Skocz do zawartości

Jaki dysk około 2TB + Radi0 SSD o różnej pojemności


Recommended Posts

Witam

 

Szukam w miarę cichego, wydajnego i niezawodnego dysku HDD. Pojemność optymalnie chyba 2GB w przyszłości pewnie taki sam i zrobię Raid0. Dysk będzie służył do magazynowania obrobionych filmów i materiałów źródłowych, system będzie działał na SSD. Prosiłbym o podpowiedź jaki dysk wybrać, na allegro widziałem HDD 2TB w cenie 200-250 zł, jednak ceny w topowych sklepach (x-kom, morele) są znacznie wyższe. Czy tak tanie dyski to nie jakieś hmm "odpady"? A jeśli tak to czy ten "odpad" nadaje się do pracy czy go unikać?

 

PS. mile widziany link do allegro - sprzęt tani, ale pewny (fabrycznie nowy), sam nie jestem w stanie rozpoznać rzetelnego sklepu.

 

Pytanie 2.

Obecnie mam Samsunga SSD 840 EVO 120 GB, dziś jadę do X-koma po EVO 850 256 GB. Czy Raid0 tych dysków ma sens? Wiem, że Raid zostanie ograniczony do wielkości mniejszego dysku, co z pozostałą pamięcią z większego? Będzie normalnie dostępna jako osobny dysk?

Link to post
Share on other sites
Obecnie mam Samsunga SSD 840 EVO 120 GB, dziś jadę do X-koma po EVO 850 256 GB. Czy Raid0 tych dysków ma sens?

nie ma sensu,  samo EVO 850 256 GB będzie szybsze ( ale dlaczego kopiłeś EVO ? ktoś ci polecił, czy jak  ? ) 

Do wczoraj był mx200 250GB za 349zł w X-kom 

 

 

Pojemność optymalnie chyba 2GB w przyszłości pewnie taki sam i zrobię Raid0.

To zły pomysł 4TB na raid 0 to modły o problemy. ( bo o 2TB chodziło, nie 2GB ? ) 

Zwłaszcza jak ma służyć jako magazyn 

 

co do dysku to st2000dm001 

 

tylko musisz uważać, bo na rynku są 3 różne modele pod tą nazwą

zapis ( talerze / głowice )  

1. 2/4

2. 3/5

3. 3/6 

 

Nas interesuje tylko ten pierwszy 

Da się rozpoznać je z zewnątrz ( więc poproś wyraźne zdjęcia to ci powiemy ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

No wybrałem samsunga bo z tego co widziałem to były opinie pół na pół miedzy nim a mx200, a już mam jednego i w przyszłości planuje 950 pro, wiec zostałem przy samsungu.

 

Ok poszukam tego Seagate

z tym samsungiem EVO ktos cię niezle w konia zrobił :P on to co najwyżej może z BX200 konkurować chociaż moim zdaniem i tak z racji TLC przegrywa, a MX200 to już półka wyżej

Link to post
Share on other sites

Widziałeś w ogóle jak wygląda wydajność w BX200 i samsungu evo czy tylko piszesz to co reszta bez myślenia?

Jedyny argument przeciwko 850 evo to TLC i historia z 840 evo, który miał inne kości TLC. Gdyby się tym sugerować to cruciale to padło bo miały problem po 5k h pracy i zdarzały się problemy z wykrywaniem dysku nawet podczas normalnej pracy.

Edytowane przez słonazupa
Link to post
Share on other sites

Tu nie chodzi o sam fakt TLC, ale również o to, że w tym dysku masz tylko 8-9GB szybkiej pamięci, zapisywanej programowo jako SLC, fizycznie to TLC ( stąd dobre wyniki ), reszta siedzi na wolniejszym i bardziej podatnych na retencję koksach TLC. 
Co prawda TLC w samsungu 850, w porównaniu do innych, jest przynajmniej w wyższym procesie 40nm i ma 7nm izolator cylindryczny wokół bramek, ale to nadal TLC

Link to post
Share on other sites

 

 

kokosnh jesteś pierwszą osobą, która podała jakiś konkretny argument ale bardzo dużo dysków to ma i mało kto robi testy tak, żeby zapchać ten bufor.
 

