Skocz do zawartości

Karta uszkodzona mechanicznie - co to za część?


Recommended Posts

dostałam radeona 8500, nie wiem czy działa czy nie działa, na pewno jeden mały element jest uszkodzony

 

widać go na zdjęciu

 

http://img152.imageshack.us/img152/1659/dsc4613t.th.jpg

 

 

czy mógłby mi ktoś powiedzieć co to lub jak to naprawić i za co to jest odpowiedzialne?

 

bardzo wdzięczna będę :oops:

Link to post
Share on other sites

mozliwe ze kondensator, ja na smd nie pracuje, tylko na normalnych wielkosciach elementow. radze zaniesc to do znajomego elektronika, ktory siena tym zna bo dla niego bedzie to chwila roboty a bez odpowiedniego sprzetu bedzie okropnie trudno go dolutowac. uszkodzony nie widze zeby byl bo nie jest opolony nigdzie.

Link to post
Share on other sites

no to mowie, znajomy elektronik. on w chwile powie co to jest i jak ma ten element pod reka to zrobi to w chwile. wiecej niestety ja nie pomoge:)

 

Nalovp - ten drugi obrazek to ma wyrwany kondensator. pisze kolo niego C154

 

Mozna tez bardzo brutalnie po prostu wyrwac (odlutowac) go ostroznie do konca nie uszkadzajac reszty i zobaczyc co na nim pisze, a z tego co wiem to cos musi.

Link to post
Share on other sites

Na moje oko to na 99% kondensator bo na innym zdjeciu:

 

http://hwbot.org/blog/wp-content//213.jpg

 

 

pisze obok podobnego z wyglądu elementu np. C703. Po wpisaniu tego w google pojawiła się informacja, że C703 ma pojemność 100nF. A jednostką pojemności kondensatora jest F (Farad)

 

 

 

EDIT:

 

Sama tego nie naprawisz - musisz oddać do kogoś innego np. może serwis telewizorów?

Link to post
Share on other sites

Nie wydaje mi się aby to był rezystor :/

A niby co innego?? diodą nie jest. Kondensator masz okrągły z napisem 16v i pojemnością 100uf. Układy scalone mają więcej wyjść/wejść. Cewka wiadomo chyba jak wygląda.

 

No chyba, że jakieś istnieją kosmiczne kondensatory wielkości szpilki:) a konstrukcja na to nie pozwala. Są diody (pojemnościowe) jednak. To nie ma zaznaczonego A-K

 

Racja Kondensatory smd wyglądają podobnie jak rezystory

 

Co by to nie było niech zmierzy rezystancje miernikiem. Przy kondensatorze SMD (budowa jest z lekka inna) będzie czy jakim kol wiek innym. Odczyt nie będzie stabilny(kondensator jest elementem pojemnościowym) co za tym idzie będzie sie ładować, lub przeładowywać. Jak odczyta stabilną wartość od razu, to będzie wiadomo, że to rezystor. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Więc mieliście racje. Kondensator. A powiem ciekawa sprawa.

 

Więc jak wspomniano, Jedynie jego pojemność możesz sprawdzić za pomocą koloru, lub miernika pojemności. Jednak wartość pojemności musi być jednakowa lub zbliżona(zależy co on obsługuje) do oryginału. Napięcie te same, lub wyższe, nie niższe.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Nie wiem, czy problem jest już rozwiązany, ale element ten to kondensator i pełni on funkcję filtra przy wyjściu s-video.

Przylutowanie go jest bardzo prostą czynnością (pęsetka + lutownica grzałkowa z małym grotem).

Bez niego cała karta będzie działać poprawnie - jedynie podczas korzystania z wyjścia s-video mogą wystąpić problemy ze stabilnością obrazu, a w konsekwencji nawet uszkodzenie innych elementów za tą częścią.

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

no Danny jak zrobi dziubek to...

 

dziękuję po raz kolejny kolego :P

sprawa skonsultowana z tatą przez gg - potwierdził i powiedział jak przylutować

biorę moją zabawkę i idę się bawić :D (kazał mi lutować na 40W żebym nie popsuła... to dobrze, czy sobie ze mnie jaja robi :P mogę jeszcze na 70W przestawić :P)

Link to post
Share on other sites

Ostatecznie z kartą wybrałam się do taty bo nie byłam pewna czy uszkodzona ścianka omawianej przez nas części nie będzie przeszkodą w działaniu

 

okazało się że odlutowaną częścią jest rezystor 47 ohm

przylutowany piknie i karciocha powinna działać :( testować będę we wtorek (czekam na kartę diagnostyczną)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...