Skocz do zawartości

Wentylatory 120mm i kontroler obrotów wentylatorów


Recommended Posts

Cześć,


 


Chcę podkręcić CPU i GPU, dlatego pomyślałem nad dodaniem wentylatorów w obudowie (dokładnie to 3 szt. po 120mm każdy). Będą one pracowały w pozycji poziomej (góra obudowy) i będą one dostarczać powietrze z zewnątrz do środka obudowy. Chcę żeby pasowały kolorystycznie (mam w planach projekt w skali szarości (od białego przez szary do czarnego)).


Nie wiem czy jest sens wymieniać pozostałe 3 140mm wentylatory (dołączone do obudowy) bo spisują się dobrze.


 


Chcę też dokupić kontroler obrotów wentylatorów.


 


Specyfikacja komputera:


 


Obudowa: Corsair Obsidian 800D

CPU: Intel Core i7-3770K 3.50GHz

GPU: Palit GTX 980 JetStream 4GB

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Link to post
Share on other sites

 

 

Będą one pracowały w pozycji poziomej (góra obudowy) i będą one dostarczać powietrze z zewnątrz do środka obudowy.

W projektowaniu układu chłodzenia powinno się uwzględniać naturalne procesy. Chodzi mi o konwekcję, zgodnie z nią, ciepło unosi się do góry, a Ty w ten sposób zaburzysz ten proces.

Link to post
Share on other sites

@Martion

Ciekawy test, wynika z niego, że w obudowie jak Twoja, gdzie brakuje miejsc, którymi powietrze dostaje się do środka, dodatkowy nadmuch daje lepsze efekty niż jego brak :)

W sumie to kwestię kierunku przepływu powietrza, tak jak zauważył gtr76 rozstrzygniesz sobie empirycznie.

Z nami możesz podzielić się swoimi doświadczeniami, będziemy mieli odpowiedź czy warunki w jakich odbywał się test są wymierne i powtarzalne.

 

Co do samych wentylatorów, to większość osób poleca BQ Silent Wings
Zachęcam Cię do przejrzenia tego tematu z naszego forum

Link to post
Share on other sites

Ja mam NZXT Sentry 2 do zatoki 5.25.

W sprzedaży jest też wersja NZXT Sentry 3

Krótko opiszę oba:

 

Wersja Sentry 2:

Plusy:

- obsługa niezależnie 5 wentylatorów do 10W każdy

- praca w trybie automatycznym lub manualnym w zakresach 0 oraz 40-100% obrotów w przeskokach po 10%

- 5 czujników temperatury

- wskaźnik temperatury C/F

- dotykowy ekran

- możliwość wyłączenia podświetlenia przy jednoczesnym działaniu sterownika

- alarm dźwiękowy przy przekroczeniu progowej temperatury, którą ustalasz oddzielnie na każdy czujnik w zakresie 30-90 stopni z dokładnością do jednego stopnia.'

- możliwość sterowania jednym bądź wszystkimi 5-cioma kanałami jednocześnie.

 

Minusy:

- nieodpinane kable

- śmiesznie lapidarna instrukcja, właściwie nic z niej nie wynika, opisane jest w niej rozmieszczenie przycisków, ale już ich sposób konfiguracji nie. W efekcie wszystkich funkcji musisz się doszukać/domyślić we własnym zakresie

- zgłaszany przez wielu użytkowników problem głośnej pracy wentylatorów typu PWM w zakresie 100%. Potrafią być wtedy głośniejsze niż bez sterownika. Ja osobiście tego nie sprawdzałem, bo nigdy u mnie wentylatory nie miały potrzeby pracować na 100%. Po to właśnie kupiłem sterownik, żeby nie pracowały z taką prędkością :D

- ciągłe przełączanie się z trybu manualnego w tryb automatyczny. Powiedzmy włączam komputer, ustawiam prędkość pracy wentylatorów w trybie manualnym np. na 0 i wszystko działa pięknie, do momentu wyłączenia komputera. Po ponownym włączeniu najprawdopodobniej sterownik ustawi się w tryb automatyczny i od nowa będę musiał ustawić prędkość w trybie manualnym.

Może robię coś nie tak, ale jest to irytujące, czasami kilka dni tryb manualny pozostaje włączony na stałe, żeby bez żadnego znanego mi powodu przełączyć się nagle w tryb automatyczny przy nowym uruchomieniu komputera.

- w kontekście powyższej wady brak możliwości zapamiętania prędkości na stałe dla trybu manualnego

 

Co do Sentry 3, to nie widziałem tego sterownika na żywo, więc napisze tylko o znanych mi różnicach względem mojego sterownika:

Plusy:

- do 15W na kanał

- dwa tryby pracy automatycznej, quiet i performance

- odpinane kable

- licznik prędkości wentylatorów w RPM, u mnie w %

- możliwość ustawiania wentylatorów w dowolne grupy, którymi sterujesz jako całość

Minusy:

- tylko jeden czujnik temperatury

- brak alarmu temperatury

 

Nic więcej nie wiem o jego ewentualnych wadach, czy występują dalej problemy z głośnością itp.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...