Skocz do zawartości

Zestaw do ok. 2500zł dla architekta (3ds max & autocad)


Recommended Posts

Witam.

Sąsiad chce abym mu złożył komputer za 2000-2500zł. Jest architektem i potrzebny mu jest głównie do 3ds max i autocada. Dysk HDD 3TB, monitor, myszkę i klawiaturę już ma + zasilacz OCZ 500W już ma. Także pozostaje reszta. Po wstępnej analizie widzę, że ciężko będzie zbudować rozsądną resztę do takich wymagań za taką kwotę. Mam nadzieję, że z tych max 2500zł uda mi się go naciągnąć chociaż do 3000zł żeby to miało większy sens. W każdym bądź razie na szybko złożyłem następujący zestaw:

 

Procesor: Intel Core i5-4460 (około 780zł)

Płyta główna: ASRock H97 Anniversary (około 330zł)

Pamięci: Crucial 16GB 1600MHz Ballistix CL 9 (około 340zł)

Dysk SSD: Plextor M6P Pro 128GB SATA3 (PX-128M6P) (około 330zł)

Obudowa: Zalman Z3 (około 150zł)

Napęd optyczny: Samsung DVD+/-RW SH-224DB/BEBE (około 60zł)

Karta graficzna: Gigabyte Geforce GTX950 2048MB DDR5/128b WF2 OC GV-N950WF2OC-2GD (około 730zł)

 

W sumie wychodzi około 2720zł.

Wiem, że do tego typu zastosowań najlepiej by było wsadzić i7 jest ze względu na budżet to odpada, z kolei w i3 to już chyba w ogóle się nie opłaca inwestować. Ramu powinno chyba wystarczyć, ten dysk SSD też może jakoś pociągnie. Nie wiem jak do tych zastosowań ma się karta graficzna. Ujdzie taka średniawka gtx 950 czy może namawiać na dopłatę do 960?

Jeśli macie jakikolwiek uwagi i pomysły aby cokolwiek zamienić to będzie zobowiązany;)

 

Link to post
Share on other sites

Zapytaj się kolegi co robi w 3D. Jeżeli jest to jakieś modelowanie, to można zejść z GPU i pomyśleć nad Xeona 1230v3 pod B85

 

Może używana karta graficzna tutaj przejdzie ? 

http://www.morele.net/wiadomosc/jaki-chipset-intel-wybrac-b85-h81-h97-czy-z97/1127/

 

 Co do CPU to rozważyłbym opcje i5 4690, albo zejście z GPU i celowanie w i7, ale najtańsza to i tak te 700 zł dopłaty, więc pytanie na co będziesz kładł nacisk bardziej na Cad-a czy 3ds-a ? Jak Cad to lepiej inwestować w kartę, jak 3ds to lepiej i7.

 

Nie wiem jak dużą to daje przewagę, ale bym zostawił to mobo.

Link to post
Share on other sites

Panowie jak pan jest architektem to coś tam na tym zarabia - może niech autor uświadomi klienta że maszyna pod jego pracę to koszt minimum 5K zł za skrzynkę, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić to porządnie ... i wydać 10K.
Praca powinna być przyjemnością, czyż nie? 
Najważniejsze w tym wszystkim - komputer do pracy typu CAD, 3D nie kosztuje 2, czy 3 tysiące złotych, tylko 5 i w górę. I to cały czas mowa o słabszych sprzętach. Na dobrą sprawę ile kosztuje dobre GPU do pracy ? Jak dla mnie takim układem jest obecnie m4200 w cenie przekraczającej budżet na całą powyższą skrzynkę - daje do myślenia. 
Porozmawiaj z klientem i wróć tu z nowym budżetem - chyba że chce po łebkach to robić to prosze bardzo - opcja jaką złożyłeś jest OK, chociaż bardziej przychylałbym się do Xeona 1230, 8 wątków robi robotę  ;)

Link to post
Share on other sites

Odbyłem rozmowę z sąsiadem i nie chce on wydawać więcej niż wspomniana kwota na początku. Zapewne wynika to z możliwości budżetowych jak i tego, że jest on raczej początkującym architektem. Na razie pracował (pracuje) na dość słabej maszynie i jakoś dawał(daje) radę i chce żeby po prostu teraz było lepiej.

