Skocz do zawartości

Wymiana starego PC na nowy .


Recommended Posts

Dzień Dobry , jestem tu nowy i jeszcze nie zna obyczajów panujących na tym forum , więc proszę o wyrozumiałość :) . Mam zamiar zmienić komputer na nową jednostkę przeznaczoną do pracy , filmów dzieciaki będą grać w gry . Stary komputer służył ponad pięć lat więc chciałbym też abyście pomogli złożyć coś podobnego dodam , że nie jestem zbyt w temacie więc pomoc wskazana .

Oto stary komputer : 

-Intel Core 2 Quad Q9550

-DFI LanParty DK X38 Heatpipe

-G.Skill 2x2GB 800 MHz CL4 PK

-Asus Radeon HD 4890

-Samsung 500GB 16MB Cache F2EG

-Antec EarthWatts 650W

-Samsung SH-223F SATA

-Pentagram HP-120 ALCu Karakorum

 

Czy uda się z niego coś przełożyć do nowego i czy to ma sens ?

Link to post
Share on other sites

Można zachować dysk, zasilacz czy napęd. Kwestia tylko, że kilkuletni dysk nie zapewnia takiej wydajności jak nowe modele, w dodatku ten jest o dość niedużej pojemności. Zasilacz możesz zachować do nowego zestawu, ma wystarczającą moc, certyfikat 80+ brązowy i potrzebne wtyczki. Napęd także może zostać jeśli jest sprawny, choć oszczędność na nim niewielka (ok. 60zł). Obudowy nie podałeś, ale jeśli to w miare przewiewny model to również może zostać.

Generalnie reszta jest do wymiany, jeśli chcesz zyskać widoczny postęp w wydajności. Uwzględniając sytuację polecałbym sprzedać zestaw jako całość i pieniążki ze sprzedaży dołożyć do budżetu na w całości nowy sprzęt. Chyba, że masz czas i chęci sprzedawać ten zestaw na części.

Link to post
Share on other sites

Z grubsza licząc zestaw ok. 800zł może wartać. Procek to wyższa półka w tym czasie (dzisiejsze i7), podobnie płyta czy grafika (poziom cenowy dzisiejszego R9 380). Choć czy znajdziesz szybko kupca na ten nie najmłodszy już zestaw to nie wiem. Jakiś czas temu był tu na forum do sprzedania zestaw z quadem http://forum.benchmark.pl/topic/168057-sprzedam-komputer-gtx465-quad-q8200-4gb-ram/?do=findComment&comment=1879070i jak widać sprzedał się dopiero po dość mocnym zejściu z ceny.

Generalnie zestaw możesz wrzucić właśnie na fora komputerowe czy OLX. Ewentualnie allegro (tutaj dojdą opłaty).

Link to post
Share on other sites

No dobra sprawa starego komputera jest jasna . Teraz chciałbym abyście pomogli w złożeniu nowego powiedzmy o zbliżonych parametrach komputera . Chciałbym aby starczył powiedzmy na 5 lat i był dostosowany do dzisiejszych realiów , chłopaki zbierają na Wiedźmina 3 i już mają GTA 5 i jeszcze inne gry . 

Link to post
Share on other sites

Kwestia budżetu, tutaj np. masz przykład zestawu za 3650zł z monitorem http://forum.benchmark.pl/topic/190116-ocenadoradztwo-ws-komputera-dla-gracza-3500zł/?p=1956775

i5 + R9 390 to już dość mocne połączenie do nowych gier. Gdybyś nie potrzebował LCD możesz dołożyć do SSD, choćby cruciala BX100/MX200 120-128GB.

Edytowane przez Longhorn
Link to post
Share on other sites

To najnowsza generacja procesorów Intela, popularnie aktualnie haswelle to 4 generacja serii Core. Piąta to broadwelle, niewiele wydajniejsze, za to z wydajnym iGPU ale mało opłacalne względem skylake (6 gen.), który jest rozwinięciem procesu 14nm i dodaje obsługuje pamięci DDR4. Jeśli budżet pozwala możesz się zdecydować na ten układ. Wyjdzie jednak na pewno zauważalnie drożej od haswella, aktualnie sam procesor Core i5 to 1100zł, pamięci DDR4 są ok. 30% droższe od DDR3, a sensowne płyty zaczynają się od ok. 550zł.

Link to post
Share on other sites

Właśnie o coś takiego Mi chodzi do tego jak mam rozumieć musi być odpowiednia płyta główna . A to mógłby ktoś przełożyć na nasze :) .

