Skocz do zawartości

Zestaw do pracy na dużych plikach TIFF RAW


Recommended Posts

Witam, po nowym roku będę składał sobie nowy zestaw komputerowy, który służył mi będzie głównie do pracy, czyli obsługi programów adobe photoshop, adobe lightroom i itd. Głównie obsługa plików tiff, raw o rozmiarach często przekraczających 100MB. W grę wchodzi także obróbka plików filmowych z Canon 5d MarkII. Dodatkowo komputer będzie wykorzystany do programów ze stajni Autodesk: AutoCAD, ArchiCAD itp. Grywam bardzo mało i głównie interesują mnie gry wyścigowe ale to może 5% wykorzystania czasu przy komputerze (bardzo sporadycznie). Priorytet więc kładę na komfortową pracę przy cichym i mocnym komputerze.

 

Zestaw który po dłuższym namyśle sobie zestawiłem wygląda następująco.

 

PROCESOR: Intel Xeon E5620

CHŁODZENIE: Cogage Arrow lub Thermalright Silver Arrow ewentualnie Noctua NH-D14

PŁYTA GŁÓWNA: ASRock X58 Extreme6

OBUDOWA: Corsair Graphite 600T

PAMIĘĆ:)/b] A-Data 6 GB 3x2GB DDR PC16000 2000MHz CL 9.0 Triple Channel

GRAFIKA: Gigabyte Radeon 6850 GV-R685D5-1GD-B lub Gigabyte GeForce GTX 460 GV-N460OC-1GI

DYSKI: Vertex 2 E 120GB (system + programy)

Samsung 1TB HD103SJ 7200 SATAII 32MB (składowanie danych)

W przyszłości dwa 3 miesiące po kupnie komputera OCZ RevoDrive X2 PCI-Express SSD 100GB (jako partycja robocza)

ZASILACZ: Już posiadam ze starego komputera Corsair HX520W.

 

A teraz rozterki:

1) Procesor

Mam dylemat czy aby opłaci mi się dopłacać te 300 zł do E5620 zamiast wziąć I7 930. Jego plusem jest mniejszy rozmiar technologiczny co przełoży się na zużycie prądu podczas podkręcania jak również 12M Cache. Tylko czy ta dodatkowa pamięć wpływa jakoś na jego wydajność porównując do 930? Inną rozterką jest czy aby nie poczekać na Core i7 2600K (jeżeli jest to oczywiście realne ponieważ kompa chcę kupić w przeciągu najbliższych góra 3 miesięcy). Na aktualizację podstawki 1366 nie czekam bo to zbyt odległy temat. Nie ma jeszcze jakiś oficjalnych wyników nowej platformy Sandy Bridge więc nie wiem czy warto czekać i czy się doczekam w tak krótkim czasie. Chodzi głównie o cenę jeżeli Core i7 2600K był by w cenie Intel Xeon E5620 i oferował by lepszą wydajność to może warto by pomyśleć nad ta platformą.

 

2) Dyski

Zastanawiam się głównie nad doborem dysku do partycji roboczej w późniejszym czasie. OCZ RevoDrive X2 PCI-Express to fajny wydajny „dysk” lecz brakuje funkcji TRIM. Dlatego nie wiem jak to się sprawdzi w praktyce.

 

3) Płyta główna

Tu tak naprawdę nie wiem co powiedzieć bo w dobrej cenie mamy dobrze wyposażoną płytę główną tylko ta niepewność jak ona będzie się spisywała. Pewnie 4,0 GHz na procesorze nie wyciągnę z racji małego mnożnika E5620. Jednak jak dojdę do 3.8 to myślę że do mojej pracy wystarczy.

 

4) Cała reszta będzie zależna od ceny i kupię to co bardziej będzie się opłacało. Obudowa jest super tylko bardzo droga, napaliłem się trochę na nią…( mam nadzieje że cena zmaleje). Fajne jest w niej to że ma na przednim Panalu USB 3,0 potencjometr do wentylatorów i ogólnie jest dobrze przemyślana a co najważniejsze ładna i bez pseudo wodotrysków upiększających. Znając życie dokupię jeszcze jakiś dodatkowy kontroler obrotów wentylatorów żeby lepiej zapanować nad nimi w obudowie (Cisza to dla mnie ważna rzecz). Dodam jeszcze że kopie zapasowe będę miał na dysku zewnętrznym podłączonym do USB 3.0. Docelowo chcę kupić sobie monitor na IPS o rozdziałce 2560 x 1600 jak pozwolą fundusze. Więc tu też kiedyś mogę mieć problem z kartą grafiki (czy da radę).

 

Co myślicie o zestawie który złożyłem i moich rozterkach?

Link to post
Share on other sites

Teraz tylko pytanie Core i7-2600/2600k vs E5620

czy Core i7-2600/2600k będzie wydajniejszy? i oczywiście w jakiej cenie ostatecznie znajdzie się na naszych półkach.?

Oba są produkowane w 32nm a różnica jest też taka że 5620 ma 12MB L3 a 2600k 8MB. Pytanie na ile Sandy Bridge ma wydajniejszą architekturę. Oczywiście oba procesory różni też segment rynkowy lecz ja szukam najwydajniejszego rozwiązania (w cenie 5620) na pierwsze miesiące 2011.

Link to post
Share on other sites

takie ceny są całkiem realne dla nowych i-siódemek, choć nie zdziwiłbym się jakby były droższe, a co do ich wydajności (i zasadności w takim zestawie) to teraz można najwyżej wróżyć z fusów, pojawią się testy będzie można, gdybać który lepszy i dlaczego

Link to post
Share on other sites

A jeszcze pytanie odnośnie pamięci:

 

Co byście proponowali?

 

1) 2000 MHz CL9

czy

2)1600 MHz CL7

 

Cenowo wychodzą podobnie i wydajnościowo też: 2000/9=222 / 1600/7=228.

 

Z drugiej strony podejrzewam że pamięci PC3-16000 też można zmusić do działania z częstotliwością 1600 MHz i opóźnieniem CL7, więc chyba bardziej opłaca się kupno tych pierwszych. Jakie jest wasze zdanie na ten temat, bo ja pewności do mojej teorii na temat pamięci nie mam i trochę mnie ten temat nurtuje.

Link to post
Share on other sites

CL (cas latensy), to wartość, która określa czas dostępu do procesora.

Im mniejszy CL tym pamięć szybciej komunikuje z procesorem różnicy nie odczujesz między nimi i tak.

Jeżeli do OC to bierz te z niższym napięciem znamionowym ponieważ max. napicie dla pamięci na I7/I5 to 1,65V wyższe może podobno uszkodzić kontroler pamięci wbudowany w procesor.INTEL w pamięciach najważniejsza jest częstotliwość taktowania,natomiast na platformie AMD większą rolę pełni opóźnienie.

 

Co do RAM polecam:

A-Data 4GB (2x2GB) 1600MHz CL8 OC PLUS+ Cena:299zł

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=20074

Doskonałe możliwości podkręcania już przy domyślnym napięciu zestaw osiągnął 2100MHz

 

Poczytaj to: http://pclab.pl/art41568.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...