 

Powiedział, że głównie zajmuje się rysowanie a CADzie a modelowanie to niewielka część w jego pracy. Rozumiem zatem, że w tej sytuacji najlepiej postawić na procesor z 8 wątkami i grę wchodzi w takim razie albo Intel Xeon E3-1230 v3 albo Intel Core i7-4790. Czy w tej sytuacji można sobie w ogóle odpuścić GPU? Zapewne lepszym wyborem z CPU byłby Xeon jednak jeśli odpuszczamy GPU to byłby problem bo Xeon jest bez GPU a i7-4790 ma już zintegrowany ten układ.

Link to post
Share on other sites

Taktowanie rdzenia jest też ważne - dzięki temu 4790 ma "mocniejszy" wątek względem niżej taktowanego 4460, ale tak jak piszesz, dopłata 500zł raczej niema większego sensu, w szczególności że budżet na to zbytnio nie pozwala.

Co do do wyboru Quadro vs GTX - GTX zawsze będzie szybszy, ale to quadro posiada dedykowane sterowniki w szczególności pod CAD. Pozostaje kwestia ceny - quadro są drogimi układami, w kwestii opłacalności niema o czym tutaj mówić, bo te karty są nieopłacalne.

Suma summarum wychodzi na to że Twój zestaw początkowy jest tym czego szukasz (i5 4460 + 16GB + gtx950+SSD)

Link to post
Share on other sites

Taktowanie rdzenia jest też ważne - dzięki temu 4790 ma "mocniejszy" wątek względem niżej taktowanego 4460, ale tak jak piszesz, dopłata 500zł raczej niema większego sensu, w szczególności że budżet na to zbytnio nie pozwala.

Co do do wyboru Quadro vs GTX - GTX zawsze będzie szybszy, ale to quadro posiada dedykowane sterowniki w szczególności pod CAD. Pozostaje kwestia ceny - quadro są drogimi układami, w kwestii opłacalności niema o czym tutaj mówić, bo te karty są nieopłacalne.

Suma summarum wychodzi na to że Twój zestaw początkowy jest tym czego szukasz (i5 4460 + 16GB + gtx950+SSD)

 

Rozumiem, czyli w Quadro K620 za około 800zł nie ma się co pakować pomimo dedykowanych sterowników do CADa i lepiej wziąć 950gtx?

Link to post
Share on other sites

Nie zgadzam się ze stelkiem, gdyż jeśli mówimy o porównywaniu gtx 950 i quadro w cadzie to szybkość V-ram jest tutaj sprawą drugorzędną. Po prostu przy bardzo złożonych rysunkach quadro zdecydowanie lepiej ogarnie elementy rysunku i poprawi jakość podglądu całego projektu, a gtx 950 mu nie dorówna pod tym względem, gdyż układ graficzny zawiera bardzo dużo jednostek zbędnych do Cad-a, jeśli chodzi o CPU to powiem tylko, że niech Twój kolega sobie weźmie bardzo złożony projekt z masą elementów i spróbuje go przekonvertować na PDF, może mu to na tej i5 zająć nawet i godzinę czasu... Co do samego GPU różnica w Cad-zie między gtx 950 a hd 4600, jest mniejsza niż między gtx 950 a quadro...

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites
Nie zgadzam się ze stelkiem, gdyż jeśli mówimy o porównywaniu gtx 950 i quadro w cadzie to szybkość V-ram jest tutaj sprawą drugorzędną.

Możesz to rozwinąć o jakieś konkrety ? W czym dokładnie jest lepsze quadro vs gtx (3ds, autocad) ?

Nic nie wspominam o vramach i zupełnie nie rozumiem o co coman 

 

gtx 950 mu nie dorówna pod tym względem, gdyż układ graficzny zawiera bardzo dużo jednostek zbędnych do Cad-a

O jakich "jednostkach" mowa? 

Pod Solidworks, CATIA, Quadro jest tym właściwym wyborem (OpenGL), ale autocad i 3ds to już bym polemizował, w szczególności że cały czas mowa o najsłabszym modelu z rodziny Quadro, k620 na ddr3, 384 CUDA, Kepler ... z drugiej strony - gtx950 na ddr5, 768 CUDA, Maxwell

 

Link to post
Share on other sites

Jedyny argument Quadro nad GTX'em to sprzętowe wygładzanie linii siatki. W Maxie już w sumie niezbyt zasadny bo Autodesk wrzucił w 2015 w końcu AA. Nie wiem jak w AutoCAD'zie, dawno nie odpalałem.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem o jakie konkrety Ci chodzi, może o to że ludzie na forach preferują do Cad-a quadro 620 nad gtx 960, czy o to, że uważasz, że quadro 620 wyszło tylko jako chwyt marketingowy po to, żeby zedrzeć kasę od naiwniaków, którzy kupują kartę do projektowania za 800 zł i dostają bubla ?

