Skocz do zawartości

Nagłe wyłączanie się komputera podczas mocnego obciążenia.


Recommended Posts

Cześć wszystkim! 

 

// Może być przydługo, ale staram się wyczerpać temat jak najbardziej się da. //

 

Może zacznę od konfiguracji komputera: 

- Intel i5-4690K z Thermalright HR-02 Macho Rev. B

- MSI Z97 Gaming 5

- 2(2x4GB) G.Skill TridentX 2400MHz CL10

- MSI GTX 970 100ME

- Cooler Master G550M

- Bitfenix Ronin z kontrolerem Bitfenix Recon, czytnikiem Bitfenix SuperSpeed USB 3.0 i sześcioma wentylatorami Bitfenix Spectre LED 120mm

- Lite-On iHAS124-14

- SSD Plextor M6s 128GB, HDD Seagate Barracuda 7200.10 (ST3250620AS) 250GB i HDD Hitachi Deskstar 7K1000.C (HDS721010CLA332) 1TB

 

Korzystam z Windows 10 x64 Threshold 2 (oryginalny z DreamSpark). 

 

Części komputerowe (oprócz karty graficznej i drugiego zestawu pamięci RAM) zakupiłem na święta Bożego Narodzenia w zeszłym roku. Dotarły do mnie 24.12.14r. i drugiego dnia świąt został z nich złożony komputer. Drugi zestaw pamięci RAM dokupiłem pod koniec maja a kartę graficzną w połowie sierpnia. Po ich zamontowaniu nie było problemu aż do niedawna, a dokładniej do 30 października. Kumpel namówił mnie wtedy na wspólne granie w Firefalla. Oczywiście ustawienia maksymalne, stałe 60fps i po pewnym czasie samoczynne wyłączenie się komputera. Wygląda to tak, jakby odcięli zasilanie - wyłącza się tylko komputer, reszta urządzeń działa normalnie. Wydaje mi się, że problemy zostały poprzedzone aktualizacją do Windowsa 10 (jeszcze wtedy bez Threshold update) z 28 października - próbowałem ją odinstalować, ale niestety nie dało się. Moją główną grą jest Guild Wars 2 i podczas gry wyłączanie się komputera było sporadyczne, teraz niestety nie da się grać dłużej niż minutę. No, chyba że obniżę ustawienia graficzne do średnich lub minimalnych, wtedy można grać bez problemu.

 

Komputer się nie przegrzewa, bo średnie temperatury podczas obciążenia procesora to 50°C i karty graficznej to 65°C, a temperatury maksymalne płyty głównej i pamięci RAM to 45°C. W BIOSie dla procesora i w MSI Afterburner dla karty graficznej PWM dla wentylatorów to 100% przy 70°C. Komputer nie jest obecnie podkręcony. XMP wyłączone, bo niestety nie byłem świadom tego wcześniej, że kontroler w procesorze nie da rady przy czterech kościach (po fakcie doczytałem, że preferuje się dwie kości). Procesor był podkręcony na próbę do 4,5MHz przy 1,29V i przeszedł testy stabilności. 

 

Gdy problem zaczął się nasilać, próbowałem zagłębić się w temat i niestety nie znalazłem pozytywnych odpowiedzi w Internecie. Podejrzenie padło na zasilacz: testy procesora w OCCT, Intel eXtreme Tuning Utility i prime95 bez problemów. Testy karty graficznej w OCCT i MSI Kombustor również. Niestety wyłącza się podczas mocniejszych testów jak testy zasilacza w OCCT i FurMark. W celu sprawdzenia dokładniej zasilacza kupiłem miernik uniwersalny (DPM V12) i wszystko jest w porządku - przeprowadziłem test w GW2 przechodząc z najmniejszych do coraz wyższych ustawień graficznych i najmniejszą wartość jaką wskazywał miernik na wtyczce 8+6pin było 11,94V. Dodatkowo obudowa zasilacza jest zimniejsza od chipsetu płyty głównej. Sprawdziłem również pamięci najnowszą wersją MemTest86 (2 lub 3 pełne cykle) - bez błędów. Windows z Podglądzie zdarzeń po wyłączeniu się wyrzuca za każdym razem Krytyczne Kernel-Power 41 (63). 

