Skocz do zawartości

I5 2500k podkręcanie i temperatury


Recommended Posts

Witam forumowiczów, mam pytanie odnośnie temperatur procesora i5 2500k z chłodzeniem SPC Grandis v2 obecnie bez OC, 35 stopni w idle i 55-58 stopni po 15 min w OCCT to są temperatury normalne? Dodam że mam dość ciepło w pokoju około 26 stopni. Zamierzam go podkręcić ale chciał bym wiedzieć czy to są optymalne wartości i jakich nie powinien przekraczać procesor?. Moja płyta główna to Asus p8p67 le rev. 3.0 a obudowa Be quiet! silent base 800 ze standardowym zestawem wentylatorów. Zamierzam podkręcać programem AI Suite II, opcja auto tuning będzie dobra dla laika czy lepiej samemu manualnie wszystko poustawiać? Nigdy nie podkręcałem procesorów ale to moje postanowienie noworoczne by nauczyć się  :D

Link to post
Share on other sites

Cześć na początek możesz spróbować podkręcić procesor programowo ale z doświadczenia ci powiem że temperatury na pewno będą wysokie programy do automatycznego oc lubią podbijać napięcia w związku z tym będziesz miał wysokie temperatury Jak podkręcać to tylko ręcznie w  biosie uzyskasz wtedy lepsze wyniki niż w programie

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Przy takiej temperaturze otoczenia te temperatury to rewelka i daleko do temperatur krytycznych. Lutowana czapa swoją robotę robi :)

 

Pamiętaj, że OCCT to temperatury w wyniku pełnego stresu procesora, do którego w grach ciężko dotrzeć, więc w codziennym użytkowaniu będzie chłodniej.

 

W sieci znajdziesz mnóstwo info jak podkręcać, z programami jak AI Suite II daj sobie spokój. Automatyczne opcje stawiają gotowe schematy i np. niepotrzebnie podnoszą napięcie - a im niższe napięcie przy którym CPU jest stabilny, tym mniej ciepła wydziela.

 

Zanim jednak zaczniesz napisz jaką masz kartę graficzną i podaj markę i moc zasilacza. Odpowiedź typu "zasilacz 500W" nie jest odpowiedzią na to pytanie :D

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To chyba jednak spróbuję ręcznie w biosie, znalazłem taki filmik 

krok po kroku jak zrobić, z tego co wyczytałem może nie zadziałać bo procesory różnią się między sobą i zależy jaka sztuka się trafi ale myślę że to jakoś ogarnę, moja grafika to MSI 760 GTX 2 GB a zasilacz EVGA 550W SuperNova G2. Tutaj na forum doradzono mi że taki zasilacz spokojnie da sobie radę nawet z OC, na początek procesor potem spróbuję grafikę :P

Edytowane przez roamir
Link to post
Share on other sites

Zasiłka twoich zabaw nawet nie odczuje - to świetny sprzęt :)

 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że braku stabilności nie należy się obawiać i z tego powodu rezygnować. Może ona objawić się na różne sposoby - czasem nie wstaje BIOS, czasem nie idzie uruchomić systemu, ale jest i tak, że wszystko działa i nagle BSOD podczas grania. Dlatego jak już zwiększymy taktowanie i dojdziemy do poziomu umożliwiającego uruchomienie systemu (ja jego praca jest stabilna i bezproblemowa) należy poddać procka stresowi. Używamy do tego np. Prime95, ale ja osobiście polecam OCCT:

najpierw test Large Data Set (Duży zestaw danych) - by sprawdzić stabilność CPU;

następnie Small Data Set (Mały zestaw danych) - by ustalić jakie mamy maksymalne temperatury.

 

Napięcia nie należy ustalać na wyrost. Gdy na jakimś etapie procesor staje się niestabilny, to dopiero wtedy podnosimy napięcie - obserwując wzrost temperatur.

