Skocz do zawartości

Zakup kolejnego dysku SSD- Sata czy M.2


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Hej,

 

Ostatnimi czasy zakupiłem nowy sprzęt- laptopa i przydałby mu się dysk SSD. Lecz nie jestem pewien na co postawić. Laptop to Lenovo Y700, wyposażony jest w złącze sata z standardowym dyskiem od wd na, którego myśl przychodzą same przekleństwa, oraz złącze m.2

 

W stacjonarnym sprzęcie jestem bardzo zadowolony z wydajności Cruciala MX200 pod sata3.

Różnice w cenie dysków na sata i m.2 nie są spore, a do pracy w lapku wystarczy mi dysk o pojemności ok. 250gb. Co lepiej wybrać z punktu szybkości działania? dysk pod sata czy m.2?

 

Z góry dzięki za pomoc ;)

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites

Jak czytałem w jednej recenzji to M.2 w tym lapku obsługuje PCIE, czyli można dać szybkie SSD M.2 PCIE x4, np. Samsunga SM951.

 

Między SSD 2,5" na SATA, a SSD m.2 z SATA nie zobaczysz różnicy w prędkości - jedyny plus, że możesz mieć jednocześnie 2 napędy: 2,5" i na M.2.

Link to post
Share on other sites

No właśnie sam się zastanawiam jak to z tym m.2 w lenovo jest bo na forach sprzeczne informacje widuję


Link do dyskusji na zagranicznym forum

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y-and-Z-series/Lenovo-ideapad-Y700-15ACZ-M-2-SSD-Upgrade/td-p/2185652

 

link do danych Y700

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/ideapad_y700-15_17isk_15acz_touch-15isk_hmm_201510.pdf


Według informacji zawartych w pdfie od lenovo wspera pci-e, a na forum ktoś pisze, że nie wykorzysta potencjału takiego dysku.

 

"At this time, NVMe drives won't work for sure. Been there done that ~ BIOS can't see them to start with and drivers can't be configured to support (tried Intel RST 14.6 and Samsung NVMe) as a work around on a Windows 10 fresh install. Not even sure if a future BIOS revision can address it as it could be a hardware issue on the board (i.e. Wiring pcie lanes fail)?"

 

oraz

 

"NVMe is not yet supported on any Y700 model. Don't buy these. Will not work."

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Też nic konkretnego nie znalazłem na ten temat, może ktoś kto posiada ten model się wypowie. Gdyby się okazało, że złącze m.2 nie gwarantuje lepszych osiągów niż sata, to najwyżej wybierzemy coś pod sata bo twardziel od wd i tak wyląduje w szufladzie, strasznie głośny jest jak dla mnie

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą to wkurzające, że na stronach producentów, w dokumentacji danego sprzętu, na stronach sklepów nie ma najczęściej kompletnie żadnych informacji na temat M.2 (i generalnie na temat ilości złącz pod napędy) i musi człowiek szukać po forach i innych tym podobnych miejscach.

Sam szukam laptopa i zależy mi na M.2 z PCIE -sprawdzanie i szukanie informacji na ten temat zajmuje dużo czasu - nie rozumiem tego braku informacji w tych kwestiach.

Link to post
Share on other sites

Zasadniczo M.2 to typ gniazda, w którym mocujemy różne karty rozszerzeń - bo zamontować w nim możemy nie tylko SSD, ale też np. modem LTE, kontroler USB, itd.

 

To co możemy podłączyć pod gniazdo M.2 to zależy co producenta płyty, czy laptopa - bo zależy jak skonfigurował on to złącze. Są M.2, które obsługują tylko SATA III, są takie co obsługują tylko urządzenia z PCIE, są takie, w których działają zarówno SSD z SATA jak i z PCIE x4.

 

NVME zaś to nowy protokół do obsługi szybkich SSD z PCIE, zastępujący niewystarczający już w tym wypadku interfejs SATA III.

 

Każde złącze M.2, które obsłuży SSD z PCIE x4 na pewno pozwoli podłączyć SSD z protokołem NVME (to kontroler w SSD zapewnia obsługę NVME - M.2 to tylko gniazdo) - większym problemem mogą być starsze chipsety na płytach głównych niekompatybilne z NVME i starsze systemy operacyjne.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Znalazłem test w j.polskim według, którego wychodzi, że lenovo y700 wspiera dyski ssd m.2 o interfejsie PCIe.

