Skocz do zawartości

Przetarcie procesora przed nałożeniem pasty


Recommended Posts

Witam, otóż mam zamiar zamówić podzespoły komputerowe i złożyć je samodzielnie. Jako, iż robię to pierwszy raz mam do was dwa pytania.

 

1. Słyszałem, że przed nałożeniem pasty termoprzewodzącej warto jest przetrzeć procesor oraz podstawę coolera alkoholem. Czy jest to konieczne? Jako chłodzenie będę miał cooler Silentium PC Fera 2.

 

2. Na pewno dużą pomocą będzie wkrętak namagnesowany. Co sądzicie o tym?

 

http://toolsbeast.com/product-pol-712-SRUBOKRET-WKRETAK-PRECYZYJNY-31-ELEMENTOW.html

Edytowane przez Emooo
Link to post
Share on other sites

1. Nie będzie tragedii jeżeli nie przetrzesz, pod warunkiem, że będziesz wszystko montował ostrożnie i nie dotkniesz tych powierzchni. Mimo wszystko warto to zrobić, zwykły ręcznik papierowy lub chusteczka higieniczna, kilka kropel np. zmywacza do paznokci lub alkoholu i to wszystko.

 

2. Spokojnie wystarczy zwykły wkrętak, nie musisz kupować specjalnie do jednego montażu. Z resztą, zwykły też można namagnesować domowymi sposobami.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do chlodzenia od SPC to moj Spartan mial na spodzie (gdzie ma stykac sie z CPU) naklejke ktora po sciagnieciu zostawila lepki, ciagnacy sie klej. Polecam recznik papierowy i alkohol isopropylowy jesli u Ciebie bedzie tak samo.

 

Pasty (bedzie dolczona zapewne do chlodzenia) mozesz dac klopelke i ladnie rozsmarowac po calej powierzchni procesora za pomoca np. karty bankomatowej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przez wiele lat nie czyściłem procesora ani radiatora żadnymi alkoholami tylko po prostu ścierałem w miarę dokładnie to co było za pomocą ręcznika papierowego. Nie zauważyłem żeby był to jakiś problem. Także jak masz czym (np. spirytus) to przeczyść i na pewno gorzej nie będzie. Jednak nie liczyłbym na różnice przewyższające błąd pomiaru.

 

Podobnie jest z metodą nakłania pasty. Ile to było tych testów, ile to ja się naczytałem. Niby najlepszy (według kilku testów które widziałem) jest sposób na X. Jednak różnice pomiędzy poprawnie wykonanymi innymi sposobami nie są jakieś wielkie. Stopień może dwa w ekstremalnych przypadkach.

 

Po prostu pamiętaj że pasta ma wypełnić nierówności a nie tworzyć warstwę. Jakby tak miało być to byśmy termopady przyklejali :P

 

Co do wkrętaka to bez magnesu nawet nie podchodź. Niby się da, ale po co się męczyć skoro i tak na pewno się taki wkrętak nie raz przyda.

 

Przy składaniu kompa pamiętaj też o ogólnych zasadach higieny. Czyli raczej czyste ręce. Przed zabraniem się do roboty polecam się uziemnić np. dotykając bolca w gniazdku, no i raczej nie rób tego w swetrze z kotem na ramieniu :D Mi się nigdy nie zdarzyło żebym coś popsuł przez wyładowanie elektrostatyczne (zawsze się uziemniam) ale podobno jest taka możliwość.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z tym uziemianiem to lepiej nie wtykać rąk do gniazdka. Po prostu wystarczy dotknąć dużego metalowego przedmiotu np. grzejnika, poręczy, metalowej nogi fotela lub krzesła itp. Bolec w gniazdku nie musi być podłączony. W starym budownictwie z tym różnie bywało. Sama metalowa obudowa pc potrafi rozładować nasz ładunek. Pastę na CPU można bardzo łatwo nałożyć prosto z tubki. Wystarczy tubkę trochę podgrzać np. na chwile położyć ją na grzejniku(3-5 minut). Pasta zrobi się wtedy miękka i bez wysiłku można ją rozsmarować wyciskając odrobinę z tubki. Sprawdzony sposób. Nawet bardzo twarde pasty łatwo się rozsmarowują. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...