 

BIOS płyty głównej i karty graficznej aktualny. Sterowniki do sprzętu aktualne - sprawdzone darmowym Driver Booster 3. Programy od MSI i inne, z których korzystam, są również aktualne. 

 


Wspomniałem wcześniej o aktualizacji do Windows 10 z 28 października. Podejrzenia padły na nią, bo przed nie było problemów. Z drugiej strony zainstalowałem na innej partycji Windows 7 SP1 x64 i problem występuje nadal (tylko że nie udało mi się w nim zainstalować Intel Management Engine). Przyjrzałem się kondensatorom na płycie głównej - wyglądają dobrze. Do zasilacza nie zajrzę, bo utracę gwarancję. Chyba że gdzieś pojawiło się zwarcie/spięcie (prąd zwarcia jest wielokrotnie wyższy od prądu roboczego) i płyta główna odcina zasilanie, aby nic się nie uszkodziło, lub sama płyta główna jest uszkodzona. Ostatnią rzeczą, która przychodzi mi na myśl jest karta graficzna. 

 

W linku znajdziecie pomiary z HWiNFO64 (zapisane z prędkością 10 pomiarów na sekundę), pomiary wykonane miernikiem uniwersalnym oraz wykresy z MSI Afterburnera

 


 

Proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki. 

Edytowane przez dadulek
Link to post
Share on other sites

jak masz taką możliwość sprawdź na innym zasilaczu; wyciągnij GPU i przeprowadź testy na integrze. Jak masz skąd - pożycz UPS. Spotkałem się raz z sytuacją, że wszystkie komponenty kompa były jak najbardziej sprawne - a mimo wszystko system się wywalał. Wina leżała po stronie samego "prądu" - jak instalacja elektryczna jest mocno obciążona czy coś może ona nie wyrabiać i samo napięcie z gniazdka jest lipne 

Edytowane przez vandam
Link to post
Share on other sites

A jakiś bluescreen czy coś takiego? Up kiedyś miałem problem z instalacją i w gniazdku było ok 159V a pc chodził stabilnie więc prawdopodobnie to nie jest przyczyną. Ile ramu jest widoczne w systemie (po uruchomieniu pc), jakie zużycie ramu? A może dysk się wyłącza, zrób test HdTune na wszelki wypadek i odznacz quick scan.

Edytowane przez Damian47PL
Link to post
Share on other sites

Przepraszam, że tak późno odpisuję, ale dopiero niedawno wróciłem. 

 

@lonialomax: wydaje mi się, że tak powinno być. Choć z drugiej strony jest to na pewno ostatni pomiar przed wyłączeniem się komputera. Dlatego zrobiłem 10 odczytów na sekundę (co 100ms), żeby lepiej uchwycić ten moment. Domyślnie program dokonuje odczytu co 2 sekundy (co 2000ms). Po za tym miałem podpięty miernik do wtyczki 8+6pin gpu podczas testu i przed wyłączeniem się komputera, miernik wskazywał najniżej 11,94V. 

 

@Damian47PL: niebieskie ekrany miałem po zamontowaniu drugiego zestawu pamięci RAM i po włączeniu ich XMP. Trwało to jednak krótko. Doczytałem wtedy, że kontroler pamięci wbudowany w procesor nie radzi sobie z 4 kośćmi o tak dużym taktowaniu (2400MHz). Od tamtej pory ustawione są domyślne wartości i nie ma problemów. Tak jak pisałem, komputerowi odcina prąd - wyłącza się i po kilku sekundach wstaje. Nie towarzyszy temu żaden niebieski ekran. RAMu mam 16GB i system też tyle widzi. Przed aktualizacją do Threshold 2 system z otwartą przeglądarką zjadał 8GB a podczas grania w GW2 12-13GB. W Threshold 2 naprawili zużycie pamięci i wykorzystanie spadło o połowę do maksymalnie 4GB podczas przeglądania neta i 6-7GB podczas grania w GW2. Dysk nie powinien się wyłączać, bo mam wyłączone wyłączanie (dziwnie to brzmi) w ustawieniach zasilania. Test z HDTune w toku. 