 

Link: http://mobilnyswiat.com.pl/recenzja-lenovo-y700-15-gtx960m-test/

 

"[Aktualizacja – 12.12.2015] Do notebooka Lenovo Y700 dzięki uprzejmości sklepu XTREEM.pl dodaliśmy dysk SSD na nowoczesnym interfejsie PCIe. Model to Samsung SM951 128 GB. Laptop jak się okazało, bez problemu obsługuje taki dysk, czego potwierdzeniem są wyniki testów. Ponad 1400 MB/s w sekwencjonowanym teście odczytu i 600 MB/s w teście zapisu to rewelacyjne wyniki. Dzięki takiemu dyskowi, Y700 znacznie przybiera na prędkości."


Co myślicie o dysku intenso w wersji 512gb? Warto go przygarnąć w kwocie 600złotówek? Jedynie znalazłem bardzo krótki test z wynikami w tabelce

 

 

 

Pojemność 256 GB nominalnie
Pojemność 238,5 GB skutecznie
Cena za GB 39,1 centa / GB
Interfejs SATA 600
Kontroler Phison PS3108
Typ Flash MLC
Cache 512 MB
Średnia szybkość przesyłania czytania (dane ściśliwe) 545 MB / s
Średnia szybkość przesyłania czytania (dane nie ściśliwe) 508 MB / s
Średnia szybkość przesyłania zapisu (ściśliwy danych) 434 MB / s
Średnia szybkość przesyłania zapisu (dane nie ściśliwe) 454 MB / s
Odczyt czasu Szukajcie 0,142 ms
Czas pisania Średnia dostępu 0.035 ms
Czytaj IOPS 512 bajtów 7,052 operacji / s
Czytaj IOPS 4096 bajtów 5,640 operacji / s
Napisz IOPS 28 923 512 bajtów operacji / s
Napisz IOPS 4096 bajtów 8,930 operacji / s
PCMark 7 (Przechowywanie) 4.806 punktów
Pobór mocy 0,3 Watt reszta
Fotografia wydajność Czytanie 1,1 watów
Napisz poboru mocy 1,1 watów
Oznacza pobór mocy 0,6 W.
TRIM tak
NCQ Tak
Testowana wersja firmware 6.7

 

 


Test z wersji 256gb

Link to post
Share on other sites
Samsung SM951 128 GB

 

Są 2 typy tego dysku, jeden na AHCI, drugi na NVMe ( tylko mówię, żeby oznajmić, że kompletnie nic nam to nie mówi ) 

 

 

intenso w wersji 512gb?

 

Jeśli to jest intenso o którym myślę, to ma kontroler phison ps3108-s8 i Toshiba A19nm flash high speed MLC, jak to ten, to sobie odpuść

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Są 2 typy tego dysku, jeden na AHCI, drugi na NVMe ( tylko mówię, żeby oznajmić, że kompletnie nic nam to nie mówi ) 

 

 

W teście ten dysk zamontowany w lenovo y700 osiągnął bardzo dobre wyniki, czyli nvme?

 

 

http://mobilnyswiat.com.pl/wp-content/uploads/2015/11/Zrzut-ekranu-2-lenovo-y700-mobilny-%C5%9Bwiat.pnghttp://mobilnyswiat.com.pl/wp-content/uploads/2015/11/Zrzut-ekranu-lenovo-y700-mobilny-%C5%9Bwiat.pnghttp://mobilnyswiat.com.pl/wp-content/uploads/2015/11/Zrzut-ekranu-3-lenovo-y700-mobilny-%C5%9Bwiat.png

 

 

 

 

 

Jeśli to jest intenso o którym myślę, to ma kontroler phison ps3108-s8 i Toshiba A19nm flash high speed MLC, jak to ten, to sobie odpuść

 

Tak dokładnie ten

Link to post
Share on other sites

 

 

W teście ten dysk zamontowany w lenovo y700 osiągnął bardzo dobre wyniki, czyli nvme?
 

