Skocz do zawartości

Który radiator do chłodzenia pasywnego


Recommended Posts

Zegarem będzie sterowało zarządzanie energią w samym systemie. Nieobciążony rzecz jasna, ale nie non-stop, od czasu do czasu będzie musiał coś zrobić :]

A gdyby rozważyć użycie jakiegoś cichego "lekkiego" wentylatora, np. jak Scythe Slip Stream 120mm 800rpm, Mugen 2 dałby rady?

Jakich temperatur w idle można się spodziewać z gołą Ninją ?

Link to post
Share on other sites

spc fortis tez sie nadaje do takiego poboru

no co ty, z tak gęstymi żeberkami i tym bocznym niby shrowdem nie ma szans dobrze działać bez wentyla

 

A gdyby rozważyć użycie jakiegoś cichego "lekkiego" wentylatora, np. jak Scythe Slip Stream 120mm 800rpm, Mugen 2 dałby rady?

to już lepiej na "nindży" dać lekki wentyl niż na mugenie

 

Jakich temperatur w idle można się spodziewać z gołą Ninją ?

znalazłem test, z którego wynika, że w trybie pasywnym lepiej od ninja 3 spisuje się ninja 2, i powinien sobie poradzić z tym procem nawet przy obciążeniu, niestety konkretnych temperatur można się jedynie domyślać

Link to post
Share on other sites

a u mnie dziala no dziwota :]

 

wszystko zalezy od napiecia - nie mowilem ze na podkreconym bedzie dzialal tylko ze na obnizonym bedzie dzialal - mozna zostawic ten sam zegar i zejsc max z napieciem

 

zejscie z zegarem tez mile widziane bo po co taki wysoki trzymanie tam 3.0 jest calkiem bezcelowym smialo 2.0 i nizej

 

temperatura na chocby tx3 pasywnym wyniesie moze gora 40

podczas zadan typu przesyl plikow / film

 

wlasnie mam na e3300 wylaczony wentyl od kilku godzin a napiecie nawet podniesione do 1,35 zegar na 3500 sciaga sie cos , ja szperam , w youtubie film leci a temp 45 i ani drgnie no drgnie czasem 47

Link to post
Share on other sites

ale to tylko athlon x2 na minimalne obciazenie - on nawet nie musi pracowac tyle ile fabryka dala - kupno chlodzenia za 200 zl mija sie z celem

 

za te doplate to ja bym wszystko sprzedal , kupil i3 znacznie lepiej by wyszlo i na boxie puscil bez wentyla :wariat: albo z obrotami na 400 jak komus styki puszczaja - nieslyszalny absolutnie - do 15W nie potrzeba nic ponad box pasywny a tyle bierze i3 nie obciazony (lub minimalnie )

bez wlaczonej grafiki ze zbitym napieciem

Link to post
Share on other sites

Ale w ogole po co pchac sie w pasyw? Ten proc sie prawie nie grzeje, dac cos pokroju fortisa z SSS 800RPM i jest nieslyszalny. Moznaby nawet wersje 500 RPM dac :wariat: Jak w biosie mozna fajnie ustawic sterowanie wentylem to brac wersje 800RPM i poustawiac odpowiednio. Te wentyle naprawde sa ciche. Kompa mam pol metra kolo siebie, na biurku, i wiem co mowie :menda:

Link to post
Share on other sites

osiemsetkę słychać, jak chce się prawdziwej ciszy to żadnego wentyla, ewentualnie pięćsetka i to dmuchająca od spodu, byle tylko lekki ruch powietrza wspomagał wentylację grawitacyjną, a wówczas nie scythe ss, tylko coś z lepszym łożyskiem jak t.b silence@5V tylko ostatecznie wychodzi na to, ze lepiej będzie bez - mniej kosztów, mniej zachodu