 

@vandam: popytam kumpli o zasilacz, może któryś będzie chętny zrobić sobie 'burdel' w okablowaniu w obudowie. :D Ewentualnie zabrać do któregoś kartę graficzną. Z UPSem będzie natomiast problem - nie znam nikogo, kto posiadałby to urządzenie. Testy na integrze trwały 30 minut i zakończyły się sukcesem (bez wyłączenia się komputera). Wyniki z programu dodałem do Google Drive. Co do instalacji elektrycznej, to jest ona starego typu, dwużyłowa, bez uziemienia. Posiadam watomierz GB-202 w gniazdku i pokazuje, że linia obecnie ma 240V - tydzień temu skakała między 210V a 228V. Komputer podłączyłem dzisiaj bezpośrednio do drugiego gniazdka, które mam w pokoju, ale nic to nie dało. Jutro mam zamiar jeszcze sprawdzić w salonie (pewnie też to nic nie da). Ogólnie co do watomierza, to zapomniałem wcześniej napisać, jakie wartości pokazuje. Podczas dzisiejszego testu na integrze wskazywał ~150W, podczas wczorajszego testu z GW2 - ~350W. Więc podczas maksymalnego obciążenia, zasilacz powinien mieć 200W zapasu - chyba że stracił przez ten rok na mocy. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Testy na integrze trwały 30 minut i zakończyły się sukcesem
Więc można przypuszczać, że jest dwóch podejrzanych karta graficzna która pod obciążeniem powoduje, że zabezpieczenia ochronne w zasilaczu odłączają zasilanie lub sam zasilacz. Cooler Master G550M niepierwszy raz miałby taką wpadkę. Myślę, że przetestuj kartę na innym sprzęcie i znajdzie się rozwiązanie problemu.
Link to post
Share on other sites

Duże prawdopodobieństwo że to zasilacz który nie wyrabia. Jeśli na integrze wszystko gra a po włożeniu GPU i załączeniu gry odcina zasilanie to oznacza to problem z dostarczeniem mocy i stąd nagłe wyłączenie.

 

Tak jak pisali wyżej, pozostaje Ci podmienić zasilacz na jakiś inny firmowy o podobnej mocy.

Link to post
Share on other sites

@lonialomax: wstępnie rozmawiałem z kumplem i o tyle, że z zasilaczem będzie problem (nie chce mu się rozbierać ładnie pospinanych kabli), to sprawdzenie karty graficznej wchodzi jak najbardziej w grę. Wstępnie się z nim ustawiłem na czwartek, bo wtedy mu najbardziej pasuje. 

 

@lonialomax, @Warren1987: przeglądając oficjalne forum Cooler Mastera, użytkownicy zasilaczy z serii GM (szczególnie o mocy 750W) również posiadają takie problemy. W dwóch lub trzech tematach jest wspomniane, że również swoje sztuki zamówili w grudniu 2014. Może jakaś wada produkcyjna? Odezwę się do ich wsparcia, jestem ciekaw co powiedzą. 

Link to post
Share on other sites

nie musisz wyciągać całej zasiłki, kiedyś podobny problem miałem, kumpel potrzebował sprawdzić PSU ale nie miałem czasu rozpruwać wszystkiego. Wpadł do mnie ze skrzynką i była to tylko kwestia przepięcia kabelków bez wyciągania wszystkiego ;)

Link to post
Share on other sites

@matekow: mam tylko jeden kabel pcie w tym zasilaczu, rozdzielony na dwie wtyczki 6+2pin. Zmieniałem kolejność, ale to nic nie daje. 