  • 14-nanometrowy proces produkcyjny
  • dwa kontrolery pamięci RAM - DDR4 i DDR3L
  • cztery bardzo wydajne rdzenie procesora
  • możliwość podkręcania przez mnożnik i magistralę systemową
  • wyższa wydajność od poprzedników
  • niższa cena od poprzedniej generacji
  • szybsza zintegrowana grafika (niż w modelach Haswell), ze wsparciem DX 12 i HEVC...
  • ... ale wolniejsza niż w modelach Broadwell
  • szkoda, że zabrakło pamięci podręcznej L4 (eDRAM)
  • zwiększone TDP w stosunku do poprzednich generacji
Link to post
Share on other sites

Musi być nowa płyta, bo zmieniła się podstawka. LGA1150 i tak długo żyło, patrząc na cykl życia np. LGA1156 czy 1155.

Za wiele do tłumaczenia tu nie ma, im niższy proces technologiczny tym lepszy stosunek wydajności do poboru prądu, mniejsza miniaturyzacja i problemy z tego wynikające (np. gorsze warunki do odprowadzania ciepła) jednym słowem. Skylake obsługuje jednocześnie DDR4 i DDR3L. Problem w tym, że niskonapięciowe DDR3 w stacjonarkach to rzadkość, w dodatku to pamięci o podstawowych parametrach. 4 wydajne rdzenie, wyższa wydajność od poprzednika i możliwość podkręcania mnożnikiem i szyną - te cechy można przypisać każdemu nowemu procesorowi serii Core z K w nazwie. Modeli Core bez K w nazwie nie można bowiem łatwo podkręcać. Szybsza grafika zintegrowana to dodatek w większości zbędny, bo chyba nikt nie łączy procka za 1k z integrą. W sumie patrząc na róźnice w wydajności Haswell - Skylake to właśnie grafika zrobiła większy przeskok niż same rdzenie procesora. DirectX 12 to aktualnie tylko bajer bo brakuje gier z nim zgodnych, dekodowanie HEVC przydać się może np. podczas oglądania filmów w matrosce. Zwiększone TDP to właśnie konsekwencja głównie wpakowania mocnej grafy. Seria broadwell zawiera dodatkowy rdzeń z pamięcią eDRAM dla Iris Pro, choć jak mówiłem to zaleta jedynie dla tych którzy będą korzystać ze zintegrowanej grafy.

Link to post
Share on other sites

W nawiązaniu do i7 miałem na myśl ceny. Akurat kupowałem w tym czasie nowy komputer i pamiętam, że w roku 2008 to był procesor za ponad 1000zł. Radek coś koło 900zł kosztował. Potem pojawiły się podwyżki i bodajże w 2009 roku Q6600 kosztował 300zł więcej niż w 2008.

W każdym razie aktualnie kupowanie Core i7 do domowych zastosowań i gier jest całkiem zbędne. I5 w zupełności wystarczy. Wybór płyty uzależnia się od generacji, np. dla Haswella Refresh z zablokowanym mnożnikiem wystarczy prosty model na chipsecie H97 czy B85, tak jak w proponowanym wcześniej zestawie. Pod skylake potrzebna będzie inna płyta na nowym chipsecie i z nową podstawką. Aktualnie w sprzedaży są tylko 2 procesory, wszystkie z odblokowanym mnożnikiem więc dla wykorzystania ich potencjału do podkręcania właściwa płyta to model pod Z170, np. Asus Z170 Pro Gaming czy MSI Z170A Gaming M3.

Edytowane przez Longhorn
Link to post
Share on other sites

Tak jak wspominałem nie tylko do gier będzie służył komputer . Robię dużo zdjęć więc chciałbym obrabiać filmiki no i coraz częściej w pracy wykorzystuję prezentacje graficzne więc dlatego myślę o mocnym procesorze :) . Która z tych płyt głównych będzie lepsza ? 


Po długiej lekturze na różnych forach , zastanawiam się czy nie zmodernizować starego Pc-ta i dać go chłopcom . Z opisów i komentarzy to jeszcze nie jest taki ostatni i pytanie do Was co zmienić ? Natomiast nowy komputer najprawdopodobniej postawię na procesorze intela skaylayk i7 tylko którym i jednej z płyt głównych wyżej wymienionych , doradźcie proszę resztę .

Edytowane przez Toretoo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...