Skocz do zawartości

Problem z czujnikami


Recommended Posts

Witam,

zacznę najpierw od specyfikacji kompa:

Procesor: Intel Core 2duo E7500

MB: GIGABYTE EP45-UD3LR

Chłodzenie na CPU: SilentiumPC Fortis HE1225.

 

Wczoraj zakupiłem i zamontowałem powyższe chlodzenie na CPU (montaż wymagał odkręcenia płyty głównej). Po montażu odpaliłem kompa, początkowo sprawdziłem temperatury w everescie i jakie było moje zdumienie gdy zobaczyłem odczyt z ogólnego czujnika CPU na poziomie 22 stopnie (otwarta obudowa, dość zimno w mieszkaniu) a z poszczególnych rdzeni na poziomie kolejno 37 i 33 stopnie. Bardzo szybko doszedłem do wniosku że czujniki z rdzeni stoją w miejscu (wyglądają jak by zatrzymały sie na odczycie sprzed zamontowania chłodzenia). W biosie sytuacja wygląda podobnie, sprawdzałem również programem Core Temp, zestresowałem też procesor programem OCCT, oto wyniki:

http://img834.imageshack.us/img834/2561/2010112515h07cpu1.png

http://img703.imageshack.us/img703/4990/2010112515h07cpu2.png

 

Dodam jeszcze, że przed zamontowaniem chłodzenia, gdy procesor miał boxowe chłodzenie nieznacznie podkręciłem procesor (włacznie z nie wielkim podkreceniem napięcia). System był stabilny, wszystkie czujniki były sprawne, temperatury zadowalające.

Na chwile obecną zresetowałem biosa więc ustawienia są fabryczne.

 

Zastanawia mnie co możę być przyczyną nie działających czujników i czy uległy one awarii czy można je jeszcze uratować? z góry dzięki za pomoc :wariat:

Link to post
Share on other sites

Spróbuj taką, niby bezsensowną, sztuczkę. Wyjmij procesor z gniazda i zamontuj wszystko jeszcze raz. Czasem takie rzeczy typu "ale jak to niby ma pomóc?" działają. Jeżeli się nie uda, to będziesz musiał się sugerować wskazaniem czujnika CPU na płycie.

Link to post
Share on other sites

Zrobię jak radzisz, ale nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie, jeśli radiator jest mocowany srubkami z amortyzatorem to czy mozliwe jest w jakiś sposób uszkodzenie czujnika poprzez zbyt mocne dokręcenie tych śrubek ? Bo procesor nie mógł zostać uszkodzony bo działa bez zarzutu.

 

Kolejna kwestia to gdzie są te czujniki, że ogólny wskazuje temperature a te z poszczegolnych rdzeni nie?

Link to post
Share on other sites

Czujnik CPU jest gdzieś na płycie w okolicy gniazda procesora, nie wiem gdzie dokładnie. Na jednej płycie jego wskazania są bardzo zbliżone do wskazań z czujnika samego procesora, na innej dla odmiany masz różnice po 10 stopni.

 

Co do tego mocniejszego dokręcenia - wszystko jest możliwe :wariat: Możesz go trochę poluźnić, tez nie zaszkodzi, żeby sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...