Skocz do zawartości

Co ostatnio kupiliście?


Recommended Posts

Gość Kotecek

No niestety. Teraz "moda" na downsizing i każda marka ładuję coraz mniej cylindrów a coraz więcej doładowania (jeszcze trochę i będą pchać po 4 turbiny do rzędowej szóstki) :(

To akurat bardzo dobra "moda"/kierunek rozwoju wozidełek :) Małe autka z małymi silnikami kosztuja mniej przy zakupie, mniejsze ubezpieczenie, mniejsze spalanie, mniejsze problemy z parkowaniem, mniejsze zanieczyszczenie środowiska, a że są bardziej uproszczone w stosunku do dużych wozidełek to mniejsze problemy z serwisowaniem. A do tego... małe jest piękne :) Tylko się cieszyć.
Link to post
Share on other sites

5L Castrol Edge 10W60

Stożek + filtr oleju K&N

 

Tylko, że o turbinę trzeba dbać. Ja czasem muszę w zimne dni gdzieś szybko podskoczyć a nie będę od razu dawaj w papu na zimnym oleju. Kompresor to już co innego.

Taka jazda to na N/A też może się źle skończyć. Każdy silnik trzeba rozgrzać by mocniej go obciążyć.

Link to post
Share on other sites

mniejsze spalanie, mniejsze problemy z parkowaniem

Pojemność bądź liczba cylindrów nie ma nic do spalania. Im większa moc tym większe spalanie. Doładowanie jest głównie po to by zmniejszyć wagę i gabaryty silnika. Ja tak jak GreQ preferuję jednostki wolnossące.

Taka jazda to na N/A też może się źle skończyć. Każdy silnik trzeba rozgrzać by mocniej go obciążyć.

Z turbiną jest dużo gorzej. Po ostrej jeździe nie powinno się gasić silnika bo wirnik turbosprężarki zapier**** jeszcze przez długi czas (jak ktoś ma na to wywalone to sobie może gasić, mi się nie uśmiecha wymiana turbiny po pewnym czasie). Edytowane przez matej
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Pojemność bądź liczba cylindrów nie ma nic do spalania. Im większa moc tym większe spalanie.

I tu chyba nie mogę się zgodzić... Miałem 1.4, 60KM z 4 cylindrami i spalał więcej niż obecny 1.0, 68KM z 3 cylindrami. Czyli mam mocniejszy silnik o mniejszej pojemności i liczbie cylindrów a spala mniej. Więc chyba nie zawsze ta reguła zadziała. Nawet jak by uwzględnił 150kg różnicy w masie na korzyść tego mniejszego to i tak spalanie mniejsze bo różnica jest spora.

 

W temacie:

- Okulary przeciwsłoneczne

- Buty

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Jak już to bardziej liczy się rok produkcji silnika.Dla przykładu moje autka:

Honda Prelude 1991r 2.0b 109km-jazda mieszana 10,5L\100km

Honda Prelude 1996r 2.3b 160km-jazda mieszana 11L\100km

Honda Civic 2002r. 1.4b 90km-jazda mieszana 6,3L\100km

Honda S2000 2003r. 2.0b 241km-jazda mieszana 11L\100km.

Honda Civic 2012r 1,8b 142km-jazda mieszana 6,1L\100km.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Rok produkcji silnika będzie ważny. Te nowe konstrukcje przy mniejszej pojemności i większej mocy zużywają zdecydowanie mniej paliwa co ich przodkowie z lat 90. czy 80.

 

U mnie moc w miarę podobna ale pojemność różna.

- Volkwagen Golf gen. II, 1988, 1.3 8V, 55KM, 900kg - 6.0-6.5l. PB95/100km. Jazda w miare ekonomiczna ale wtedy się uczyłem jeździć, tryb mieszany

- Opel Astra gen I, 1999, 1.4 8V, 60KM, 1000kg - 5.5l. PB95/100km (późna zima a więc zawyżony wynik), 5.9 l.LPG/100km (średnio dla roku) - ścisły eco-driving, tryb mieszany

- Suzuki Alto gen. VI, 2011, 1.0 12V, 68KM, 860kg - 3.9l. PB95/100km - ścisły eco-driving, cykl mieszany.

 

A więc i nowszy tym bardziej efektywnie jedzie.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Mój poprzedni stary był a bił rekordy w gniciu :) Może będzie lepiej...

 

Przed chwilą przejściówkę ISO do radia do Bączka. Jak będę miał nastrój to może nawet je zamontuje, a jak będzie skrajny optymizm i brak ekonomii to nawet je włączę :) Generalnie coś pozmieniali na Allegro (dawno nie kupowałem) i się jakiemuś PayU płaci zamiast sprzedawcy. Nie rozumiem tego. Jak sprzedawca dostaje kasę? To PayU przelewa mu na konto?

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Możesz zapłacić normalnym przelewem na konto gościa albo przez PayU czyli przelewasz kasę również na konto gościa ale nie bankowe tylko w systemie PayU. Jak używasz coś typu mtransfer to sprzedający dostaje kasę w ciągu paru minut i tego samego dnia może wysłać towar (przelew bankowy = system elixir) o ile jest normalny a nie pierdolnięty, że chce czekać aż kasa będzie na jego koncie bankowym (wypłata z payu i tyle).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...