 

Każda jednostka kręci się inaczej i nie zależy to tylko od tego z której części wafla krzemowego pochodzi. Również ma na to wpływ lokalizacja (z którego "Fabu" pochodzi), oraz rewizja - z czasem proces technologiczny jest przecież udoskonalany :)

Nie zrobisz tego także w kilka minut - to żmudna czynność i czeka Cię wiele restartów i resetów komputera zanim dotrzesz do celu.

Większość i5 2500k "robi" 4.2GHz bez podnoszenia napięcia, sporo winduje do 4.5GHz, trzeba mieć pecha żeby trafić na sztukę, która już przy 4.0GHz robi się problematyczna :)

Znaczny overclocking niestety podnosi wymagania - musimy między innymi zrezygnować z Turbo i wyłączać stany oszczędnościowe. A oprócz wydajnego kloca nad prockiem i radiatora na sekcji zasilania przewiew w budzie jest wymagany. Chcąc iść dalej - musimy sprzęt zwodować.

To tyle teorii w wiiielkim skrócie - podstawa podstawy :D

Edytowane przez TMStoke
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za rady a o jakie wartości podbijać, schodzić z napięcia?

 

Nie ma za co :D

Do tego również trzeba podejść indywidualnie. Jeżeli w BIOS mamy stopniowane napięcia w sub-menu, to po jednym stopniu - jeżeli musimy zrobić to ręcznie, to zalecam maksymalnie 0.02V. Warto wiedzieć przed zabiegiem na jakim napięciu pracuje jednostka / jakie jest bazowe napięcie dla danej generacji :)

 

 

 

Czy jakieś funkcje biosu muszą być koniecznie wyłączone lub włączone? 

 

Tak konieczność wynika z tego, że im wyżej podkręcamy - tym więcej dobrodziejstw nam przeszkadza. Nie też wiem jak wysoko planujesz przetaktowywać. Tutaj mogłyby wypowiedzieć się osoby kręcące 2500k, ale myślę że przy 4.5GHz każdy wyłączył throttling by CPU nie zrzucał taktów. Trzeba wtedy być pewnym temperatur, bo procek nie będzie się ratował zmniejszeniem wydajności by zniżyć temperaturę.

Wyłączamy Turbo - będąc w pobliżu granicy możliwości nagłe zwiększenie o jeszcze kilkaset Hertzów niebieski ekran murowany.

To były opcje obowiązkowe, dalej to raczej wedle potrzeby, ale może ktoś podpowie czy przypadkiem nie warto tego zrobić. Mowa o stanach oszczędnościowych i funkcji SpeedStep. Na filmikach z podkręcania kolesie pokazują co warto i trzeba wyłączyć / ustawić :)

Edytowane przez TMStoke
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję Ci serdecznie za odpowiedzi, jutro spróbuję swoich sił i zobaczymy co się z tego urodzi, podzielę się wynikiem jak mi poszło pierwsze podkręcanie  :D  Mały offtop, na tym zasilaczu będę mógł postawić kiedyś I5 skylake z OC plus pascalowy odpowiednik 970 czy braknie mocy?

Link to post
Share on other sites

Ja teraz mam 4,2 GHz offset -0,60v STRESS 57 st 1,295v Standard jest 1,25v dałem jeszcze na - i jest 1,295v gdzieś podbija sam sobie.


CPU: i5 2500K@4,2GHz | Cooler: Thermalright venomus X | Płyta: ASRock P67 Pro3 (B3) | RAM: Corsair Vengeance 8GB | GPU: MSI GTX 680 HDD:Samsung F4 2TB | SDD Crucial M4 64GB DVD: LG | BUDA: Fractal Design Arc Midi Tower |ZASILANIE: CORSAIR TX650W | MONITOR: LG M2550D |


Pewnie mogę więcej ;-) Tylko trzeba było by dać papu więcej.

