Skocz do zawartości

Naprawdę MINI komputer :)


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów :), jakiś czas temu (ok 1,5-2 lat), myślałem nad zrobieniem swojego mini PC-ta, we własnej obudowie, miał on być naprawdę minimalnych rozmiarów i służyć do grania w gry(trochę przeciwieństwa, ale oto właśnie chodziło), zrobiłem cały projekt takiej obudowy i jak przeszło do jakichś konkretów to stanęło na karcie graficznej... Rozmiar jakiejkolwiek konkretnej karty dyskwalifikował pojęcie mini.. W grę wchodziły jedynie laptopowe "procesory graficzne", no ale mało, że ciężko taki dostać, cena bardzo wygórowana to wszyscy wiemy, że niewiele takie laptopowe grafiki mają wspólnego z desktopowymi.. Finalnie zrobiłem komputer w obudowie mini itx, który nie miał zbyt wiele wspólnego z moimi wyobrażeniami i koncepcją.. Temat został zamknięty aż do wczoraj. Po reinstalce systemu chciałem pobrać steama i zobaczyłem reklamę maszyn, które wspiera steam, konkretnie Zotac NEN ... Byłem w szoku, komputer właśnie taki jaki sobie wyobraziłem jakieś 2 lata temu, patrzę w specyfikację, a tam gtx 960! Znalazłem również podobną maszynę od gigabyte. I tutaj nasuwa mi się pytanie, jak oni zmieścili tam tą grafikę?? Włożyli tam prawdziwą desktopową grafikę, z okrojonym chłodzeniem na wersję mini, czy jest to coś w stylu laptopowej grafiki? Dodatkowo orientuje się ktoś, czy płytka główna tam to mini ITX, czy format całkiem autorski? Mógłby mi ktoś rozjaśnić? Chętnie odtworzyłbym taki projekt ;)

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Taak, też znalazłem takie grafiki, myślisz, że to właśnie to? I zastąpione jest pewnie to normalne większe chłodzenie takimi charakterystycznymi chłodzeniami w mini PC'tach, w macach mini takie jest, własnie tutaj są te chłodzenia.. taki okrągły wiatraczek z plastikową obwódką , pewnie z radiatorkiem niżej. Dają takie chłodzenie do cpu i gpu. Ma to jakąś nazwę charakterystyczną? Chętnie bym zrobił taki projekt z worklogiem całym :)

Edytowane przez caaprio
Link to post
Share on other sites

Wydaję mi się, że nie ma to swojej charakterystycznej nazwy.Wszystko rozbija się o zwykłe wymiary - są chłodzenia "duże" i "małe", wydajne lub nie... Taki sprzęt ITX to nic innego jak nowy projekt płytki PCB i upchanie tego wszystkiego na mniejszej powierzchni. Moim zdaniem - jeśli chcesz być zgodny z tym formatem to nie ma innej możliwości jak zakup płyty i karty graficznej ITX. Reszta komponentów to zwykłe wymiary. Dysk np. 2,5'. Największa swoboda to chyba wybór obudowy (lub jej wykonanie ;) ) i kombinatoryka z zasilaczem.

Link to post
Share on other sites

No tak :P Już upatrzyłem sobie ciekawą płytę ITX z asrocka z wifi, wrzucę też pewnie gpu gtx 960 itx z gigabye. :D Do tego myślałem, że do zestawu wrzucę sobie procesor i5 4690T(tylko z takim mógłbym liczyć jeszcze na jakieś zewnętrzne zasilanie), do niego znalazłem ciekawe niskoprofilowe chłodzenie http://www.mini-itx.com.pl/p/39/337/chlodzenie-niskoprofilowe-cpu-intel-lga-1150-1155-hts1155lp-chlodzenie-komponenty-pc.html, tylko nie mam pojęcie czy dawałoby radę.. Chipset się zgadza, więc niby robione pod tym kontem i jeszcze od Intela, ale sam nie wiem :D. Problem jest z zasilaniem, bo nie znalazłem żadnego zasilania zewnętrznego DC/DC o większej mocy niż 160W, a potrzebny jest conajmniej o 100W mocniejszy. http://itx-sklep.pl/zasilacze/zasilacze_picopsu/zasilacz_picopsu_12v_160w-xt_24pin.html Dyski i Ram to już nie problem bo wiadomo, że jak wrzucę sata i 1 kostkę 8gb to nie zajmie dużo miejsca. Grafikę też planuję do zmniejszenia rozmiaru potencjalnej obudowy podpiąć w poziomie względem płyty takim riserem. http://allegro.pl/riser-pci-e-16x-do-16x-molex-kondensator-express-i4759277612.html Generalnie to największy problem jest z tym zasilaniem, strasznie przydałaby mi się jakaś pomoc w tym kierunku :(

Edytowane przez caaprio
Link to post
Share on other sites

Dzięki :) jest dość mały, no ale nie jest jednak DC-DC, więc ileś tam miejsca w obudowie będzie musiał zająć, no ale raczej nie znajdę całkiem zewnętrznego o takiej mocy. Ale tak samo nie jestem pewien co do tej firmy, nigdzie nie mogę znaleźć opinii o tej firmie, w sensie czy ten zasilacz to nie jest tykająca bomba, niby jest dość drogi, ale to nie znaczy, że od razu bezpieczny ;) . Jedyne co to opinie z newegg, no w zasadzie są dobre, poza tym, że ludzie piszą, że strasznie głośny w stresie. Pomyślę i chyba go zakupię jednak :)

Link to post
Share on other sites

robiłem taką wczoraj w nocy i znalazłem jakiś dc-dc z aliexpress :D :D :D , ale raczej nie zaryzykowałbym wkładania tego do komputera. http://www.aliexpress.com/store/product/Free-Shipping-X7-ATX-400-400W-High-Power-24PIN-DC-ATX-Power-Supply/211500_747813627.htmlsam zobacz, myślisz, że jest to w jakimś stopniu bezpieczne? Moc nie jest ważna, pisałem z gościem i z przedziału 60-500W wszystko mi zrobią :D

Edytowane przez caaprio
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...