Skocz do zawartości

SSD za około 350zł, bx100?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez psychics,

Recommended Posts

Witam, posiadam notebooka Lenovo y580 i planuje dokupić SSD. Z tego co wyczytałem najlepszy za 350zł byłby crucial bx100 250gb, jednak widziałem za podobną cenę (a nawet kilka złotych taniej) Samsung 850 Evo 250GB, który ma lepsze prędkości zapisu/odczytu (przynajmniej na papierze). W laptopie planuje umieścić SSD w miejscu HDD, a HDD w miejscu DVD. Czy oprócz kieszeni na hdd i samego dysku ssd będę musiał kupić jakieś akcesoria typu specjalny kabel? Dzięki za pomoc ;)

Link to post
Share on other sites

Jednak jeśli zależy Ci na szybkości systemu, uruchamiania etc. to bierz coś z dużym zapisem i odczytem 4k. Co do samsunga 850 evo posiadam takowego (128 gb). Działa super, bardzo szybko. Windows 10 uruchamia się w kilka sekund (w parze z celeronem j1900) (szybciej niż np na sandisku). Jak dla mnie dobry dysk. Bez problemu chodzi już przynajmniej pół roku i to mimo, że mam na nim także plik wymiany. Jednak faktycznie wg testów wytrzymałości ma raczej mniej. Na poprzedniej wersji evo (więc bez pamięci w 40 nm, które dzięki temu mają wydłużoną żywotność) zapisano na nim, jeśli dobrze pamiętam 300 tb i padł. Na takim 840 pro i paru innych zapisano dużo więcej. Musisz mieć to na uwadze, ale w zwykłym użytkowaniu chyba nie da rady zajechać tego dysku ot tak. 

Link to post
Share on other sites

Podpinam się pod temat, szukam dysku SSD do ok. 400 zł. Przeglądałem kilka testów i nie rozumiem panującego na tym forum fenomenu dysków Cruciala. To prawda, dobrze wypadają na tle cena/wydajność, ale nie są ideałem, żeby w każdym temacie jedyną słuszną odpowiedzią był Crucial BX100/MX200... Mógłby mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczyć? Ja to w obecnej chwili widzę tak:

 

Samsung 850 Evo 250GB - 350 zł (gwar. 5 lat/75TB, świetne wyniki w testach z próbką 4k, dobrze radzi sobie z mały plikami i wielozadaniowością)

Crucial MX200 250GB - 400 zł (gwar. 3 lata/80TB, gorsze wyniki w testach z próbką 4k niż Samsung, równie dobrze radzi sobie z małymi plikami, trochę lepiej wypada przy wielozadaniowości)

Crucial BX100 250GB - 355 zł (gwar. 3 lata/72TB, w każdym aspekcie gorszy od poprzedników)

 

Zaraz mi ktoś wyjdzie z odpowiedzią, że Crucial ma kości MLC, ale co mi po tych kościach jeśli nie wpływa to ani na dłuższą gwarancję, ani na lepsze osiągi?

Ma ktoś jakieś potwierdzone info o tym modelu Samsunga, że jest awaryjny (proszę mi nie bredzić o poprzednich modelach, bo one mnie nie interesują)?  

Link to post
Share on other sites

Sam też nie kupił bym samochodu koncernu VAG łącznie z Audi które jakby nie było też jest tylko wolksvagenem :D

 

To przynajmniej w jednym temacie się zgadzamy :) Ale to nie ta tematyka forum :)

 

TLC ma krótszą żywotność od MLC, to akurat nie podważalny fakt, ale czy tak naprawdę w codziennym użytkowaniu dam radę zapisać ponad 75TB? Przy czym to jest bardzo bezpieczna granica, którą ustalił producent. W teście na ilość zapisanych danych Samsung 840 z pamięciami TLC przetrwał 200TB zapisanych danych, a działał w trybie odczytu do 800TB. 