Nie, akurat bardzo mało dysków to ma, samsung był jednym z pierwszych stosujących to rozwiązanie w modelu 840 evo ( wszyscy się dziwili, skąd taka wydajność, zwłaszcza w małych próbkach, aż się wydało ) 
Co zapychania, to widziałem gdzieś testy, gdzie niby można to było programowa wyłączyć, ale nie mam pojęcia, czy to na serio zostawało wyłączone, bo ten obszar, jest fizycznie zarezerwowany do tego i on tam po prostu jest ( ten obszar nie ma zapasowych komórek, jak padną, to tyle, a padają pierwsze, bo cały zapis jest zawsze w pierwszej kolejności, na tych komórkach ) 

 

Crucial mx200 ma to samo dla 250GB ale jak to się przekłada na rzeczywistą wydajność?


MX200 tego nie ma ( chyba mulisz bufor na RAM-ie, z tym co mówię ), to jest jak na razie tylko w dyskach z TLC, bo tam jest to potrzebne, ze względu na słabe parametry dysków. 

MX200, jest tak samo szybki na całych 250GB swojej pojemności 

Link to post
Share on other sites

Dynamic Write Acceleration

https://www.crucial.com/wcsstore/CrucialSAS/pdf/product-flyer/crucial-mx200-ssd-product-flyer-letter-en.pdf

 

 

Competing SSDs typically rely on a fixed cache of multi-level cell flash memory, which allows you to write sequential data at published specs, but only for so long. Our industry-leading Dynamic Write Acceleration technology solves this problem by using an adaptable pool of high speed, single-level cell flash memory for consistently fast performance that doesn’t let up.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Masz racje ( i plusa, bo myślałem że to działa trochę inaczej ), tu prawda, jest coś podobnego ( ale tylko w jednej pojemności MX200 ), ale nie ma wad rozwiązania dysków na TLC ( które nie mogą sobie pozwolić na takie rozwiązania, przez zbyt dużą stratę między pojemnością TLC, a zapisem SLC )  
domyślnie chyba jest wyłączona, ale nie patrzyłem u siebie. 

Tu mamy dynamiczny obszar SLC na całej powierzchni, aż do napełnienia 50% pojemności dysku, bo o tyle zmniejsza się pojemność przechodząc z MLC na SLC ( mający trim, zapasowe komórki i wszystkie inne funkcje ) , który fizycznie opiera się na MLC ( nawet po przepełnieniu dysku i stracie tego, dysk nadal zachowuje parametry najlepszych dysków MLC na rynku ) 

niestety nie widziałem testów uwzględniających to rozwiązanie jako włączone, wyłączone. 
 

Link to post
Share on other sites

Znalazłem tylko 1 screen z as ssd 1GB vs 10GB dla evo 850

http://forum.pclab.pl/topic/1093235-Test-SSD-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-forum/page__view__findpost__p__13825387

 

Widać, że jest spadek wydajności ale jeśli bufor wynosi około 8GB to prawdziwa wydajność TLC może być jeszcze niższa. Przy zwykłym używaniu pewnie ciężko będzie to zapchać ale w końcu widzę realny argument przeciwko samsungowi.

Link to post
Share on other sites

zdaje mi się że wielkość bufora dla 850 evo 128GB o 256 GB to tylko 3GB ( ale nie wiem, czy nie jest on dynamicznie opróżniany, podobnie jak bufor RAM w dysku SSD ) 


zapomniałem źródła więc niepewna informacja odnośnie pojemności tego bufora 

Link to post
Share on other sites

trudno już kupiłem samsunga i chyba niedługo dokupię drugiego do Raidu, wydaje mi się że różnicy nie będzie aż tak dużej żeby płakać nad tym zakupem...

 

Dodatkowo zakupiłem seagate barracuda 2tb z Agito na magazyn danych. W przyszłości dokupię drugą sztukę (łączyć magazyn w RADI?). Zastanawiam się również nad Samsungiem 950 pro 256 lub 512 GB. Przypomnę że zestaw jest pod montaż w Adobe Premiere, w przyszłości również AAE

Edytowane przez habahaba
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...