 

@vandam: w takim wypadku zabiorę całą skrzynkę i pokombinujemy. :)


Byłem wczoraj u kumpla i sytuacja wygląda następująco: najpierw test jego komputera, wszystko przebiegło dobrze. Potem włożyliśmy moją kartę graficzną i również obyło się bez problemów. Następnie wsadziliśmy jego kartę (XFX 280X) do mojego zestawu i po odpaleniu testu OCCT wyłączył się podczas przechodzenia programu na pełny ekran. Niestety, ale nie przetestowałem zestawu na jego zasilaczu (Thermaltake 530W), bo miał wszystko ładnie pospinane opaskami zaciskowymi i nie chciałem robić mu dodatkowej roboty. Po teście można wykluczyć moją kartę graficzną - jest dobra i działa bezproblemowo. Więc prawdopodobnie winowajcą jest zasilacz. 

Edytowane przez Maximi
Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Jako że jestem autorem, to pozwolę sobie na odkopanie tematu. :) Udało mi się na tym zasilaczu wytrzymać długo, dobrnąłem aż do dzisiaj. Niestety są to jego ostatnie podrygi, bo komputer resetuje się już na ekranie logowania do systemu. Wiem, że głupio postąpiłem i że zwlekałem, ale tak wyszło. :) Rozebrałem dzisiaj komputer do części (prawie) pierwszych, zrobiłem tak zwanego pajączka. Po przysłuchaniu się zasilaczowi, mogę stwierdzić, że prawdopodobnie padła jedna z cewek. Działa z inną częstotliwością niż pozostałe oraz słychać ją bardziej przed uruchomieniem zabezpieczenia i odcięciem zasilania. Z powodu straty mam do Was następujące pytania: 1. Oddać go do naprawy bezpośrednio do producenta, czy może powołać się na ustawę i oddać do naprawy morele.net? 2. Kupić nowy innego producenta i oddać obecny do naprawy (2 warianty jak powyżej)? Tylko jak wróci, to po co potrzebny będzie mi drugi? Przepraszam, że dopiero się odezwałem, ale nie grałem przez ten czas w nic, a że działał to zapomniałem o tym temacie. Czekam na propozycje. EDIT:

 

Podłacz jeszcze miernik na zasilaniu karty graficznej i uruchom test Power Supply w OCCT i zaobserwuj wskazanie na mierniku w momencie wyłaczenia PC. Czy procesor podkręcałeś w biosie czy Intel eXtreme Tuning Utility i w jaki sposób powracałeś do obecnych ustawień?
Jak poprzednio sprawdzałem napięcia, to nie było skoków. Po prostu nagle odcięcie. Trzymało 12V i nagle bach, 0V.Procesor był nie kręcony wtedy. A ustawienia domyślne przywracałem w BIOSie. Edytowane przez Maximi
Link to post
Share on other sites

Osobiście jestem za 2 wariantem. Zmień zasilacz na bardziej pewną markę np. Seasonic g-550. Wiem, że jest droższy, ale sam taki kupiłem i odpukać nie wiem, że mam zasilacz. Po naprawie obecnego sprzedaj go, bo nie ma pewności czy znowu nie będzie problemów.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

 

Jeśli chodzi o kupno nowego zasilacza to myślałem znowu nad 550W lub rozszerzyć do 600W + coś ze standardem przynajmniej gold. Maksymalną kwotę jaką mogę w tej chwili przeznaczyć to około 500zł.

 

Ten Seasonic będzie wystarczający, czy w tej cenie i mocy znajdzie coś lepszego?

Link to post
Share on other sites

Przed kupnem komputera siedziałem z miesiąc i czytałem różne teksty. Niestety ten zasilacz był wszędzie polecany, więc wziąłem. Dopiero po czasie zaczęły wychodzić kwiatki.

 

A pytam jaki wybrać, żeby znowu nie było problemu. Wiem, że można trafić na wadliwą sztukę, ale to w każdym sprzęcie, czy to zasilacz, czy telefon. Chciałbym po prostu to zminimalizować. Jak to mawiają, dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi, więc nowy zasilacz i naprawa a późnej odsprzedanie starego.