Link to post
Share on other sites

Moze i by starczyl, ale jednak nie jestem za pasywami, jak mozna dolozyc SSS 500RPM albo szybszy jak sie ma kontroler. W każdym razie autor tematu ma dwa rozwiazania, full pasyw na czyms drozszym albo opcja z cichym wentylem na czyms tanszym. Koszt w obu przypadkach taki sam, bo w drugim trzeba jeszcze wentyl dokupic :wariat:

Link to post
Share on other sites

Wentyl warto dać dla bezpieczeństwa, nawet niesłyszalny. Wystarczy że coś się zwiesi, zaśmieci się system, proca obciąży i już masz przegrzanie.

na to akurat nie ma szans, na "nindży dwa" mógłby pod obciążeniem normalnie pracować pasywnie

 

W każdym razie autor tematu ma dwa rozwiazania, full pasyw na czyms drozszym albo opcja z cichym wentylem na czyms tanszym.

dokładnie tak

Link to post
Share on other sites

dokladnie nie - nie ma takiej opcji by procesor sam z siebie sie obciazyl - co to za bajki o systemie ktory sie "cos tam cos tam" i obciazy procesor - jeszcze nie widzialem takiej bzdury :wariat: zawiescic sie w robocie moze tylko cos robiac konkretnego i kiedy zwis nastepuje bezposrednio przy mocnym obciazeniu w ktorym sie zapetli . Nawet gdyby cudem to zwyczajnie sie wylaczy a nie zadne masz przegrzane

 

na nieobciazonego x2 wystarczy pasywny tx3 i bedzie wrecz zimnym kiedy zbije sie napiecie a nalezy to zrobic bo po co mu tak wysokie skoro jest przewidziany jako domowy serwer

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się, że jakiś gigant to być nie musi. Zbić mu napięcie do 1.1V i ustawić te 2GHz. Do tych zastosowań wystarczy, a na coolerze się zaoszczędzi i będzie chłodniej.

 

Z drugiej strony, też byłbym za wentylatorem, nawet na 5V. Hałas to żaden, a jednak zawsze to jakiś ruch powietrza przez ten radiator.

Link to post
Share on other sites

Dzieki wszystkim za odpowiedzi, nie myslalem ze dyskujsa tak rozgorzeje. Po przeczytaniu powyzszych wypowiedzi a takze innych opini w sieci skladaniam sie ku Ninjy 2. Szczerze mowiac, w porownaniu do ceny calego zestawu, kilkadziesiat zl wiecej na chlodzenie nie robi tak naprawde wielkiej roznicy. Poza tym, wg opini ktore mozna znalezc w sieci, Ninja 2 paradoksalnie jest bardziej wydajna niz Ninja 3 (pasywnie).

Po namysle byc moze pobawie sie tez troche w wirtualizacje na serwerze i powstana 2 lub 3 maszyny wirtualne, wiec procek czasem bedzie mial co robic i w takiej sytuacji wydajniejsze chlodzenie bedzie wskazane. A calkowita cisza to rarytas, zwlaszcza ze komp bedzie chodzil non-stop. Gdyby sie okazalo ze temperatury sa za wysokie, dolozy sie jakis lekki cichy wentyl. Mysle ze to bedzie najlepsze rozwiazanie. Ninja 2 ma tez ta zalete, ze jest nizsza, wiec nie bedzie problemu z doborem obudowy (marzy mi sie zeby wszystko upchac w jakiejs Mini Tower).

Oczywiscie poeksperymentuje tez z obnizeniem napiecia, sterowaniem czestotliwosci zajmie sie system operacyjny (w tym przypadku Linux), dzieki czemu przez większość czasu bedzie grubo ponizej 2GHz.

Link to post
Share on other sites

Kolego napisz jeszcze jaka buda żeby nie było na koniec niespodzianki. :)

Wiem :). Tak jak napisalem powyzej marzy mi sie wszystko upchac w jakiejs mini tower. Na poczatek upatrzylem sobie jakas Aerocool o szerokosci 185mm, podejrzewam ze radiator o wyskosci 160mm nie mialby szans sie zmiescic. Albo?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...