Link to post
Share on other sites

Może nie jestem wybitnym znawcą dysków SSD, ale wiem jedno Samsung to jedna z najbardziej przereklamowanych firm !, pracowałem ponad 2 lata w serwisie i mogę cię zapewnić że Samsung w niemal każdej dziedzinie elektroniki jest awaryjny, to nie niezaprzeczalny fakt -począwszy od sprzętu AGD po telewizory. Nie mówię, że każdy model samsunga to potencjalne zło, bo są też wyjątki jak smartfony i telefony komórkowe, ale mając do dyspozycji sprawdzonego i tańszego cruciala olałbym od razu nie pewnego, szybszego i droższego samsunga.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

nie strasz bo mam całą kuchnię wyposażoną w osprzęt Samsunga, jak mi to padnie to pójdę z torbami :/ Ale z markami jest różnie, powiem tak mam Nexusa 7 2013 kupiłem go za 1100zł poszedł na serwis bo się zepsuło gniazdo ładowania, to nie dość, że uwalili mi gwarancję, to jeszcze za naprawę zaśpiewali po prawie 2 latach 1700zł... oczywiście nie zgodziłem się, to policzyli 250zł za ekspertyzę...

a co do Samsunga to TV od niego padł mi po 3 latach :) a każdy laptop znajomego z pod loga Samsung trzeszczy.

 

Może i samsung daje 5 lat gwarancji, ale kupując dysk myślę, że podziała mi i 10lat. Tak jak mój poprzedni Dell którego mam teraz jako zapasowego ma na dzień dzisiejszy bodajże 12 lat.

 

Zresztą jak ktoś chce niech kupuje Samsunga, zobaczymy za 5 lat co wyjdzie z ich TLC :D

Edytowane przez songo
Link to post
Share on other sites

kupiłem w media markt i tam oddałem go na gwarancje, oni wysłali, go do Asusa, ale Asus nie ma serwisu dla tego nexusa w polsce, więc wysłali go do holandii, parę dni temu dzwonią do mnie, że gniazdo uszkodzone mechanicznie i mimo gwarancji, (nic nie grzebałem przy gnieździe po prostu przestał się ładować) mam trzy opcje, 1) naprawa za 1700zł (kupiłem go za 1100 a dzisiaj warty jest może 800zł i to nowy). 2. nie naprawiają ale płacę za ekspertyzę i koszty transportu 250zł. 3) utylizują go.... Normalnie masakra, ręce opadają.

Link to post
Share on other sites

@Ardoos nie chcę znowu zaczynać dyskusji, ale obecnie kupowanie nośnika na TLC, jeśli mamy w podobnej cenie nośniki na MLC jest niezbyt mądre, TLC nie ma tylko niższej żywotności, wymaga większego ECC, zapis jest o wiele wolniejszy i z czasem jego czas się wydłuża, odczyt jest wolniejszy, nawet kasowanie jest wolniejsze, większa retencja danych, większe opóźnienia itp. 
on ma dobry wynik próbki 4K dlatego, że ma programowy bufor zapisy ( 8-9GB ) który zapisuje dane jak w SLC, więc w testach syntetycznych zawsze będzie dobrze wypadać, realnie masz tylko 8-9 GB bardzo szybkiej przestrzeni i 240GB wolniejszej ( normalnie wracamy do modelu SSHD ) Ba w testach syntetycznych można zobaczyć, jak modele EVO są szybsze od PRO ( co nie powinno mieć miejsca, skoro PRO posiada szybsze kostki MLC, a reszta bebechów jest identyczna ) Ale wszystko kończy się z czasem, bo ten bufor zapisu jest fizycznie na kostkach TLC ( tylko zapis i odczyt są programowo w SLC ), więc z czasem pierwszy padnie 

Co do polecanych dysków to trochę temu zrobiłem listę :


Jak mało kasy to plexor M6s 128GB 275zł ( kupowanie czegokolwiek poniżej nie jest dobrym pomysłem )
Jak możesz dozbierać to crucial BX100 250GB 355zł ( najlepszy cena/wydajność )
Tu się akurat wtrącił A-DATA Premier Pro SP920 256GB 359zł ( kontroler ten sam co M550 i kostki MLC 20nm od microna, chyba najbardziej opłacalny, przynajmniej według mnie )
Jak możesz jeszcze dozbierać to crucial MX200 250GB 399zł
Jak chcesz koniecznie kupić ssd bo masz za dużo kasy i szukasz czegoś absolutnie najlepszego z dysków na sata 3 to Samsung 850Pro 256GB 560zł, lub 512 GB 1030zł ( główny atut to 10 lat gwarancji )
Jak potrzebujesz pojemniejszego dysku to crucial MX200 500 GB 729zł
Jak chcesz coś szybkiego na M.2 32GB/s to samsung 950 pro ( najlepszy z szybszych ssd cena/wydajność, 809 zł za 256 GB, 1409 zł za 512 GB )
 
