Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obecnie w komputerze mam dwa dyski twarde Samsung F3 HD103SJ 1TB. Niestety nie są one zbyt ciche, przynajmniej po ponad 4 latach korzystania z nich, dlatego też chciałbym je zastąpić jednym dyskiem o pojemności 2TB. Do tego jeden z Samsungów wyjątkowo głośnio chodzi wprawiając w wibracje całą obudowę (Fractal R5) co jest niesamowicie irytujące i może zwiastować śmierć dysku.

Dodam, że mam SSDka (Crucial MX200 250GB) na system, programy i "mniejsze" (do kilkunastu giga) gry. Na HDD oprócz magazynowania plików, chciałbym również trzymać duże gry (wszystko co potrzebuje kilkadziesiąt gigabajtów miejsca). Zależy mi niesamowicie na cichej pracy dysku. Obecnie przy wyłączonych twardzielach komputer mam praktycznie niesłyszalny. Cały efekt burzy załączenie się, któregoś z Samsungów, szczególnie tego jednego wibrującego.

Co jest warte uwagi?

 

+edit

 

Często polecane są dyski WD Red. Opócz roli magazynu danych, jak sprawdzą się one w grach? Czy są ciche i nie wpadają w wibracje?

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

@UP no tylko trzeba mieć cierpliwość i oglądać co się kupuje ( ewentualnie zwracać )
Bo na rynku są aż 3 wersje tego dysku i tylko jedna jest dobra ( 2 talerzowa cicha i szybka ), 
Jak byś chciał się pobawić w przebieranie tych Seagate,  to dam ci zdjęcia jak się różnią 


tu masz info ( trzeba szukać dysku z głębokim wgłębieniem w prawym górnym rogu ) 

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Dysku niestety w dalszym ciągu nie kupiłem, dlatego nie zakładam nowego tematu, tylko będę kontynuował ten, założony przeze mnie kilka miesięcy temu.

 

Pytałem się wcześniej o jeden 2-terabajtowy dysk. Teraz wiem, że będę potrzebował dwa takie dyski (2x 2TB). Dyski będą praktycznie do wszystkiego: magazyn danych, gry, montaż wideo.

 

Naprawdę nie wiem co wybrać. Na chwilę obecną skłaniam się ku Seagate, tylko weź teraz traf wersję dwutalerzową...

Link to post
Share on other sites

Muszą to być niestety dwa osobne dyski z uwagi na montaż wideo. SSD mam na programy i pluginy, na jednym hdd będzie materiał, natomiast na drugi hdd będę renderował. Przydałby się jeszcze trzeci na jakieś prerendery, ale nie będę szalał, studia filmowego nie otwieram. ;-)

Link to post
Share on other sites

WD red 2TB ( cichy, chłodny, 2 talerze, ale nie nadaje się do gier, przez małą prędkość RPM ) 

ST2000DM001 ( tylko trzeba trafić wersję 2 talerzową ) 

Lub kompromis np taki P300 ( 7200 rpm, 2 talerze, wielu go kupuje jako kompromis między ST2000DM001 i jego 3-ma wersjami ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciężko stwierdzić na podstawie nagrania. Z doświadczenia wiem, że mikrofon zbiera dźwięki całkiem inaczej niż ludzkie ucho tj. wyraźniej (szczególnie szum).

 

Z tego co pokazał translator to w tej recenzji stwierdzili, że są dość głośne i co mnie niepokoi - wibrują, a testowana była tutaj wersja 1TB, czyli jednotalerzowa. Przy 2TB i dwóch talerzech rozumiem, że będzie wyraźnie głośniej?

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites
Przy 2TB i dwóch talerzech rozumiem, że będzie wyraźnie głośniej?

 

Podwaja się ilość elementów ruchomych ( talerzy i głowic ), więc jest głośniej, no ale sam mam dysk 7200 rpm z 5 talerzami i nie jest to jakiś znaczny skok ( ze względu na ilość głowic ) 

5 talerzowy WD red byłby prawdopodobnie na podobnym poziomie głośności, co ten p300, lub cichszy 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites
A co myślicie o Toshibie DT01ACA200?

 

 

Jest to 2 talerzowiec, zaprojektowany i wyprodukowany przez hitachi, dlatego na niektórych można znaleźć numery seryjne od hitachi i ich logo w dodatku do Toshiby  ( miały być wypuszczone przez hitachi jako Deskstar 7K3000.B ) 

Tyle mogę ci o nim powiedzieć 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Czyli na chwilę obecną nastawiam się na P300. ;)

 

Czy są jakieś różne rewizje tych dysków czy tylko wyszła jedna jedyna "słuszna" wersja?

 

Jeszcze zapytam jak wypada hybryda w porównaniu do zwykłego HDD przy takich jak moje zastosowaniach (gry, magazyn, montaż wideo)?

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

SSHD to zło 


 

 

Czy są jakieś różne rewizje tych dysków czy tylko wyszła jedna jedyna "słuszna" wersja?
 

Z tego co się orientuje jest jedna ( tzn nie zmieniali nic w środku fizycznie, tylko obudowę ( naklejki ))  
Link to post
Share on other sites

Już miałem kupić dwa dyski P300 2TB, jednak zauważyłem, że dokładając do każdej sztuki po 80 zł. mogę mieć 2x 3TB. Taka przestrzeń jest dużo na wyrost w stosunku do moich obecnych potrzeb, ale to tylko 16 zł. więcej na miesiąc korzystając z 10 rat 0%.

 

No i tak się zastanawiam czy dwa 3-terabajtowe dyski nie będą wyraźnie głośniejsze od dwóch 2-terabajtowych?

 

Ze znalezionej przeze mnie specyfikacji wynika, że nie powinno być głośniej, ale pewności nie mam.

Według niej takie same poziomy głośności są dla 500GB i 1TB oraz takie same dla 2TB i 3TB. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale czy to oznacza, że te pierwsze mają jeden talerz, a drugie po dwa talerze? Czy może w wersji 3TB siedzą trzy talerze?

Link to post
Share on other sites

między 2 a 3 talerzami jest mała różnica 
Zauważyć to możesz między 1 talerzowym i 2 bo tam się podwaja ilość ruchomych części, ale im wyżej, tym mniejsza różnica ( sam mam jeden dysk 3/6 talerzowy 5400rpm i jeden dysk 5/10 talerzowy 7200rpm) 

Podczas pracy szybszy jest wyraźnie głośniejszy, ale normalnie w idle jakoś bardzo różnicy nie ma.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...