Wyniki na małych plikach są identyczne do tych , co dyski na AHCI ( więc nic powiedzieć nie można ), masz może numer seryjny tego dysku ? Bez tego nic się nie da powiedzieć. 

 

 

Tak dokładnie ten
 

To sobie odpuść, s8 ma wydajność SF. 
Link to post
Share on other sites

MZHPV czyli jest na AHCI  ( modele z NVMe maja MZVPV ) 

Jak jesteś pewny że to właściwy laptop, to musisz kupić dysk na M.2 AHCI ( ten samsung będzie dość dobrym, ale wersję 256GB kosztuje prawie tyle samo co 950 pro, który jest od niego o niebo lepszym niestety na NVMe więc nieobsługiwany ) 

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No właśnie teraz już sam nie wiem, czy zostać przy nim czy oddać i kupić coś innego. Jak już inny to mam do wyboru Acera VN7-591G, Acera VN7-592G oraz Della 7559. Wiesz może czy któryś z nich obsłu**** dyski pod pcie?

 

Edit

Acery mają sata m.2 więc też bez szału ;)

 

Zastanawia mnie dlaczego ten samsung na m.2 osiąga tak dobre wyniki na ahci. Jeszcze gdyby nie ta jego cena... to rozważyłbym jego zakup. Na razie odpuszczę dysk m.2, może za jakiś rok pojawią się w bardziej przystępnej cenie.

 

W takim wypadku kupię dysk na sata III, a dysk od wd wyląduje jako bank pamięci gdyż nasza współpraca nie układa się pomyślnie ;)


Co do dysku na sata III to moim faworytem jest mx200, jest jakaś alternatywa dla niego w cenie ok. 400zł?

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

Co do dysku na sata III to moim faworytem jest mx200, jest jakaś alternatywa dla niego w cenie ok. 400zł?
 
nie 

 

 

Wiesz może czy któryś z nich obsłu**** dyski pod pcie?
 

pamiętaj że mówimy o protokole, bo może być pod PCI-e, a być na AHCI ( co było wyżej powiedziane ) 

 

 

Zastanawia mnie dlaczego ten samsung na m.2 osiąga tak dobre wyniki na ahci. Jeszcze gdyby nie ta jego cena... to rozważyłbym jego zakup. Na razie odpuszczę dysk m.2, może za jakiś rok pojawią się w bardziej przystępnej cenie.

AHCI głównie gorsze jest od NVMe w czasie dostępu i operacji na małych plikach ( czyli tym co cię najbardziej interesuje w SSD ), bo to że ma sekwencyjnie 2000MB/s to ci nic nie da, jeśli nie pracujesz z bardzo dużymi plikami, lub innym, równie szybkim SSD ) 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wyjaśnienie na temat m.2, zakupię mx200 250gb na sata i będę też szczęśliwy ;)


Jeszcze takie szybkie pytanko, coś wiadomo kiedy pojawi się następca mx200? z tego co zauważyłem seria bx otrzymała już nowszą gorszą wersję

Link to post
Share on other sites

 

 

Jeszcze takie szybkie pytanko, coś wiadomo kiedy pojawi się następca mx200? z tego co zauważyłem seria bx otrzymała już nowszą gorszą wersję

Na razie nic nie słyszałem . 

Z fajnych rzeczy jakie wychodzą, to transcend ma 2 dyski SSD570K (SLC) i SSD510K (SuperMLC) 

Ale nawet taki MX200 ma dynamiczny zapis SLC na całej powierzchni  ( technologia micron-a na kostkach 16 nm "Dynamic Write Acceleration", co prawda tylko wersja 250GB, ale ma ) 
Link to post
Share on other sites

Zamówiłem mx200 250gb

 

Lecz dalej to złącze m.2 nie daje spokoju. W tym teście co zapodałem link w poście #9 oraz fotkę w poście #14 jest zamontowany dysk AHCI. Lecz dziwnym sposobem lenovo w swojej instrukcji w pdf podaje, ze kompatybilne są modele NVMe i weź tu teraz domyśl się o co chodzi, burdel jakich mało z tym złączem :D

http://images76.fotosik.pl/239/e7b4282280397624gen.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...