Skocz do zawartości

Zamiana R9 290 Tri-X na GTX 970 przy minimalnej dopłacie - warto?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez MasterBarti,

Recommended Posts

Cześć http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif

Czy ma sens wymiana R9 290 od Sapphire na jakiegoś niereferenta GTX 970, np Asus Strix (używkę, ale z 2 letnią gw) z moją dopłatą poniżej 100zł? Do rozdzielczości FHD, na jakiś rok, półtora do następnej wymiany. Biorąc pod uwagę prócz wzrostu wydajności oczywiście inne sprawy jak DX 12 itp. Karta pracuje z i5 3470.

Link to post
Share on other sites

Ja posiadam r9 390 asusa i mam chłodzenie strixa. Chłodzenie fabrycznie jest ustawione na pasywne do 60 stopni karty. Fabrycznie ustawienie przy strixie jest słabe, a przy większych obrotach wentylatorów dość słyszalne. Jak na razie po mych ustawieniach chłodzenie dość dobre, lecz na ustawieniach fabrycznych jest kiepsko ustawione.

Edytowane przez undaj
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Albo zmien na r9 390x

No, to by był na pewno interes życia. Zegar w zegar karta jakieś 3-5% szybsza od aktualnej.

 

 

 

Biorąc pod uwagę prócz wzrostu wydajności oczywiście inne sprawy jak DX 12 itp. Karta pracuje z i5 3470.

Twój r9-290 ma dobre chłodzenie, również obsługuje dx12 i po podkręceniu jego wydajność w miejscach graficznych nie będzie ustępowała wydajności takiego GTXa 970 czy r9-390. Trochę inaczej sprawa wygląda w miejscach procesorowych, gdzie to GTX będzie prowadził.

Dokładając poniżej 100ki, ja bym wziął choćby takiego asusa strixa 970, z samej chęci sprawdzenia jak wygląda jego kultura pracy na tle tego radka. Teoretycznie powinna wypaść znacznie lepiej. Porównywanie chłodzenia z gtx 970 do tego z r9-390 nie ma najmniejszego sensu bo te karty wydzielają inne ilości ciepła a i sam radiator pewnie też jest inny.

Wydajnościowo ten GTX będzie u ciebie trochę szybszy od aktualnej karty, szczególnie w grach (miejscach) siedzących mocno na procesorze. No i to by było na tyle.

Czy jest sens tej wymiany ? Niezbyt duży, chociaż przy tak niewielkiej kwocie można to zrobić dla samego zaspokojenia swojej ciekawości.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

 

 

Twój r9-290 ma dobre chłodzenie, również obsługuje dx12 i po podkręceniu jego wydajność w miejscach graficznych nie będzie ustępowała wydajności takiego GTXa 970 czy r9-390. Trochę inaczej sprawa wygląda w miejscach procesorowych, gdzie to GTX będzie prowadził. Dokładając poniżej 100ki, ja bym wziął choćby takiego asusa strixa 970, z samej chęci sprawdzenia jak wygląda jego kultura pracy na tle tego radka. Teoretycznie powinna wypaść znacznie lepiej. Porównywanie chłodzenia z gtx 970 do tego z r9-390 nie ma najmniejszego sensu bo te karty wydzielają inne ilości ciepła a i sam radiator pewnie też jest inny. Wydajnościowo ten GTX będzie u ciebie trochę szybszy od aktualnej karty, szczególnie w grach (miejscach) siedzących mocno na procesorze. No i to by było na tyle. Czy jest sens tej wymiany ? Niezbyt duży, chociaż przy tak niewielkiej kwocie można to zrobić dla samego zaspokojenia swojej ciekawości.
Dzięki, informatywny post. Podkręcam swoją R9 przy niektórych grach, by osiągnąć lub zbliżyć się do stabilnych 60FPS (Wiedźmin, Dying Light, GTA 5) ale wtedy temperatury zbliżają się do 80 stopni i karta zaczyna być już dość mocno słyszalna. Wydaje mi się, że podkręcona 970 zachowa przyjemniejszą kulturę pracy i wydajnością zbliży się w stronę 980. Co do DX12 to pytałem o to, bo zdaje się, że karty Radeon bardziej na tym zyskają, przy czym najbardziej zyskują konfiguracje z procesorami o słabszym pojedynczym rdzeniu, czyli AMD. Poza tym w sumie zanim DX12 stanie się standardem, trzeba będzie poczekać minimum rok.

 

O R9 390 oczywiście nie myślę, bo to 290 w innej obudowie i z dołożoną pamięcią.

Link to post
Share on other sites

 

O R9 390 oczywiście nie myślę, bo to 290 w innej obudowie i z dołożoną pamięcią.

 

o rly?

 

No to Cię oświecę. Karta ma inną pamięć, inne "tajmingi" na niej, inny system zarządzania energią. 390 jest szybszy, cichszy i chłodniejszy a do tego lepiej się kręci. Część producentów dopracowała swoje coolery co jest dodatkowym plusem. 

 

Nie mówię, że jest sens zmiany 290 na 390 bo dla mnie jest on taki sam jak przejście na 970 ale nie mów, że to jest ta sama karta bo nie jest. 

Link to post
Share on other sites

No to Cię oświecę. Karta ma inną pamięć, inne "tajmingi" na niej, inny system zarządzania energią. 390 jest szybszy, cichszy i chłodniejszy a do tego lepiej się kręci. Część producentów dopracowała swoje coolery co jest dodatkowym plusem. 

Miałem Sapphire R9 290 TriX OC (2x8pin) i Sapphire R9 390 Nitro - ustawiając to samo taktowania (1050/1500Mhz) na obydwu kartach wydajność jest praktycznie identyczna a nieco ostrzejsze timingi na 390 widać dopiero przy wydajności powyżej 100kl/s gdzie Nitro miała o 4-5kl/s więcej.

Obydwie karty bazują na tym samym PCB i jedyną fizyczną różnicą jest ilość pamięci! Jeżeli chodzi o pobór prądu to przy taktowaniu 1050/1500Mhz karty wciągają tyle samo z gniazdka! Niestety  ludzie twierdzą, że 390 wciągają mniej od 290  ponieważ porównują konstrukcje różnych producentów. Wystarczy porównać 290 i 390 zbudowaną na tym samym PCB i wychodzi szydło z worka :]

Idąc dalej, bez problemu wgrałem bios Nitro do Trixa oczywiście po edycji i ustawienia 4GB i tak powstała 390 z 4GB pamięci czyli karta, która lada moment będzie normalnie w sprzedaży 8-)

 

@Do autora

Z moich testów wychodzi, że R9 290X @ 1150/1500Mhz = GTX970@1470/2000Mhz.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

o rly?

 

No to Cię oświecę. Karta ma inną pamięć, inne "tajmingi" na niej, inny system zarządzania energią. 390 jest szybszy, cichszy i chłodniejszy a do tego lepiej się kręci. Część producentów dopracowała swoje coolery co jest dodatkowym plusem. 

 

Nie mówię, że jest sens zmiany 290 na 390 bo dla mnie jest on taki sam jak przejście na 970 ale nie mów, że to jest ta sama karta bo nie jest. 

ta, ten inny system zarządania energią to jest zwiększony pobór mocy o 50-60W, stąd też bierze się parę klatek różnicy na korzyść 390-tki, jak ma standardowo 1050MHz na rdzeniu i 1600 pamięci i porównuje się do referencyjnych 290-tek 950/1300. Jest chłodniejszy dzięki nowym chłodzeniom, a nie zmianom. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...