Edytowane przez kamar59
Link to post
Share on other sites

Wyniki jak na razie bardzo dobre temperatury też jak najbardziej ok Więc zostaje ci tylko dopieszczanie testowanie i wyciskanie maximum z procesora to że płyty podbijają napięcie to raczej norma mogą też to być przekłamania samego programów chyba że mierzysz miernikiem

Link to post
Share on other sites

Wyniki jak na razie bardzo dobre temperatury też jak najbardziej ok Więc zostaje ci tylko dopieszczanie testowanie i wyciskanie maximum z procesora to że płyty podbijają napięcie to raczej norma mogą też to być przekłamania samego programów chyba że mierzysz miernikiem

Miernika nie mam. 3 programami patrzyłem i było podobnie. Nie che dopuścić do takiej sytuacji że będę musiał podnieść sporo v dla 100MHz to już odpada takie oc.

To teraz jak mam 4,2 GHz i che mieć 4,5 GHz to mnożnikiem zmienię wiadomo i zejść z offseta z -0,60v na -0,30v a jak nie odpali to jest jakaś tajna funkcja. Chyba turbo volt i tam trzeba dać na + V  coś. 

Link to post
Share on other sites

Udało się pierwsze podkręcanie, procesor śmiga na 4,4 GHZ z napięciem 1.28v temp nie przekraczają 65 stopni więc myślę że jest dobrze jak na amatora, teraz pytanie o ile i jak podkręcić GTX 760 od MSI w wersji ITX? Posiadam program MSI Afterburner i problem jest taki że karta dąży zawsze do 80 stopni i kręci wentylatorami by trzymać tą temperaturę, tak powinno być?

Link to post
Share on other sites

Udało się pierwsze podkręcanie, procesor śmiga na 4,4 GHZ z napięciem 1.28v temp nie przekraczają 65 stopni więc myślę że jest dobrze jak na amatora, teraz pytanie o ile i jak podkręcić GTX 760 od MSI w wersji ITX? Posiadam program MSI Afterburner i problem jest taki że karta dąży zawsze do 80 stopni i kręci wentylatorami by trzymać tą temperaturę, tak powinno być?

kie opcjie w biosie ustawailes oprocz  1,28v ? 

Link to post
Share on other sites

2500k to staroć, lepiej kup 4600k.

 

A to co wiek cepa odgrywa tu jakąś rolę, o której nie wiemy, czy kryje się za tym zdaniem coś jeszcze? Bo jeśli tak to pamiętaj, że 2500k wykręcony do 4.4-4.5GHz spokojnie przeżywa te wszystkie kilkunastoprocentowe wzrosty wydajności każdej kolejnej generacji - na tyle, by nadal świetnie sobie radzić w dzisiejszych czasach... Już fakt, jak i5 2500k i i7 2600k trzymają cenę daje do myślenia...

Poza tym ta "staroć" ma to coś, czego każdy następny CPU na jego miejscu nie uświadczył - i dzięki czemu to jest tylko 65°C, (i to dopiero w stresie OCCT zapewne), z chłodzeniem SPC Grandis v2 (który pewnie się z nim nawet nie przepracowuje): przylutowany sufit :D

 

roamir, 4.4GHz to świetny wynik jak na początek zabawy z OC. Zadaj sobie teraz pytanie, czy pójście wyżej jest Ci potrzebne, czy będzie to już sztuka dla sztuki :)

 

Edytowane przez TMStoke
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No właśnie nie jest mi potrzebne bo moim problemem jest karta graficzna która już trochę niedomaga, niestety mój stary gtx 570 spalił się pół roku przed serią 9xx, i byłem zmuszony kupić 7xx, nigdy więcej karty od palita :D Obecny MSI 760 bije na głowę wykonaniem i kulturą pracy Palit 570 gtx.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

jeżeli dawno nie zmieniałeś - zmień. Zaszkodzić nie zaszkodzi. Polecam mx-4 - świetnie przewodzi i nie wysycha po latach. Producent gwarantuje, że nie wyschnie przez 8 lat - ja gwarantuję, że po dwóch na bank nie wysycha :D

Link to post
Share on other sites

Chyba na boxie... Mi na 4.5 w temp otoczenia ok. 26-27stopni noe przekracza w stresie 63.jak w pokoju chlodniej to okolo 57-58.i to tylko na zwyklym fortisie 1 ale z dobrym wentylem. Idlle to jakies 32stopnie. Polecam zmienic cooler

 

Edytowane przez svzuka650
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...