Skocz do zawartości

Chłodzenie pasywnego zasilacza Silver Power SP-S460FL


Recommended Posts

Witam

 

Czy dołożenie wiatraka do pasywnego zasilacza Silver Power SP-S460FL ( OEM Seasonica SS-460FL ) ma jakiś sens? Chodzi mi zwiększenie trwalości elektroniki, polepszenie cyrkulacji powietrzna w zasilaczu...Myślałem zeby zamontować na górnym grillu cichy wiatrak 12 lub 14cm ustawiony sztywno na jakieś 600-800obr. Czy wentyl ma wyciągać ciepłe powietrze z zasilacza czy lepiej jak będzie dmuchał na elektronikę ?

Link to post
Share on other sites

kupić pasywny zasilacz i dokładać wentylator   :wariat: 

Jak go masz ułożonego ? zwykle poprawne ustawienie ( otworem do góry )  zapewnia wystarczająca cyrkulację powietrza. 
 


oczywiście zakładając, że masz normalną obudowę, z zasilaczem na dole 

Link to post
Share on other sites

Zasilacz na dole obudowy wiec jest OK. Zasilacz dostalem w rozliczeniu od znajomego, sam szczerze nie jestem przekonany do pasywnych zasilaczy ale mój stary jest juz wiekowy tak wieć jak jest okazja to wymieniam na nowy. Co do dołozenia wentylatora może nie jest to jakiś super pomysł  ale ponieważ mam na stanie nieużywany wiatrak 140mm to pomyslalem ze mozna troche schłodzić zasilacz i przedlużyc jego żywot...Koszt prawie zerowy, glośność po ustawienu obrotów w okolicach 600 prawie żadna. Tylko czy wyciągać ciepłe powietrze z zasilacza czy dmuchać powietrzem na radiatory..  

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy uda ci się zrobić fanswap musiałbyś rozebrać zasilacz i zobaczyć czy ci wejdzie wentyl.
W S460FL nie na darmo dopracowali ten zasilacz do miana perełki. Ma duże radiatory jak i większy kondensator zobacz ile ma żeberek w środku . Nie wiem musisz zobaczyć czy ci wejdzie wentyl. Takie zasilacze maja  radiator na zewnątrz. W typowym zasilaczu konieczne większe  radaitory po prostu się nie zmieszczą. Trzeba jeszcze pamiętać ze wentylator zasilacza ma tez za zadanie wysysanie powietrza z całego kompa.Cichy zasilacz to przede wszystkim czujniki ciepła na radiatorach i odpowiednia reakcja cicho bieżnego wentylatora. Zazwyczaj jest to niskoobrotowy wentylator 120mm. Dopuszcza się wtedy wyższą temperaturę radiatorów a wiec spada czas bezawaryjnej pracy. 

Link to post
Share on other sites

Doskonale rozumiem że zasilacz pasywny zaprojektowany jest tak żeby pracował na naturalnej konwekcji powietrza ale dodatkowe chlodzenie na pewno mu nie zaszkodzi a wydaje mi się ze może trochę "przewietrzyć" zasilacz i obnizyć temperature. Co do radiatorów to rzeczywiscie sa spore i niestety zeby założyć wiatrak trzebaby je trochę zmasakrować czego robic nie chcę. Dlatego mam pomysł ( od razu mówie że nie jest to jakis super rozwiązanie ) żeby zamontować wiatrak na zewnątrz zasilacza tzn na gónym grillu. I teraz pytanie czy takie rozwiazanie da jakieś wyniki ? 

Link to post
Share on other sites

też myślałem, że jak coś to na zewnątrz. Miejsce jest, zmierz ile masz mm na tym grillu u góry, na wentylator. 

JA bym go zamontował na kołkach antywibracyjnych ( o ile masz jakieś fajniejsze, np take krótkie, szerokie od noctua, co są do wentyli dodawane ), oczywiście tak żeby tylko leżały na nich ( wentylator nadal byłby luzem ) 

Link to post
Share on other sites

Górny grill to kwadrat o boku 12,5cm , sam zasilacz ma wymiary 16x15cm tak więc zamontuje wentyl 12cm na kolkach antywibracyjnych ( na allegro za pare zlotych ) + silikonowa podkładkę antywibracyjną któa tez kosztuje pare zlotych...zastanawialem sie tez nad montazem wentyla 14cm na dwustronnej tasmie piankowej ...

Link to post
Share on other sites
Górny grill to kwadrat o boku 12,5cm , sam zasilacz ma wymiary 16x15cm tak więc zamontuje wentyl 12cm na kolka

Jak masz wentylowaną obudowę ? Jak dasz na zasilaczu wentyl na górze to bdz zasysał ciepłe powietrze z budy. Ale tak myślę nic mu nie będzie jest do tego przystosowany. Odpuść 14cm wentylator da podobny efekt co 12cm a mniej kombinowania będzie i stabilniej. Wrzuć jakieś foto efektu finalnego  :)  

Link to post
Share on other sites

Mam wentyl 14cm z przodu i 12cm w tyłu, obudowa to Zalman Z9.. Zostanę chyba jednak przy wentylu 12cm na kołkach antywibracyjnych, co do kierunku działania wentyla to moze lepiej będzie wyciągać ciepłe powietrze z zasilacza do budy gdzie będzie wyciągane przez wentylator.. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...