich wystarczająco daleko od siebie (minimum jeden slot niżej) ale lepszym (wydajniejszym i cichym) rozwiązaniem byłoby wodowanie

 

Dokładnie i w niektórych płytach głównych są bliżej, w niektórych nie (i tu pytanie, jaką płytę ma autor wątku). A wodowanie łączy się ze sporymi kosztami, bo nie ma sensu przy SLI robić tego na jakiś all-in-one, tylko warto byłoby zaprojektować i porządnie złożyć cały układ. Same bloki to spory wydatek. Moim zdaniem, 970 SLI to gra nie warta świeczki. 

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...