W każdym razie napisałem, że lepiej postawić na i7 kosztem GPU ...

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

Nie nazywam k620 bublem, ale to nadal nie zmienia faktu że to najsłabszy model z rodziny Quadro, a jego wydajność nie urzeka, nawet jeśli jakimś cudem autor trafi sztukę z gm107. 

 

 

kartę do projektowania za 800 zł

Sorry, ale chyba nie zdajesz sobie sprawy ile kosztuje byle "średniak"  z tego segmentu. 

Cały czas nie zapominajmy że autor ma ograniczony budżet - zamiast wydawać 800zł na k620, lepiej wyjdzie jak zakupi szybszego procka, albo większy dysk ssd, skupi się na ważniejszych elementach układanki.

Tyle mogę doradzić w temacie  ;)

Link to post
Share on other sites

Sąsiad wysłał mi jeszcze linka do takiego zestawu, który znalazł na allegro:

 

http://allegro.pl/komputer-do-wideo-edycji-12-rdzeni-cpu-16gb-ram-i5923771626.html

 

Czy ten zestaw, który tutaj mniej więcej ustaliliśmy będzie lepszy niż ten z linku powyżej? Jak się ma do omawianych przez nas potrzeb ten AMD Opteron 2435 do tego Intel Core i5-4460?

Link to post
Share on other sites

W każdym razie napisałem, że lepiej postawić na i7 kosztem GPU ...

Co do samego Quadro jego wydajność owszem nie powala, ale uwierz mi, że pracując po te 8 godzin dziennie w Cad-zie kilka dni w tygodniu, Twoje oczy odczują to w wyraźny sposób w stosunku do GTX-a ...

 

@Up

Cena na pewno zachęcająca do kupna, niestety już sprzedane...

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

Co do samego Quadro jego wydajność owszem nie powala, ale uwierz mi, że pracując po te 8 godzin dziennie w Cad-zie kilka dni w tygodniu, Twoje oczy odczują to w wyraźny sposób w stosunku do GTX-a ...

 

@Up

Cena na pewno zachęcająca do kupna, niestety już sprzedane...

 

No a właśnie jak się ma taki AMD Opteron 2435 do tego Intel Core i5-4460 czy ewentualnie i7 4790?

 

Zawrót głowy, norrrrrrrrrrrrrmalnie bez komentarza^^ okazuje się, że jednak najbardziej sąsiadowi chodzi o to, aby renderowanie w 3ds max trwało jak najkrócej (z pracy autocada jest zadowolony), bo teraz przy procku Intel Q9200, grafice Radeon HD 6670 i 8GB ramu ddr2, trwa to po około 10 godzin. Więc teraz już nie wiem czy brać mu i5 czy i7 czy dodatkową grafikę (950gtx czy Quadro K620) czy 16 czy 32gb ramu?:/

Edytowane przez basket4rap
Link to post
Share on other sites

Karta graficzna to najmniej istotny element układanki, który można dokupić potem.

1. Procesor.

2. RAM i dyski

3. Potem reszta.

 

Czyli co stawiać na i7 czy 3ds max nie skorzysta zauważalnie z 8 wątków i bardziej się opłaca i5? (jak się też ma w tym taki Opteron 2435 i do tych i5 i i7?)

 

Lepiej 16 czy 32gb ramu?

Crucial Bx100 250 gb styknie?

Link to post
Share on other sites

Nie tyle 3Ds Max co renderer i korzysta bardzo zauważalnie (potrafi wykorzystać X procesorów). Gwoli ścisłości. Czym sąsiad renderuje? Chodzi o nazwę silnika.

 

Co do RAMu - wiadomo , więcej - lepiej ale przy takim budżecie trzeba iść na ustępstwa to raz. Dwa zależy czy sąsiad robi duże sceny. Jeśli nie to na razie 16GB styknie.

 

Xeon (4c/8t)

Tu trzeba byłoby dokupić kartę do wyświetlania. No i to zawsze ileś % mniej wydajności. Myślę , że i7 da się tu wcisnąć.
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...