Link to post
Share on other sites

Niestety i z górnej półki może Ci się trafić słaba konstrukcja i nie ma co też przesadzać. Dobry zasilacz do Twojego zestawu kupisz i za 300-400 zł. Sam preferuje własne sprawdzone w bojach marki Thermaltake i Enermax. Ale Seasonic też dobry sprzęt. Na zasilaczu nie wolno oszczędzać i zawsze kupuj nieco mocniejszy niż wyliczenia teoretyczne zestawu. A jeśli zamierzasz się bawić w OC to zasilacz musi być i moc i porządny. CM jedzie na opinii tylko nie wiem czyjej, z moich doświadczeń ich zasilacze to dno. Zasilacze tej firmy nadają się co najwyżej do komputerów biurowych. Żaden z tych z którymi miałem styczność nie wytrzymał bez awarii okresu gwarancyjnego(dużo psuło się po kilka razy). Znajomi je szybko powymieniali na lepsze konstrukcje i przestali narzekać. Tu na forum był kiedyś zachwyt zasilaczami SPC. W praktyce ta firma ma dobre obudowy i znośne chłodzenia ale na pewno nie zasilacze. Reklamacji masa aż uszy bolały od narzekań klientów. Niektórzy nie chcieli uwierzyć, że to zasilacz jest przyczyną ich problemów. Wątek na forum miał z 1000 wpisów. Na forum też bierz poprawkę. Niektórzy wspierają zaprzyjaźnione marki i tylko to będą Ci polecać i nic innego. 

Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim. Wymieniłem dzisiaj zasilacz i wszystkie problemy ustały, śmiga aż miło. :D

 

Mam nadzieję, że problem się nie powtórzy, niech zasilacz służy jak najdłużej. 

 

Po przewertowaniu Internetu, zdecydowałem się na zakup Corsair RM650X. 

 

Edit: 

To jeszcze pytanie odnośnie gwarancji? Oddawać ten stary bezpośrednio do producenta, czy do morele? Bo w morele mogę powołać się na ustawę. Z drugiej strony producent może od razu przysłać nówkę. Jakie macie opinie w tej kwestii? 

Edytowane przez Maximi
Link to post
Share on other sites
  • 7 lat później...

Pozwolę sobie odkopać ten temat po tylu latach bo mam podobny problem, a nie jestem dobry w te wszystkie klocki (kompa sam nie złożę, jedynie ram czy kartę graficzną umiem wymienić) i nie wiem jak jednoznacznie sprawdzić czy problem leży po stronie zasilacza czy po stronie GPU. Mam kartę RTX 3070 MSI Gaming Z Trio od kwietnia 2022 (kupiona jako nowa) i nigdy wcześniej nie miałem takich problemów (aczkolwiek ja rzadko gram na PC, no ale przez te 1,5 roku jakieś tam gry były odpalane) aż do Assassin's Creed Mirage - w tej grze okazało się, że użycie GPU dochodzi notorycznie w okolice 97-98% i PC sam się wyłącza i to do tego stopnia, że nie idzie go włączyć przyciskiem z obudowy, muszę na chwilę z tyłu obudowy wyłączyć przyciskiem zasilacz na 0, odczekać moment, włączyć ponownie i dopiero wtedy działa odpalenie PC przyciskiem z obudowy, ostatecznie z tym Mirage jakoś się uporałem i grę przeszedłem, ale tak naprawdę nie wiem czy pomógl starszy sterownik graficzny czy jakaś aktualizacja Windowsa. No ale dwa dni temu odpaliłem Alan Wake II i niestety jest taka sama sytuacja - detale i rozdzielczość ustawiłem takie, że fps kręci się w okolicach 50, temp. karty około 62-65 stopni, a użycie GPU oscyluje w okolicach 98% jak jestem w lesie, jak jednym przyciskiem przeniosę się do pokoju w grze to wtedy nagle spada w okolice 80-85%, a jak wyjdę całkiem do głównego menu to po chwilo spada do 20 kilku %, oczywiście PC się sam wyłącza przy tak dużym obciążeniu i nie da się niestety nawet kilkunastu minut pograć. Próbowałem zainstalować sterownik graficzny sprzed kilku miesięcy ale nic to nie dało, zszedłem nawet z rozdziałką do 1080p i też lipa. Procesor mam Ryzen 3600, a zasilacz to Seasonic Focus Plus 750W 80 Plus Gold, ma już kilka ładnych parę lat bo kupiłem go prawdopodobnie w kwietniu 2019 używany w stanie niby "jak nowy". Te zasilacze rzekomo mają 10 letnią gwarancję. Dodam jeszcze, że mój PC co jakiś czas potrafi rzucić niebieski ekran i ponownie się uruchomić (podczas korzystania z neta, nie podczas grania), problem występuję od wielu miesięcy, myślałem, że może to wina dysku, ale ostatnio sprawdziłem oba dyski programem i wszystko było na zielono, co ciekawe jakieś 2 tygodnie temu wyczyściłem trochę z kurzu kompa w środku i wentylatory bo była masakra i od tego czasu wydaje mi się, że ani razu nie wystąpił ten problem więc serio nie wiem co się dzieje z tym kompem. Jakieś pomysły jak taki laik może jednoznacznie wykluczyć czy wysokie użycie GPU i wyłączanie się PC podczas grania to wina karty czy zasilacza?