( SSD nie jest niezbędne, jeśli brakuje ci kasy, to nic nie stoi na przeszkodzie poczekać spokojnie na HDD, aż dozbierasz.
Jeśli kompletnie nie masz kasy, a bardzo chcesz SSD, bo tak... to transcend ssd370 128gb 199zł ( nie jest to w żadnym razie dobry dysk, jest po prostu lepszy od konkurencji w tej cenie, za 30zł da się już kupić coś lepszego np M6v, ale w takim przypadku opłaca się już dozbierać te kolejne 40zł do m6s   )
Nawet pod SATA 2 (3GB/s) jeśli tylko obsługuje AHCI,  nadal polecałbym wszystko aż po SP920 256GB i BX100 250GB, gdyż ograniczone w większym stopniu zostanie tylko odczyt sekwencyjny i trochę zapis sekwencyjny, SATA2 nie ogranicza najmocniejszej strony SSD, czyli operacji na małych plikach, i małego czasu dostępu. 
Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@kokosnh

 

Dziękuje :) Takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem, teraz już wiem skąd tak dobre wyniki EVO w testach. Najprawdopodobniej kupię MX200. W laptopie mam ADATA SP900 M2 2242, która jest na kostkach MLC i mam nadzieję, że też chwilę posłuży ;) 

Link to post
Share on other sites

tutaj muszę się poprawić, bo bebechy EVO i PRO trochę się jednak różnią, na niekorzyść EVO, co do samego obszaru to ma nazwę TurboWrite i tak jak mówiłem to są wydzielone komórki, bez zapasu i w konsekwencji pierwsze padają
"Funkcja jest zaszyta w firmware i polegając na wygospodarowaniu części komórek pamięci jako bufora działającego w trybie SLC (chociaż to nadal TLC), gdzie kontroler automatycznie adresuje często wykorzystywane pliki. Obszar TurboWrite został odgórnie określony dla każdego nośnika i nie posiada zapasowych komórek, więc uszkodzone po prostu przestają działać."
źródło : http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/samsung_ssd_850_evo_test_tanszej_wersji_samsung_ssd_850_pro

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

kupiłem w media markt i tam oddałem go na gwarancje, oni wysłali, go do Asusa, ale Asus nie ma serwisu dla tego nexusa w polsce, więc wysłali go do holandii, parę dni temu dzwonią do mnie, że gniazdo uszkodzone mechanicznie i mimo gwarancji, (nic nie grzebałem przy gnieździe po prostu przestał się ładować) mam trzy opcje, 1) naprawa za 1700zł (kupiłem go za 1100 a dzisiaj warty jest może 800zł i to nowy). 2. nie naprawiają ale płacę za ekspertyzę i koszty transportu 250zł. 3) utylizują go.... Normalnie masakra, ręce opadają.

 

Właśnie tak myślałem, więc z Media, ale jeśli chodzi o reklamację się gra ostro, tj. oddaje do reklamacji - żąda wystawienia niezgodności towaru z umową, gdyż oni nie są serwisem, dajemy im 14 dni kalendarzowych liczonych od następnego dnia od momentu oddania towaru do reklamacji, jeśli nie zadzwonią Ci w tym terminie to są zobligowani przychylić się do Twojej reklamacji i spełnić Twoje żądania bez względu na wszystko.

 

w tej sytuacji którą opisałeś musiałbyś do mnie na priva napisać, lub iść do federacji konsumentów, bo istnieje jeszcze coś takiego jak uszkodzenie towaru przez serwis lub podczas samej wysyłki, a z doświadczenia wiem, że takie rzeczy często u nich mają miejsce.

Edytowane przez luck85
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...