Skocz do zawartości

Wymiana i5 4690k na i7 4790k


Recommended Posts

Witam,

na dniach planuję wymianę tych procesorów. Oto moje pytanie:

 

Czy poza "fizyczną" wymianą na płycie głównej, muszę zadbać o jeszcze jakieś zmiany/usunięcie oprogramowania, żeby wszystko dobrze działało ?

 

Mam Windows 10 oraz płytę główną MSI Z97 Gaming 5 (sterowniki pobrałem ze strony producenta).

 

Jako, że na stronie nie było wyszczególnione, że są to stery tylko pod i5 czy i7, mniemam, że nie będzie konieczna żadna aktualizacja oprogramowania. Jednak to moja pierwsza wymiana i chciałbym się upewnić.

 

Z góry dzięki !

Edytowane przez shakero
Link to post
Share on other sites

Pytanie tylko po co? Jezeli komp do gier, to nie widze zadnego sensu, strata kasy.

Tak komp do gier i do tej pory myślałem tak samo jak Ty. Ale ostatnio gram w Guild Wars 2 i Armored Warfare - obie gry bardzo mocno wykorzystują moc procesora i ograniczają wydajność karty (GTX 970). Wiem, że to trochę overkill wymieniać procka dla dwóch gier, ale pewnie w przyszłości będzie więcej tego typu gier, gdzie 4 rdzenie będą niewystarczające. Cały czas zużycie rdzeni mam na 85-90% i spadki z 60 do 30-40 fps momentami, gdzie karta pracuje na 60% wydajności.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem to te gierki sa ciulowo zoptymalizowane (nie gralem w nie, wiec to przypuszczenie). Ta i5 na bank nie ogranicza Twojego gtx. Zaktualizuj wszystkie stery. Co do samej karty, zobacz na innych sterownikach. Procesor masz mocny, dodatkowo, podkrec go do oporu (karte rowniez). Powtarzam, nie ma sensu zmieniac tego cepa na i7, w przypadku, gdy komp jest do gier. Duzej roznicy nie bedziesz widzial, a odbije sie to tylko na kieszeni. Moim zdaniem, bez sensu. Kase wydaj np. na ssd lub szybszy ram (ile i jaki masz w ogole teraz??), badz kup dziewczynie cos ladnego, jezeli masz parcie na wydatki :)

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Wymiana totalnie bez sensu . gra/gry źle zoptymalizowana/e ....

 

U mnie GTA5 na GTX750Ti działa w średnich *****iście , a np. Word Rally Championschip 4 przytnie nieraz ...

 

Wyłącz antyaliasing/anizo przede wszystkim....

Edytowane przez GergG
Link to post
Share on other sites

Jezu ludzie opamiętajcie się, chciałem się tylko dowiedzieć czy będzie mi wszystko działać. Piszę wyraźnie, że to procesor mi ogranicza FPSy w grach, sprawdziłem wykorzystanie MSI Afterburnerem i wynik jest jednoznaczny w 3-4 produkcjach, zawsze procek 80-95% a karta 60-70%, więc to nie przypadek. A tu koleś mi pisze, żebym obniżył antyaliasing.... który obciąża kartę graficzną... no prosze was ! 

W każdym razie dzięki za odpowiedzi i zamykam temat.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ale ostatnio gram w Guild Wars 2 i Armored Warfare - obie gry bardzo mocno wykorzystują moc procesora i ograniczają wydajność karty (GTX 970). Wiem, że to trochę overkill wymieniać procka dla dwóch gier, ale pewnie w przyszłości będzie więcej tego typu gier, gdzie 4 rdzenie będą niewystarczające

Jesli masz pewność ze gry te korzystaja z wiekszej ilosci rdzeni niz 4 a gpu oad to tylko 60^ to wiadomo ze po wymianie na i7 fps wzrosnie

Link to post
Share on other sites

Różnica w grach wykorzystujących 8 wątków jest dosyć duża akurat, 20-30% więcej fps w przypadku tego samego miejsca. Po prostu karty graficzne są dużo potężniejsze niż procki i kiedy to karta nie wyrabia - kilka suwaków w dół i spoko. Przy procesorze ciężej cokolwiek obniżyć, najprędzej zasięg rysowania pomoże i wszelkie efekty fizyczne. 

 

Poza tym nie zamierzam prędko zmieniać na Skylake, więc wybór najlepszego procesora jaki mogę mieć na LGA1150 to kwestia czasu, wolę teraz niż za rok, błąd że nie kupiłem od razu i7 zamiast i5, ale chyba nie stracę więcej niż 100 zł na tym.

Link to post
Share on other sites

Czekaj.. a podkręciłeś tą i5tkę? NIE MOŻLIWE jest aby ten procesor limitował kartę graficzną, a GW2 na pewno nie potrzebuje tak mocnego procka bo nawet bym tego nie włączył z moim apu od amd. (Jestem świadom ustawień graficznych, ale ja to co mam katuje ile się da)
Wg.

- różnica 1fps średnio i 20fps maksymalnie.

No, ale skoro masz pieniądze i lubisz je wydawać dla kilku fps w grach to nie będę ci wyjaśniał dlaczego to nie ma sensu. Będzie pasować i możesz bez problemu lecieć do sklepu i kupić ten procesor lub jak kto woli zamówić. Edytowane przez pl_sbx
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...