Link to post
Share on other sites

To, że masz obciążenie bliskie 100% to dobrze, znaczy że wykorzystujesz potencjał podzespołów. Ten zestaw pod obciążeniem powinien pobierać ok 550W w peaku. Odpal sobie HW Info i zobacz czy nie lecą błędy WHEA (chyba ostatnia rubryka). Jaki masz tam RAM? Jak wywala blue screena to z jakim błędem? Jak masz możliwość to zamów zasilacz przez neta i zobacz na nowym, jeśli będzie to samo to go zwróć.  Wygląda na jakiś problem z zasilaniem.

Link to post
Share on other sites

Jak kupowałem wtedy te podzespoły to była to górna półka - ram: G.SKILL Trident Z RGB 2x8gb 3200mhz cl14, a obudowa kompa Phanteks Evolv X RGB. Blue screen jak wywalał (przypominam nie było to podczas grania) to z takim błędem jak ostatnie sekundy tego filmiku: 

 

Co ciekawe dzisiaj dogłębniej potestowałem tego Alan Wake 2 i przy 1440p i DLSS Jakość i wszystkie ustawienia na średnie to użycie GPU wyraźnie spadło tak mniej więcej w okolicę 80%, czasem mniej i komp ani razu się nie wyłączył. No ale skoro użycie GPU w okolicach 95-98% to nie jest nic nadzwyczajnego i niepokojącego to dlaczego ten komp się wtedy wyłączał i w AC: Mirage i w Alan Wake 2? Może przy inny nowych grach również ten problem będzie. Może gdzieś w ustawieniach systemu/biosa mam coś źle ustawione z jakimiś zabezpieczeniami karty lub zasilacza i dlatego dla bezpieczeństwa to się wyłącza?No powiem Ci szczerze, że jak bym zamówił nowy zasilacz to nie umiałbym go raczej podłączyć :/

Edytowane przez popiol
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, popiol napisał:

No ale skoro użycie GPU w okolicach 95-95% to nie jest nic nadzwyczajnego i niepokojącego

Jeżeli masz wystarczająco szybki procesor to GPU powinno być cały czas na 100%, w tym momencie kartę blokuje procesor. Więc to jest ok. 

 

Puść sobie test w programie OCCT  Stability test Power. Jeżeli to zasilacz to szybko się dowiesz. Jeżeli się nie wywali to zrób memory test lub linpack, też w tym programie. W międzyczasie monitoruj temperatury.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...